Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Основи національної безпеки держави


Шипілова Лариса Миколаївна. Порівняльний аналіз ключових понять і категорій основ національної безпеки України : Дис... канд. наук: 21.01.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Шипілова Л. М. Порівняльний аналіз ключових понять і категорій основ національної безпеки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 21.01.01 – основи національної безпеки держави (політичні науки). – Інститут проблем національної безпеки при РНБО України. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена аналізу ключових понять і категорій основ національної безпеки України, який дозволяє з’ясувати багатоаспектність висхідної категорії “безпека”, зумовленої внутрішніми та зовнішніми (інтеграційними) практичними потребами. Здійснено теоретичне узагальнення існуючих методологій, на основі якого запропоновано нове вирішення наукового завдання.

Розв’язано такі наукові завдання: здійснено логіко-семантичне структурування понять і категорій із врахуванням практичних напрямів їх визначення; встановлено структурно-функціональні відношення та зв’язки між поняттями та категоріями; визначено семантичні і лінгвістичні зв’язки між ключовими термінами для визначення змісту понять. На основі комплексного підходу розкривається питання обґрунтування понятійно-категоріального апарату основ національної безпеки.

Проведено порівняльний аналіз вітчизняного та зарубіжного понятійно-категоріального апарату основ національної безпеки; зроблено вибір найадекватніших підходів до синтезу понять та їх формалізації для розроблення критеріїв та групування понять і категорій за відповідними класифікаційними рядами; визначено рівень забезпечення національної безпеки з урахуванням впливу внутрішніх і зовнішніх чинників в усіх сферах національної безпеки; розроблені рекомендацій щодо застосування понять і категорій при обґрунтуванні, формуванні та реалізації засад державної політики України у сфері національної безпеки.

Наведено авторське бачення щодо повноти визначення поняття “безпека” і на цьому підґрунті розроблений методологічний підхід, який визначає поняття безпеки у тісному взаємозв’язку з поняттям “система”, що дає змогу розглядати безпеку як множину державних і недержавних органів, з урахуванням її складових, ієрархії та рівнів. Доведено, що система національної безпеки повинна бути “відкритою”, зорієнтованою на створення колективної безпеки у зовнішньополітичній сфері і передбачати участь опозиційних партій, блоків, громадських організацій у діяльності відповідних державних структур, що забезпечують безпеку у сфері національної безпеки.

У ході дослідження було вирішено наукове завдання, що полягало у порівняльному аналізі ключових понять і категорій основ національної безпеки України та вироблено рекомендації до концептуально-методологічної бази для обґрунтування конкретних аспектів державної політики національної безпеки.

У здійсненому синтезі понять і категорій основ національної безпеки України пріоритетне місце було відведено порівняльному, логічному, логіко-семантичному аналізу та формалізації, що сприяло методологічному обґрунтованою досліджень основ національної безпеки і дало змогу дійти таких висновків:

1. Відповідно до обраних методологічних підходів щодо визначення ключових понять і категорій основ національної безпеки, під національною безпекою слід розуміти необхідний і динамічний стан відносної неуразливості держави, який визначає характер взаємодії з зовнішнім середовищем і забезпечується переважно спільними зусиллями зовнішньополітичних, силових і координаційних державних органів у спосіб використання різних засобів в умовах явного чи прихованого, прямого чи опосередкованого негативного впливу внутрішніх чинників на прийняття рішень у сфері забезпечення життєдіяльності і розвитку держави, а також системи забезпечення її безпеки.

Наявні розбіжності свідчать про різні підходи до цієї проблеми, які пояснюються в основному суб’єктивним фактором, тобто точкою зору конкретного автора, а не методологічними особливостями, що притаманні тій чи іншій галузі науки.

