Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Рожков В'ячеслав Станіславович. Подружня дезадаптація як комплекс сексологічних, невротичних і медико-психологічних проблем. Причини, механізми розвитку, клініка, психотерапія. : Дис... д-ра наук: 14.01.16 - 2002.



Анотація до роботи:

Рожков В.С. Подружня дезадаптація як комплекс сексологічних, невротичних і медико-психологічних проблем. Причини, механізми розвитку, клініка, психотерапія. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України. Київ, 2002р.

На підставі системного обстеження 395 подружніх пар, в яких чоловіки хворіли на неврастенію, обсесивно-компульсивний і соматизований розлад, виявлено причини та механізми розвитку подружньої дезадаптації та порушення функціонування сім’ї за цієї патології. Вивчено й описано клінічні форми первинної сексуальної дисфункції та сексуальної дезадаптації, показано їхній зв’язок із формами невротичного розладу і соматизованим розладом.

Розроблено критерії диференційної діагностики первинних і вторинних сексуальних розладів при вивчених розладах, а також різних форм первинної сексуальної дисфункції у чоловіків і дезадаптації подружжя. Запропоновано нову ефективну систему психотерапевтичної корекції порушення подружньої адаптації при невротичних і соматизованому розладах у чоловіків.

  1. Наведене теоретичне обгрунтування й нове розв’язання проблеми подружньої дезадаптації як явища, що містить у собі комплекс сексологічних, неврозологічних, медико-психологічних, медико-соціологічних чинників. Проблему розв’язано з позицій системного підходу до дослідження взаємодії цих чинників у генезі подружньої дезадаптації та до розробки системи її психотерапії.

  2. Порушення адаптації подружньої пари, в якій чоловік хворий на неврастенію, обсесивно-компульсивний або соматизований розлад, виникають за наявності у чоловіків явних акцентуацій характеру і виявляються в двох варіантах: соціально-психологічною (48±4%) і сексуальною дезадаптацією (52±4%). Той та інший варіант мають різні клінічні форми.

Соціально-психологічний варіант подружньої дезадаптації за названих розладів у чоловіка виявляється в комунікативній, аверсійній та невротичній формах, сексуальний варіант включає дезадаптаційні форми – статеворольову, сексуально-еротичну, конституціональну, і форми первинної сексуальної дисфункції – паторефлекторну, абстинентну, судинну, алекситимічну, онанофобію та коїтофобію. Кожна з цих форм має свої специфічні причини, механізми розвитку, перебіг та клінічні прояви.

  1. У подружніх пар, в яких у чоловіків спостерігаються невротичні й соматизований розлади із сексуальними порушеннями, як правило, порушується формування сім’ї. При сексуальній дезадаптації і сексуальній дисфункції у всіх подружніх пар порушено етапи сексуальної адаптації і виконання функцій сім’ї, особистісного росту і формування узгодженого образу сім’ї, рідше (до 46±4%) порушено аксіологічний етап стадії становлення рольових позицій. При вторинній сексуальній дисфункції ця закономірність зберігається, проте порушення відзначаються у меншої кількості подружніх пар: порушення стадії особистісного росту – до 80±4%, стадії формування узгодженого образу сім’ї – у 71±5%.

  2. Порушення виконання функцій сім’ї при невротичних і соматизованому розладах у чоловіків залежить від варіанта подружньої дезадаптації. При соціально-психологічному варіанті здебільшого страждають духовна, емоційна, рольова, психотерапевтична функції. При сексуальному варіанті недостатність сексуально-еротичної функції компенсується успішним виконанням інших сімейних функцій, найчастіше емоційної, гоподарсько-побутової, виховної.

  3. У зниженні показників подружнього щастя і подружньої адаптації відзначається їхня залежність від форми сексуального розладу.

При сексуально-еротичній і конституціональній формах дезадаптації ці показники вищі, ніж при комунікативній, аверсійній та статево-рольовій її формах, що в більшій мірі призводить до актуалізації внутрішньоособистісного конфлікту у чоловіків. За всіх форм сексуальної дезадаптації у хворих на соматизований розлад вони є вищими завдяки активізації захисного психологічного механізму витіснення. При первинній сексуальній дисфункції у чоловіків найвищий ступінь подружньої адаптації і подружнього щастя має місце при алекситимічній формі завдяки психологічному механізму сублімації, найнижчий – при коїтофобії через гіперконтроль сексуальної функції, що призводить до зростання психоемоційного напруження хворих. Вторинна сексуальна дисфункція, що виникає при невротичних і соматизованому розладах, значною мірою знижує рівень подружньої адаптації і подружнього щастя.

  1. Одним із механізмів підвищення психологічної адаптації подружньої пари при невротичному чи соматизованому розладі у чоловіка є механізм статеворольової комплементарності, який залежить від форми розладу. При соматизованому розладі це несвідомо відтворювана постійна боротьба між подружжям. При обсесивно-компульсивному розладі статеворольова трансформація чоловіка може бути прихованою або відвертою, але дружина є емоційним лідером. При неврастенії психологічна адаптація досягається за рахунок прийняття чоловіком ролі менш компетентного члена сім’ї.

  2. При невротичних і соматизованому розладах у чоловіків можливі відносно функціональні шлюби, які дещо переважають при неврастенії (52±3%) і обсесивно-компульсивному розладі (54±2%), і нефункціональні шлюби, що переважають при соматизованому розладі у чоловіка (74±4%).

Механізмами патології шлюбу при цьому є статеворольова дискордантність чоловіків (неузгодженість показників маскулінності і фемінінності на біогенному та соціогенному рівнях), відсутність статеворольової комплементарності і статеворольова трансформація подружжя.

