Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Шульженко Діна Володимирівна. Півкульні особливості реорганізації метаболізму, морфології мозку та церебральної гемодинаміки у хворих середнього віку у відновному періоді ішемічного інсульту : Дис... канд. наук: 14.01.15 - 2008.



Анотація до роботи:

Шульженко Д.В. Півкульні особливості реорганізації метаболізму, морфології мозку та церебральної гемодинаміки у хворих середнього віку у відновному періоді ішемічного інсульту. – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. - Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2008 рік

Дисертація присвячена комплексному вивченню церебральної гемодинаміки, метаболізму, морфометрії мозку у хворих у відновному періоді атеротромботичного інсульту в каротидному басейні. У хворих на ішемічний інсульт з урахуванням півкульної локалізації ішемічного вогнища встановлені лімітуючи ланки та компенсаторні механізми в системі післяінсультної реорганізації мозку. У хворих з локалізацією інсульту в лівій гемісфері більш виражена гіпоперфузія мозку, ніж у хворих з локалізацією вогнища в правій гемісфері, а також зберігається більш виражена зміна вмісту метаболітів в порівнянні з контрольною групою і з хворими з локалізацією ішемічного вогнища в правій півкулі. В результаті порівняльного аналізу вимірювань окремих структур мозку у осіб контрольної групи і хворих середнього віку, що перенесли інсульт, встановлено, що для хворих на інсульт характерні зменшення розмірів гіппокампу і атрофічні процеси, більш виражені для хворих з локалізацією ішемічного вогнища в лівій півкулі. Курсовий прийом препарату агренокс викликає у хворих на інсульт зміни агрегаційної активності тромбоцитів і церебральної гемодинаміки, що дає підстави рекомендувати його включення в систему комплексної реабілітації хворих на інсульт.

  1. В дисертації представлено теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуальної проблеми підвищення ефективності реабілітації хворих на інсульт на основі представлення положення про півкульні особливості структури реорганізації церебральної гемодинаміки, метаболізму, морфометрії мозку та їх взаємин у хворих середнього віку у відновному періоді ішемічного інсульту.

  2. У хворих середнього віку у відновному періоді ІІ з локалізацією вогнища ураження в правій і лівій гемисфері неврологічна симптоматика виявлялася поєднанням рухових і чутливих порушень, в групі хворих з локалізацією ІІ в ПП виявлена висока частота різного ступеня вираженості депресивних розладів, з локалізацією в ЛП - мовних і когнітивних порушень.

  3. Для хворих середнього віку з локалізацією ІІ в правій і лівій півкулі, порівнянно з КГ відповідного віку, характерно статистично достовірне зниження ЛСШК в гомолатеральній ЗСА, в гомо- і гетеролатеральних ВСА, СМА, ПМА, ЗМА. У хворих з локалізацією ІІ в ЛП зниження ЛСШК в гомо- і гетеролатеральній СМА і гомолатеральній ПМА статистично вірогідно більше, ніж у хворих з локалізацією ІІ в ПП, а також, у цієї категорії хворих знижена об'ємна швидкість кровотоку в гомолатеральній ЗСА, ВСА, СМА, гетеролатеральній СМА, а у хворих з локалізацією ІІ в ПП знижена об'ємна швидкість кровотоку тільки в інтракраніальних судинах каротидного басейну (гомо- і гетеролатеральній СМА).

  4. У хворих з локалізацією ІІ в ЛП статистично вірогідно вище, ніж у хворих з локалізацією ІІ в ПП, частота стенозів більше 75 % (відповідно 14,6 і 0 %), частота оклюзій (відповідно 12,2 та 6,9 %) судин гомолатерального каротидного басейну, кількість гіпоехогених атеросклеротичних бляшок в судинах гомолатерального каротидного басейну і гетерогенних в судинах гетеролатерального каротидного басейну, що свідчить про більш агресивний перебіг атеросклеротичного процесу у хворих середнього віку з лівопівкульним інсультом.

  1. У хворих з локалізацією ІІ в ПП в порівнянні з контрольною групою виявляється зниження NAA, Cho, в білій речовині лобової області інтактної півкулі, підвищення Cr в ураженій півкулі, а також компенсаторне збільшення вмісту в сірій речовині потиличної області ураженої півкулі NAA, Cr, Cho і NAA в інтактній півкулі. У хворих з локалізацією ІІ в ЛП, в порівнянні з контрольною групою, в білій речовині лобової області знижений вміст NAA в інтактній і ураженій півкулі, підвищений вміст Cho в інтактній півкулі на фоні компенсаторного збільшення вмісту NAA в сірій речовині потиличної області інтактної півкулі, що певною мірою свідчить про більш інертне відновлення нейрональної активності у хворих з локалізацією ІІ в ЛП.

