Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень


Вовк Дмитро Олександрович. Право і релігія. : Дис... канд. наук: 12.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Вовк Д.О. Право і релігія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових вчень. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2008.

Дисертацію присвячено вирішенню комплексу теоретичних і практичних проблем співвідношення права і релігії. На підставі авторського розуміння природи цих явищ установлюються спільні риси і відмінності права і релігії як форм свідомості й суспільних регуляторів з урахуванням їх генезису, сфери регулювання, лінгвістичних особливостей, формального, функціонального, ціннісного аспектів. Розкривається взаємодія права і релігії в процесі суспільного регулювання, протиріччя, що виникають між правовими і релігійними приписами. Окремо розглядаються особливості релігійного впливу на правоутворення, встановлюються й аналізуються форми такого впливу. Пропонується типологія правових систем світу за критерієм впливу релігійного чинника на їх розвиток і функціонування. Визначаються вихідні засади оптимізації відносин держави і церкви в Україні й накреслюються шляхи покращення правової регламентації релігійних відносин.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, яке полягає у розв’язанні основних теоретичних проблем співвідношення права і релігії. З висновків, зроблених у цій науковій роботі, найбільш загальними й важливими є такі:

1. Основою формування правового регулювання слугують постійно повторювані суспільні відносини, які схвалюються соціумом, що є умовою утворення правової нормативності. Критерієм такого схвалення виступають соціальні цінності (справедливість, свобода, рівність) і потреби соціального розвитку. Сформовані норми санкціонуються державою, що надає праву повноцінної дійсності, сприяє забезпеченню результативності його регулятивного впливу.

2. У розгляді природи релігії застосовується «широкий» підхід (віднесення до феномену релігійності секулярних ідеологій, які мають спільні з релігією риси), що в юридичному дослідженні дає можливість: (а) по-новому оцінити вітчизняну правову традицію в радянський період, який не можна вважати повністю позбавленим спроб легітимувати право за допомогою релігійних засобів; (б) більш виважено підійти до стану відносин держави і церкви на пострадянському просторі; (в) переосмислити роль релігійного чинника в системах соціалістичного права.

3. У структурі правової й релігійної суспільної свідомості центральне місце посідають ідеологічний і психологічний елементи відповідно. На рівні свідомості індивідуальної право і релігія розрізняються способами їх пізнання, оцінки, бо право є насамперед цінністю суспільною, а релігія – індивідуальною, а також засобами формування правомірної або богоугодної поведінки. З аксіологічних особливостей випливає авторитарність релігійної свідомості й відносна автономність правосвідомості від суспільного авторитету. Як нормативні регулятори, право і релігія виникають в результаті розпаду первісних мононорм, є нормативними, переважно формалізованими, мають ієрархічну систему джерел, організаційно-інституційні утворення, забезпечені можливістю настання відповідальності за порушення їх приписів (спільні риси). Відмінності спостерігаються у сферах регулювання, способах легітимації норм (гетерономність права й автономність релігії), у структурі норм, мовних особливостях джерел, суб’єктному складі, ступені конфліктності відносин між суб’єктами, характері відповідальності й у функціональному навантаженні.

4. Вплив релігії (або її елементів) на право, їх взаємодія виявляються в релігійній детермінації правоутворення, підтримці релігійними засобами правових приписів і правопорядку в цілому, впливі церкви на публічно-владні інститути, протиріччях, що виникають між нормами права і релігії. Механізм подолання цих протиріч має базуватися на приматі правових приписів, що поєднується із законодавчим створенням умов для реалізації суб’єктами своїх релігійних прав та недопущенням насильства над релігійними почуттями й переконаннями віруючих (не порушуючи при цьому прав інших осіб). Вплив права на релігію достатньо обмежений і проявляється у сприянні зниженню авторитарності релігійного світогляду, унеможливленні поглинання різними віровченнями одне одного, регламентації механізму й форм реалізації і меж здійснення релігійних прав, у збереженні й розвитку окремими релігіями правових форм діяльності. Провідною є роль права і держави у вирішенні етнорелігійних і міжконфесійних конфліктів.

