Залєток Софія Петрівна. Поліаміни-маркери злоякісного росту і мішень для протипухлинної терапії : дис... д-ра біол. наук: 14.01.07 / НАН України; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. — К., 2007. — 304арк. — Бібліогр.: арк. 270-304.
Анотація до роботи:
Залєток С.П. Поліаміни – маркери злоякісного росту і мішень для протипухлинної терапії. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, Київ, 2007.
Дисертація присвячена дослідженню особливостей метаболізму поліамінів (ПА) при пухлинному рості; вивченню інгібіторів обміну ПА як протипухлинних агентів та дослідженню взаємозв'язку між метаболізмом ПА в пухлинах та процесом транскрипції, опосередкованим фактором NF-кВ.
Встановлено, що характерним для експериментальних пухлин різного гістогенезу та пухлин людини є активація синтезу та закономірне підвищення вмісту окремих фракцій ПА. Виявлено, що ПА–тест може бути адекватним критерієм ефективності лікування та прогнозу перебігу захворювання у хворих на рак яєчника, грудної залози та злоякісні лімфоми.
В експериментах in vivo встановлено, що перспективними мішенями для протипухлинної терапії є інтермедіанти обміну ПА. Встановлено, що інгібітори метаболізму поліамінів істотно гальмують ріст експериментальних пухлин, значно підвищують середню тривалість життя тварин і можуть бути запропоновані для подальшої розробки в якості агентів для «таргетної терапії» онкологічних хворих.
Отримано важливі докази того, що однією з молекулярних функцій ПА при пухлинному рості є їх участь в регуляції активності фактора транскрипції NF-kB. Доведено, що протипухлинна дія інгібіторів метаболізму ПА пов’язана з сигнальними шляхами фактора транскрипції NF-кB.
Робота присвячена дослідженню особливостей метаболізму і молекулярних механізмів дії ПА при канцерогенезі і пухлинному рості.
Встановлено, що при N-НДЕАгепатоканцерогенезі і при 1,2-ДМГ канцерогенезі кишковика у щурів відбуваються характерні зміни в метаболізмі ПА. Має місце двофазна інтенсифікація синтезу і накопичення ПА в органах-мішенях: в ранню (1-4 тижні) та пізню (5-6 місяці) стадії, що дозволяє зробити припущення про участь ПА в ініціації злоякісного росту.
Виявлено, що в злоякісних пухлинах шлунка і товстого кишковика людини величина активності ОДК в середньому в 5 разів, а загальний вміст ПА – в 1,6 -2 рази вищі ніж в макроскопічно незміненій слизовій оболонці. Найбільш суттєво змінювався вміст путресцину, дещо менше спермідину. Вміст сперміну практично не змінювався, що призводило до підвищення величини молярного співвідношення путресцин/спермідин і спермідин/спермін.
Виявлено зворотню залежність між величиною активності ОДК в аденокарциномах шлунково-кишкового тракту людини і ступенем їх диференціювання.
В злоякісних пухлинах грудної залози величина активності ОДК в 5,5 рази, а вміст путресцину, спермідину і сперміну, відповідно, в 3,6; 4,0 і 4,9 разів вищі порівняно з показниками у макроскопічно незміненій тканині грудної залози.
Виявлено, що рівні екскреції ПА з сечею та концентрація їх у сироватці крові у хворих на злоякісні лімфоми та рак яєчника при ефективному лікуванні в перші (1-3) доби підвищуються, а потім знижуються; при неефективному лікуванні таких змін не виявлено.
Виявлено, що більш інформативним для оцінки ефективності лікування є величина співвідношення спд2:пут2 /спд1:пут1,де спд1 і пут1 рівні спермідину і путресцину в сечі до лікування; спд2 і пут2 через 48 годин після початку лікування. При успішній терапії величина цього співвідношення (індексу) вища за 1,25; а при неефективній – нижча.
В результаті довготривалих (на протязі 14 років) досліджень вмісту ПА в сечі та сироватці крові хворих на злоякісні лімфоми, рак яєчника та рак грудної залози встановлено, що дані ПА-тесту відображають перебіг пухлинного процесу: при ремісії спостерігається нормалізація рівнів ПА в біологічних рідинах, а підвищення концентрації ПА передує клінічним проявам рецидиву захворювання.