  2. Для хворих середнього віку, що перенесли ішемічний інсульт, характерно збільшення лінійних розмірів і індексів шлуночкової системи і зменшення розмірів окремих структур стовбура мозку і гіппокампу, що свідчить про наявність у цієї категорії хворих атрофічних процесів мозку.

  3. У хворих середнього віку у відновному періоді ішемічного інсульту відбувається реорганізація взаємозв'язків між церебральною гемодинамікою та метаболізмом NAA. У хворих з локалізацією вогнища в ПП вміст NAA в сірій речовині потиличної області і в білій речовині лобової області переважно корелює з показниками гемодинаміки в судинах гетеролатерального вогнищу каротидного басейну і ХА. У хворих з локалізацією ІІ в ЛП вміст NAA в білій речовині лобової області корелює з гемодинамікою в судинах гомо- і гетеролатерального каротидного басейну, а вміст NAA в сірій речовині потиличної області з показниками гемодинаміки в судинах гетеролатерального каротидного басейну і ХА, що свідчить про більш виражений вплив церебральної гемодинаміки на метаболізм NAA у хворих з лівопівкульним інсультом.

У хворих, що перенесли ІІ, в порівнянні з контрольною групою посилюються кореляційні взаємозв'язки між вмістом Cr в білій речовині лобової і сірій речовині потиличної області ураженої півкулі і показниками гемодинаміки в судинах каротидного і вертебро-базилярного басейну, що сприяє активації відновлення метаболізму Cr в ураженій півкулі.

Для хворих середнього віку у відновному періоді ІІ в порівнянні з контрольною групою характерна наявність взаємозв'язків між вмістом Cho в білій речовині лобової і сірій речовині потиличної області інтактної і ураженої півкуль і показниками церебральної гемодинаміки переважно в судинах гетеролатерального вогнищу каротидного басейну і ХА, що може розглядатися як прояв компенсаторних механізмів, що направлені на підсилення впливу рівня церебральної гемодинаміки на метаболізм Cho.

  1. У хворих середнього віку, що перенесли ІІ, курсовий прийом препарату Агренокс покращує церебральну гемодинаміку за рахунок збільшення ЛСШК в гомолатеральній ЗСА, ВСА, об'ємної швидкості кровотоку в гомо- і гетеролатеральній ХА і зниження рівня спонтанної і індукованої агрегації тромбоцитів. Комплексний вплив агреноксу на церебральну гемодинаміку та реологічні властивості крові визначає доцільність застосування цього препарату як для вторинної профілактики інсульту, так і для покращення мозкового кровотоку.

Публікації автора:

  1. Шульженко Д.В. Морфофункциональное состояние магистральных артерий головы у больных среднего возраста, перенесших ишемический инсульт, в восстановительный период // Кровообіг та гемостаз. – 2007. № 2. – С. 60-65

  2. Кузнецова С.М., Кузнецов В.В., Мазур С.Г., Шульженко Д.В. Возрастные особенности состояния магистральных сосудов головы у больных, перенесших ишемический инсульт // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – 2004. - № 2 (12). – С. 75-79. (Дисертант особисто провів клінічне обстеження хворих, аналіз результатів, підготовку до друку)

  3. Кузнецова С.М., Шульженко Д.В. Полушарные особенности изменений содержания основных метаболитов в лобной и затылочной области головного мозга у больных среднего возраста, перенесших ишемический инсульт, в восстановительный период // Проблемы старения и долголетия 2007. № 1 (16). – С. 49-54 (Особисто дисертант здійснив клінічний підбір та неврологічне обстеження, обробку МРС даних, підготував статтю до друку)

  4. Кузнецов В.В., Шульженко Д.В. Структурно-морфологическая характеристика головного мозга у больных среднего возраста, перенесших ишемический инсульт, в восстановительный период // Проблемы старения и долголетия 2007. № 3. – С. 284-290 (Дисертантом проаналізовано дані морфометрії мозку хворих, проведено статистичну обробку даних, виконано написання статті)

  5. Мазур С.Г., Глазовская И.И., Кузнецов В.В., Шульженко Д.В. Возрастная динамика церебрального кровотока у практически здоровых лиц // Журнал неврологии и психиатрии им. С.С. Корсакова, вып. 9, 2003.- С. 150. (Дисертант провів клінічне обстеження осіб контрольної групи, обробку даних, підготовку тез до друку)

