Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Вороніна Ірина Євгенівна. Порушення мінерального обміну в альвеолярній кістці при генералізованому пародонтиті та їх корекція у хворих на цукровий діабет: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Вороніна І.Є. “Порушення мінерального обміну в альвеолярній кістці при генералізованому пародонтиті та його корекція у хворих на цукровий діабет”. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Національний медичний університет імені академіка О.О. Богомольця МОЗ України, м. Київ, 2003 р.

Дисертація присвячена вивченню особливостей клінічного перебігу генералізованого пародонтиту у хворих на інсулінозалежний цукровий діабет. Встановлено, що генералізований пародонтит у обстежених хворих характеризується генералізованим запальним процесом у яснах, глибокими пародонтальними кишенями, схільністю до утворення пародонтальних абсцесів, активним деструктивним процесом у альвеолярній кістці.

16

Встановлено, що показники, котрі характеризують стан тканин пародонту у хворих на ІЗЦД, залежать від тривалості, ступеню компенсації інсулінозалежного цукрового діабету.

В умовах експериментального стрептозотоцинового та генетично спадкового діабету виявлені порушення мінерального складу альвеолярної кістки, зокрема зниження вмісту кальцію, фосфору, кремнію, магнію, калію.

Доведена залежність активності протеолізу у альвеолярній кістці хворих з ІЗЦД від ступеня та перебігу генералізованого пародонтиту.

На основі результатів проведених досліджень обґрунтовано та розроблено спосіб комплексного лікування генералізованого пародонтиту у хворих на ІЗЦД із застосуванням інгібітора протеолізу – гордокса, екзогенного призначення препаратів кальцію та фторидів, та ендогенного застосування комплексу макро- і мікроелементів “Мільтріум”.

Ефективність запропонованої методики підтверджена результатами клініко-рентгенологічних та лабораторних досліджень.

У роботі вирішена актуальна стоматологічна задача – підвищення ефективності комплексного лікування генералізованого пародонтиту у хворих на інсулінзалежний цукровий діабет за рахунок використання інгібітору протеолізу - гордокса, місцевого електрофорезу препаратів кальцію і фтори дів натрію, ендогенного призначення препарата “Мільтріум”. Це дозволило

13

досягти стійкої клінічної ремісії генералізованого пародонтиту у 90,8% хворих на ІЗЦД.

1. Клініко-рентгенологічна картина генералізованого пародонтиту у хворих на ІЗЦД характеризується вираженим запальним процесом у м'яких тканинах пародонту, порівняно раннім утворенням пародонтальних кишень і виникненням рухливості зубів, нерівномірною прогресуючою резорбцією альвеолярного відростка щелеп.

2. При експериментальному стрептозотоциновому діабеті виявлене суттєве зниження вмісту кальцію, фосфору і кремнію в альвеолярному відростку. Ці показники складали: для кальцію – 48,49±0,15 (69,14±0,14 - у контролі), для фосфору – 31,09±0,145 (33,94±0,15 - у контролі), для кремнію – 1,25±0,035 (2,96±0,06 - у контролі), для калію – 0,39±0,02 (0,86±0,03 - у контролі). Вивчення розподілу мінеральних компонентів на різних рівнях альвеолярного відростка дозволило встановити виражений дефіцит мінеральних компонентів в ділянці 1/2 довжини кореня зуба.

3. При генетично спадковому діабеті процентний вміст кальцію в середньому складає 53,74±0,15, фосфору – 21,42±0,13, кремнію – 1,74±0,03, калію – 0,26±0,01, що достовірно нижче, ніж у контролі.

4. Посилення інтенсивності дистрофічно – запального процесу супроводжується підвищенням активності процесів протеолізу в альвеолярному відростку хворих. При початковому, I ступеню захворювання активність протеіназ у кістці складає 0,96±0,01, при II ступеню – 1,97±0,4, при III ступеню – 1,78±1,7 (мкмоль аргініну/год мг тканини). Встановлено чітку залежність активності протеолізу в кістковій тканині від характеру плину патологічного процесу в тканинах пародонту (1,67±0,2 7 мкмоль аргініну/год мг тканини при загостренні, 1,27±0,1 – при хронічному плині в порівнянні з 0,38±0,05 - у контролі, Р<0,001).

