Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Чернишов Ігор Вячеславович. Підвищення відтворювальних і відгодівельних якостей свиней різного напрямку продуктивності шляхом оцінки і відбору за вирівняністю гнізд : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Чернишов І.В. Підвищення відтворювальних і відгодівельних якостей свиней різного напрямку продуктивності шляхом оцінки і відбору за вирівняністю гнізд. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – ДВНЗ «Херсонський державний аграрний університет», Херсон, 2009.

Дисертація присвячена вивченню особливостей формування і реалізації продуктивного потенціалу свиней різного генотипу, статі та напряму продуктивності залежно від показника вирівняності гнізда.

Встановлено, що за показниками відтворювальних якостей, енергії росту молодняку, відгодівельними і м’ясними якостями потомства свиноматки з вирівняними гніздами (класу М+) вірогідно переважали тварин класу М-. Виявлено генотипові відмінності в прояві компенсаторного росту поросят різної статі, що походять з невирівняних гнізд. Більш високу спроможність до компенсаторного росту встановлено в кнурців спеціалізованої м’ясної породи дюрок і свинок універсального напряму (велика біла). Підбір тварин з проявом компенсаторного росту при врахуванні генотипу і статі може бути використаний для підвищення енергії росту поросят з невирівняних гнізд.

Отримані нові дані інтер’єрних особливостей, якості м’ясо-сальної продукції свиней залежно від напрямку продуктивності і статі, що походять з гнізд різної вирівняності.

  1. Проведеними комплексними дослідженнями відтворювальних, відгодівельних і м'ясо-сальних якостей та інтер'єрних показників свиней різного напрямку продуктивності обґрунтовано ефективність оцінки свиноматок та їх потомства за вирівняністю гнізд на підставі мінливості ознаки великоплідності.

  2. Установлено, що свиноматки вивчаємих порід з вирівняними гніздами мали вищі показники відтворювальних якостей. Більш високі показники маси гнізда поросят при відлученні виявлені в групах маток з вирівняними гніздами – на 12,0кг та 15,2кг відповідно для порід велика біла і дюрок (Р<0,01). Вірогідно вищий показник збереженості поросят також встановлено для маток з вирівняними гніздами, на рівні 89,7% і 88,8% для великої білої і дюрок відповідно.

  3. Виявлена найбільш висока великоплідність кнурців породи дюрок з вирівняних гнізд. Вони також мали найбільш високі показники живої маси при відлученні. Свинки породи дюрок з вирівняних гнізд мали дещо нижчий рівень живої маси на час відлучення, але переважали за цим показником кнурців і свинок з невирівняних гнізд – на 0,7 і 1,3 кг відповідно.

  4. Вищу енергію росту встановлено для молодняку свиней порід, що вивчались, який походив з вирівняних гнізд. Найбільш високий індекс інтенсивності формування мали кнурці великої білої породи. Кнурці і свинки з вирівняних гнізд мали також вірогідно вищі індекси рівномірності росту. Максимальні його значення встановлені для кнурців і свинок породи дюрок класу М+ (відповідно 0,270 і 0,219 балів).

  5. Ремонтний молодняк, що походив з вирівняних гнізд мав вищі показники живої маси та середньодобових приростів до 8-місячного віку. Максимальні значення живої маси отримані для кнурців, що походять з вирівняних гнізд (113,7 кг для великої білої та 119,3 кг для породи дюрок). Аналогічно більш високі показники живої маси отримані для свинок з вирівняних гнізд (111,6 і 118,8 кг відповідно).

  6. Кнурці породи велика біла з компенсаторним типом росту досягли живої маси аналогів з вирівняних гнізд і невірогідно їх перевищили (відповідно 113,7 і 115,93 кг), але вірогідно відрізнялись від поросят без компенсаторного росту. В той же час кнурці породи дюрок суттєво переважали особин з невирівняних гнізд. Отримані дані вказують на значні резерви підвищення енергії росту поросят з врахуванням взаємодії генотипстатьтип росту.

  7. Розподіл потомства за генотипом, статтю і вирівняністю гнізда сприяє підвищенню відгодівельних і м’ясо-сальних якостей тварин. Більш високі відгодівельні якості характерні для свиней породи дюрок, які вірогідно переважали тварин великої білої породи за віком досягнення живої маси 100 кг (на 8,1добу менше). Тварини великої білої породи з вирівняних гнізд на 1,2 діб, а породи дюрок на 7,5 діб раніше досягли живої маси 100кг. За показниками середньодобових приростів та витратами корму спостерігалась аналогічна залежність.

  8. За показниками м’ясо-сальних якостей не встановлено суттєвої різниці залежно від походження тварин з гнізд різної вирівняності. Але тварини великої білої породи, що походили з невирівняних гнізд мали більшу товщину шпику порівняно з тваринами вирівняних гнізд (на 4,66мм, Р<0,05).

  9. Встановлено більш високі відтворювальні якості маток дочірнього покоління, що походять з вирівняних гнізд. Серед маток обох порід виявлена вірогідна перевага за великоплідністю, збереженістю поросят, середньою живою масою поросят і масою гнізда на час відлучення для тварин, що походять з вирівняних гнізд.

Пропозиції виробництву

  1. З метою підвищення відтворювальних і продуктивних якостей свиней у племінних господарствах України при поглибленій селекційній роботі вести оцінювання свиноматок різного напряму продуктивності за показником вирівняності гнізда.

  2. Використовувати оцінку молодняку свиней з невирівняних гнізд за здатністю до компенсаторного росту і вести відбір особин плюс-варіант з врахуванням їх генотипу і статі.

Публікації автора:

  1. Пелих В. Г. Інтегральна оцінка відтворювальних якостей свиноматок різного напрямку продуктивності / В. Г.Пелих, І. В. Чернишов // Вісник аграрної науки. – 2008. – №10. – С. 32–35.

  2. Пелих В. Г. Вплив вирівняності гнізд на ріст і розвиток поросят в підсисний період / В. Г. Пелих, І. В. Чернишов // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2008. –№4. – С. 95–98.

  3. Прогнозування живої маси свиней залежно від ознаки вирівняності гнізда та індексів інтенсивності росту / В. Г. Пелих, І. В. Чернишов // Наукові доповіді Національного аграрного університету – 2008. – № 4(12) – С. 1–8. – Режим доступу до журн.:

http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/nd/2008-4/08pvgiog.pdf

  1. Чернишов І. В. Прогнозування продуктивних якостей свиней з використанням інтер’єрних тестів / І. В. Чернишов // Таврійський науковий вісник. – 2008. – Вип. 61. – С. 84–86.

  2. Пелих В. Г. Особливості компенсаторного росту свиней залежно від вирівняності гнізд / В. Г. Пелих, І. В. Чернишов // Вісник аграрної науки. – 2009. – №1. – С. 40–43.