Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Клименко Юлія Сергіївна. Поетапна корекція порушень рухових функцій у дітей зі сколіотичними ураженнями хребта на підставі патогенетичних змін фізичного розвитку : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Клименко Ю.С. Поетапна корекція порушень рухових функцій у дітей зі сколіотичними ураженнями хребта на підставі патогенетичних змін фізичного розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет, Луганськ, 2008.

Метою роботи було розробити та апробувати патогенетично орієнтовані реабілітаційні заходи для корекції порушень фізичного розвитку дітей з сколіотичними ураженнями хребта, спрямовані на попередження прогресування патологічного процесу і розвиток психомоторних якостей дитини. Встановлені та охарактеризовані ступінь та характер порушень психофізичного розвитку дітей, виявлений вихідний стан психомоторних якостей і подана об'єктивна критеріальна оцінка щодо ступеня порушень рухових функцій; розроблений комплекс заходів щодо фізичної реабілітації, спрямований на попередження прогресування сколіотичних уражень і формування важливих рухових навичок та вмінь; запропонований метод порівняльної оцінки ефективності застосування розробленої патогенетично-орієнтованої корекційної програми фізичної реабілітації при різних ступенях порушень рухових функцій.

У дисертації науково обґрунтовані, теоретично узагальнені, розроблені, апробовані та впроваджені у практику принципово нові концепції до поетапної реабілітаційної корекції порушень рухових функцій у дітей, хворих на сколіоз хребта різного ступеня, на основі встановлених патологічних змін фізичного розвитку дітей віком 7-14 років. Одержані результати є підставою для наступних експериментальних та порівняльних досліджень з корекції порушень рухових функцій у дітей із сколіотичними ураженнями хребта різного ступеня з урахуванням анатомічних та патогенетичних змін фізичного розвитку.

  1. Діти, хворі на сколіоз, мають вірогідні відмінності за антропометричними показниками, станом ССС та дихальної систем порівняно з практично здоровими дітьми. Здорові діти мають кращі респіраторні та ростові характеристики. Рівень функціональних та рухливих здібностей у групі дітей, хворих на сколіоз, вище середнього, в групі практично здорових дітей – високий. В групі дітей зі сколіозом 40 % мають нормотонічний тип реакції на фізичне навантаження, 40 % - гіпертонічний тип, 10 % - дистонічний, 10 % - гіпотонічний. В групі здорових дітей нормотонічну реакцію виявили 70 %, гіпертонічну – 20 %, дистонічну – 10 %.

  2. Вихідний стан психомоторних якостей у дітей, хворих на сколіоз, встановлювався за допомогою антропометричних показників (ріст, маса тіла, обхват грудної клітки) та спеціальних тестів (на загальну витривалість, силу та силову витривалість, рівновагу, швидкість, гнучкість). Встановлено, що психомоторні якості у дітей зі сколіотичними вадами хребта були в значній мірі змінені у порівнянні зі здоровими дітьми за всіма показниками психодіагностичних тестів: збільшено час простої сенсомоторної реакції; час сенсомоторної реакції, вибору з двох колірних стимулів; знижена сенсомоторна точність при реакції на рухомий об'єкт; збільшено час успішного виконання сенсомоторної дії. Аналіз показників розвитку рухових якостей показує, що у хлопчиків за швидкістю та гнучкістю між групами хворих та здорових дітей відмінності були невірогідними, за іншими показниками вірогідно відрізнялись. У хворих та здорових дівчаток вірогідні відмінності були виявлені з гнучкості, рівноваги, сили та силової витривалості та з загальної витривалості, за всіма іншими показниками відмінності були невірогідними. Кращі показники у дівчат, ніж у хлопчиків аналогічного віку, хворих на сколіоз, відмічені тільки з гнучкості.

  3. Розроблений комплекс корекційних заходів фізичної реабілітації, спрямованих на попередження прогресування сколіотичних уражень хребта і на формування важливих рухових навичок та вмінь, який включав: щоденний груповий урок (8-12 дітей) тривалістю до 45 хв.; (2) індивідуальні заняття з метою відпрацювання правильності виконання вправ для виправлення порушень постави; (3) ранкову гігієнічну гімнастику; (4) фізкультурні паузи на кожному уроці; (5) вечірній комплекс вправ тривалістю до 30 хв.; (6) лікувальне плавання 2-3 рази на тиждень; (7) фізіотерапевтичні процедури; (8) рухливі та спеціальні ігри; (9) визначення сили та статичної витривалості м'язової системи кожної дитини, функціональні проби з навантаженням на ССС перед призначенням та застосуванням ЛФК.

