Киріченко Аліна Володимирівна. Порівняльна гігієнічна оцінка використання на сільськогосподарських культурах різних форм препаратів на основі металаксилу-М : Дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 202арк. — Бібліогр.: арк. 176-188.
Анотація до роботи:
Киріченко А.В. Порівняльна гігієнічна оцінка використання на сільськогосподарських культурах різних форм препаратів на основі металаксилу-М – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.01 – гігієна. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2005.
Вперше проведена порівняльна гігієнічна оцінка поведінки в об’єктах навколишнього середовища металаксилу та його R-стереоізомеру металаксилу-М. Науково обґрунтовані гігієнічні нормативи вмісту металаксилу-М у воді господарсько-побутового призначення, ґрунті, повітрі робочої зони та атмосферному повітрі, а також регламенти безпечного застосування препаратів на його основі для обробки сільськогосподарських культур. Проведено вивчення умов праці при різних способах застосування препаратів на основі металаксилу-М та розрахована величина потенційного комплексного ризику негативного впливу металаксилу-М на працюючих. Розроблені аналітичні методи визначення металаксилу-М в повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді, ґрунті та сільськогосподарській продукції.
В роботі вирішене актуальне наукове завдання – досліджені токсиколого-гігієнічні властивості нових високоефективних малотоксичних фунгіцидів, виготовлених на основі металаксилу-М, що дало змогу при їх практичному використанні зменшити негативний вплив пестицидів на здоров’я працюючих і населення та знизити пестицидне навантаження на об’єкти навколишнього середовища.
Порівняльна оцінка результатів, отриманих в ході експериментальних та натурних досліджень пестицидів, виготовлених на основі металаксилу та на основі металаксилу-М, показала, що за параметрами токсичності вони ідентичні, а стійкість металаксилу-М в обєктах навколишнього середовища в залежності від агрокліматичної зони в 2 – 2,5 рази менша у порівнянні з металаксилом. Це дало нам підстави рекомендувати фунгіциди “Ридоміл Голд МЦ, 68% з.п.”, “Апрон XL, 35% т.к.с.”, “Максим АП, 3,5% т.к.с.” (діюча речовина металаксил-М) для заміни зареєстрованих препаратів “Ридоміл МЦ, 72% з.п.”, “Апрон, 35% з.п.”, “Максим АП, 4,5% т.к.с.” (діюча речовина металаксил), що дозволить зменшити негативний вплив на здоров’я населення та навколишнє середовище.
На основі порівняльної токсикологічної оцінки встановлено, що металаксил та металаксил-М за параметрами токсичності при надходженні в організм різними шляхами (через шлунок, органи дихання, шкіру), за ступенем подразнюючої та алергенної дії ідентичні і відносяться, згідно з ДСанПіН 8.8.1.002-98, до ІІІ класу небезпечності (помірно небезпечні речовини).
Встановлена величина ДДД для металаксилу-М на рівні 1,8 мг, яка обґрунтована на основі мінімальної NOEL (2,5 мг/кг) в хронічному експерименті за загальнотоксичною дією на щурів. Коефіцієнт запасу становить 100, оскільки речовина не проявляє мутагенної, канцерогенної, тератогенної дії та не впливає на репродуктивну функцію тварин.
Встановлені параметри токсичності металаксилу-М і закономірності його поведінки в об’єктах навколишнього середовища дозволили обґрунтувати гігієнічні нормативи та регламенти: ОДК в ґрунті (0,05 мг/кг), ОБРВ в повітрі робочої зони (0,5 мг/м3) і атмосферному повітрі (0,01 мг/м3), МДР в томатах, огірках, картоплі, цукровому буряку, соняшнику, кукурудзі, соняшниковій і кукурудзяній олії („не допускається”) та строки очікування до збору урожаю даних культур, норми внесення, обмеження сфери застосування, які ввійшли до офіційних документів МОЗ України (ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001 “Допустимі дози, концентрації, кількості та рівні вмісту пестицидів у сільськогосподарській сировині, харчових продуктах, повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді водоймищ, ґрунті”, “Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”).
