Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Дем'яненко Віра Миколаївна. Політична свідомість українського суспільства в умовах демократичної трансформації: дисертація канд. політ. наук: 23.00.02 / НАН України; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Дем’яненко В.М.. Політична свідомість українського суспільсьтва в умовах демократичної трансформації. – Рукопис (201 стр.)

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 – політичні інститути і процеси. – Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України. - Київ, 2003.

У дисертації аналізується стан, характерні особливості, тенденції розвитку політичної свідомості українського суспільства в умовах суверенного, посттоталітарного державотворення. Досліджується вплив ментальності, історичної традиції, тоталітарного минулого на якісні характеристики політичної свідомості сучасного українського суспільства. Доводиться, що запровадження в Україні демократичних інститутів і демократичних процедур створило умови для пробудження активної політичної свідомості, виховання духовно вільного, суверенного і свідомого своїх взаємин з державою незалежного громадянина – основи громадянського суспільства – суспільства, що є гарантом демократичної держави, оберігає її від сповзання до авторитаризму чи тоталітаризму.

Ключові слова: політична свідомість, демократична трансформація, політична культура, менталітет, суспільна свідомість, громадянське суспільство, політична ідеологія, посттоталітаризм, політична соціалізація.

У “Висновках” зазначається, що на рубежі двадцятого-двадцять першого століть Україна стала одним з основних полігонів докорінних політичних випробовувань і експериментів. Їхні головні завдання – роз’язання протиріччя попередніх етапів розвитку: тоталітарного, “перебудовного” та перехідного, одночасне будівництво власної державності і модернізація суспільства з метою перетворення України в суб’єкт загальноцивілізаційного розвитку. На цьому шляху важливо отримати підтримку мас для проведення економічних та політичних реформ, для забезпечення політичної стабільності, суть якої, головним чином, зводиться до спроможності суспільства зберігати фундаментальні політичні характерні ознаки, здійснювати трансформацію всіх сторін життя поступово, зі збереженням попередніх здобутків, без деструктивних революційних потрясінь. Досліджуючи феномен політичної свідомості в умовах демократичної трансформації українського суспільства, дисертант прийшла до таких висновків:

1. Політична свідомість сучасного українського суспільства є досить складним і суперечливим явищем. Її якісні характеристики здебільшого визначаються менталітетом та попереднім політичним досвідом українського народу. Окрім тяжкої спадщини радянських часів – конфронтаційність масової свідомості, етатизм, інерція провінційності, периферійності українства, відчуття власного безсилля перед могутньою державою, вони відображають ще й негативні моменти її давньої історії – роздробленість регіонів, козацько-гайдамацька вольність, яка часто переходить в анархізм, тотальна неповага до закону і влади, хуторянська психологія “моя хата скраю”. Це суттєво заважає закріпленню у суспільстві позитивних тенденцій, входженню України в цивілізований світ. Водночас, стійкі демократичні потенції українців, терпеливість, вміння пристосовуватися до змін створюють сприятливі умови для проведення реформ та страхують суспільство від соціального вибуху в умовах тривалої економічної кризи.

2. Успішне розв’язання політичних та інших завдань утвердження України як незалежної демократичної держави неможливе без оновлення політичної свідомості на основі творчого переосмислення і розвитку політики згідно з історичним досвідом людства і власними традиціями, досягненнями науки і реаліями сучасного життя. Становлення громадянської політичної свідомості передбачає: 1) формування і еволюцію офіційної державницької ідеології, яка є результатом потреби подолання історико-культурної розколотості, узгодження реалій сучасності та традицій і покликана примирити минуле і сьогодення, консолідувати суспільство, окресливши одночасно найперспективніші шляхи у майбутнє; 2) необхідність відродження й утвердження в свідомості людей політичних і соціально-моральних цінностей, насамперед, ідеї свободи і гідності особистості, патріотизму, політичної рівності і особистої та громадянської відповідальності; 3) перебудову і становлення адекватної політичної системи через запровадження пропорційної виборчої системи, що забезпечить більшу прозорість і відповідальність владних структур, сприятиме структуризації соціуму, стимулюватиме громадянську активність та політичну участь; 4) здійснення радикальних змін у способах політичної діяльності, забезпечення їх високого професіоналізму, гуманізму і демократизму, формування культури міжнаціонального та міжетнічного спілкування; 5) створення ефективної системи політичної освіти, спроможної дати громадянам політичні знання про закони, закономірності, тенденції розвитку та формування політичних відносин.