5. Виявлено високу протеолітичну активність у м'якому зубному нальоті у хворих на генералізований пародонтит, що визначає його деструктивний вплив на білкові структури тканин пародонту.

6. Вивчення клініко-рентгенологічних результатів лікування хворих на генералізований пародонтит з ІЗЦД, з застосуванням розробленої схеми, що включає призначення інгібітору протеолізу – гордокса, екзогенного призначення кальцію і фторидів, ендогенного застосування макро- і мікроелементів – препарату “Мільтріум”. Стійка клінічна ремісія спостерігалась у 90,8% хворих, що підтвердило її високу ефективність

7. З метою профілактики розвитку деструктивного процесу в альвеолярному відростку при початковому ступені генералізованого пародонтиту, особливо у осіб молодого віку, доцільним є застосування препаратів кальцію і фторидів у вигляді електрофорезу.

Публікації автора:

1. Воронина И.Е. Влияние активности зубного налета на развитие патологического процесса в пародонте // Материалы VII съезда стоматологов УССР (3-5 октября 1989). – Львов, 1989. – С. 29-30.

2. Воронина И.Е. Активность ферментов протеолиза в альвеолярной кости у больных генерализованным пародонтитом // Актуальные вопросы стоматологии: Тез. докл. IX Респ. науч. конф. молодых учёных-медиков (4-5 октября 1988). - Полтава, 1988. – С. 46-47.

3. Борисенко А.В., Захарова С.М., Вороніна І.Є. Стан тканин пародонту в хворих на інсулінозалежний цукровий діабет // Проблемы Медицины. – 1998. - № 1(1). – С. 42-44. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, проведення клініко-рентгенологічних досліджень, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.

4. Воронина И.Е. Показатели минерального обмена в костной ткани альвеолярного отростка при сахарном диабете // Наукова естафета ювіляра: Тез. допов. - Полтава, 1992. – С. 31-32.

5. Воронина И.Е. Применение средств растительного происхождения в терапии больных воспалительно-деструктивными процессами слизистой оболочки полости рта и пародонта // III Украинская конференция по медицинской ботанике: Тез. докл. - Киев, 1992. – С. 5.

15

6. Воронина И.Е. Ферментативная активность зубного налета у больных генерализованным пародонтитом // Актуальні питання стоматології дитячого віку, ортодонтії: Тез. допов. - Полтава, 1993. – С. 21-22.

7. Воронина И.Е., НесинА.Ф., Ищенко Л.В., Стрюк Л.В., Ткачук Н.Н., Зелинская Н.А. Изменение биохимических и иммунологических показателей при пародонтозе // Актуальні проблеми сучасної стоматології та загальної медицини: Тез. допов. – Дніпропетровськ, 1993. – С. 18-20. Здобувачеві належать клінічні спостереження, їх узагальнення проведення біохмічних досліджень, статистична обробка та формулювання висновків.

8. Воронина И.Е. Использование средств растительного происхождения в комплексной терапии больных язвенно-некротическими поражениями полости рта // IV Міжнародна конференція з медичної ботаніки: Тез. допов. – Київ, 1997. – С. 497-498.

9. Воронина И.Е. Изучение минерального состава при генерализованном пародонтите в эксперименте // Проблеми остеології. – 2000. – Т.3, № 4. – С. 82.

10. Воронина И.Е., Захарова С.М. Изучение протеолитической активности в альвеолярном отростке больных генерализованным пародонтитом // Современная стоматология. – 2001. - № 4. – C. 53-55. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, його узагальнення, проведення клініко-рентгенологічних досліджень, аналіз, статистична обробка та формулювання висновків.

11. Воронина И.Е. Определение содержания макро- и микроэлементов в альвеолярном отростке при диабете в условиях эксперимента // Український стоматологічний альманах. - 2001. - № 6. – С. 20-21.

12. Хоменко Л.А., Сидельникова Л.Ф., Воронина И.Е. Лечение воспалительных и деструктивных процессов полости рта ферментными препаратами, иммобилизованными на полиуретановых матрицах // Применение ферментов в медицине: Тез. докл. – Симферополь, 1987. – С. 57. Здобувачу належить збір клінічного матеріалу, проведення клініко-рентгенологічних досліджень, аналіз, статистична обробка.