Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Крайній Андрій Валентинович. Покращення фізико-механічних властивостей пластмасових базисів знімних протезів (клініко-лабораторне дослідження): Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 174арк. - Бібліогр.: арк. 148-174.



Анотація до роботи:

Крайній А.В. Покращення фізико-механічних властивостей пластмасових базисів знімних протезів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – Стоматологія. – Національний медичний університет ім О.О.Богомольця, Київ, 2002 р.

Дисертацію присвячено вивченню причин виникнення поломів пластмасових базисів знімних протезів і розробці комплексу заходів, що дозволяють зменшити їхню кількість. На основі клінічних спостережень були виявлені анатомічні особливості порожнини рота, які сприяють виникненню поломів пластмасових базисів знімних протезів. За допомогою розробленої фізичної моделі порожнини рота та математичного моделювання запропоновано прогнозування імовірності виникнення полому базису знімного протеза на етапі обстеження пацієнта.

У порівняльному аспекті вивчено вплив існуючих способів армування базисів знімних протезів на їхні міцнісні характеристики. На основі теоретичного вивчення та лабораторних випробувань запропоновано новий ориґінальний спосіб армування базисів знімних протезів із використанням поліарамідних волокон. Запропоновано безруйнівний спосіб контролю якості полімерізації пластмасових базисів знімних протезів.

Визначено ефективність диференційованого підходу до способу виготовлення та матеріалу базису знімного протеза, що сприяє зменшенню кількості поломів базису.

У роботі вирішено актуальну стоматологічну задачу – запропоновано нову технологію виготовлення пластмасових базисів знімних протезів, що полягає у введенні армувального шару поліарамідної сітки. Це значно підвищує міцність пластмасових базисів знімних протезів, зменшує кількість їх поломів та істотно подовжує термін їх експлуатації. Розроблені пропозиції дозволи впровадити у практику ортопедичної стоматології диференційований підхід до способу виготовлення та матеріалу базису знімного протеза залежно від імовірності виникнення його поломання та анатомічної будови порожнини рота. Розроблений і запропонований безруйнівний спосіб контролю якості полімеризації пластмасового базису знімного протеза дозволив уникнути поломів, які виникали за рахунок порушень режимів полімеризації. Запропоновані методики виготовлення пластмасових базисів знімних протезів упроваджені в широку стоматологічну практику.

1. Поломи базисів повних знімних протезів частіше трапляються на верхній щелепі в ділянці серединного шва (31,7% від усіх поломів), на нижній щелепі вони трапляються значно рідше (2,3% від усіх поломів). Поломи часткових знімних протезів частіше трарляються у ділянках поодиноко розташованих природніх зубів (51,3% від усіх поломів).

2. Поломи знімних протезів частіше виникають внаслідок порушення лабораторних етапів виготовлення (порушення режимів полімеризації, неправильне поставлення штучних зубів), що становить 100%, та помилок, допущених на клінічних етапах (нераціональний вибір конструкцій, наявність зубощелепних деформацій, знехтування впливу анатомічних особливостей порожнини рота) – 75,4% від загальної кількості усіх поломів.

3. Прогнозування імовірності виникнення полому базису знімного протеза за допомогою математичного моделювання доказало, що вона більша, якщо протез опирається на гіпертрофічну (ІІІ та ІV тип за Суппле) або нормальну (І тип за Суппле) слизову оболонку, ніж у випадку опори протеза на атрофічну (ІІ тип за Суппле) слизову оболонку. Наявність піднебінного валика збільшує імовірність виникнення полому базису знімного протеза у 2 рази.

4. Визначена нами відносна пористість V базису знімного протеза характеризує його міцність відносно еталонної міцності даної пластмаси. На підставі клінічних та лабораторних досліджень граничним припустимим значенням відносної пористості вважаємо коефіцієнт 0,15. При перевищуванні цього коефіцієнта (V 0,15) досліджуваний протез вважають непридатним до використання і вибраковують.

5. Лабораторне дослідження показало, що міцність зармованих зразків базисної пластмаси “Фторакс” змінюється у порівнянні з чистими зразками залежно від армувального матеріалу: чистий “Фторакс” – 132,5 МПа, поліарамідна сітка – 167,4 МПа, полікапромідне волокно – 138,7 МПа, стандартна металева сітка – 129,4 МПа, металевий дріт – 120,3 МПа, бавовняна тканина – 117,3 МПа.

6. Незважаючи на те, що в лабораторних умовах не вдалося отримати волокна з базисної пластмаси “Фторакс” достатньої міцності, вважаємо метод армування базисів знімних протезів спорідненими волокнами перспективним, що потребує подальшого розвитку.

7. Клінічні та лабораторні дослідження показали доцільність використання суперміцних волокон (поліарамід) у вигляді сітки з діаметром отворів 1 мм та розташуванням її у середньому шарі базису на ділянках імовірної появи зламу. Введення у базис армувальної полімерної сітки приводить до збільшення його міцності у середньому на 20% відносно до базису, виготовленого за звичайною методикою.

8. Застосування диференційованого підходу до способів і матеріалів для виготовлення базису знімного протеза та чіткий контроль технологічних етапів приводять до зниження кількості поломів на 88,9%, що становить 3,9% від загальної кількості виготовлених знімних протезів.

Публікації автора:

  1. Крайний А.В. Вивчення фізико-механічних властивостей базисних пластмас, зміцнених шляхом армування // Вісник стоматології. – 2001. – №5. – С. 83-84.

  2. Крайний А.В. Современный подход к решению проблемы упрочнения пластмассовых базисов съемных протезов путем армирования // Современная стоматология. – 2001. – №3. – С. 83-86.

  3. Неспрядько В.П., Крайний А.В., Егоров Б.А. Лабораторное исследование пористости базисных пластмасс и ее влияние на прочность базиса съемных протезов // Современная стоматология. – 2000. – №3. – С. 65-67. Дисертант особисто провів дослідження по вивченню пористості базисних пластмас, систематизував та узагальнив отримані результати, зробив висновки.

  4. Спосіб виготовлення знімного зубного протеза / Неспрядько В.П., Крайній А.В.: Патент України на винахід №41225А від 15.08.2001, Бюл. №7. – 3 с. Дисертант спільно з науковим керівником з рівною часткою участі кожного розробив спосіб зміцнення базису знімного протеза за рахунок введення у нього поліарамідної сітки.

  5. Крайний А.В., Неспрядько В.П. Исследование пористости полимерных базисных материалов методом вдавливания // Сб. тез. 1 Респ. конф. “Современная стоматология и челюстно-лицевая хирургия”. – К., 1998. – С. 260. Дисертант особисто провів дослідження можливості використання методики вивчення теплостійкості пластмас за Віком при оцінці пористості базисних пластмас. Систематизував та узагальнив отримані результати, зробив висновки.

  6. Неспрядько В.П., Волинець В.М., Крайній А.В. Вивчення міцнісних характеристик базисних пластмас // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми ортопедичної стоматології та ортодонтії”. – Полтава, 2000. – С. 77-78. Дисертант особисто провів дослідження міцності армованих базисних пластмас, узагальнив отримані результати, зробив висновки.