Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Сірко Володимир Олександрович. Податкове регулювання прибутку підприємства : Дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Міжнародний ун-т бізнесу і права. — Херсон, 2006. — 173арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 157-170.



Анотація до роботи:

Сірко В.О. Податкове регулювання прибутку підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. Дніпропетровський державний аграрний університет. Дніпропетровськ, 2006.

В дисертації розглянуто теоретичні положення і методичні підходи до податкового регулювання в умовах трансформації економіки на основі обґрунтування об’єктивної необхідності його використання для ефективного управління процесом формування прибутку на мікрорівні, що забезпечує зростання прибутковості суб’єктів господарювання. Досліджено вплив податків на прибутковість підприємства з використанням методу критичної крапки через обґрунтування ставок податків, що дозволяє визначити загальний рівень оподаткування в Україні в залежності від структури доданої вартості підприємства. Запропоновано методичний підхід до регулювання прибутку підприємства через застосування регресивної ставки податку на прибуток, що дозволить підвищити прибутковість підприємства й забезпечити фіскальні потреби держави. Розроблено пропозиції з реформування механізму дії податку на прибуток, що передбачають модифікований підхід до визначення результатів господарської діяльності підприємств і оподаткування частки реалізованого прибутку з метою підвищення ефективності діяльності реального сектору економіки.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми податкового регулювання прибутку підприємства з метою забезпечення ефективної діяльності суб’єктів господарювання.

Проведене дослідження впливу діючої системи оподаткування підприємства на результати його діяльності, дослідження особливостей податкового регулювання механізму формування прибутку в умовах ринкової трансформації економіки дало змогу дійти таких висновків:

1. Об’єктивна необхідність державного регулювання соціально-економічного розвитку України пов’язана з особливостями сучасного перехідного етапу від жорсткої адміністративно-командної до економіки ринкового типу, недостатнім розвитком ринкового механізму саморегулювання та кризовим станом всіх сфер суспільного життя країни.

Завдання державного регулювання економіки України на сучасному етапі її розвитку вбачається в прямому та опосередкованому коригуванні дії ринкового механізму, у формуванні стратегії, пріоритетів і основних завдань економічної політики та впливу на соціально-економічні процеси розвитку переважно за допомогою економічних важелів. Необхідність податкового регулювання прибутку зумовлена існуючим рівнем рентабельності значної частини підприємств в Україні й значним тіньовим обігом.

2. У перехідний період важливе значення у формуванні взаємовідносин між виробництвом, суспільством і державою мають податки, які є виразниками пріоритетів суспільних інтересів і регулюють найбільш важливу сферу - фінансові відносини.

В Україні у зв’язку з відсутністю вітчизняного досвіду побудови податкової системи, яка б відповідала вимогам ринкової економіки, та наукового забезпечення переходу країни до економіки ринкового типу, діюча податкова система не виконує в повній мірі притаманних їй функцій, крім фіскальної. Обгрунтовано, що в період переходу від централізовано керованої до ринкової економіки, в умовах кризи соціально-економічного розвитку податки мають виконувати не тільки фіскальну, але й стимулюючу та регулюючу функції.

3. Керуючись визначеними принципами та вимогами до податкової системи, розроблені підходи удосконалення системи управління механізмом формування прибутку підприємства. Головна її відмінність від існуючої полягає в тому, що ставки податку на прибуток підприємств і податку на додану вартість, які є основними складниками чинної податкової системи, пропонується визначати з урахуванням бар’єрної точки, після досягнення якої підприємства не можуть отримувати прибуток. Основним елементом нового механізму функціонування податку на прибуток повинна стати шкала ставок, яка пропонується в роботі залежно від галузевої приналежності підприємства та рівня рентабельності.

4. З метою стимулювання інвестиційної діяльності обгрунтована необхідність державного регулювання розподілу та використання прибутку підприємств. Для цього запропоновано диференційовані ставки податку на прибуток, що спрямовується на реальні інвестиції.

