Надточій Валентина Миколаївна. Порівняльна оцінка бугаїв-плідників різних порід за селекційно-генетичними ознаками відтворювальної здатності : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Інститут розведення і генетики тварин УААН. — Чубинське, 2007. — 168арк. — Бібліогр.: арк. 124-154.
Анотація до роботи:
Надточій В.М. Порівняльна оцінка бугаїв-плідників різних порід за селекційно-генетичними ознаками відтворювальної здатності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське, 2007.
Дисертація присвячена вивченню породних особливостей, вікової динаміки спермопродуктивності, морфологічних, біохімічних показників крові та гуморального фактора неспецифічної резистентності у бугаїв-плідників різних порід, структури вибракування бугаїв та виявленню причин їх вибуття. Спермопродуктивність та запліднювальна здатність сперміїв у бугаїв-плідників залежить від породи, генотипу та віку тварин. Основними причинами вибуття є порушення відтворювальної здатності, селекційно-генетичні причини та захворювання кінцівок. У бугаїв-плідників симентальської і голштинської порід встановлені вікові і породні відмінності за морфологічними показниками крові. Неспецифічна резистентність у бугаїв-плідників симентальської і голштинської порід в усі вікові періоди характеризується високими показниками загального білка, загальної кількості імуноглобулінів, бактерицидної та лізоцимної активності. Одержані результати досліджень дають змогу вести контроль за інтенсивністю обмінних і окисно-відновних процесів в організмі, які забезпечують одержання від бугаїв сперми з високими технологічними якостями та продовжити термін їх використання.
1. На основі вивчення репродуктивної функції і показників крові бугаїв-плідників основних порід України – української чорно-рябої молочної, української червоно-рябої молочної, чорно-рябої, симентальської та імпортних порід – голштинської породи чорно-рябої та червоно-рябої масті, симентальської породи австрійської селекції встановлені селекційно-генетичні та біологічні особливості тварин. Виявлені закономірності дають змогу прогнозувати відтворювальну здатність бугаїв-плідників, що підвищить ефективність селекції за основними господарськи корисними ознаками.
2. У бугаїв відмічені породні особливості спермопродуктивності. Бугаї чорно-рябої і симентальської порід за кількісними і якісними показниками сперми переважають плідників української червоно-рябої та чорно-рябої молочних порід. Об’єм еякуляту та загальна кількість сперміїв в еякуляті у плідників чорно-рябої породи вищі на 0,42 мл і на 1,32 млрд. (Р<0,001), концентрація сперміїв на 0,22 млрд/мл (Р<0,001), ніж у бугаїв української чорно-рябої молочної породи. Між показниками сперми у бугаїв симентальської і української червоно-рябої молочної породи вірогідної різниці не встановлено.
Рівень спермопродуктивності у бугаїв-плідників української чорно-рябої молочної породи різних генотипів залежить від частки спадковості за голштинською породою. Показник об’єму еякуляту у бугаїв з 68,75% часткою спадковості на 16% вищий, ніж у плідників з часткою спадковості 50 % за голштинською породою. Частка впливу () генотипу бугаїв-плідників на кількісні та якісні показники сперми складає від 0,5 % до 10,8 %.
У бугаїв-плідників симентальської і української червоно-рябої молочної порід встановлена достовірна різниця за показниками спермопродуктивності залежно від віку. Концентрація і рухливість сперміїв є найвищою у п’ятирічному та семирічному віці у плідників обох порід, але з перевагою цих показників сперми у бугаїв української червоно-рябої молочної породи. Частка впливу () віку бугаїв-плідників симентальської та української червоно-рябої молочної порід на об’єм еякуляту складає 39,5 % і 32,7 % (Р > 0,001), на загальну кількість сперміїв в еякуляті – 35,3 % і 49,0 % (Р > 0,001).
Бугаї-плідники різних порід характеризуються різною запліднювальною здатністю. Найвищі показники загальної запліднювальної здатності сперміїв спостерігаються у плідників української чорно-рябої молочної породи – 75,3%. Встановлений низький коефіцієнт кореляції між показниками плодючості та об’ємом еякуляту, концентрацією та рухливістю сперміїв у бугаїв-плідників української червоно-рябої та чорно-рябої молочних порід (r = 0,008 – 0,164).
Величина племінної цінності бугаїв-плідників змінюється залежно від породи і віку. Кількісний розподіл плідників симентальської породи за категоріями племінної цінності склав 52,4 %, 20,3 % і 27,1 %, плідників української червоно-рябої молочної породи – 26,9 %, 20,4 % і 53,3 %.
