Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Сардак Сергій Едуардович. Потенціал маркетингу в удосконаленні механізму господарювання промислових підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Український держ. хіміко- технологічний ун-т. — Д., 2005. — 193арк. — Бібліогр.: арк. 168-184.



Анотація до роботи:

Сардак С.Е. Потенціал маркетингу в удосконаленні механізму господарювання промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Дніпропетровський національний університет, Дніпропетровськ, 2005.

У дисертації досліджується наукове завдання щодо вдосконалення механізму господарювання промислових підприємств, яке пропонується вирішити шляхом задіяння потенціалу маркетингу. Досягнення головної мети дисертаційної роботи відбулося на основі вивчення теоретичних та практичних засад розвитку суб’єктів економічних відносин, у результаті чого запропоновані авторські заходи щодо формулювання концептуальних основ використання маркетингу при створенні нових і на функціонуючих промислових підприємствах в сучасних умовах розвитку української економіки. Вивчення сучасного стану використання маркетингу в промисловому секторі економіки дозволило запропонувати заходи щодо впровадження доцільних форм застосування маркетингу. У роботі вдосконалені методичні основи інформаційного забезпечення підприємства та визначення ємності товарного ринку. Запропоновані авторські заходи підвищення ефективності економічної діяльності промислових підприємств шляхом управління маркетинговою діяльністю підприємства та державним регулюванням розвитку товарних ринків на прикладі харчової промисловості.

У дисертації вирішене актуальне наукове завдання щодо вдосконалення механізму господарювання промислових підприємств шляхом задіяння потенціалу маркетингу. Основні висновки та наукові результати, отримані під час дисертаційного дослідження, полягають у наступному:

1. Дослідження концептуальних засад маркетингу, його видів, функцій та принципів у теорії та практиці управління організаціями свідчать, що в сучасних умовах маркетинг є складовою частиною механізму господарювання усіх суб’єктів економічних відносин. Потенціал маркетингу на промислових підприємствах – це можливості та здібності підприємства здійснювати усвідомлену, цілеспрямовану та доцільну економічну діяльність шляхом вивчення, прогнозування, забезпечення і формування свого зовнішнього і внутрішнього середовища. Ефективне розкриття потенціалу маркетингу можливе у разі використання маркетингу як інструмента надання оптимальних напрямків розвитку підприємств.

2. Перспективним напрямком економічного розвитку суб’єктів національної економіки є створення нових ефективно діючих промислових підприємств. Заради покращання результативності функціонування нового підприємства, зменшення витрат та мінімізації можливих ризиків, пропонується використовувати маркетинг як обов’язкову складову процесу створення підприємства.

3. В економічній стратегії сучасних підприємств важливе значення має концепція управління та її складові. В дисертаційній роботі запропонована концепція комерційної діяльності промислових підприємств, яка дає одночасне розуміння напрямку діяльності, способу досягнення довгострокової мети та впливаючих чинників, а не концентрується на окремих фрагментах системи управління (джерело одержання прибутку, ціль, зовнішнє середовище, проблеми розвитку). Її практичне впровадження на промислових підприємствах пропонується здійснити завдяки використання маркетингу.

4. На економічну діяльність підприємства суттєво впливає його організаційна структура. В роботі пропонується використовувати новий вид організаційної структури, заснованої на постійних процесах, де маркетинг є процесом, що формує стратегічний та тактичний розвиток підприємства. Відмінність розробленої автором організаційної структури від існуючих полягає у тому, що в ній залучаються постійні та незмінні процеси які відбуваються на будь-якому підприємстві, а не ті, які визначаються дослідниками згідно з особливостями функціонування підприємств. Використання запропонованої організаційної структури дозволяє здійснити поділ і відокремлення головних процесів, які відбуваються на підприємстві та коригувати направленість зусиль персоналу. Це дає змогу підприємству діяти на ринку більш ефективніше, завдяки спрощенню процесу управління, підвищенню ефективності праці робітників, збільшенню інформованості керівництва, посиленню орієнтації підприємства на вимоги його зовнішнього та внутрішнього середовища.

5. Дослідження стану використання маркетингу в господарській діяльності суб’єктів промислового сектора економіки свідчить, що на більшості підприємств харчової промисловості залучається лише частина потенціалу маркетингу. Це пояснюється відсутністю об’єктивних макроекономічних умов використання маркетингу як базового підґрунтя щодо економічної діяльності промислових підприємств, а також низкою суб’єктивних та об’єктивних мікроекономічних особливостей на кожному окремому підприємстві.