2. Логіко-семантичне впорядкування ключових понять і категорій, із врахуванням практичних напрямів їх визначення, дозволило розглянути процес забезпечення безпеки як явище, що спрямоване на захист і кожної окремої особи, пов'язане з інтересами життєдіяльності великих соціальних спільнот, спрямоване на підтримку державної влади. Отже, суть безпеки полягає у тому, що її потрібно розглядати як соціальну систему, усі складові якої взаємопов’язані. Для кожного суспільства існують параметри, в межах яких забезпечується належний рівень безпеки, достатній для підтримання стабільності та розвитку.

3. Встановлення структурно-функціональних відношень та зв’язків між поняттями та категоріями дозволило з'ясувати особливості та межі можливого правового регулювання діяльності суб'єктів і об'єктів безпеки. Ці особливості визначаються наявними правовими нормами, які є основним принципом сталого розвитку суспільства.

Відсутність суспільної злагоди в питаннях суспільно-політичних та соціально-економічних трансформацій українського суспільства може бути класифікована як загроза національній безпеці України. Внаслідок досить нетривалого існування демократії в Україні, а також іноді жорсткого протистояння політичних сил, не всі конституційні норми, що стосуються сфери безпеки, були законодавчо визначені. В деяких випадках існувала непослідовність під час прийняття законів.

Понад те, якщо говорити про логіку законотворчого процесу, який враховує сучасні досягнення політичної науки, необхідно наводити категорії національних інтересів і політики безпеки в різних законодавчих актах. Ці категорії відображають різні функції одного внутрішньополітичного процесу. Таким чином, формулювання переліку національних інтересів в зовнішньополітичній сфері потрібно було здійснити в Законі України "Про засади зовнішньої політики", а визначення загроз національним інтересам та заходів щодо їх запобігання та відвертання – в Законі України "Про основи національної безпеки України".

4. Розробка критеріїв та групування понять і категорій за відповідними класифікаційними рядами дозволила: привести у взаємну відповідність основні категорії безпеки; розширити систему понять, пов’язаних з категорією “безпека”. Проведений семантичний аналіз ключових термінів дозволив побудувати лексичну систему (структуру), в якій логічно було визначено місце поняття “забезпечення національної безпеки”, у відповідність якому були поставлені тотожні образи для синтезування цільової лексичної логічно несуперечливої системи термінів.

5. Виокремлені підходи щодо синтезу та формалізації ключових понять основ національної безпеки України, на яких засновані критерії обґрунтування, формування та реалізації засад державної політики безпеки життєдіяльності людини, суспільства та держави дозволили визначити рівень забезпечення національної безпеки в усіх сферах національної безпеки з урахуванням впливу чинників на політичну ситуацію.

Виконана формалізація термінів та встановлені семантичні зв’язки можуть бути підґрунтям для синтезу системи програмного управління щодо визначення рівня безпеки. Проведений аналіз виявив недостатність наявного понятійного апарату для кількісного оцінювання “рівня забезпечення національної безпеки” як комплексу заходів і засобів, спрямованих на запобігання і ліквідацію загроз життєдіяльності особі, суспільству і державі, що спричинило введення у науковий дискурс нових понять, що характеризують в динаміці стан захисту і є важливими для відпрацювання заходів щодо прогнозування, своєчасного виявлення, відвернення та нейтралізації загроз національній безпеці України.

6. Виявлено стійку тенденцію до розширеного тлумачення поняття “національна безпека” при формуванні державної політики в різних сферах життєдіяльності суспільства. Внаслідок цього до змісту національної безпеки включають суспільні та індивідуальні потреби й цінності, будь-які загрози яким, якщо вони позначаються на нормальному функціонуванні держави, житті суспільства або індивіда, тією чи іншою мірою стають об'єктами національної безпеки.

Закон України "Про основи національної безпеки України" не передбачає розподілу пріоритетних національних інтересів за сферами національної безпеки, але перелік загроз національним інтересам здійснено саме за цими сферами. Тому необхідною є чітка класифікація сфер національної безпеки, з подальшим виявленням в їх межах національних інтересів та загроз щодо їх досягнення.

