Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Література зарубіжних країн


Стовба Ганна Сергіївна. Пізні романи В. Ґолдінга: поетика і проблематика “відкритого твору”. : Дис... канд. наук: 10.01.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Стовба Г.С. Пізні романи В. Ґолдінґа: поетика і проблематика «відкритого твору». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.01.04 – література зарубіжних країн. – Таврійський національний університет імені В.І. Вернадського. – Сімферополь, 2008.

Дисертація присвячена аналізу поетики і проблематики пізньої творчості Вільяма Ґолдінґа. Теоретико-методологічною основою дослідження обрано концепцію «відкритого твору» Умберто Еко, яка доповнюється філософським доробком постструктуралізму і постмодернізму. Це дозволяє здійснити комплексне осмислення основних тенденцій у творчості В. Ґолдінґа на підставі класифікації його творів на «закриті» та «відкриті». Результатом проведеного аналізу є визначення жанру пізніх романів, а саме «Видимої темряви», «Паперових людей», «Подвійного язика», як філософських романів «відкритого типу», характерними рисами поетики і проблематики яких є невизначеність, децентрованість та фрагментарність, що створює умови для самостійного філософського пошуку читача. Ефект відкритості в романах досягається завдяки функціонуванню на різних рівнях поетики постмодерністських образів-пристроїв – ризоми, симулякру, механізму до-(за-)повнення.

У дисертації дається теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в осмисленні специфіки поетики і проблематики пізніх романів В. Ґолдінґа, яке здійснено в ході комплексного дослідження його творчості в контексті концепції «відкритого твору».

Аналіз критичної літератури, присвяченої пізній творчості В. Ґолдінґа, дає можливість виділити дві основні точки зору стосовно її жанрової специфіки (притча/філософський роман). Проблема у визначенні жанру існує внаслідок того, що поетика та проблематика пізніх творів не вивчалася у щільному взаємозв’язку.

Осмислення жанрової специфіки пізніх романів В. Ґолдінґа свідчить про те, що романи «Видима темрява», «Паперові люди», «Подвійний язик» є не притчами, а новим різновидом філософського роману – філософським роман «відкритого типу», в якому створюються умови для самостійного читацького запитування, що відповідає напрямку сучасного філософського дискурсу.

Теоретико-методологічною основою дослідження творчості В. Ґолдінґа є концепція «відкритого твору» Умберто Еко. «Відкритий твір» - це феномен, який виникає в перехідні епохи на тлі перевороту філософсько-світоглядної та наукової парадигми і знаменує собою зміну в художньо-естетичній та комунікативній системі «автор–твір–читач», яка полягає в тому, що останній здобуває безмежну свободу інтерпретацій, котра виводить його на рівень співавторства. Сутність відкритості полягає в специфічній поетиці твору, загальним принципом та підґрунтям якої є невизначеність.

Специфіка поетики пізніх романів В. Ґолдінґа характеризується тим, що способами творення невизначеності у зазначених творах є постмодерністські образи-пристрої симулякр, ризома і до-(за-)повнення. Усі елементи поетики, що включають зазначені образи-пристрої, отримують такі характеристики, як децентрація, фрагментарність, невизначеність, відсутність єдиної реальності. Поетика невизначеності сприяє читацькому запитуванню, кожного разу знищуючи можливість остаточної відповіді.

Спираючись на класифікацію У. Еко, в творчості В. Ґолдінґа можливо виділити дві лінії: «закритих творів», до яких належать ранні романи та романи морської трилогії «До краю землі», і «відкритих творів»: «Видима темрява», «Паперові люди», «Подвійний язик». Проте дві лінії у творчості В. Ґолдінґа послідовно не змінюють одна одну, а існують паралельно: так, у ранніх романах «Шпиль», «Вільне падіння», «Піраміда» відкритість присутня як латентна тенденція, а в пізній творчості автором створено «закритий твір» – морську трилогію.

Дослідження ранніх романів В. Ґолдінґа доводить, що «Шпиль», «Вільне падіння» і «Піраміда» не можна вважати притчами в чистому вигляді. Про це свідчить не лише введення автором антиномії замість однієї ідеї на проблемному рівні творів, але й наявність рис «відкритості» у поетиці. Гетерогенність часово-просторової структури романів, присутність суперечливих героїв, які описуються в ситуаціях екзистенційного вибору, непослідовна нарація та пов’язана з цим неоднорідність, дискретність композиції, ускладнення символіки та місця невизначеності, що сприяють багатозначному трактуванню романів, – усі ці риси свідчать про тенденції до відкритості, про зміну традиційної форми притчі.

Осмислення поетики і проблематики роману «Видима темрява» дозволяє визначити його жанр як філософський роман «відкритого типу». Композиція роману децентрована та ризоморфна. Хронотоп тексту характеризується численними повторами, часово-просторовими збігами, фрагментарністю. Наративну структуру визначає плюралістичність голосів і точок зору, невизначений розповідач. Образи роману є гротескними.

Комплексний аналіз твору «Паперові люди» дає підстави стверджувати, що образи цього роману симулякральні, а його композиція децентрована та будується за принципом симулякру. У наративній структурі роману немає множинності та розмаїття точок зору, однак ненадійність єдиного наратора, непослідовність оповіді й описуваних подій створюють ефект невизначеності та сумнівності описуваного.

Дослідження жанрової, образної і сюжетно-композиційної специфіки роману «Подвійний язик» дозволяє визначити жанр твору як філософський роман «відкритого типу» з елементами біографії. На відміну від класичної композиції, типової для жанру біографії, у «Подвійному язику» застосовано некласичну – п’ятичасну – композицію, яка окреслює основні етапи вирішення філософських питань. Широке коло проблематики й образна побудова твору, які функціонують відповідно до механізму восповнення, також свідчать про відкритість роману.

Отже, у пізніх романах В. Ґолдінґа поетика невизначеності містить поле різноманітних проблемних нашарувань та створює умови для самостійної постановки питань читачем, бо вони не визначені заздалегідь автором.

Публікації автора:

1. Стовба А.С. Постмодернистские приемы письма в романе У. Голдинга «Бумажные людишки» // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. – Серія: Літературознавство. – Випуск 2(38). – 2004. – С.113–119.

2. Стовба А.С. Проблема постижения истины в романе У. Голдинга «Двойной язык» // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – 2004. – № 631. – Серія: Філологія. – Випуск 41. – С. 288–292.

3. Стовба А.С. Гротескные образы в романе У. Голдинга «Зримая тьма» // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди. – Серія: Літературознавство. – Випуск 1. Частина 2. – 2005. – С.145–153.

4. Стовба А.С. Ризоматичная композиция в романе У. Голдинга «Зримая тьма» // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – 2005. – № 666. – Серія: Філологія. – Випуск 45. – С.79–83.

5. Стовба А.С. Специфика композиции романа У. Голдинга «Бумажные людишки» // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – 2006. – № 727. – Серія: Філологія. – Випуск 47. – С.123–126.

6. Стовба А.С. Трансформация комического в романе У. Голдинга «Бумажные людишки» // Девятые международные чтения молодых ученых памяти Л.Я. Лившица. – Харьков: ХГПУ им. Г.С. Сковороды. – 2004.– С.48–49.

7. Стовба А.С. Гротеск в романе У. Голдинга «Зримая тьма» // Десятые международные чтения молодых ученых памяти Л.Я. Лившица. – Харьков: ХГПУ им. Г.С. Сковороды. – 2005.– С.61–62.