Комплексне дослідження металаксилу-М, виконане на основі експериментальних даних про його стабільність у воді, можливість впливу на органолептичні властивості води, загально-санітарний режим водойм, токсичність для теплокровних тварин та гідробіонтів, дало можливість науково обґрунтувати та затвердити ГДК у воді водойм господарсько-побутового призначення на рівні 0,001 мг/дм3 (лімітуюча ознака – вплив на загально-санітарний режим водойм).
Встановлені кількісні закономірності міграції металаксилу-М в об’єктах навколишнього середовища (грунт, вода, рослини). На основі цих даних проведена оцінка небезпеки сумарного впливу металаксилу-М на організм людини шляхом співставлення фактичної дози його надходження із різних середовищ з допустимою добовою дозою для людини. Можливе сумарне надходження металаксилу-М з усіх середовищ не буде перевищувати 15% від допустимого добового, що підтверджує надійність встановлених нами нормативів і регламентів.
Розроблені, затверджені та апробовані газохроматографічні методи визначення металаксилу-М у воді (межа кількісного визначення – 0,001 мг/дм3), ґрунті (0,05 мг/кг), огірках, помідорах, картоплі, винограді, цукровому буряку (0,04 мг/кг), зерні кукурудзи та насінні соняшнику (0,2 мг/кг), соняшниковій та кукурудзяній олії (0,5 мг/кг), насінні ріпаку (0,1 мг/кг) та ріпаковій олії (0,5 мг/кг), атмосферному повітрі (0,008 мг/м3) та повітрі робочої зони (0,25 мг/м3), що дозволять органам санепіднагляду підвищити якість контролю за станом навколишнього середовища.
Публікації автора:
Періодичні фахові видання, затверджені ВАК України:
Бардов В.Г., Седокур Л.К., Омельчук С.Т., Сасинович Л.М., Омельчук С.А., Кириченко А.В. Сравнительная токсиколого-гигиеническая характеристика фунгицидов на основе металаксила-М и оценка их опасности для людей и окружающей среды // Современные проблемы токсикологии. – 1999, №3. – С. 38-44. (Автором проведено вивчення умов праці і розрахунок сумарного ризику).
Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Седокур Л.К., Сасинович Л.М., Омельчук С.А., Гиренко Д.Б., Кириченко А.В. Токсикологическая характеристика и гигиеническое нормирование металаксила-М в продуктах питания и объектах окружающей среды // Современные проблемы токсикологии. – 2000, №3. – С. 25-30. (Автором проведено нормування металаксилу-М в ґрунті, атмосферному повітрі, повітрі робочої зони.).
Бардов В.Г., Кириченко А.В., Омельчук С.Т., Масленко А.А., Омельчук С.А. Исследования по обоснованию предельно допустимой концентрации металаксила-М в воде хозяйственно-бытового назначения // Сборник науч. Трудов НИИ общей и коммунальной гигиены им. А.Н. Марзеева «Гигиена населенных мест», - К., 1999. – Вып.35. – С. 82-87. (Автором проведено дослідження процесів нітрифікації при встановленні ГДК у воді).
Кириченко А.В. Порівняльна оцінка поведінки в об’єктах навколишнього середовища металаксилу та металаксилу-М // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения / Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2001. – Т.37, часть ІІ. – С. 36-38.
Інші наукові видання:
Кириченко А.В. Оцінка небезпеки фунгіциду Ридомил Голд МЦ, 68% т.к.с. для людей та навколишнього середовища при використанні в особистих підсобних господарствах (ОПГ) // Тези доповідей І з’їзду токсикологів України, Київ, 11-13 жовтня 2001 р. – Київ, 2001. – С. 75-76.
Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Кириченко А.В., Виповська А.П. Порівняльна оцінка ризику використання різних форм фунгіцидів на основі металаксилу-М // VІІ з’їзд Всеукраїнського лікарського товариства, Тернопіль, 16-17 травня 2003 р.: Тези доповідей. – Тернопіль, 2003. – С. 226. (Автором проведений розрахунок ризику шкідливого впливу фунгіцидів на працюючих).
Кириченко А.В. Комплексне гігієнічне нормування металаксилу-М в об’єктах навколишнього середовища // Гігієнічні проблеми сучасного суспільства. До 100-річчя кафедри загальної гігієни ЛДМУ. – Львів, 1999. – с.142-143.
Кириченко А.В. Розробка методів визначення залишкових кількостей металаксилу-М, що забезпечують гігієнічні нормативи // Гігієнічні проблеми сучасного суспільства. До 100-річчя кафедри загальної гігієни ЛДМУ. – Львів, 1999. – С. 143-144.
Сорока Н.П., Гиренко Д.Б., Скотенко Н.П., Кириченко А.В. Методические указания по определению металаксила в кукурузе и масле газожидкостной хроматографией, №43-97 // Методические указания по определению микроколичеств пестицидов в продуктах питания, кормах и внешней среде. – Киев, 2000. – Сб. №27. – С. 24-28. (Автором проведена розробка методу визначення металаксилу-М в кукурудзі).
Кириченко А.В., Выповская А.П., Омельчук С.Т., Мережкина Н.В., Гиренко Д.Б. Методические указания по определению металаксила-М в атмосферном воздухе и воздухе рабочей зоны методом газожидкостной хроматографии, № 71-97 //Методические указания по определению микроколичеств пестицидов в пищевых продуктах, кормах и внешней среде. – Киев, 2001. – Сб. №29. – С. 93-96. (Автором проведена розробка методу визначення металаксилу-М у повітрі робочої зони).
Гиренко Д.Б., Кириченко А.В., Выповская А.П. Временные методические указания по определению металаксила-М в воде, почве, картофеле, томатах, винограде, соке, сахарной свекле, кукурузе, подсолнечнике, подсолнечном и кукурузном масле газохроматографическим методом, №206-2000 // Методические указания по определению микроколичеств пестицидов в пищевых продуктах, кормах и внешней среде. – Киев, 2001. – Сб. №33. – С. 23-28. (Автором проведена розробка методів визначення металаксилу-М у воді, ґрунті, помідорах).
Гиренко Д.Б., Скотенко Н.П., Кириченко А.В. Временные методические указания по определению металаксила-М в луке методом газожидкостной хроматографии, №212-2000 // Методические указания по определению микроколичеств пестицидов в пищевых продуктах, кормах и внешней среде. – Киев, 2001. – Сб. №29. – С. 29-32. (Автором проведено газохроматографічне визначення металаксилу-М в пробах цибулі).
Кириченко А.В., Виповська А.П., Лєбєдєв Д.Л. Розробка методів визначення залишкових кількостей пестицидів, що забезпечують гігієнічні нормативи // Матеріали міжнародної конференції “Здоров’я, оточуюче та виробниче середовище, безпека праці в сільському господарстві на межі двох тисячоліть”. – Київ, 1998. – С. 120. (Автором проведена розробка методів визначення металаксилу-М у повітрі робочої зони, воді, ґрунті, помідорах, томатному соку, кукурудзі).
Кириченко А.В. Гігієнічне нормування металаксилу-М в об’єктах навколишнього середовища // Тези науково-медичної конференції студентів та молодих вчених, Київ, 20-23 квітня 1999 р. – К., 1999. – С. 29.
Кириченко А.В. Комплексне гігієнічне нормування металаксилу-М в об’єктах навколишнього середовища // Матеріали науково-практичної конференції: “Актуальні проблеми екогігієни і токсикології”. – Київ, 1998. – Ч. 2. – С. 132-137.