Таким чином, за допомогою розробленого методологічного підходу було визначено, що здебільшого дефініції визначаються природою об’єкта дослідження і залежать виключно від суб’єктивних уявлень. З точки зору повноти визначення, поняття “безпека” є імперативним, тому логічним є академічний підхід, який визначає поняття безпеки у тісному взаємозв’язку з поняттям “система”, а в свою чергу під поняттям “система забезпечення національної безпеки” включає в себе сукупність державних і недержавних органів, що у межах своєї компетенції забезпечують безпеку особи, суспільства і держави на різних рівнях. Згадані рівні, їх складові та ієрархія, мають бути чітко окресленими. Система забезпечення національної безпеки повинна бути “відкритою”, тобто зорієнтованою на створення колективної безпеки у зовнішньополітичній сфері і передбачати участь опозиційних партій, блоків, громадських організацій у діяльності відповідних державних структур, що забезпечують безпеку у зовнішньо- та внутрішньополітичній сферах.

Результати проведеного дослідження можуть застосовуватися при відпрацюванні рішень, спрямованих на обґрунтування напрямів і шляхів розвитку держави та бути частиною інструментальної бази в процесі створення теоретичного підґрунтя у дослідженні проблем національної безпеки України.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях.

  1. Шипілова Л. М. Методика обґрунтування понятійно-категорійного апарату теоретичних основ політики безпеки. Монографія – К.: Інститут проблем національної безпеки при РНБОУ – 2005. – 217 с.

  2. Шипілова Л. М. Партійні, етнічні, релігійні та конфесійні структури та їх вплив на розвиток внутрішньої і зовнішньої політики України: Зб. наук. праць. “Нова парадигма” – К: НПУ – 2004, № 36 – С. 166-172.

  3. Шипілова Л. М. Системний підхід у дослідженні концептуальних засад національної безпеки України: Зб. наук. праць. “Нова парадигма”, – К: НПУ. – 2004. № 37 – С. 142 - 147.

  4. Шипілова Л. М. До проблеми визначення основних понять та методології оцінки ризиків і загроз національній безпеці України. Наук-інформ. зб. Вип. 16 – К.: Євроатлантикінформ – 2005. С. 137-225.

Статті в інших виданнях.

  1. Шипілова Л. М, Шпура М. І., Воробйов В. М.. Формування поняттєво-категорійного апарату: стратегія національної безпеки України у воєнній сфері: Труди Академії. – К: НАО України, 2001. № 32 – С.45-51.

  2. Шипілова Л. М., Воробйов В. М., Сорокін В. П., Шпура М. І. Форми розвитку воєнно-наукових знань. Логічна послідовність дослідницького процесу: Зб. наук. праць. – К: ННДЦ ОТ і ВБ України, 2001, № 5 – С. 6-14.

  3. Шипілова Л. М. Воробйов В. М. Побудова і логічна організація методики дослідження понятійно-категорійного апарату основ політики безпеки України: Зб. наук. праць. – К: ННДЦ ОТ і ВБ України, 2003, № 16 – С. 35-43.

  4. Шипілова Л. М., Костенко Г. Ф. Удосконалення поняттєво-категорійного апарату стратегії воєнної безпеки суспільства і держави: Труди Академії. – К: НАО України, 2001, № 32 – С.33-38.

  5. Шипілова Л. М., Романов І. В., Вещицький І. В., Шпура М. І. Політика безпеки України: сучасна внутрішня і зовнішня політика України: Зб. наук. праць. – К: ННДЦ ОТ і ВБ України, 2004, № 5 (25) – С. 4-13.

  6. Шипілова Л. М., Шпура М. І., Воробйов В. М. Формування понятійно-категорійного апарату основ політики воєнної безпеки: Зб. наук. праць. – К: ЦНДІ ЗС України, 2001, № 1 (14) – С.35-43.