  4. Розроблений та запропонований комплекс поетапної корекції та реабілітації дітей, хворих на сколіоз, призводить, порівняно із застосуванням загальноприйнятих програм фізичної реабілітації, до покращання показників фізичного розвитку учнів: збільшення росту (на 12,5-20,2 %); маси тіла (на 46,9-56,8 %), периметру грудної клітки на вдиху (на 20,8-33,0 %), на видиху (22,7-28,5 %), в період паузи (на 23,4-32,3 %) як у хлопчиків, так і в дівчаток. У дітей з вадами хребта з різними за ступенем порушеннями рухових функцій зросла загальна витривалість (на 13,6-17,4 %), сила і витривалість м’язів тулуба (на 47-50 %), швидкість (на 18,3-35,3 %), гнучкість (на 75-90 %).

  5. Розроблена та експериментально апробована в умовах спеціального навчального закладу програма з фізичного виховання для дітей зі сколіотичними вадами хребта, яка включає теоретичні уроки з фізичної культури, спеціальні, загальнорозвиваючі та дихальні вправи, вправи на виховання правильної пози і постави, на розслаблення, профілактику та корекцію сколіотичної деформації, плоскостопості, елементи ігор, легкої атлетики, з обмеженням вправ на швидкість, силу, витривалість, дистанції ходьби та бігу. Припинення корекції в умовах спеціалізованої санаторної школи-інтернату в період активного росту хребта призводить до прогресування деформації хребта. Таку корекцію при виражених формах деформації необхідно продовжувати до закінчення росту хребта.

Публікації автора:

  1. Клименко Ю.С., Пристинський В.М., Пристинська Т.М. Особливості психофізичної реабілітації та соціальної адаптації учнів з вадами опірно-рухового апарату в умовах роботи санаторної школи-інтернату // Вісник Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. Біологічні науки. – 2005. – № 13. – С. 86-88. (Здобувачкою були вивчені особливості соціальної адаптації дітей, хворих на сколіоз, написаний текст статті).

  2. Клименко Ю.С. Особливості організації структурного процесу фізичної реабілітації учнів молодшого шкільного віку зі сколіозом // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – № 2. – С. 78-83.

  3. Клименко Ю.С. Фізична реабілітація дітей з вадами хребта у спеціалізованих школах-інтернатах // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – № 3. – С. 6-8.

  4. Клименко Ю.С. Застосування ігрового методу в корекції школярів з дефектами постави // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – № 4. – С. 15-19.

  5. Клименко Ю.С. Фізична реабілітація дітей зі сколіотичними вадами хребта // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2008. – № 1. – С. 30-33.

  6. Клименко Ю.С., Пристинський В.М., Пристинська Т.М. Ефективність реалізації ігрового методу в фізичній реабілітації школярів з дефектами постави // Слобожанський науково-спортивний вісник. – 2005. – № 8. – С. 170-173.

  7. Клименко Ю.С., Пристинський В.Н. Научно-практические основы разработки программ физической и социальной реабилитации инвалидов с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – 2006. – № 5 – С. 98-102.

  8. Моргун О., Клименко Ю., Пристинська Т. Управління точнісними рухами спортсменів як основа формування техніки в спортивних іграх // Матеріали III Всеукраїнської наукової студентської конференції «Сучасні проблеми фізичного виховання та спорту школярів і студентів України». - Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2003. – С. 237-240.

  9. Клименко Ю.С. Основні форми фізкультурно-оздоровчої діяльності людей похилого віку, які мають порушення серцево-судинної системи // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Проблеми активізації рекреаційно-оздоровчої діяльності населення». – Львів: ЛДІФК, 2004. – С. 230-231.

  10. Клименко Ю.С. Особливості впливу занять фізичними вправами, організованими на засадах ігрової діяльності, на процес реабілітації організму. // Матеріали II міжнародної науково-методичної конференції «Наука, здоров'я, реабілітація». – Випуск II. – Луганськ: Знання, 2004. – С. 201-204.

  11. Пристинський В.М., Пристинська Т.М., Клименко Ю.С. Методика визначення оптимальних навантажень в процесі занять фізичними вправами реабілітаційної спрямованості // Матеріали Першої Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу 2004». – Том 65. Фізична культура і професійний спорт. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 21-23.

