Пасічник Сергій Миколайович. Порівняльна оцінка ефективності різних методів лікування хворих на рак передміхурової залози, ускладнений гострою затримкою сечі. : Дис... канд. наук: 14.01.06 - 2008.
Анотація до роботи:
Пасічник С.М. Порівняльна оцінка ефективності різних методів лікування хворих на рак передміхурової залози, ускладнений гострою затримкою сечі.– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06. – урологія. – ДУ «Інститут урології АМН України”, Київ, 2008.
У дисертації проаналізовано перебіг різних стадій РПЗ у 715 пацієнтів. Причому в 663 пацієнтів РПЗ був ускладнений ГЗС. За результатами власних досліджень визначено, що найбільш оптимальним та науково обґрунтованим терміном застосування уретрального катетера у хворих на РПЗ, ускладнений ГЗС, є три місяці від моменту встановлення. Застосування уретрального катетера більше трьох місяців є недоцільним через низький відсоток (2,31%) позитивного ефекту, значне збільшення інфекційних ускладнень (вдвічі за період з третього по шостий місяць) та зниження якості життя пацієнтів (QOL) на 1 бал. Проведено аналіз результатів лікування раку простати, ускладненого ГЗС, з допомогою ТУРП та її модифікацій і вироблено покази та протипокази до застосування різних методів лікування РПЗ, ускладненого ГЗС. Окрім того, встановлено, що застосування ендохірургічного лікування РПЗ, ускладненого ГЗС, не впливає на прогресію процесу, підвищення канцерспецифічної смертності. Одним із суттєвих моментів оцінки ефективності лікування було проведення аналізу деяких уродинамічних показників, а також оцінки за міжнародною шкалою IPSS, визначення рівня залишкової сечі та проведення оцінки якості життя (QOL).
В результаті проведеного нами динамічного спостереження у пацієнтів всіх трьох груп, незалежно від методу лікування ГЗС, спостерігалось наростання суб’єктивної симптоматики за шкалою IPPS на 10%, зменшення Qmax на 11% та Qave на 12%. В групі пацієнтів, яким було виконано ТУРП, ТУІП, ТУВП та ТУВРП з попереднім проведенням неоад’ювантної терапії протягом 6 місяців спостереження після проведених оперативних втручань, ми відзначили недостовірне (p>0,05) незначне зменшення Qmax відповідно після ТУРП з 18,82 до 18,47 мл/сек, в групі ТУВП - з 18,22 до 18,19 мл/сек і незначне збільшення в групі ТУІП з 17,94 до 18,18 мл/сек та в групі ТУВРП з 16,35 до 19,87 31 мл/сек. У групі хворих, яким було виконано ТУРП, ТУІП, ТУВП та ТУВРП без застосування неоад’ювантної терапії протягом 6 місяців спостереження після проведених оперативних втручань, нами було відзначене недостовірне (p>0,05) зменшення Qmax відповідно після ТУРП з 18,80 до 18, 74 мл/сек, у групі ТУВП з 16,36 до 15,1 мл/сек, та незначне збільшення в групі ТУІП з 15,54 до 16,15 мл/сек і в групі ТУВРП з 16,91 до 19,13 31 мл/сек.
Розроблено алгоритм лікування РПЗ, ускладненого ГЗС.
У дисертації наведено науково-теоретичне узагальнення та вирішення актуальної науково-прикладної задачі урології – підвищення ефективності лікування хворих на рак передміхурової залози, ускладнений гострою затримкою сечі, шляхом наукового обґрунтування вибору раціональної лікувальної тактики з застосуванням консервативної терапії та ендохірургічних втручань на фоні максимальної андрогенної блокади, що дозволяє запобігти виникненню ускладнень і покращити якість життя пацієнтів.
1. У пацієнтів з локально-обмеженою формою РПЗ (Т1-2) ГЗС зустрічається рідко (3,17%). Частота виникнення ГЗС на більш пізніх стадіях хвороби (Т3-4) становить 32% випадків.
2. Встановлено, що використання ТУРП та її модифікацій без застосування неоад’ювантної терапії дозволяє відразу ліквідувати ГЗС, спричинену РПЗ, проте кількість ускладнень (20,23%) є значно вищою в порівнянні з хворими, яким було проведено ТУРП та її модифікації із застосовуванням неоад’ювантної терапії (відповідно 18,36%).
3. Встановлено, що утримання уретрального катетера терміном до трьох місяців з одночасним проведенням максимальної андрогенної блокади (МАБ) для лікування РПЗ, ускладненого ГЗС, дозволяє на 84% зменшити кількість хірургічних втручань. Проте застосування такої тактики більше трьох місяців є недоцільним через низький відсоток (2,31%) ліквідації ГЗС, значне збільшення інфекційних ускладнень (вдвічі за період з третього по шостий місяць) і зниженням якості життя пацієнтів (QOL) на 1 бал.
4. На протязі трирічного спостереження встановлено, що застосування ТУРП та її модифікацій при лікуванні ГЗС, спричиненої РПЗ, в порівнянні з хворими, яким було застосоване комбіноване консервативне лікування, не впливає на прогресію онкологічного процесу та канцерспецифічну смертність, показники яких становили відповідно 36% і 34% та 32% і 31%.