5. До форм релігійного впливу на правоутворення можна віднести: (а) санкціонування державою релігійних норм (пряма форма), і (б) сприяння генезису нових правових норм або гальмування цього процесу, (в) визначення еволюційного руху правової системи в цілому й розвитку правової науки (опосередковані форми). Норми релігійного права пропонується поділяти на релігійні та корпоративні норми релігійних громад або церков.

6. На підставі розгляду впливу релігійного чинника на становлення й функціонування правових систем світу як доповнення до вже існуючих пропонується таку типологію: 1) правові системи країн розвинених неавраамістичних релігій (буддизм, індуїзм, даосизм та ін.); 2) дуалістичні правові системи країн авраамістичних релігій (іслам, іудаїзм); 3) секуляризовані правові системи християнських країн (у межах цієї групи виокремлюються правові системи країн західного і східного християнства). Правова система України в цілому належить до правових систем країн православ’я, що, через історичні й геополітичні особливості, має окремі ознаки, притаманні правовим системам країн західного християнства.

7. До вихідних засад, які повинні спрямовувати розвиток моделі відносин держави і церкви в Україні, можна віднести: (а) розгляд церкви як інституту громадянського суспільства; (б) наголошення на активній ролі держави в процесі забезпечення релігійних прав громадян; (в) необхідність визнання різного історичного й соціального статусу окремих конфесій, що поєднується з тезою про їх юридичну рівність; (г) брак в українському суспільстві значного досвіду автономного співіснування держави і церкви, що унеможливлює застосування більшості форм їх кооперації; (д) побудова відносин держави і церкви на основі вимог принципу верховенства права.

8. З метою вдосконалення правового регулювання релігійних відносин та оптимізації моделі відносин держави і церкви пропонується або підтримується вже запропоноване в літературі внесення змін до чинного законодавства України щодо надання церкві статусу юридичної особи, деталізації механізмів забезпечення реалізації свободи совісті військовослужбовцями, врегулювання правового статусу релігійних навчальних закладів та осіб, які в них навчаються.

Публікації автора:

1. Вовк Д.О. Про напрямки впливу релігії на процес формування права // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2007. – Вип. 91. – С. 10-16.

2. Вовк Д. Право і релігія: спільні риси та відмінності // Вісн. Акад. прав. наук України. – 2007. – № 1(48). – С. 65-74

3. Вовк Д.О. Проблема співвідношення права і релігії у православній філософії кінця ХІХ – початку ХХ ст. // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2006. – Вип. 81. – С. 197-203.

4. Вовк Д.О. Проблеми визначення та дії принципу верховенства права в Україні // Право України. – 2003. – № 11. – С. 127-130.

5. Вовк Д.О. Релігія і політична глобалізація (на прикладі християнства) // Проблеми глобалізації та геополітичний вектор України: Зб. тез (за матер. ХІХ Харків. політолог. читань). – Х.: Нац. юрид. акад. України, НДІ держ. буд. та місцевого самоврядування АПрН України, 2007. – С. 15-17.

6. Вовк Д.О. Про значення релігійної ідеології в контексті зближення правових систем України і Об’єднаної Європи // Матер. семінарів та «круглих столів», провед. Нац. юрид. акад. України імені Ярослава Мудрого спільно з Акад. прав. наук України в рамках фестивалю науки 15-16 трав. 2007 р. / Упоряд.: А.П. Гетьман, О.В. Петришин. – Х.: Право, 2001. – С. 125-127.

7. Вовк Д.О. Проблема співвідношення права і релігії, держави і церкви в творчості В.С. Соловйова // Сучасні проблеми юридичної науки та практики: Тези доп. та наук. повід. всеукр. наук.-практ. конф. молодих учених та здобувачів / За заг. ред. М.І. Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2007. – С. 26-29.

8. Вовк Д. Сучасні проблеми відносин держави і церкви в Україні // «Круглий стіл»: «Сучасний етап розвитку Української держави і права в світлі реалізації Програми діяльності Кабінету Міністрів України «Назустріч людям». – Вісн. Акад. прав. наук України. – 2005. – № 1(40). – С. 246, 247.