ПА сприяють утворенню комплексу NF–кB з відповідними послідовностями ДНК (NRE), що є одним із важливих доказів участі ПА в регуляції транскрипції.
Встановлено, що активність фактора транскрипції NF–кB в клітинах експериментального раку молочної залози залежить від метаболізму ПА.
Виявлено, що гальмування росту експериментальних пухлин молочної залози інгібіторами біосинтезу ПА супроводжується зниженням експресії білків, продуктів NF–кB-залежних генів c–myc, bcl–xl, odc.
Встановлено, що в процесі формування резистентності до цисплатину в пухлинних клітинах відбуваються характерні зміни в метаболізмі ПА, які зберігаються і в резистентних до цисплатину пухлинах. Виявлено підвищення концентрації путресцину і збільшення питомої частки сперміну в загальній кількості ПА, зниження активності ДАО і g-глутаміл-транспептидази.
Встановлено, що досліджувані інгібітори метаболізму ПА істотно гальмують ріст експериментальних пухлин, значно підвищують середню тривалість життя тварин і можуть бути запропоновані для подальшої розробки в якості агентів для «таргетної терапії» онкологічних хворих.
Публікації автора:
Бердинских Н.К., Залеток С.П. Полиамины и опухолевый рост. Киев, «Наукова думка», 1987. – 141 с. (Автором проведено огляд та аналіз літератури по темі та разом із співавтором підготовлено монографію до друку).
Залеток С.П., Бердинских Н.К, Драга Н.В. Некоторые аспекты биологической роли полиаминов при нормальном и неопластическом росте //Экспериментальная онкология. – 1984. – Т. 6, № 4. – С. 10-17. (Автором проведено огляд та аналіз літератури і підготовлено статтю до друку).
Драга Н. В., Бердинских Н.К., Залеток С.П., Винницкая В.К., Евтушенко Г.В. Диагностическое и прогностическое значение полиаминного теста у больных с опухолями яичников //Вопросы онкологии. – 1987.– Т. 33, № 4. – C. 52-57. (Автором проведено аналіз діагностичної і прогностичної цінності ПА-тесту, підготовлено статтю до друку).
Бердинских Н.К., Залеток С.П., Игнатенко Н.А., Драга Н.В. Увеличение активности орнитиндекарбоксилазы и содержания полиаминов в печени крыс в ранний период гепатоканцерогенеза //Украинский биохимический журнал. – 1988. – Т.60, № 1. – С 94-97. (Автором проведені дослідження активності ОДК та вмісту поліамінів в субклітинних фракціях печінки в процесі НДЕА-канцерогенезу, проаналізовано результати та підготовлено статтю до друку).
Бердинских Н.К., Игнатенко Н.А., Залеток С.П., Бобро Л.И. Активность орнитиндекарбоксилазы и содержание полиаминов в опухолях желудочно-кишечного тракта человека //Экспериментальная онкология. – 1988. – Т. 10, № 6. – С. 39-41. (Автор приймала участь у визначенні поліамінів в пухлинах та готувала статтю до друку).
Залеток С.П., Исмайлова И.М., Бердинских Н.К. Полиамины в лимфоцитах животных при экспериментальном опухолевом процессе //Вопросы медицинской химии. – 1989. – № 1. – С. 22-26. (Автором проведено дослідження поліамінів у лімфоцитах мишей в процесі росту карциноми легені Льюїс, підготовлено статтю до друку).
Лидак М.Ю., Бауманис Э.А., Зидермане А.А., Каган Т.И., Закенфельд Г.К., Лисяный Н.И., Веровский В.Н., Бирска И.А., Залеток С.П., Брамберга В.М. Об антибластическом действии поликатиона полигексаметиленгуанидина (ПМГ)– представителя нового класса противоопухолевых препаратов //Вопросы онкологии . –1990. – Т. 36, № 3. – С. 269-276. (Автором проведено дослідження впливу ПМГ на ріст перещеплених пухлин , приймала участь у підготовці статті до друку).
Уманский В.Ю., Хадуев С.Х., Залеток С.П., Балицкий К.П., Бердинских Н.К., Березов Т.Т. Антиметастатический эффект L-лизин-a-оксидазы //Бюллетень экспериментальной биологии и медицины. – 1990. – № 5.– С. 458-459. (Автором проведено визначення поліамінів в крові тварин в умовах дії L-лізин-a-оксидази, приймала участь у підготовці статті до друку).
