Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


386. Корж Роман Віталійович. Побудова і застосування математичних моделей для формування цінової політики провайдера Інтернет: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Корж Р.В. Побудова і застосування математичних моделей для формування цінової політики провайдера Інтернет. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

У дисертації досліджуються питання ціноутворення на послуги Інтернет та цінової політики провайдерів, які надають ці послуги у режимі off-line. Визначено головні причини, що гальмують впровадження технологій Інтернет в Україні. Обґрунтовано необхідність здійснення системних досліджень ринку Інтернет і діяльності провайдерів на ньому. Розроблено методику системних досліджень, орієнтовану на використання економіко-математичних моделей і спрямовану на підвищення ефективності діяльності провайдерів і створення економічно вигідних умов для користувачів послуг Інтернет в Україні. Положення методики охоплюють повний цикл досліджень - від моніторингу ринку до підтримки прийняття рішень. В рамках методики сформульовано та формалізовано цільову функцію діяльності провайдера на національному ринку Інтернет з урахуванням структур доходів і витрат провайдера, визначено обмеження на реалізацію цільової функції, обумовлені чинниками ринкового середовища. На основі отриманих репрезентантів з використанням різних математичних методів побудовано структурні і прогнозні моделі, застосовано удосконалену (з огляду на специфіку об’єкта дослідження) методику здійснення експериментів з моделями з метою одержання припустимої множини рішень для визначення цінових характеристик і положень цінової політики провайдера в умовах обмежень на реалізацію цільової функції. Сформульовано рекомендації щодо забезпечення функціонування системи підтримки прийняття рішень у реальному часі з урахуванням необхідності адаптації моделей до нових результатів модельних експериментів.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної науково-практичну задачі побудови і використання економіко-математичних моделей для формування цінової політики на послуги Інтернет на основі розробленої методики системного дослідження ринку Інтернет, спрямованої на підвищення ефективності діяльності провайдерів і створення економічно вигідних умов для користувачів послуг.

1. На основі аналізу сучасного стану, умов формування і особливостей функціонування національного ринку Інтернет визначено головні причини невпорядкованості структурно-функціональної організації і функціонування ринку, гальмування темпів його розвитку, зростання рівня інформаційної несумісності України з провідними країнами світу. Автором обґрунтована необхідність здійснення системних досліджень як для вивчення ринку, так і для аналізу діяльності провайдерів на ньому.

2. Обґрунтовано принципове положення щодо необхідності здійснення вказаних досліджень на основі економіко-математичного моделювання. Розроблено методичні положення повного циклу системного дослідження ринкових процесів (від моніторингу ринку до прийняття рішень, які задовольняють цільовій функції діяльності провайдера). При розробці цих положень автор вважав доцільним використання базових положень методології дослідження економічних систем з урахуванням специфіки об'єкту досліджень.

3. Вперше визначено і формалізовано цільову функцію діяльності провайдера на національному ринку Інтернет, критеріальні і функціональні обмеження на її реалізацію. Цільова функція визначається як максимум прибутку провайдера від надання послуг Інтернет протягом певного календарного періоду. Її визначення передбачає: кластеризацію користувачів (яка є базовим чинником для подальшого визначення положень цінової політики провайдера) за специфікою одержання та обсягами послуг; формування структур доходів і витрат провайдера при наданні послуг; розрахунок необхідної кількості телефонних каналів загального користування, по яких здійснюється доступ користувачів до обладнання провайдера, і потрібної пропускної здатності каналу доступу провайдера до магістралі Інтернет.

4. Обґрунтовано необхідність здійснення постійного моніторингу параметрів, що визначають умови функціонування ринку, показників цінової кон’юнктури національного ринку та окремих його регіонів з метою побудови економіко-математичних моделей.

5. Вперше розроблено структурні економіко-математичні моделі ціноутворення на послуги Інтернет, здійснено оцінку їх релевантності та селективний вибір моделей, які найкращим чином відображують процеси надання послуг. Розроблено прогнозну модель сегменту ринку провайдера і прогнозну модель положень цінової політики провайдера на цьому сегменті. На основі дослідження моделей були визначені і представлені у математичному вигляді закони функціонування сегменту ринку, здійснена статистична оцінка моделей з точки зору точності відтворення ними реальних процесів на ньому. Кінцевий вибір тих або інших моделей здійснювався після дослідження можливостей їх адаптації до умов ринку протягом прогнозного періоду.

6. Набула подальшого розвитку та удосконалення методика здійснення економічних модельних експериментів з прогнозними моделями, метою яких було одержання припустимої множини стійких альтернативних рішень щодо визначення цінових характеристик і положень цінової політики провайдера з урахуванням різних критеріальних і функціональних обмежень, що відповідають різним сценаріям прогнозної поведінки сегменту ринку провайдера.

7. Запропоновано положення структурно-функціональної організації системи підтримки прийняття рішень, базовим компонентом якої є розроблені економіко-математичні моделі. Система забезпечує підтримку прийняття рішень, яка має характер інтерактивної взаємодії системного аналітика і особи, що приймає рішення. Результатом цієї взаємодії є спільне визначення і коригування вимог до цінових характеристик, положень цінової політики і стратегії обслуговування користувачів.

8. З урахуванням оцінки трудовитрат на виконання вказаних робіт визначено вимоги і сформульовано рекомендації щодо забезпечення функціонування системи у реальному часі з урахуванням можливостей адаптації моделей і використання вже накопичених результатів модельних експериментів на основі жорсткої регламентації взаємодії між окремими посадовими особами і службами підприємства провайдера.