5. Аналіз діючого в Україні механізму податку на прибуток показав, що він має ряд недоліків, які стосуються визначення фінансового результату діяльності підприємства, його оподаткування й використання.

З метою реформування системи оподаткування підприємства пропонується модифікований метод, в основу якого покладено принцип першочерговості із застосуванням поняття “реалізований і нереалізований прибуток”.

6. Запропонований механізм оподаткування прибутку з використанням регресивної ставки податку передбачає його застосування для підприємств з різною стартовою рентабельністю, а рівень оподаткування повністю залежить від ефективності господарювання самого підприємства.

Переваги запропонованого механізму функціонування податку на прибуток полягають у тому, що він не тільки зменшує податкове навантаження на товаровиробників, але й забезпечує збільшення податкових надходжень до бюджету за рахунок розширення бази оподаткування.

7. Реалізацію реформи державного регулювання податкової системи, комплексний підхід у її реформуванні та узгодженість податкового законодавства з іншими законодавчими актами пропонується забезпечити впровадженням Податкового кодексу як основного системоутворюючого чинника податкового законодавства.

Публікації автора:

  1. Каламбет С.В., Сірко В.О. Реформування податку на прибуток: переорієнтація фіскальних функцій на стимулюючі // Вісник законодавства України. - № 38. - 2000. – С. 27-29.

  2. Сірко В.О. Роль прибутку в ринковій економіці // Тези доповідей Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Д. : Наука і освіта, 2000. - С. 89-90.

  3. Сірко В.О. Удосконалення механізму формування прибутку в ринковій економіці // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.пр.– Д. : ДНУ, 2000. – Вип. 64. - С. 65-69.

  4. Сірко В.О. Визначення податкового навантаження методом критичної крапки // Матеріали VII Міжнародної конференції “Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур”. – Д. : ДНУ, 2001. – Т. 2. - С. 126-127.

  5. Сірко В.О. Удосконалення системи управління механізмом формування прибутку підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.пр. – Д. : ДНУ, 2002. – Вип. 121. - С. 175-179.

  6. Сірко В.О. Порівняльний аналіз теорій оподаткування // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.пр. – Д. : ДНУ, 2002. – Вип. 132. - С. 188-192.

  7. Сірко В.О. Вплив структури доданої вартості на рівень оподаткування // Матеріали VIIІ Міжнародної конференції “Франція та Україна, науково-практичний досвід у контексті діалогу національних культур”.– Д. : ДНУ, 2002. – Т. 2. - С. 101-102.

  8. Сірко В.О., Парасюк В.О. Формування прибутку підприємства в діючий системі оподаткування в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.пр.– Д. : ДНУ, 2002. – Вип. 135. - С. 58-65.

  9. Сірко В.О. Методика визначення впливу податків на кінцеві економічні показники діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.пр.– Д. : ДНУ, 2002. – Вип. 138. - С. 178-183.

  10. Горб В.А., Сірко В.О. Удосконалення факторів підприємницької активності // Матеріали ІІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Підвищення ролі фі-нансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Д. : Наука і освіта, 2002.- С. 54-56.

  11. Антонов А.В., Сірко В.О. Напрями удосконалення регулювання інвестиційного процесу // Матеріали ІV Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”.– Д. : Наука і освіта, 2003. – Т. 2. - С. 105-106.

  12. Каламбет С.В., Сірко В.О. Податкові методи стимулювання підприємництва в Україні // Тези доповідей міжнародної наук-практ.конф. „Громадсько-державний механізм прискорення розвитку підприємництва (регіональний аспект)”. – Д. : Вид-во ДУЕП, 2006. – С. 5-6.

  13. Сірко В.О. Податкові методи стимулювання підприємництва в Україні // Матеріали ІV Всеукраїнської наук.-практ. конф. молодих вчених “Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України”.– Д. : Наука і освіта, 2006. – Т. 2. - С. 101-102.

  14. Буряковський В.В., Сірко В.О. Розвиток податкових методів стимулювання підприємництва // Экономика и управление. – 2006. - №1. – С.75-77.