Бердинских Н.К., Игнатенко Н.А., Залеток С.П., Активность орнитиндекарбоксилазы и содержание полиаминов в опухолях кишечника при канцерогенезе индуцированном 1,2-диметилгидразином у крыс //Экспериментальная онкология. – 1990. – Т.12, № 6. – С. 34-36. (Автор приймала участь у дослідженні поліамінів в слизовій оболонці кишковика щурів в процесі 1,2-ДМГ-канцерогенезу у щурів, підготовлено статтю до друку).
Berdinskikch N.K., Ignatenko N.A., S.Zaletok, Ganina K.P., Chornij V.A. Ornithine decarboxylase activity and polyamine content in adenocarcinomas of human stomach and large intestine //Intеrnational Journal of Cancer. – 1991. – Vol. 47, N2. – P. 496-498. (Автор приймала участь у дослідженні поліамінів в пухлинах шлунково-кишкового тракту людини та готувала статтю до друку).
Залеток С.П., Лялюшко Н.М., Бердинских Н.К., Игнатенко Н.А., Лидак М.Ю., Бауманис Э.А., Бирска И.А. Влияние полигексаметиленгуанидина на метаболизм полиаминов у беспородных крыс, рост и метастазирование перевивной карциномы Льюис у мышей //Экспериментальная онкология. – 1993. – Т.15, № 6. – С. 36-40. (Автором проведено визначення активності ОДК і вмісту поліамінів в печінці, нирках, сечі і крові щурів в умовах впливу полігексаметиленгуанідину (ПМГ) та досліджено вплив ПМГ на ріст і метастазування карциноми Льюїс у мишей, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Залеток С.П., Бердинских Н.К., Игнатенко Н.А., Бауманис Э.А., Лидак М.Ю., Лялюшко Н.М. Влияние полигексаметиленгуанидина на некоторые показатели метаболизма полиаминов у крыс с перевивной гепатомой Г-27 //Экспериментальная онкология – 1994. – Т. 16, № 2-3. – С. 136-139. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення активності ОДК, -ГТ і вмісту поліамінів в тканині і плазматичних мембранах гепатоми Г-27 та печінки тварин-пухлиноносіїв, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Залєток С.П., Бердинських Н.К., Лялюшко Н.М., Тарутінов В.І., Скляр С.Ю., Александрова Н.О. Дослідження показників метаболізму поліамінів в пухлинах та фізіологічних рідинах у хворих з новоутвореннями грудної залози //Онкологія. – 2000. – Т. 2, № 4. – С. 250-252. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення вмісту поліамінів в сечі хворих на рак грудної залози в різні фази перебігу хвороби, проаналізовано результати і зроблено висновок про зв’язок між показниками ПА-тесту і активністю пухлинного процесу, підготовлено статтю до друку).
Залєток С.П., Яковенко О.Я., Александрова Н.О. Голуб А.Г., Чехун В.Ф. Дослідження взаємодії поліамінів з ядерним фактором транскрипції NF- kappaB методами комп’ютерного моделювання //Український біохімічний журнал – 2002. – Т.74, № 5.– С. 133-138. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено огляд і аналіз літератури, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
S.Zaletok, N. Aleksandrova, N. Berdynskykh, N. Ignatenko, S. Gogol, A. Orlovsky, N.Tregubova, E. Gerner, V. Chekhun. Role of polyamines in the function of nuclear transcription factor NF-kB in breast cancer cells //Экспериментальная онкология. –2004. – Т.26, №3. – P.221-225. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено огляд і аналіз літератури по темі, проведено визначення поліамінів в клітинних та ядерних екстрактах пухлин, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Александрова Н.О., Залєток С.П., Скляр С.Ю., Тарутінов В.І. Застосування статистичного аналізу для визначення цінності поліамінного тесту в прогнозуванні тривалості життя хворих раком грудної залози //Вісник проблем біології і медицини. – 2004. – Вип. 4. – С.108-114. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення поліамінів в сечі хворих на рак грудної залози, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Александрова Н.О., Авілов С.В., Залєток С.П. Вплив сперміну та путресцину на зв’язування фактора транскрипції NF-кB зі специфічними послідовностями ДНК //Український біохімічний журнал. – 2004. – Т.76, № 6. –С.76-83. (Автором сформульовано задачі дослідження, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Залеток С.П., Бердинских Н.К., Лялюшко Н.М., Кленов О.А., Самойленко Е.А., Лидак М.Ю. Влияние ингибиторов синтеза полиаминов -дифторметилорнитина и полигексаметиленгуанидина на кинетику роста лейкоза L1210 и продолжительность жизни животных опухоленосителей //Врачебное дело. – 2005. – № 8. – С.76-83. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення вмісту поліамінів в клітинах лейкозу L1210, проведено аналіз взаємозв’язку між показниками метаболізму поліамінів та кінетикою росту пухлинних клітин, підготовлено статтю до друку).