Породний фактор істотно впливає на строки використання бугаїв-плідників. Середня тривалість використання бугаїв-плідників симентальської породи складає 24,4 місяці, чорно-рябої – 24,3 місяці, української червоно-рябої молочної – 15,2 місяці, української чорно-рябої молочної – 15,8 місяці, голштинської червоно-рябої масті – 33,9 місяці, голштинської чорно-рябої масті – 34,3 місяці. Аналіз вибуття 693 бугаїв-плідників з племпідприємств показує, що основними причинами вибуття є порушення відтворювальної здатності – 39,1 %, селекційно-генетичні – 19,9 %, захворювання кінцівок – 15,0 %, внутрішні незаразні захворювання – 11,5 %.
У бугаїв-плідників симентальської і голштинської порід встановлені вікові і породні відмінності за морфологічними показниками крові. Кількість еритроцитів у бугаїв-плідників голштинської породи є найвищою у віці 3,8 років – 8,24 Т/л, симентальської породи – у віці 1,6 і 3,8 років – 7,80 Т/л і 7,76 Т/л. Кількість гемоглобіну зростає у плідників обох порід залежно від віку і є вищим за фізіологічну норму для великої рогатої худоби. Кількість лейкоцитів у бугаїв голштинської породи в усі вікові періоди була вищою, ніж у їх ровесників симентальської породи.
Неспецифічна резистентність у бугаїв-плідників симентальської породи в усі вікові періоди характеризується високими показниками загального білка (85,3 ± 1,47 г/л), загальної кількості імуноглобулінів (21,7 ± 0,93 мг/мл), циркулюючих імунних комплексів (96,7 ± 6,29 од. екст.), титр-гете-рогемаглютинінів (562,1 ± 113,6), лізоцимної активності (4,1 ± 0,22%). Бактерицидна активність знаходиться на вищому рівні у бугаїв голштинської породи (69,1 ± 7,30%; (Р<0,001).
Активність ферментів сироватки крові АСТ і АЛТ у бугаїв-плідників симентальської породи з віком зростає. У віці 3,8 і 7,6 років становить: АСТ – 2,13 ± 0,078 ммоль/л і 2,12 ± 0,113 ммоль/л; АЛТ – 1,1 ± 0,04 ммоль/л і 1,06 ± 0,133 ммоль/л. Плідники симентальської породи мають найвищі значення показників спермопродукції також у п’ятирічному віці. У бугаїв-плідників голштинської породи закономірності зростання активності АСТ і АЛТ залежно від віку не виявлено. Найвища активність АСТ спостерігається у віці 1,6 років – 2,2 ± 0,18 ммоль/л, активність АЛТ – у віці 3,8 років – 2,1 ± 0,31 ммоль/л.
Між кількістю еритроцитів, лейкоцитів, гематокритної величини, гемоглобіну і показниками сперми у бугаїв-плідників симентальської породи австрійської селекції встановлений позитивний кореляційний зв’язок. Виявлена суттєва позитивна кореляція у віці 7,6 років між концентрацією сперміїв і вмістом гемоглобіну у крові (r = 0,799 ±0,067), між рухливістю сперміїв і кількістю еритроцитів (r = 0,697 ± 0,096) та лейкоцитів (r = 0,799 ± 0,073). Об’єм еякуляту з показниками гуморального фактору неспецифічної резистентності має позитивний кореляційний зв’язок у третьому віковому періоді, між концентрацією, рухливістю сперміїв – у першому і другому вікових періодах (від 0,018 ± 0,183 до 0,773 ± 0,074). Також визначено позитивну кореляцію між кількісними і якісними показниками сперми та активністю ферментів (АСТ і АЛТ) в усіх трьох вікових періодах.
Абсолютна маса серця, легень, печінки і нирок бугаїв-плідників з віком підвищувалась. Відносна маса легень і печінки мала тенденцію до зниження від маси тіла тварин. Абсолютна маса сім’яників у п’ятирічному віці бугаїв була вищою в 1,4 рази. Відносна маса сім’яників до маси тіла тварин з віком зменшувалась.
Пропозиції виробництву
З метою підвищення ефективності оцінки і добору бугаїв-плідників необхідно здійснювати їх добір за комплексом ознак.
Для забезпечення отримання від бугаїв-плідників високих показників спермопродукції необхідно систематично проводити контроль за ходом обмінних процесів в організмі тварин шляхом дослідження морфологічних, біохімічних показників крові і гуморальних факторів неспецифічної резистентності тварин, активності ферментів крові.