6. Розгляд форм застосування маркетингу доводить, що на діяльність кожного промислового підприємства впливають об’єктивні передумови необхідності використання маркетингу, завдяки яким міра результативності використання маркетингу на підприємствах виявляється різною. Завдяки усвідомленню цієї залежності запропоновано механізм визначення необхідності використання маркетингу, який дає змогу визначити раціональні форми застосування маркетингу і його результативність, а також потрібну величину ресурсів підприємства на маркетингову діяльність.

7. Отримання об’єктивної інформації суттєво впливає на прийняття управлінських рішень. Тому використання розробленої авторської методики пошуку інформації та визначення ємності товарного ринку створює умови скорочення часу пошуку потрібних відомостей, поліпшення результативності пошуку, зниження фінансових витрат та отримання достовірних результатів.

8. Результати досліджень дають змогу стверджувати, що в сучасних умовах маркетинг є одним із перспективних напрямків підвищення ефективності економічного розвитку промислових підприємств. Розроблений організаційно-фінансовий механізм підвищення ефективності маркетингової діяльності промислових підприємств і комплекс заходів щодо розвитку галузей промислового сектора економіки, на прикладі харчової промисловості, дає змогу практичного задіяння потенціалу маркетингу.

9. Ґрунтуючись на здійснених дослідженнях можна припустити, що впровадження отриманих результатів у практичну діяльність промислових підприємств та подальший розвиток наукових знань про маркетинг дозволить більш раціонально використовувати ресурси підприємств і забезпечить захист інтересів усіх суб’єктів ринкових відносин, що створить необхідні умови розвитку національної економіки та її інтегрування на якісно новий рівень у європейську спільноту.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Сардак С.Э. Роль маркетинга в структуре управления организацией // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Випуск 183. – С. 528–538.

2. Сардак С.Э. Методология создания эффективно действующего предприятия // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 10. – С. 143–148.

3. Сардак С.Э. Методология определения емкости товарного рынка // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 1. – С. 86–91.

4. Сардак С.Э. Необходимость использования маркетинга на мукомольных предприятиях Украины // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 5. – С. 87–96.

5. Биков Г.М., Сардак С.Е. Вибір ефективної концепції комерційної діяльності промислових підприємств України // Економіка АПК. – 2004. – № 8. – С. 130–134.

Особистий внесок: розроблено концепцію комерційної діяльності промислових підприємств та запропоновано програму її впровадження за допомогою використання маркетингу.

Публікації в інших виданнях

6. Сардак С.Э. О теориях и теоретиках // IT manager. – 2003. – № 5. – С. 46–48.

7. Сардак С.Э. Пойди и спроси! // Комп&ньоН. – 2004. – № 21. – С. 38–40.

8. Сардак С.Э. Поиск информации // Практический маркетинг. – 2004. – № 6. – С. 16–18.

9. Сардак С.Э. Плохая мотивация персонала – мина замедленного действия // Отдел маркетинга. – 2004. – № 6. – С. 7–10.

10. Сардак С.Э. Восприятие цены покупателем и продавцом // Маркетинг и реклама. – 2004. – № 7–8. – С. 33–37.

11. Сардак С.Э., Колесников В.П., Быков Г.М. Роль маркетинга в структуре управления организацией // Тези доповідей І Міжнародної науково–технічної конференції студентів і аспірантів „Хімія і сучасні технології”. – Дніпропетровськ: УДХТУ. – 2003. – С. 340–341. Особистий внесок: розроблено новий вид організаційної структури, заснованої на постійних процесах.

12. Сардак С.Э. Выбор наиболее прибыльных товаров // Матеріали ІІ Міжнародної науково–практичної конференції “Динаміка наукових досліджень‘2003”. – Том 23. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 60.

13. Сардак С.Э. Величина ресурсов промышленного предприятия направляемых на маркетинг // Матеріалы VII Міжнародної науково–практичної конференції “Наука і освіта‘2004”. – Том 15. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 46.

14. Сардак С.Э. Влияние маркетинга на эффективность работы промышленных предприятий // Матеріали ІІІ Міжнародної науково–практичної конференції “Динаміка наукових досліджень‘2004”. – Том 41. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 33–34.

15. Сардак С.Э. Повышение эффективности коммерческой деятельности промышленного предприятия // Матеріали І Міжнародної науково–практичної конференції “Науковий потенціал світу‘2004”. – Том 15. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 39–40.