9. Плідність методики була доведена автором при здійсненні системних досліджень, метою яких була розробка механізму ціноутворення на послуги Інтернет в режимі off-line для юридичних осіб, положень цінової політики провайдера і стратегії обслуговування користувачів у реальному часі.

Застосування запропонованої методики надає провайдерам можливість забезпечення науково-обґрунтованої, гнучкої та економічно-ефективної діяльності на сегменті ринку з урахуванням тенденцій зміни кон’юнктури і умов функціонування національного ринку Інтернет.

10. Головними напрямками подальших досліджень у рамках запропонованої методики автор вважає: розробку положень ціноутворення і цінової політики провайдерів при наданні користувачам послуг в усіх режимах з урахуванням регіональних особливостей ринку; створення узагальненої економіко-математичної моделі національного ринку Інтернет.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Корж Р.В, Електронна комерція - як фактор розвитку виробництва //Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: 3б. наук. праць -К.:КМУЦА, 1998. - Вип. З, -С. 217 - 221. - 0,28 друк. арк.

2. Корж Р.В. Вопросы обработки статистических данных предоставления Интернет - услуг // Проблеми системного підходу в економіці: 3б. наук. праць. -К.:КМУЦА, 1999. -Вип. 3. -С. 158-164. - 0,46 друк. арк.

3. Корж Р.В. Про цільову функцію діяльності провайдера на ринку Інтернет //Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвідом. наук. Зб. -К.: КНЕУ, 2002. -Вип. 65. - С. 406-441. - 0,37 друк. арк.

4. Корж Р. В. Формалізований підхід до вирішення задачі ціноутворення на послуги Інтернет в Україні //Економіка: проблеми теорії та практики: 3б. наук. праць. - Дніпропетровськ: ДНУ,2003,- Вип. 182, Т. ІІІ.- С. 593-600. – 0,52 друк. арк.

В інших виданнях:

5. Герасименко О.В., Корольов О.А., Корж Р.В., Рабчук В.Л. Методичні аспекти моделювання цінової політики Інтернет - провайдера в Україні //Проблеми трансформації економіки України: 3б. наук, праць. - Дніпропетровськ: ДДУ, 1999.- С. 167-169. - 0,26 друк. арк. (особисто автору належить 0,14 друк. арк.: постановка задачі, методика обробки первинних статистичних даних для моделювання).

6. Корж Р.В. Система підтримки прийняття рішень по управлінню підприємством в умовах перехідної економіки //Сб. наук. праць V Міжнар. наук.-методич. конф. "Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі: Проблеми науки, практики і освіти". - К.:ЄУФІМБ, 1999. - С. 118-120. -0,19 друк. арк.

7. Герасименко О.В., Корольов О.А., Корж Р.В., Рабчук В.Л. Організаційно-економічні проблеми впровадження технологій Інтернет в навчальний процес //Мат. другої міжнар. конф. "Наука і освіта'99". - Сер. "Економіка". -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1999. - С. 4-6. - 0,12 друк. арк. (особисто автору належить 0,06 друк. арк.: постановка задачі, аналіз проблеми).

8. Корж Р.В. До питання надання Інтернет послуг установам галузі освіти //Мат. другої міжнар. конф. "Наука і освіта 99". - Сер. "Економіка". -Дніпропетровськ: Наука і освіта, 1999. -С. 7-8. - 0,06 друк. арк.

9. Герасименко О.В., Корж Р.В., Корольов О.А., Рабчук В.Л. До

визначення стратегії формування національної інноваційної політики України // Матеріали V Міжнар. наук.-практ конф. "Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність". -Трускавець: НТУУ "КПІ", 1999.- С. 333-335. - 0,12 друк. арк. (особисто автору належить 0,05 друк. арк.: аналіз задач моделювання).

10. Корж Р.В. Методологія моделювання маркетингових досліджень ринку послуг Інтернет в Україні //Мат. III Міжнар. наук.-практ. Конф. "Маркетинг: теорія і практика". - Ялта, К.:КНЕУ, 1999. - С. 104-105. - 0,06 друк. арк.

11. Герасименко О.В., Корж Р.В., Корольов О.А., Рабчук В.Л. Організація системи підтримки прийняття рішень Інтернет - провайдером при виконанні маркетингових досліджень //Мат. III Міжнар. наук.-практ. Конф. "Маркетинг: теорія і практика". - Ялта, К.:КНЕУ, 1999. - С. 43. - 0,06 друк. арк. (особисто автору належить 0,03 друк. арк.: аналіз проблем організації системи).

12. Корольов О.А., Корж Р.В. Проблеми організації підтримки прийняття рішень щодо визначення цінової політики провайдера послуг Інтернет //Сб. наук. праць V Всеукр. наук.-методич. конф. "Економічна кібернетика: проблеми методології та підготовки фахівців". - К.:КНЕУ, 2000. - С. 251-253. -0,12 друк. арк. (особисто автору належить 0,08 друк. арк.: аналіз напрямків реалізації цінової політики).

13. Корольов О.А., Корж Р.В. Проблема вдосконалення організації та управління товарообігом в Україні //Матер. VI Міжнар. наук.-практ. конф. "Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі". - К.: ЄУФІМБ, 2001, С. 45-47. - 0,19 друк. арк. (особисто автору належить 0,09 друк. арк.: методика дослідження ринку Інтернет).

14. Корольов О. А. , Корж Р. В. Методика системного дослідження діяльності провайдера на ринку Інтернет.// Тези долов. ІV Між нар. Наук. –практ. конф. “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці”. – Ірпінь: ДПАУ, КНЕУ, НТУУ” КПІ”- 2003. С. 326-329. –0,3 друк. арк. (собисто автору належить 0,15 друк. арк.: розробка основних положень методики).