Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Конституційне право, муніципальне право


Мацокін Володимир Володимирович. Право громадян України на достатній життєвий рівень. : Дис... канд. наук: 12.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Мацокін В.В. Право громадян України на достатній життєвий рівень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 – конституційне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2007.

У дисертації комплексно проаналізовано право кожної людини на достатній життєвий рівень, досліджено роль органів державної влади та органів місцевого самоврядування у його практичному забезпеченні. Здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо удосконалення конституційно-правового регулювання права людини на достатній життєвий рівень як одного з визначальних елементів побудови в Україні соціальної держави. Запропоновано нове визначення поняття “соціальна держава”, проаналізовано соціальну сутність держави, визначено конституційно-правовий механізм забезпечення права на достатній життєвий рівень та його складові елементи, досліджено гарантії реалізації цього права. Запропоновано законодавчо встановити співвідношення між державними соціальними стандартами та зарплатою і пенсією державних службовців. Доведено практичну необхідність утворення виконкомів районних та обласних рад та ліквідації районних державних адміністрацій.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні конституційно-правового регулювання права людини на достатній життєвий рівень як одного з визначальних елементів побудови в Україні соціальної держави. Головними науковими і практичними результатами цього дисертаційного дослідження є наступні узагальнення, висновки та пропозиції:

1. Соціальною є така держава, що прагне до забезпечення кожному громадянину гідних умов існування, соціальної захищеності, співучасті в управлінні виробництвом, а в ідеалі приблизно однакових життєвих шансів, можливостей та передумов для самореалізації особистості. Соціальна сутність держави полягає у здатності держави забезпечувати – у процесі свого функціонування і розвитку – задоволення основних потреб усього суспільства, а також створювати умови для можливого, за наявних конкретно-історичних обставин, задоволення потреб й інтересів окремих груп індивідів та їхніх спільнот.

2. Центральною ідеєю правового регулювання, яка повинна братися за основу в практичній діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні, має стати захист соціальних прав і соціальна спрямованість державно-владної діяльності, змістом якої є допомога і турбота, у тому разі, коли людина самостійно не може достатньою мірою забезпечувати себе. Від створення всебічних умов для реалізації цього права кожною людиною залежить ефективність соціальної політики держави в цілому.

3. Право людини на достатній життєвий рівень є інтегруючим соціальним правом, яке об’єднує собою не лише усі інші соціальні права в одну цілісну систему, але зумовлює сутність та зміст правового регулювання більшості громадянських та політичних прав. З іншого боку його реалізація також суттєво залежить від реалізації цілої низки інших конституційних прав та свобод.

4. Під конституційно-правовим механізмом забезпечення права громадян України на достатній життєвий рівень слід розуміти систему правових норм, які встановлюють правові основи та порядок досягнення усіма верствами населення та його окремими категоріями достатнього життєвого рівня, а також сукупність державних і недержавних інституцій, на які покладається створення належних умов для досягнення населенням достатнього життєвого рівня, забезпечення такого рівня для непрацездатних та унеможливлення зниження життєвого рівня громадян нижче достатнього, при здійсненні постійного та систематичного контролю як за діяльністю відповідних інституцій, так і за досягнутим життєвим рівнем різних категорій осіб. Зазначений механізм складається з двох блоків – нормативно-правового та організаційно-інституційного.

5. Основними складовими елементами конституційно-правового механізму забезпечення права на достатній життєвий рівень є: 1) система законодавчих актів, які закріплюють соціальні права громадян і, насамперед, право на достатній життєвий рівень; 2) система міжнародно-правових документів, що встановлюють міжнародні стандарти права на достатній життєвий рівень, які підписані і ратифіковані Україною; 3) правові акти державних органів виконавчої влади, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня людини в Україні; 4) спеціальні державні органи та установи, які безпосередньо займаються проблемами забезпечення права на достатній життєвий рівень; 5) система громадських організацій і рухів, покликаних сприяти задоволенню соціальних потреб громадян; 6) цільові програми соціально-економічного розвитку; 7) спеціальні соціальні фонди, що створюються шляхом кооперування матеріальних і фінансових ресурсів державних органів, громадських організацій і рухів, окремих громадян;

6. Необхідно законодавчо встановити співвідношення (пропорції) між розміром прожиткового мінімуму, мінімальною зарплатою, мінімальною пенсією, мінімальною стипендією, мінімальним розміром державної соціальної допомоги та максимальною зарплатою і максимальною пенсією, яку можуть отримувати державні службовці. На думку здобувача, рівень мінімальної зарплати, мінімальної пенсії, мінімальної стипендії, мінімального розміру державної соціальної допомоги не повинен бути нижче прожиткового мінімуму

Публікації автора:

1. Мацокин В.В. Высшие органы государственной власти в механизме обеспечения прав граждан Украины на достаточный жизненный уровень // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук.зб. / Відп. ред. В.Я.Тацій.-Харків: Нац. юрид. акад. України, 1998. - № 34. – С.81 – 85.

2. Мацокин В.В. Обеспечение права граждан на достаточный жизненный уровень в аспекте международно – правовых стандартов // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук.зб./Відп. ред. В.Я.Тацій.-Харків: Нац. юрид. акад. України, 1998. - № 35. – С.46 – 49.

3. Мацокін В.В.Окремі аспекти права громадян України на достатній життєвий рівень у системі основних соціальних прав і свобод людини і громадянина // Державне будівництво і місцеве самоврядування – Харків, 2007. - № 14. – С. 148- 157.

4. Мацокін В.В. Конституційне право особи на достатній життєвий рівень та місце українського парламенту у механізмі його забезпечення. Конституція України: досвід реалізації та шляхи удосконалення: Матеріали “круглого столу”, організованого і проведеного Науково-дослідним інститутом державного будівництва та місцевого самоврядування АпрН України з нагоди 10-ї річниці прийняття Конституції України, м.Харків,21 червня 2006р.Ред..кол.: Ю.П.Бітяк, І.В.Яковюк, Г.В.Чапала.- Харків:Право,2006 – С.54-56.

5. Кушніренко О.Г, Мацокін В.В. Становлення України як соціальної держави та забезпечення права на достатній життєвий рівень в умовах глобалізації // Проблеми глобалізації та геополітичний вектор розвитку України: Збірник тез (за матеріалами ХІХ Харківських політологічних читань).- Х: НЮАУ ім.. Ярослава Мудрого, НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування АПрН України, 2007.-С. 116-117.