5. Розроблені показання до вибору ендоскопічного методу лікування РПЗ, ускладненого ГЗС. Так, трансуретральна інцизія передміхурової залози є методом вибору хірургічного лікування пацієнтів з тяжкою інтеркурентною патологією та розміром передміхурової залози до 40 см3, електровапоризація передміхурової залози - у хворих з розмірами передміхурової залози 60-80 см3.
Публікації автора:
Пасічник С.М., Шуляк О.В. Аналіз результатів застосування трансуретральної резекції та трансуретральної інцизії передміхурової залози в лікуванні інфравезикальної обструкції при раку передміхурової залози // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2005. - 2(30) - С. 60-63. Автор проводив лікування хворих, зібрав дані, провів статистичний аналіз, написав, редагував та оформив статтю.
Характеристика ускладнень трансуретральної резекції та трансуретральної вапоризації передміхурової залози у хворих на рак передміхурової залози з гострою затримкою сечі/ О.В. Шуляк, С.М. Пасічник, Р.З. Шеремета, А.З. Журавчак // Практична медицина. – 2006. – 1 (том XII). - С. 19-22. Автор провів обстеження хворих, статистичний аналіз, редагування та оформлення статті.
Застосування тамсулозину в лікуванні дизурії після трансуретральної хірургії при раку передміхурової залози/ С.О. Возіанов, О.В.Шуляк, С.М.Пасічник, Ю.Р. Грицина //Acta medica leopoliensia. - 2005. - Том XI, №3. - С. 94-95. Авторові належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.
Шуляк О.В., Пасічник С.М., Журавчак А.З. Порівняльна характеристика ускладнень трансуретральної резекції та трансуретральної вапорезекції передміхурової залози у хворих на рак передміхурової залози// Актуальні проблеми транспортної медицини: навколишнє середовище; професійне здоров’я; патологія. – 2006. - №1 (3). - С. 48-51.
Проведення порівняльного аналізу інтраопераційної крововтрати при ендоскопічному лікуванні хворих на рак передміхурової залози/ Возіанов С.О., Шуляк О.В., Пасічник С.М., Грицина Ю.Р. Шипелик О.В., Воробець Д.З.// Практична медицина. – 2006. - № 5 (том XII). - С. 79-83. Авторові належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.
Тривалість доцільного застосування постійного уретрального катетера у хворих на рак передміхурової залози з гострою затримкою сечі/ Пасічник С.М., Шуляк О.В., Ковальчук С.В., Матвіюк М.В., Семеряк О.М., Репко Д.Д. //Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2007. - №1. - С. 105-111. Автор провів обстеження хворих, статистичний аналіз, редагування та оформлення статті.
Радикальна простатектомія у лікуванні хворих на рак передміхурової залози, ускладнений гострою затримкою сечі/ Пасічник С.М., Шуляк О.В., Репко Д. Д., Зайченко Н.О. // Український бальнеологічний журнал. - 2006. - №№ 1, 2. - С. 48-52. Авторові належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.
Пасічник С.М., Шуляк О.В. // Всеукраїнська експертна мережа, розділ “Аналітика” [Електронний ресурс] – 670 Mb від 03.10.2006. Автор провів обстеження хворих, статистичний аналіз, редагування та оформлення статті.
9) Пасічник С.М., Шуляк О.В. Простатспецифічний антиген (ПСА) в
діагностиці раку передміхурової залози// Всеукраїнська експертна мережа,
розділ “Аналітика” [Електронний ресурс] – 700 Mb від 13.10.2006. Авторові
належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.
Пасічник С.М., Шуляк О.В. Застосування ТУРП та її модифікацій в лікуванні
ГЗС, спричиненої РПЗ/ Тези доповідей V Українсько-Польського симпозіуму
урологів. Львів, 4-6 травня 2007 р. С. 13-14. Авторові належить збір
матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.
11) Results of the transurethral resection (TURP) and transurethral incision of the
prostate (TUIP) for the treatment of patients with prostate cancer (cp) and acute
urinary retention// Alexander Shulyаk, Sergey Pasichnyk, Andriy Zuravthak,
Roman Sheremeta, Yuriy Gritsina. XXVI Kongres Polskiego Towarzystwa
Urologicznego. Czasopismo naukowe polskiego towarzystwa urologicznego:
Urologia Polska. Polish Journal of Urology. Polish Urological Association. –
2006. p. 53-54. Авторові належить збір матеріалу для дослідження, участь в
аналізі результатів.
12) Analyse the results of transurethral resection (TURP) and transurethral incision of
prostate (TUIP) in the treatment of acute urinary retention caused by prostate
cancer (12-Monthly experience). Fifth International Galician Urological Meeting.
November 23-24, 2006. – Cracow, Poland Abstracts. Р. 25-26. Авторові
належить збір матеріалу для дослідження, участь в аналізі результатів.
13) Sergey Pasichnyk.The term of expedient use of permanent urethral catheter in the
patients with prostate cancer having acute urinary retention/ XXVII Kongres
Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Czasopismo naukowe polskiego
towarzystwa urologicznego: Urologia Polska. Polish Journal of Urology. Polish
Urological Association. - 2007. - p. 83. Авторові належить збір матеріалу для