Корильчук Тарас Богданович. Порушення антиоксидантної, імунної і детоксикаційної систем організму за умов експериментальної печінково-ниркової недостатності та шляхи їх корекції : дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 154арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 119-149.
Анотація до роботи:
Корильчук Т.Б. Порушення антиоксидантної, імунної і детоксикаційної систем організму за умов експериментальної печінково-ниркової недостатності та шляхи їх корекції. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, Тернопіль, 2007.
Дисертація присвячена вивченню впливу тетрахлорметану та етиленгліколю на характер виникнення та динаміку розвитку основних ланок патогенезу печінково-ниркової недостатності хімічної етіології. В експерименті показано, позитивний вплив на показники антиоксидантної, імунної та детоксикаційної систем організму препаратів селену, ехінацеї та полісорбу в окремому та комбінованому їх уведенні. Проведено порівняльний аналіз показників ендогенної інтоксикації, перекисного окислення ліпідів, даних імунного статусу, параметрів креатиніну і сечовини крові та сечі в уражених тварин ксенобіотиками та пролікованими селеном, ехінацеєю та полісорбом по відношенню до групи тварин лікованих легалоном.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що відображене у встановленні особливостей ендогенної інтоксикації, стану антиоксидантної та детоксикаційної систем та функціональної активності мембран за умови печінково-ниркової недостатності хімічної етіології та підвищенням ефективності корекції порушень захисних систем організму шляхом включення селеновмісних, імуномодулюючих препаратів та ентеросорбції.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що знайшло своє відображення у встановленні особливостей ферментної та неферментної антиоксидантної системи, активності процесів пероксидації ліпідів, імунологічної реактивності, ендогенної інтоксикації та детоксикаційних систем за умови печінково-ниркової недостатності хімічної етіології та підвищенням ефективності корекції порушень захисних систем організму шляхом включення селеновмісних, імуномодулюючих препаратів та ентеросорбції.
1. Чотирихлористий вуглець та етиленгліколь при їх введенні, призводять до зростання активності процесів ліпідної пероксидації та пригнічення антиоксидантного захисту. Комбіноване застосування цих токсикантів супроводжується посиленням їх негативного впливу, на що вказує ще більше зростання в печінці МДА – у 2,1 раза і в нирках - 2,4 раза та ДК відповідно – в 1,7 та в 3,2 раза у нирках порівняно зі здоровими тваринами, а також зниження показників антиоксидантного захисту, особливо у нирках: рівень SН-груп знизився в 3,1 рази, активність СОД - на 46 %, вміст вітаміну Е – 39 %.
2. Токсичне ураження тетрахлорметаном і етиленгліколем, а особливо їх комбінацією, супроводжується порушенням показників гуморального імунітету, що проявляється зростанням вмісту в крові циркулюючих імунних комплексів (у 2,9 рази) та імуноглобулінів класів А в 1,4 рази та М – у 2,8 рази порівняно зі здоровими тваринами.
3. Дискоординація метаболічних процесів, що виникає внаслідок інтоксикації тетрахлорметаном і етиленгліколем, як наслідок цього є наростання ендогенної інтоксикації: концентрація в крові МСМ1 збільшується в 1,8 раза, МСМ2 – у 4,9 раза, а також сечовини і креатиніну у плазмі крові (відповідно в 1,8 та 2,3 раза), за одночасного зниження їх вмісту у сечі (в 1,5 та 1,3 раза) порівняно з контрольними тваринами.
4. Застосування селеновмісного препарату «Селен-хелат» у тварин з печінково-нирковою недостатністю, викликаного комбінованим ураженням тетрахлорметаном та етиленгліколем, знижує активність у сироватці крові АлАТ (на 38,7 %), вміст в органах малонового диальдегіду і дієнових кон’югатів, дисульфідних груп і підвищує вміст сульфгідрильних груп, токоферолу, активність супероксиддесмутази (у 2,3 рази).
5. Препарат ехінацеї пурпурової «Есберітокс» володіє помірною ефективністю стосовно впливу на переокиснення ліпідів та антиоксидантну систему, не впливає на показники ендогенної інтоксикації, однак більш виражено нормалізує показники гуморального імунітету (вміст ЦІК зменшується в 1,3 раза, та концентрації імуноглобулінів класів A в 1,3 раза, G - 1,2 раза та M – у 1,5 раза).
6. Ентеросорбція полісорбом за умови поєднаної дії тетрахлорметану та етиленгліколю запобігає деструкції печінки і нирок та призводить до зниження в крові активності аланінамінотрансферази, вмісту продуктів пероксидації ліпідів, підвищення рівня токоферолу, зростання активності супероксиддесмутази (на 55,9 % - у печінці та у 2,5 рази – у нирках), а також зниження вмісту дисульфідних груп, циркулюючих імунних комплексів у крові (у 2,2 рази), імуноглобулінів класів A, G і M, рівня ендогенної інтоксикації за вмістом молекул середньої маси, концентрації в крові креатиніну і сечовини та підвищення екскреції їх сечею.
