Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Сидор Ірина Петрівна. Податки на споживання в Україні: фіскальні ефекти і цінові наслідки : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. - Т., 2006.



Анотація до роботи:

Сидор І.П. Податки на споживання в Україні: фіскальні ефекти і цінові наслідки. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних засад та вітчизняної практики оподаткування процесів споживання з позиції оптимізації фіскальної достатності, економічної ефективності та соціальної справедливості. Розкрито й уточнено сутнісно-функціональне призначення та особливості справляння податків на споживання з позиції їх впливу на процеси ринкового ціноутворення; обгрунтовано наукові положення щодо основних стадій процесу ринкового ціноутворення; висвітлено цінові аспекти оподаткування процесів споживання за умови різної еластичності попиту і пропозиції. Проведено емпіричний аналіз запровадження та вітчизняної практики справляння податків на споживання в контексті формування доходів бюджету та впливу на рівень цін. Виявлено особливості впливу різних ставок податків на споживання, встановлених у твердих сумах та у процентах, на обсяги їх надходжень до бюджету та рівень цін товарів (послуг).

Розроблено та обгрунтовано економіко-математичну модель формування відпускної ціни підакцизної продукції, що дозволяє збільшити доходи бюджету за рахунок зростання суми акцизного збору через його адвалерну складову, не впливаючи при цьому на обсяги споживання зазначених товарів. Запропонована модель також передбачає модернізацію діячого механізму нарахування ПДВ, що дозволяє усунути кратність оподаткування. Доведено прямий та опосередкований вплив різних ставок податків на споживання через механізм ціноутворення на стан суспільного добробуту населення.

У дисертації здійснено дослідження концептуальних засад теорії та практики оподаткування споживання, виявлено вплив податків на споживання на задоволення інтересів фіску та їх взаємозв’язок з процесами ціноутворення в умовах ринкової трансформації економіки України, що дало можливість сформулювати низку узагальнень, висновків і пропозицій.

1. Соціально-економічний розвиток держави, задоволення потреб окремих категорій громадян забезпечують розподільчі процеси, які здійснюються з використанням різних інструментів. Податок і ціна - економічні категорії, які приймають участь у розподілі валового внутрішнього продукту, однак призначення їх різне. Ціна є економічним інструментом, завдяки якому вартість товару одержує грошову форму та стає об’єктом розподілу, а податок визначає ту її частку, яка акумулюється в бюджеті для задоволення суспільних потреб.

Дослідження взаємозв’язку податку і ціни дозволило виявити їх взаємовплив та взаємозалежність, які полягають в тому, що податок через ціну регулює розподільчі відносини і повинен задовольняти інтереси держави, суб’єктів господарювання і населення.

2. Враховуючи теоретичні узагальнення та висновки, напрацьовані як вітчизняною, так і зарубіжною економічною наукою, автором уточнено трактування ціни як економічної категорії, інструменту господарського механізму, яка бере участь в усіх стадіях суспільного відтворення (виробництво, розподіл, обмін і споживання), формується під впливом попиту і пропозиції на ринку, виступає мірою грошової вартості товарів та засобом регулюючого впливу на соціально-економічні процеси в суспільстві.

Дослідження генезису та суті економічної категорії податок дозволило розкрити його сутність з позиції функціонального призначення. Так, податок – це обов’язковий платіж, який законодавчо встановлюється державою, сплачується юридичними і фізичними особами в процесі перерозподілу частини вартості ВВП й акумулюється в централізованих грошових фондах для фінансового забезпечення виконання державою покладених на неї функцій.

3. У процесі проведеного критичного узагальнення соціально-економічного змісту податків на споживання автором уточнено підходи щодо визначення сутності цієї дефініції саме з позиції впливу на формування та визначення ціни. Таким чином, податки на споживання – це податки, які, беручи участь у процесах споживання, виступають видимими елементами цін товарів (послуг) та регулюють обсяги споживання, впливаючи при цьому на купівельну спроможність населення, а відтак і на суспільний добробут.

Природа податків на споживання визначається тим, що вони здійснюють як прямий вплив на стан суспільного добробуту населення через рівень цін, так і опосередкований. Опосередкований вплив полягає в тому, що податки на споживання, будучи залежними від рівня ринкових цін, впливають на суспільний добробут через видатки бюджету.