Публікації автора:
1. Бугаї-плідники в селекції молочної худоби / М.І. Бащенко, А.М. Дубін, Г.Н. Попова, В.П. Надточій, В.М. Надточій. За ред. М.І. Бащенка. – Київ, 2004. – 200 с. (Дисертантом особисто написано розділи „Оцінка бугаїв за ознаками інтер’єру”, “Утримання бугаїв-плідників”).
2. Результати диспансеризації бугаїв-плідників / Левченко В.І., Надточій В.М., Надточій В.П. та ін. // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2000. – Вип. 13.– Ч. 2.– С. 106–109. (Дисертантом проведені дослідження морфологічних показників крові бугаїв-плідників, проаналізовано матеріал).
3. Надточій В.М., Гергун Т.М., Дубін А.М. Морфологічні і біохімічні показники крові бугаїв різного походження // Міжвідомчий тематичний зб. наук. праць: Матеріали Всеукраїнської наук. – виробн. конф. (м. Черкаси, 5 грудня 2000р.).– Черкаси. – Вип. 2. – С. 79–80. (Дисертантом проведені дослідження, проаналізовано матеріал, узагальнено висновки).
4. Надточій В.М., Гергун Т.М. Деякі показники гуморального фактора неспецифічної резистентності у бугаїв-плідників голштинської та симентальської порід // Вісник аграрної науки.– 2002.– № 4.– С. 80–81. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів досліджень та їх аналіз, написана стаття).
5. Надточій В.П., Тишківський М.Я., Надточій В.М. Роль ферме-нтодіагностики у вивченні обмінних процесів у бугаїв-плідників // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту.– Біла Церква, 2002. – Вип. 23. – С. 118–122. (Дисертантом проведені дослідження, виконана статистична обробка результатів досліджень та їх аналіз).
6. Надточій В.М. Визначення активності ферментів у сироватці крові та морфометричних показників внутрішніх органів бугаїв-плідників // Матеріали конф. молодих вчених та аспірантів.– Інститут розведення і генетики тварин УААН. – Чубинське, 2003.– С. 37–38.
7. Гемопоез і деякі показники неспецифічної резистентності у бугаїв-плідників симентальської породи / В.М. Надточій, В.П. Надточій, А.М. Дубін, М.М. Мацаца // Розведення і генетика тварин. – Вип. 35. – 2003. – С. 104–108. (Дисертантом проведені дослідження, проаналізовано матеріал, узагальнено висновки, написана стаття).
8. Надточій В.М. Характеристика бугаїв-плідників різних порід та генотипів за молочною продуктивністю матерів // Тваринництво України. – 2004. – № 12. – С. 24–26.
9. Надточій В.М. Вміст мікроелементів у сироватці крові бугаїв симентальської породи у різні періоди їх фізіологічної зрілості // Мат. конф. молодих вчених та аспірантів. – Інститут розведення і генетики тварин УААН. – Чубинське, 2004. – С. 28–29.
10. Надточій В.М. Вікова динаміка спермопродуктивності та показників гуморального фактора неспецифічної резистентності у бугаїв-плідників симентальської породи австрійської селекції // Мат. наук. – практ. конф. “Проблеми становлення галузі тваринництва в сучасних умовах”. – Зб. наук. пр. Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця, 2005. – Ч. 1. – С. 68 – 72.
11. Надточій В. Тривалість використання та причини вибуття бугаїв-плідників // Тваринництво України. – 2005. – № 7. – С. 26 – 28.
12. Надточій В.П., Москаленко В.П., Надточій В.М. Показники загальної кількості імуноглобулінів, циркулюючих імунних комплексів та мікроелементів у бугаїв-плідників симентальської породи // Вісник Білоцерк. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2005. – Вип. 31.– С. 70 – 75. (Дисертантом проведені дослідження, проаналізовано матеріал, узагальнено висновки).
13. Бащенко М.І.. Надточій В.М., Надточій В.П. Відтворна функція і склад крові взаємопов’язані // Тваринництво України. – 2006. – № 9. – С. 19 – 20. (Дисертант виконав експериментальну частину, статистичну обробку результатів досліджень та їх аналіз).
14. Бащенко М.І., Надточій В.М. Відтворна здатність бугаїв-плідників різних порід // Збірник наук. пр. Луганського НАУ. – Луганськ, 2006. – Вип. 69 (92). – С. 84 – 87. (Дисертантом зібрано та проаналізовано матеріал, узагальнено висновки).