Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Нестеренко Оксана Вячеславівна. Право на доступ до інформації в Україні: конституційно-правовий аспект. : Дис... канд. наук: 12.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Нестеренко О.В. Право на доступ до інформації в Україні: конституційно-правовий аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2008.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню права на доступ до інформації. У роботі розглянута правова природа, генезис, місце права на доступ до інформації в системі конституційних прав та свобод, існуючі в літературі підходи до розуміння підстав обмеження права на доступ до інформації та свободи масової інформації. Проаналізовані проблеми та шляхи вдосконалення правового регулювання права на доступ до інформації. Представлені результати першого в Україні комплексного дослідження стану забезпечення права на доступ до інформації органами влади через інформаційний запит. Досліджена роль спеціалізованих інституцій та правозахисних організацій у механізмі забезпечення права на доступ до інформації.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у встановленні сутності та змісту конституційного права на доступ до інформації, розробці рекомендацій, що сприятимуть поліпшенню стану забезпечення права на доступ до інформації органами державної влади та місцевого самоврядування в Україні. Основними теоретичними і практичними результатами цього дослідження є такі:

1. Право на доступ до інформації – це гарантована можливість кожного отримувати безпосередньо від органів публічної влади, їх установ та організацій інформацію про їх діяльність, від приватноправових юридичних осіб суспільно значущу інформацію про їх діяльність та можливість знайомитися з відомостями про себе.

2. Дослідження стану забезпечення права на доступ до інформації органами державної влади та місцевого самоврядування через інформаційний запит дозволяє стверджувати, що в Україні порушення права на доступ до інформації має системний характер, а надання запитуваної інформації та офіційних документів у повному обсязі та у передбачений законом строк є винятком, а не правилом.

3. Основними причинами порушення права на доступ до інформації в Україні є: 1) низький рівень фахової підготовки посадових та службових осіб, який проявляється у незнанні Конституції та законів України та нездатності тлумачити норми закону, що в кінцевому підсумку призводить до помилкового розуміння духу та букви закону; 2) відсутність культури інформаційної відкритості влади; 3) істотні недоліки та невідповідність міжнародним стандартам у сфері доступу і свободи інформації Закону „Про інформацію” та інших нормативно-правових актів, що регламентують реалізацію права на доступ до інформації в Україні; 4) матеріально-технічні причини.

4. У Конституції України необхідно закріпити окреме право на свободу інформації, тобто вільне створення, зберігання, поширення та отримання інформації із загальнодоступних джерел, і окремо закріпити право на доступ до інформації про діяльність органів державної влади, органів влади автономії та місцевого самоврядування, разом із правом на доступ до суспільно значущої інформації про діяльність приватних юридичних осіб.

5. Українське інформаційне законодавство та в першу чергу Закон України „Про інформацію” у нинішній редакції не можуть служити законодавчою гарантією права на доступ до інформацію.

6. У законі щодо забезпечення права на доступ до інформації мають бути втілені міжнародні та європейські стандарти в сфері доступу до інформації. У законі також необхідно передбачати спеціальний механізм забезпечення та захисту права на доступ до інформації та встановити критерії, за якими інформація може бути віднесена до суспільно значущої.

7. В Україні необхідно запровадити інститут інформаційного уповноваженого, який буде займатися як захистом права на доступ до інформації, так і захистом інформації про особу

8. В Україні лише правозахисні організації здійснюють реальні заходи задля утвердження права на доступ до інформації і саме з огляду на їх діяльність органи публічної влади почали здійснювати дії юридичного та організаційного характеру з метою покращення стану забезпечення права на доступ до інформації.

Публікації автора:

  1. Проблеми конституційно-правового регулювання права на інформацію в Україні // Проблеми законності: Республік. міжвід. наук. зб. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2005. – Вип. 75 – С. 7–13.

  2. Проблеми вдосконалення законодавства України по забезпеченню права на доступ до інформації // Проблеми законності: Республік. міжвід. наук. зб. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006. – Вип. 83. – С. 110–115.

  3. Підстави обмеження права на доступ до інформації // Проблеми законності: Республік. міжвід. наук. зб. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2007. Вип. 86 – С. 49–55.

  4. Інформаційний омбудсман в механізмі забезпечення прав людини і основоположних свобод// Юридична Україна. – № 1. – 2008. – С. 16– 21.

  5. До питання заснування інституту спеціалізованого Омбудсмана із захисту права на доступ до інформації в Україні // Молодь у юридичній науці: Зб. тез міжнар. наук. конф. молодих вчених «Четверті осінні юридичні читання», 21 – 22 жовт. 2005 р.: У 3 ч. – Ч. 1: Загальнотеоретичні та історичні правові науки. Конституційне право. – Хмельницький: Вид. Хмельниц. ун-ту упр. та права, 2005. – С. 201 – 204.

  6. Генезис права на доступ до інформації // Актуальні проблеми правознавства: Тези доп. та наук. повідомл. учасн. наук. конф. молодих учених та здобувачів / За ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006.– С. 31–33.

  7. Неурядові правозахисні організації в механізмі забезпечення права на доступ до інформації в Україні // Конституційно-політичний процес в Україні: ідеї, досвід, проблеми: Зб. наук. ст. (за матеріалами ХVІІІ Харк. політол. читань). – Х.: Право, 2006. – С. 88–89.

  8. Законодавче регулювання права на доступ до інформації в Україні: проблеми та шляхи вдосконалення // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали ХІІ регіон. наук.-практ. конф., 9–10 лют. 2006 р. – Львів: Юрид. ф-т Львів. нац. ун-ту ім. І. Франка, 2006. – С. 167–168.

  9. Фактори, що впливають на реалізацію права на доступ до інформації // Простір і час сучасної науки: Матеріали Всеукр. наук.-практ. Інтернет-конф., 2426 квіт. 2006 р.– К.: ТОВ „ТК МЕГАНОМ”, 2006.– С. 29–31.

  10. Проблеми забезпечення права на доступ до інформації: конституційно-правовий аспект // Конституція України – основа побудови правової держави і громадянського суспільства: Тези доп. та наук. повідомл. учасн. всеукр. наук.-практ. конф. молодих учених та здобувачів, 2627 черв. 2006 р. / За заг. ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006. – С. 2730.

  11. Огляд змін до законодавства в сфері регулювання діяльності засобів масової інформації та свободи інформації в Україні у 2005 р. // Свобода висловлювань і приватність: Щокварт. дод. до інформ.-аналіт. бюл. Харк. правозахис. групи “Права людини”. – 2005. – № 4. – С. 3–9.

  12. Чи зможе прийняття законопроекту „Про інформаційну відкритість органів державної влади та вищих посадових осіб України” забезпечити інформаційну відкритість влади // Свобода висловлювань і приватність: Щокварт. дод. до інформ.-аналіт. бюл. Харк. правозахис. групи “Права людини”. – 2005. – № 3. – С. 9 – 11.