3. Необхідна синхронність розвитку політичної свідомості на всіх її рівнях: державному, пов’язаному з прийняттям загальнозначущих рішень, науково-теоретичному, де розробляються нові ідеї, масово-практичному, на якому ідеї функціонують, реалізовуються в масових практичних діях. Державний устрій повинен стати механізмом виявлення та втілення плюралістичних громадянських інтересів, досягнення громадянської злагоди, реалізації прийнятих рішень з опорою на широку соціальну базу. Позитивні зрушення стануть наявними за умов застосування найсучасніших засобів впливу на політичну свідомість – висновків соціологічних і політологічних досліджень політичних процесів, створення відповідних політичних інститутів, оптимальної діяльності представницьких органів влади, засобів масової інформації тощо.

4. Зміни у свідомості людей не можуть відбуватися лише під тиском цілеспрямованого впливу чи стихійно. Рух до правової держави, цивілізованого громадянського суспільства не може не супроводжуватися усвідомленим удосконаленням свідомості, тобто прагненням і готовністю індивіда підвищувати свій культурний рівень, засвоювати загальнолюдські моральні цінності, активно сприймати дійсність, оцінювати своє місце в державотворчому процесі.

5. Сучасна політична свідомість українського суспільства в значній мірі активізована тривогою за кризовий стан економіки і соціальної сфери, загостренням економічних проблем, падінням моралі, зростанням злочинності, нездійсненними очікуваннями, тривогою за долю демократії та власної незалежної державності. Успішне вирішення Україною зовнішньо- і внутрішньополітичних та економічних проблем, забезпечення умов для зростання добробуту населення створять основу для подолання суперечностей політичної свідомості і формування демократичної свідомості громадян та інтегрального організму демократії в цілому. І, отже, Україна зможе скористатися шансом стати суб’єктом історії та суспільного прогресу.

Публікації автора:

1. Дем’яненко Б.Л., Дем’яненко В.М. “Тотальна ідеологія” А.Гітлера як стрижень політичної культури нацистської моделі тоталітаризму // Проблеми політичної психології та її роль у становленні громадянина Української держави: Матеріали Другої всеукраїнської наукової конференції, 13-14 листопада 1997р. – К.: ДОК-К, 1997.- С.248-250.

2. Дем’яненко Б., Дем’яненко В. Формування апарату управління мистецтвом і художня політика класичних моделей тоталітаризму // Нова політика.- 1999.- №6.- С.47-54.

3. Дем’яненко В.М. Політична свідомість в умовах трансформації українського суспільства // Наукові записки з української історії. Збірник наукових статей. Випуск VIII.- Переяслав-Хм., 1999.- С.159-163.

4. Дем’яненко Б., Дем’яненко В. Розвиток архітектури і образотворчого мистецтва в умовах тоталітаризму // Нова політика.- 2000.- №3.- С.60-67.

5. Дем’яненко В.М. Формування державної ідеології у контексті модернізації українського суспільства // Вісник Державної академії керівних кадрів культури і мистецтв.- 2000.- №1.- С.62-69.

6. Дем’яненко В. Суперечності політичної ідентифікації у контексті модернізації українського суспільства // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції ”Актуальні проблеми вітчизняної і всесвітньої історії”. 7-8 лютого 2001 року.- Луганськ, 2001.- С.121-123.

  1. Дем’яненко В. Ментальні характеристики політичної свідомості українців // Людина і політика.- 2001.-№1 (13).- С.93-100.

  2. Дем’яненко В.М. Політична свідомість студентської молоді в сучасній Україні (за підсумками соціологічного дослідження студентів П-Х ДПІ ім. Г.С.Сковороди) // Наукові записки з української історії: Збірник наукових статей. - Переяслав-Хмельницький,2001.- Вип.12.-С.398-407.

  3. Дем’яненко В.М. Детермінанти політичної соціалізації молоді // Бористен. – 2002. - № 7. – С. 26-28.

Дем’яненко В.М.. Політична свідомість українського суспільсьтва в умовах демократичної трансформації. – Рукопис (201 стр.)

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 – політичні інститути і процеси. – Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України. - Київ, 2003.

У дисертації аналізується стан, характерні особливості, тенденції розвитку політичної свідомості українського суспільства в умовах суверенного, посттоталітарного державотворення. Досліджується вплив ментальності, історичної традиції, тоталітарного минулого на якісні характеристики політичної свідомості сучасного українського суспільства. Доводиться, що запровадження в Україні демократичних інститутів і демократичних процедур створило умови для пробудження активної політичної свідомості, виховання духовно вільного, суверенного і свідомого своїх взаємин з державою незалежного громадянина – основи громадянського суспільства – суспільства, що є гарантом демократичної держави, оберігає її від сповзання до авторитаризму чи тоталітаризму.

Ключові слова: політична свідомість, демократична трансформація, політична культура, менталітет, суспільна свідомість, громадянське суспільство, політична ідеологія, посттоталітаризм, політична соціалізація.