Залєток С.П., Орловський А.А., Гоголь С.В., Самойленко Е.А., Гулуа Л.,Квеситатзе Г.І. Вплив рослинних біоконцентратів на основі чаїв Грузії per se та в комбінації з цисплатином на ріст карциносаркоми Уокер W-256 та карциноми Герена щурів //Лікарська справа. – 2006. – № 8. –С.89-93. (Автором сформульовано задачі дослідження, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Александрова Н.О., Авілов С.В., Верьовка С.В., Костюкевич К.В., Залєток С.П., Ширшов Ю.М. Спосіб модифікації поверхні золота для імобілізації біологічних молекул. Деклараційний патент на винахід № 48537А, 15.08.2002, Бюл. №8. (Автором сформульовано задачі дослідження, проаналізовано результати, приймала участь у підготовці матеріалів до патентування).
Berdinskikh N.K., Zaletok S.P., Draga N.V. Determination of polyamine excretion in diagnosis of malignant tumors and in assessment of therapy efficacy in oncologic patients. //”Recent Progress in Polyamine Research”, eds. Selmeci L., Brosnan M., Seiler N. /Acad. Press, NewYork, 1985. – P. 449-457. (Автором проведено частину досліджень поліамінів в сечі хворих на рак та у неонкологічних хворих, проаналізовано результати, підготовлено статтю до друку).
Залеток С.П., Бердинських Н.К., Лялюшко Н.М., Гоголь С.В., Александрова Н.О., Лидак М.Ю., Придатко О.Е. Исследование влияния синтетических ингибиторов и физиологических регуляторов биосинтеза полиаминов на показатели метаболизма полиаминов в клетках экспериментальных опухолей и продолжительность жизни животных– опухоленосителей //Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2003.–№ 1.–С.92-103. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення активності -ГТП, вмісту поліамінів в пухлинних клітинах в різні періоди їх росту в умовах дії -ДФМО, ПМГ і вітаміну А, проаналізовано результати, підготовлено до друку статтю).
Залєток С.П., Бердинських Н.К., Лялюшко Н.М., Триндяк В.П., Орловский О.А. Дослідження поліамінів в пухлинах, що резистентні до хіміотерапії //Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2003.–№ 1. –С. 73-85. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення активності ОДК, вмісту поліамінів і їх ацетильованих форм в пухлинних клітинах АРЕ, NK/ly та карциноми Герена в процесі формуванні резистентності до цитостатиків, проаналізовано результати, підготовлено до друку статтю).
Александрова Н.О., Залєток С.П., Скляр С.Ю., Тарутінов В.І., Самойленко О.О. Концентрація поліамінів у сечі хворих, прооперованих з приводу раку грудної залози та їх виживаність //Актуальные проблемы медицины и биологии.– 2004.– №.1.– С.238-252. (Автором сформульовано задачі дослідження, проведено визначення вмісту поліамінів в сечі хворих на рак грудної залози, проаналізовано результати, підготовлено до друку статтю).
Бердинських Н.К., Залєток С.П., Казьмін С.Д., Лялюшко Н.М. Поліаміни в експериментальній і клінічній онкології //В кн. «Шляхи та перспективи розвитку екпериментальної онкології в Україні» під ред Чехуна В.Ф. /Київ, «ДІА», 2001. – C.61-67. (Автором проведено огляд і аналіз літературних даних та аналіз результатів досліджень поліамінів, проведених в відділі біохімії пухлин, підготовлено статтю до друку).
Бердинских Н.К., Залеток С.П., Зиневич А.К., Драга Н.В., Евтушенко Г.В. Определение экскреции полиаминов в диагностике злокачественных опухолей и для оценки эффективности лечения онкологических больных //Методические рекомендации. – Москва, 1985.– 15 с. (Автором розроблено метод визначення ПА в сечі та крові, проведені дослідження поліамінів в сечі хворих з різними локалізаціями пухлин, підготовлено методичні рекомендації до друку).