  12. Макущенко І.В., Пристинський В.М., Клименко Ю.С., Пристинська Т.М. Історико-педагогічні аспекти впливу рухової активності на формування гармонійно розвиненої особистості // Матеріали II Всеукраїнської наукової конференції «Біосоціокультурні та педагогічні аспекти фізичного виховання і спорту». – Суми: СумДГІУ ім. А.С. Макаренка. – 2005. – С. 215-219.

  13. Клименко Ю.С., Пристинський В.М., Пристинська Т.М. Комплексна реабілітація в корекції фізичного і психічного розвитку школярів з деформаціями хребта, які навчаються в умовах санаторної школи-інтернату // Матеріали наукової конференції Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди «Актуальні проблеми фізичного виховання і спорту» (8-9 грудня 2005 р.). – Харків: ОВС, 2005. – С. 55-57.

  14. Клименко Ю., Макущенко І., Пристинська Т., Осіпцов О., Пристинський В. Шляхи вдосконалення процесу фізичної реабілітації дітей з порушеннями постави в умовах роботи санаторної школи-інтернату // Матеріали І Сумської обласної наукової конференції Сумського ДГІУ ім. А.С. Макаренка «Сучасні проблеми медичної та фізичної реабілітації». – Суми. – 2005. – С. 63-69.

  15. Клименко Ю.С, Пристинський В.М., Пристинська Т.М. Актуальні теоретико-методичні аспекти реалізації фізичного виховання дітей з порушеннями постави. Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи / За загальною редакцією М. Лук'янченка, Ю. Шкребтія, Е. Боляха, А. Матвєєва. – Дрогобич: Коло, 2005. – С. 307-311.

  1. Клименко Ю., Пристинський В., Пристинська Т., Трададюк А. Актуальні аспекти фізичної реабілітації дітей зі сколіотичними вадами хребта Збірник наукових праць з галузі фізичної культури та спорту «Молода спортивна наука України». Випуск 9. – Львів: НВФ «Українські технології», 2005. – Т. 2. – С. 57-62.

  2. Клименко Ю.С., Пристинський В.М., Пристинська Т.М. Актуальні аспекти оптимізації процесу фізичної реабілітації дітей у спеціалізованих школах-інтернатах // Матеріали міжнародної наукової конференції «Актуальні проблеми фізичної культури та спорту в сучасних соціально-економічних умовах». – У 2-х частинах. – Запоріжжя, 2005. – С. 205-209.

  3. Клименко Ю.С., Пристинський В.М., Пристинська Т.М. Концептуальна модель організації комплексної поетапно структурованої фізичної і соціальної реабілітації учнів з вадами опорно-рухового апарату в умовах спеціалізованої школи // Матеріали ХІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології» (9-10 червня 2005 р.). – Одеса: Одеський державний медичний університет. – 2005. – С. 116-118.

  4. Клименко Ю., Пристинський В., Пристинська Т. Формування валеологічних знань про оптимальну рухову діяльність дітей в умовах їх навчання у спеціалізованих закладах освіти // Збірник наукових праць ХІ Всеукраїнської науково-практичної конференції Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка «Валеологічні освіти в навчальних закладах України: стан, напрямки й перспективи розвитку». – 2005. – С. 254-259.

  5. Клименко Ю.С., Пристинський В.М. Оптимальна рухова активність як важлива передумова формування знань про здоров’я та здоровий спосіб життя // Збірник наукових праць «Гуманізація навчально-виховного процесу». – Слов’янськ: Видавничий центр СДПУ, 2006. – С. 129-132.

  6. Клименко Ю.С. Фізична реабілітація учнів молодшого шкільного віку з функціональними порушеннями постави і сколіозом // Матеріали І Міжнародної наукової конференції Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди «Актуальні проблеми фізичного виховання і спорту» (30 листопада – 1 грудня 2006 р.). – Харків: «ОВС», 2006. – С. 67-70.

  7. Клименко Ю. Реабілітаційно-спортивна спрямованість занять у навчально-виховному процесі дітей зі сколіозом в умовах санаторної школи-інтернату // Збірник наукових праць з галузі фізичної культури та спорту «Молода спортивна наука України». Випуск 11. – Львів: НВФ «Українські технології», 2007. – Т. 3. – С. 97-98.