4. Обґрунтовано, що процес ринкового ціноутворення проходить два етапи:

1) формування ціни продавцем (виробником), виходячи із витратного підходу до ціноутворення. При цьому відзначено, що виробник враховує не лише витрати на виробництво і реалізацію продукції, а і певну цінову стратегію (орієнтація на ціни конкурентів, „зняття вершків”, проникнення на ринок та ін.).

2) визначення ціни шляхом її узгодження між продавцем і покупцем. В процесі узгодження ціни покупець оцінює товар з позиції його корисності при певному рівні доходів, а продавець – через призму можливого відшкодування витрат і отримання прибутку.

5. З метою ефективнішого вирішення практичних завдань щодо формування та визначення цін в умовах переходу до ринкових умов господарювання автором уточнено класифікацію цін у сферах суспільного відтворення з виділенням податків на споживання за видами цін, що обслуговують процеси виробництва (виробничі та відпускні ціни), обміну (гуртово-відпускні та роздрібні ціни) і зовнішньоекономічну діяльність (експортні та імпортні ціни).

6. Дослідження теоретичної можливості перекладання податків на споживання через механізм ціноутворення, залежно від еластичності попиту та пропозиції товарів на ринку, дозволило виявити тісний взаємозв’язок між еластичністю попиту та пропозиції товарів і рівнем ставок податків на споживання. На основі проведеного дослідження зроблено теоретичний висновок про те, що сила впливу податків на споживання на ціни, обсяги продажу товарів та розподіл податкового тягаря між виробником і споживачем залежить від еластичності попиту і пропозиції на окремі товари.

7. Проаналізувавши діючі законодавчі акти відносно визначення об’єкту оподаткування та бази оподаткування ПДВ автором доведено необхідність врегулювання у законодавчому порядку положень щодо цих елементів податку. Зокрема, об’єктом оподаткування ПДВ повинна виступати вартість товару, додана на кожному етапі просування товару від виробника до споживача, а базою оподаткування (об’єктом нарахування) – договірна (контрактна) вартість товару, визначена за вільними або регульованими цінами без урахування ПДВ.

8. На основі результатів проведеного аналізу нормативно-правових актів з питань оподаткування акцизним збором в Україні виявлено, що при визначенні товарів, які підлягають оподаткуванню акцизним збором законодавець відходить від критерію визначення підакцизних товарів, що не забезпечує прозорості та відкритості податкової політики. Зважаючи на це, вважаємо за необхідне при визначенні груп підакцизних товарів ввести критерії, за якими вони визначаються. Зокрема, на нашу думку, до критеріїв визначення груп товарів, які підлягають оподаткуванню акцизним збором, доцільно віднести:

товари, які шкодять здоров’ю людини (алкогольні та тютюнові вироби);

товари, які забруднюють навколишнє природне середовище (бензин, дизельне паливо, транспортні засоби);

предмети розкоші (ювелірні і хутряні вироби, шедеври мистецтва).

9. У дисертації досліджено фіскальні та цінові аспекти податків на споживання, що зачіпають інтереси усіх суб’єктів економічних відносин (держави, суб’єктів господарювання та споживачів). Доведено, що податки на споживання в ринкових умовах виступають ціноутворюючими елементами на стадії формування ціни, однак в умовах сформованих цін сума таких податків (встановлених у процентах) є величиною, залежною від рівня цін. Використання процентних ставок податків на споживання та ставок у твердих сумах по - різному зачіпає інтереси держави та платників податків. Якщо процентні ставки податків на споживання в умовах ринкового коливання цін торкаються як інтересів фіску, так і суб’єктів господарювання, то ставки, встановлені у твердих сумах гарантують поступлення до бюджету, однак впливають на величину прибутку підприємств, збільшуючи або зменшуючи її.

10. У процесі дослідження впливу митних податків на регулювання зовнішньої торгівлі відзначено, що вітчизняній митній політиці притаманні риси протекціонізму, спрямовані на підтримку національного товаровиробника. Поряд з тим, сьогодні на перший план висувається питання лібералізації зовнішньої торгівлі України з метою входження до світового господарства, що потребує перегляду та реформування митної політики держави відповідно до вимог ГАТТ/СОТ. Саме тому виникає необхідність вдосконалення чинної системи оподаткування експортно – імпортних операцій.