7. Комбіноване введення «Селен-хелату», есберітоксу та полісорбу, впливаючи на різні ланки патогенезу печінково-ниркової недостатності, викликаної токсичним ураженням чотирихлористого вуглецю й етиленгліколю, супроводжується найбільш вираженим нормалізуючим впливом на показники захисних систем організму, у порівнянні з ізольованим застосуванням цих середників та препаратом легалоном, на що вказує нормалізація співвідношення ПОЛ/АОС, відновлення показників гуморального імунітету та детоксикаційної системи.
Публікації автора:
Корильчук Т.Б. Корекція печінково-ниркових порушень, викликаних токсичними ураженнями хімічної етіології // Медична хімія. - 2006. - Т. 8, № 4. - С.70-73.
Корильчук Т.Б. Застосування корекційних схем з препаратом селену при печінково-нирковому ураженні хімічної етіології // Biomedical and biosocial anthropology. - 2006. - № 7. - С.139-141.
Корильчук Т.Б. Функціонально-біохімічний стан печінки та нирок за умов токсичного ураження // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. - 2006. - №1. - С.68-70.
Корильчук Т.Б. Ефективність комбінованого застосування полісорбу, препарату «Селен-хелат», трекрезану і есберітоксу при експериментальній печінково-нирковій недостатності хімічної етіології // Мед. хімія. - 2000. - Т.2, № 3. - С.41-42.
Шманько В.В., Корильчук Т.Б. Ефективність препарату «Селен-хелат», трекрезану та есберітоксу при експериментальній печінково-нирковій недостатності хімічної етіології //Ліки. – 2000. - № 5-6. - С.18-22. (Здобувачем проведено огляд літератури, підбір та лабораторне дослідження тварин, зроблено аналіз дослідження та підготовлено роботу до друку).
Шманько В.В., Корильчук Т.Б. Ефективність трекрезану, селеновмісного препарату, та полісорбу при експериментальній печінково-нирковій недостатності // Матеріали республіканської науково-практичної конференції «Досягнення та невирішені питання гастроентерології».- Харків, 1998.- С.221. (Здобувачем проведено огляд літератури, підбір та лабораторне дослідження тварин, зроблено аналіз дослідження та статистичний аналіз, підготовлено роботу до друку).
Корильчук Т., Мисак А., Твердохліб В. Ефективність селеновмісного препарату, есберітоксу та полісорбу при експериментальній печінково-нирковій недостатності // Матеріали ІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. - Тернопіль, 1998. - С. 78. (Здобувачем проведено підбір та лабораторне дослідження тварин, зроблено аналіз дослідження та статистичний аналіз, підготовлено до друку).
Вплив фуросеміду на гепато- і нефротоксичність тетрахлорметану. / Т.Б.Корильчук, В.В.Шманько, І.П.Мосейчук та ін. // Матеріали підсумк. конф. «Здобутки клінічної та експериментальної медицини». - 1999. - Тернопіль. - C.404-408. (Здобувачем проведено огляд літератури, підбір та лабораторне дослідження тварин, зроблено аналіз дослідження, підготовлено роботу до друку).
Ефективність імуномодулюючого засобу есберітокс при експериментальній печінково-нирковій недостатності з переважним ураженням печінки / Т.Корильчук, І.Когут, О.Шманько, І.Мосейчук // Матеріали ІV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.- Тернопіль, 2000. - С. 361-362. (Здобувачем проведено, підбір та лабораторне дослідження тварин, зроблено аналіз дослідження та статистичний аналіз, підготовлено роботу до друку).
Корильчук Т.Б. Препарати селену, як метод корекції печінково-ниркової недостатності, хімічної етіології //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Дні науки – 2005».- Дніпропетровськ, 2005.-Т.20.-С.41-42.
Корильчук Т.Б. Вплив токсичного ураження на морфологічну структуру печінки та нирок // Материалы 1 международной научно-практической конференции «Наука и технологии: шаг в будущее – 2006».- Белгород, 2006.- Т.15.-С.66-67.
Корильчук Т.Б. Зміни імунного статусу під впливом корегуючих схем печінково-ниркових уражень хімічної етіології // Матеріали другої науково-практичної конференції «Сучасність, наука, час. Взаємодія та взаємовплив» - Київ, 2006.- С.8-10.
Корильчук Т.Б. Деякі аспекти корекції печінково-ниркової недостатності, хімічної етіології, препаратами ехінацеї // Матеріали ІХ міжнародної науково-практичної конференції «Освіта та наука». - Дніпропетровськ, 2006.- Т.16.-С.11-13.
Корильчук Т.Б. Вплив корегуючих середників на показники креатиніну та сечовини при токсичному ураженні печінки та нирок // Матеріали міжнародного медико-фармацевтичного конгресу «Ліки та життя».- Київ, 2007.-С.82-83.