  1. За всіх форм подружньої дезадаптації існує зворотна залежність між її розвитком і рівнем загальної та сексуальної культури, культури спілкування подружжя, наявністю у них гармонійних рис характеру, що сприяють виконанню функцій сім’ї і конструктивному розв’язанню конфліктів, а також відповідністю спрямованості особистості подружжя.

  2. Подружня дезадаптація негативно впливає на трудову діяльність і соціальне просування подружжя. Порушення подружньої адаптації підриває також міцність шлюбу, про що свідчить та обставина, що більшість чоловіків (67±3%) та їхніх дружин (65±3%) думають про розлучення або вдаються до спроби розлучитися.

  3. Психотерапія подружньої дезадаптації при невротичних і соматизованому розладах у чоловіків являє собою систему коригувальних заходів, що грунтується на принципах парності, комплексності, диференційованості, етапності і послідовності. При первинній сексуальній дезадаптації згідно з її формою психотерапія спрямована на нормалізацію міжособистісних відносин і адаптацію сексуальної поведінки подружжя, ліквідацію невротичних і соматизованого розладів у чоловіків і нормалізацію функціональності сім’ї. Методи та форми корекції первинної сексуальної дисфункції у чоловіків також визначаються її клінічною формою з урахуванням особливостей наявних у хворих невротичних і соматизованого розладів і емоційної реакції їхніх дружин. При вторинній сексуальній дисфункції проводиться терапія невротичних і соматизованого розладів і лікувальні заходи, що сприяють активізації статевого життя пацієнтів.

Публікації автора:

  1. Рожков В.С. Сексуальная дисфункция и дезадаптация при невротических и соматизированном расстройствах у мужчин – Харьков: Основа, 2000. – 290 с.

  2. Рожков В.С. Система психотерапевтической коррекции разных форм сексуальной дезадаптации при неврозе у мужчин // Вісник проблем біології і медицини. – 1998. - № 24. – С.112-114.

  3. Рожков В.С. Сексуальная дисгармония супружеской пары при неврастении у мужа // Вісник проблем біології і медицини. – 1998. - № 25. – С.36-40.

  4. Рожков В.С. Расстройство потенции как причина невроза // Международный медицинский журнал. – 1998. – Т.4, № 4. – С.54-56.

  5. Рожков В.С. Адаптивність подружніх пар за різних форм неврозу у чоловіків // Одеський медичний журнал. – 1998. - № 6. – С.61-63.

  6. Рожков В.С. Особенности вторичных сексуальных расстройств при неврозах у мужчин // Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия. – 1998. - № 4. – С.57-58.

  7. Рожков В.С. Розвиток полорольової та сексуально-еротичної дезадаптації при неврозах у чоловіків // Таврический журнал психиатрии. – 1999. – Т.3, № 3(10). – С.58-59.

  8. Рожков В.С. Комунікативна форма сексуальної дезадаптації при неврозі у чоловіків // Лікарська справа. – 1999. – № 7-8. – С.59-62.

  9. Рожков В.С. Психотерапевтична корекція комунікативної форми сексуальної дезадаптації за неврозів у чоловіків // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – 1999. - № 2(6). – С.119-121.

  10. Рожков В.С. О сексуальной дезадаптации при разных формах невроза у мужчин // Український вісник психоневрології. – 2000. – Т.7, вип.1. – С.36-39.

  11. Рожков В.С. Про задоволеність сексуальними взаєминами чоловіків, хворих на неврозами // Одеський медичний журнал. – 1999. - № 2. – С.56-58.

  12. Рожков В.С. Особенности полоролевого поведения мужчин при неврозе // Международный медицинский журнал. – 1999. – Т.5, вып.2. – С.53-55.

  13. Рожков В.С. Клинические особенности первичной сексуальной дисфункции при неврозе у мужчин // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 1999. – Т.8, вып.5. – С.33-35.

  14. Рожков В.С. Порушення психосексуального розвитку чоловіків із істеричним неврозом у генезі сексуальної дисгармонії // Одеський медичний журнал. – 1999. - № 1. – С.61-63.

  15. Рожков В.С. Причины и механизмы развития первичных форм сексуальных расстройств при неврозе у мужчин // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 1999. – Т.8, вып.6. – С.14-17.

  16. Рожков В.С. Задоволеність подружніми відносинами за наявності неврозу у чоловіків // Медичні перспективи. – 2000. – Т.V(3). - С.97-100.

  17. Рожков В.С. Психотерапевтическая коррекция полоролевой и сексуально-эротической дезадаптации при неврозах у мужчин //Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2000. – Т.9, вып.3. – С.23-25.

  18. Рожков В.С. Клинико-психологические особенности первичной сексуальной дезадаптации супружеской пары при невротических расстройствах у мужа // Український вісник психоневрології. – 2000. – Т.8, вип.1. – С.37-39.

  19. Рожков В.С. Механизмы развития вторичных сексуальных расстройств при неврозах у мужчин //Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2000. – Т.9, вып.1. – С.33-36.

  20. Рожков В.С. Неврозы у мужчин и нарушение сексуального здоровья // Международный медицинский журнал. – 2000. – Т.6, № 1. – С.43-45.

  21. Рожков В.С. Про причини і механізми порушення сексуального здоров’я внаслідок неврозу нав’язливих станів у чоловіків // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2000. – Т.9, вып.2. –С.19-21.

  22. Рожков В.С. Системно-структурный анализ состояния сексуального здоровья при неврозах у мужчин // Архів психіатрії. – 2000. - № 1-2. – С.46-48.

  23. Рожков В.С. Первичные формы сексуальной дисфункции у мужчин при неврозах // Український вісник психоневрології. – 2001. – Т.9, вип.2(27). – С.74-76.