11. З метою забезпечення ефективності системи оподаткування споживання як з позиції фіскальної достатності, так і соціальної справедливості в контексті регулюючого впливу податків на споживання на процеси ринкового ціноутворення та суспільний добробут населення, на нашу думку, доцільно вдосконалити діючий механізм оподаткування процесів споживання за такими напрямками:

11.1. Усунення подвійного оподаткування ПДВ вітчизняних підакцизних товарів та потрійного оподаткування цим податком товарів, які імпортуються в Україну, що відповідатиме принципу економічної ефективності та обґрунтованості при оподаткуванні процесів споживання;

11.2. Запровадження економіко-математичної моделі формування відпускної ціни, яка передбачає застосування ставок акцизного збору, встановлених як у твердій сумі, так і у процентах, що дозволяє компенсувати випадаючі суми ПДВ при усуненні подвійного оподаткування. Нарахування ПДВ та акцизного збору, встановленого у процентах, здійснюється по відношенню до виробничої ціни. Використання запропонованої економіко-математичної моделі відповідатиме критеріям фіскальної достатності, економічної ефективності та соціальної справедливості.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Парижак Н.В., Сидор І.П. Фінансові ресурси підприємницьких структур і непряме оподаткування //Українська наука. Минуле, сучасне, майбутнє. – 2003. – Вип. 7. – С. 265-269 (0,4 д.а.).

2. Сидор І.П. Цінові аспекти податкового навантаження //Наукові записки. Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу ТАНГ. – Т.: Економічна думка, 2004. – Вип. 13. – Ч. 2. – С. 196-199 (0,3 д.а.).

3. Сидор І.П. Акцизний збір в регулюванні соціально-економічних процесів в Україні //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія: Економіка. – 2004. – Вип.. 16. - С.99-102 (0,4 д.а.).

4. Сидор І.П. Фіскальний та регулюючий вплив акцизного збору на процеси ціноутворення //Вісник ТАНГ. – 2004. - № 6. – С. 165-172 (0,5 д.а.).

5.Сидор І.П. Митні платежі як інструмент регулювання зовнішньоекономічної діяльності //Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки - 2005. - № 1. – С. 242-248 (0,6 д.а.).

В інших виданнях:

6. Сидор І.П. Податок на додану вартість і фінансові ресурси підприємницьких структур //Тези доповідей Міжнародної наукової конференції „Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія і сьогодення” (24 березня 2003р.). – Тернопіль, – 2003. – С. 198-199 (0,1 д.а.).

7. Сидор І.П. Податки на споживання в системі державного регулювання економіки //Збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні проблеми управління” (27-28 листопада 2003р.). – Київ, 2003. – С. 197-198 (0,1 д.а.).

8. Сидор І.П. Система пільгового оподаткування податком на додану вартість в Україні //Збірник тез доповідей Всеукраїнської наукової конференції „Управління у ХХІ ст.: погляд молодих вчених” (27-28.02.2004р.) – Хмельницький, 2004. – С. 92-94 (0,2 д.а.).

9. Сидор І.П. Взаємозв’язок податків на споживання та цін в умовах ринкової економіки //Материалы IV Межрегиональной научно-практической конференции «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика ы перспективы развития» (18-19 листопада 2004р.) – Донецьк, 2004. – С. 131-136 (0,3 д.а.).

10. Сидор І.П. Світові моделі оподаткування споживання і можливості їх використання в Україні //Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання» (3-5 червня 2005р.) – Луцьк, 2005. – С. 440-442 (0,2 д.а.).

11. Парижак Н.В., Майборода О.М., Сидор І.П. Ціноутворення Навчально-методичні матеріали для самостійної роботи студентів. – Тернопіль, 2004. –95 с.

12. Парижак Н.В., Майборода О.М., Сидор І.П. Ціни: фінансовий аспект Навчально-методичні матеріали для самостійної роботи студентів. – Тернопіль: Лідер, – 2005. –160 с.