Berdinskikh N.K., Zaletok S.P. Polyamines and ornithinedecarboxylase (ODC) activity in rat liver subcellular fractions in early period of NDEA-induced hepatocarcinogenesis //Тези “International Conference on Polyamines in Life Sciences”. – Токіо, Japan, 1986. – С. 137-138.
Berdinskikch N.K., S.Zaletok, Draga N.V. Polyamines and their use in clinical oncology //Тези “7th Internatational Conference on Human Tumor Marker”.– Київ, 1990 // Journal of Tumor Marker Oncology. – 1990.– Vol.5, № 3. – Р. 217.
Berdinskikch N.K., Ignatenko N.A., S.Zaletok. Ornithine decarboxylase activity and polyamine level in human gastrointestinal adenocarcinomas //Тези „International symposium “Polyamines in Molecular and Medical Biology”. – Kyoto, Japan, 1990.– P.138.
Berdinskikh N.K., Draga N.V., S.Zaletok, Eutushenko J.V. Predicting the treatment officiency of patients with malignant tumours of ovaries with the help of polyamine test //Тези „International symposium “Polyamines in Molecular and Medical Biology”. – Kyoto, Japan, 1990. – P. 140.
Залеток С.П., Бердинських Н.К., Лялюшко Н.М. Влияние полигексаметиленгуанидина на некоторые показатели обмена полиаминов и его противоопухолевое действие //Тези ІІ з’їзду онкологів СНД з участю вчених Європи, Азії, Америки. – Київ, 2000. – С. 257.
Залєток С.П., Бердинських Н.К., Лялюшко Н.М., Александрова Н.О., Скляр С.Ю., Носа П.П. Вміст поліамінів та активність орнітин-декарбоксилази в пухлинних тканинах та фізіологічних рідинах хворих на новоутворення грудної залози //Тези Х з’їзду онкологів України. – Ялта, 2001. – С. 39.
Залеток С.П., Бердинских Н.К., Александрова Н.А., Триндяк В.П., Орловский О.А. Исследование метаболизма полиаминов в экспериментальных опухолях, резистентных к химиотерапии //Тезисы III Съезда онкологов и радиологов СНГ. –Мінськ, 2004.– С.331.
S.Zaletok, Alexandrova N.A, Berdynskikh N.K., Gogol S.V.Orlovsky O.A., Chekhun V.F. The study of polyamines role in the regulation of oncogene expression by transcription factor NF-kappa B in tumor growth //Тези “First Ukrainian Congress for Cell Biology”. – Львів, 2004. – Р. 113.
S.Zaletok, L.Gulua, A.Orlovsky, S.Gogol, N.Omiadze, N.Mchedlishvilli. Effect of green tea extract on the growth of experimental breast tumors //Тези Міжнар конф. “Food, Nutrition and Cancer”. – Вашингтон, США, 2005. – Р.48.
Залеток С.П., Гулуа Л.Орловский А.А.Гоголь С.В., Самойленко Е.А., Чехун В.Ф. Противоопухолевая и антитоксическая активность биоконцентратов на основе грузинского чая //Тези ХІ з’їзду онкологів України. – Судак, 2006 – C.26.
Залєток С.П., Гоголь С.В., Орловський О.А., Кленов О.О., Самойленко О.А. Роль поліамінів в регуляції експресії онкогенів фактором транскрипції NF-кB при пухлинному рості //Тези ХІ з’їзду онкологів України. – Судак, 2006. – C.27.
S.Zaletok, S. Gogol, O. Orlovsky, N. Aleksandrova, O. Samoilenko, N. Ignatenko, E. Gerner. Role of polyamines in the function of nuclear transcription factor NF-kB in breast cancer cells. //Тези Міжн. конф. «Role of Polyamines and their Analogs in Cancer and other Diseases». – Рим, 2006. – Р.157.
S.Zaletok, L. Gulua, O. Orlovskiy, S. Gogol, O. Samoylenko. Antitumor effect of plant bioconcentrates may be mediated by polyamines and NF-B-dependent signal pathways //Тези Міжн. конф. «Role of Polyamines and their Analogs in Cancer and other Diseases». – Рим, 2006. – Р.253.