  6. Кузнецова С.М., Шульженко Д.В. Возрастные особенности мозгового кровообращения и взаимосвязи с системной гемодинамикой у больных ишемическим инсультом в реабилитационный период // Клиническая геронтология. – 2005. – 9. – С. 38 (Особисто дисертантом проведено кореляційний аналіз, написання та підготовка тез до друку)

  7. Кузнецов В.В., Мазур С.Г., Шульженко Д.В., Федуник И.Б. Возрастные особенности мозгового кровообращения и взаимосвязи с системной гемодинамикой у больных артериальной гипертензией, перенесших ишемический инсульт // Тези наукових доповідей Української науково-практичної конференції “Первинна та вторинна профілактика церебро-васкулярних ускладнень акртеріальної гіпертензії” (16-18 березня 2006 р., Київ) – С. 103 (Д.В. Шульженко особисто провела клінічний підбір хворих, статистичну обробку даних)

  8. Кузнецов В.В., Шульженко Д.В. Возрастные особенности реорганизации метаболизма и церебральной гемодинамики у больных ишемическим инсультом в восстановительный период // Матеріали конгресу „Інсульт та судино-мозкові захворювання” (14-15 вересня 2006 р., м. Київ), с. 63 (Дисертант особисто провів клінічний підбір та неврологічне обстеження хворих, статистичний аналіз даних МРС та УЗДС)

  9. Шульженко Д.В., Федуник И.Б. Особенности церебральной гемодинамики у больных ишемическим инсультом среднего возраста в реабилитационный период // Тези доповідей наукової конференції молодих вчених „Актуальні проблеми геронтології та геріатрії” (27 січня 2006 р, м.Київ), с. 225. (Дисертант особисто висвітлила особливості гемодинаміки у хворих середнього віку у відновному періоді ішемічного інсульту, виконала написання тез та подання до друку)

  10. Кузнецова С.М., Кузнецов В.В., Шульженко Д.В. Возрастные особенности реорганизации церебральной гемодинамики, метаболизма и их взаимоотношений у больных ишемическим инсультом в восстановительный период // Тезисы научно-практической конференции «Современные аспекты реабилитации» (18-19 мая 2007 г., г. Москва). – С. 80-81 (Особисто дисертантом висвітлені відмінності реорганізації мозку у хворих середнього віку, які перенесли ішемічний інсульт)

  11. Кузнецова С.М., Шульженко Д.В., Лишневская В.Ю., Глушко С.Ф. Влияние Агренокса на церебральную гемодинамику и реологические свойства крови у больных среднего возраста, перенесших ишемический инсульт // Український вісник психоневрології. – 2007. – Том 15, випуск 1 (50), додаток. – С. 70-71 (Дисертант особисто провів клініко-неврологічне обстеження хворих до і після лікування, обробку отриманих даних та обгрунтування результатів)

  12. Kuznetsov V.V., Romanyuk T.Yu., Shulzhenko D.V. Arterial Hypertension in Various National-ethnic Population Groups in the Southern Region of Ukraine // 11th European Meeting on Hypertension (Milan, Italy, June 15-19, 2001). – P. 275. (Дисертант брала участь в експедеційних клініко-епідеміологічних обстеженнях хворих, особисто виконано написання тези та подання до друку)

  13. Kuznetsov V., Glazovskaya I., Shulzenko D. Systemic mechanisms of hereditary disposition to stroke // Jornal of Neurology.- 2002. - V.249-Suppl.1- P.157 (Особисто дисертант провів клініко-неврологічне обстеження хворих, статистичну обробку даних)

  14. Kuznetsov V.V., Kuznetsova S.M., Shulzhenko D.V. Hemispheral Features of Correlations between Brain Metabolism and Electrogenesis in Patients with an Ischemic Stroke // 6th International Conference on Stroke and 3rd Conference of the Mediterranean Stroke Society (Monte-Carlo, Monaco, March 12-15, 2003). – P. 52. (Дисертантом особисто проведено електроенцефалографічне обстеження хворих, кореляційний аналіз отриманих результатів, підготування тез до друку)

  15. Kuznetsova S.M., Shulzenko D.V. Cerebral circulation and its correlation with systemic hemodynamicks in ischemic stroke patients during reabilitation // Abstracts XIV International symposium on Atherosclerosis (Rome, Italy, June 18-22, 2006) – 2006. – P.107-108 (Особисто дисертантом проведений статистичний аналіз отриманих даних, виконано написання тез та підготовка до друку)