Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Філософія науки і техніки


Рошкулець Роман Георгійович. Потенціал метафізики в постпозитивістській філософії науки : дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2006. — 212арк. — Бібліогр.: арк. 179-212.



Анотація до роботи:

Рошкулець Р.Г. Потенціал метафізики в постпозитивістській філософії науки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.09 – філософія науки. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

У дисертаційному дослідженні проаналізовано постпозитивістські варіанти розв’язку проблеми ролі метафізики в науці та методологічний потенціал явних і неявних метафізичних ідей у науковому пізнанні. Зіставлено есенціалістські традиції розуміння метафізики, їх альтернативи в класичну добу й оновлений постпозитивістський образ метафізики, який максимально узгоджується з критеріями постнекласичної наукової раціональності. Показано, що в процесі історичної еволюції позитивізму здійснювалося поступове переакцентування уваги від формально-логічних до смисложиттєво-ціннісних аспектів. Доведено, що представники постпозитивізму в кінцевому підсумку сприяли реабілітації методологічного потенціалу метафізики. Виявляючи недоліки суб’єктивістських, фундаменталістських, редукціоністських моделей наукового пізнання, вони запропонували оновлені стандарти методології науки – плюралістичні, герменевтичні, гуманітарні, людиномірні.

Новим є висновок, що постпозитивізм не ставить питання ні про категоричну альтернативність у світоглядному виборі між наукою і філософією, ні про їх синтез, а лише про необхідність актуалізації потенціалу їхньої взаємодії. Саме такий напрям подальшого розвитку наукового пізнання визначається як методологічно перспективний і ціннісно виправданий у контексті постнекласичних реалій.

В результаті здійсненого дослідження, як підсумок розв’язку поставлених завдань і мети, можна виокремити такі висновки:

1. В історико-культурному відношенні поява постпозитивізму є закономірною, з огляду на спричинену прогресуючим розвитком науки цивілізаційною кризою. Запит на розв’язання метафізичних проблем був від самого початку закладений у фундамент постпозитивістської філософії та методології науки.

2. Метафізику під кутом зору науки можна розглядати принаймні в кількох взаємодоповнюючих аспектах: онтологічному, філософському, логіко-аксіоматичному, аналітичному, ціннісно-смисловому. При цьому варто чітко розрізняти метафізику як феномен класичної наукоцентричної філософії і метафізику як синонім філософського, ціннісно-смислового бачення наукових проблем.

3. Постпозитивісти у своїх концепціях довели плюралізм і рівноправність різних форм світогляду у фокусі розвитку особистості. Наука вже не тлумачиться як світоглядний монополіст, а тільки як одна із (хоч і дуже важливих) світоглядних форм.

4. Людиномірність науки слід розуміти як зорієнтованість її на ідеальний образ людини, на її метафізичний прообраз, як націленість на сферу належного, а не сутнього. Інакше ця ознака науки може стати вадою, а не перевагою сучасної науки, що призведе до ще більш катастрофічної її дегуманізації.

5. Об’єктивність реальності (визнання розумності, осмисленості світу) і об’єктивність наших знань про неї (констатація очевидної обмеженості й хаотичності нашого пізнання) – різні онто-гносеологічні характеристики. Звідси – релятивність у тлумаченні науки, яка набула особливої актуальності в постнекласичний період її розвитку.

6. Метафізичні проблеми науки неможливо розв’язати, послуговуючись майже виключно формально-логічними методами. Пізнавальні засоби мають бути сумірними зі складністю пізнаваної реальності. Тому потрібен цілісний підхід, який би інтегрував як раціональні, так і ірраціональні моменти.

7. Релевантною до сучасного філософського дискурсу й узгоджених з ним посткласичних переінтерпретацій метафізики є постпозитивістська пропозиція розглядати мету науки не як усталений, однозначний набір готових смислів, а як невпинний пошук смислів – завжди відкритий, варіативний і насичений смисловим потенціалом.

8. Метафізика евристично і світоглядно цінна для науки передусім тому, що проявляючись завжди потенційно в науковому пізнанні, вона синтезує як онтологічно-об’єктивні, так і особистісно-релятивні аспекти буття і пізнання.

Список опублікованих праць

1. Рошкулець Р.Г. Аксіологічні ідеї П. Юркевича: класичні передумови і паралелі з сучасністю //Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових праць. Вип. 148-149. Філософія. – Чернівці: Золоті литаври, 2003. – С. 130-133.

2. Рошкулець Р.Г. Істина в синергетичному вимірі //Міжнародні синергетичні читання пам’яті Іллі Пригожина. – Київ: “Знання”, 2003. – С. 52.

3. Рошкулець Р.Г. Специфіка раціональності української філософії серця //Матеріали V конгресу МАУ. Соціально-гуманітарні науки. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 94-95.

4. Рошкулець Р.Г. Цінності науки в смисловому полі громадянського суспільства //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 203-204. Філософія. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 40-41.

5. Рошкулець Р.Г. Осмислення феномену знання на основних етапах становлення європейського кордоцентризму //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 198. Філософія. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 81-84.

6. Рошкулець Р.Г. Місце релігійно-метафізичного знання у структурі світоглядних форм М.Шелера //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 242-243. Філософія. – Чернівці: Рута, 2005. – С.146-149.

7. Рошкулець Р.Г. Оцінка метафізики у філософії науки К.Поппера //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 249-250. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 44-50.

8. Рошкулець Р.Г. Світоглядні настанови позитивістської філософії науки О.Конта //Науковий вісник Чернівецького університету. Збірник наук. праць. Вип. 264-265. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 18-23.

9. Рошкулець Р.Г. Світоглядний смисл антиметафізичної спрямованості неопозитивізму //Філософія та методологія гуманітарних наук: історія, концепції, можливості. Матеріали наукової конференції. – 20-21 жовтня 2005 р. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 28-29.

10. Рошкулець Р.Г. Світоглядні акценти географічної освіти //Ландшафти та геоекологічні проблеми Дністровсько-Прутського регіону: Матеріали міжнародної наук. конференції (15-18 грудня 2005). – Чернівці: Рута, 2005. – С. 265-267.

11. Рошкулець Р.Г. Логіко-методологічні аспекти імплікації метафізичності постпозитивістської філософії науки // Філософія. Культура. Життя. – Вип. 27. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 65-73.