Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Вовченко Анатолій Романович. Підвищення ефективності реструктуризації вуглевидобувних підприємств : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Вовченко А.Р. Підвищення ефективності реструктуризації вуглевидобувних підприємств. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – Економіка промисловості. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2002.

Дисертація присвячена вирішенню теоретичних та прикладних проблем, що стосуються покращання фінансово-економічного становища вуглевидобувних підприємств за рахунок проведення системних заходів організаційно-економічного і технологічного характеру. Аналізується вплив гірничогеологічних і гірничотехнічних чинників виробництва на обсяг витрат з точки зору вияву умов узгодження господарської діяльності суб’єктів вугільної промисловості з необхідністю підвищення рівня видобутку вугілля різного призначення. Встановлено особливості оцінки інвестиційної діяльності в галузі, розроблено економіко-математичні моделі, які сприяють встановленню оптимальних варіантів розвитку вугільних підприємств. Сформульовано головні концептуальні положення стратегії розвитку та реструктуризації вугільної промисловості Донецької області. Висновки і пропозиції, які одержано за результатами дослідження, враховані при розробці програми розвитку підприємств вугільної галузі Донецької області на період до 2020 року.

  1. На підставі аналізу тенденцій розвитку світової енергетики та економічного стану вугільної промисловості України зроблено висновок про перспективну роль вугілля в паливно-енергетичному балансі. Це особливо важливо для нашої країни, яка має величезні запаси вугілля різного призначення і не має у своєму розпорядженні достатніх запасів нафти і газу.

  2. Реструктуризація повинна передбачати не тільки закриття шахт, але і розширення виробничого потенціалу за рахунок будівництва, реконструкції і технічного переозброєння перспективних шахт. Фактично в Донецькій області розширення виробничого потенціалу йде повільніше, чим закриття, що пов’язано з недостатніми обсягами інвестицій у галузь, тому заходи для утримання рівня видобутку і невеликого його підйому за останні роки носили більш організаційний характер і істотно не вплинули на вирішення стратегічних задач галузі.

  3. Особливості методичних підходів до оцінки ефективності роботи вуглевидобувних підприємств повинні враховувати підвищений ступінь нестабільності і непередбачуваності умов господарювання, які пов’язані з великою різноманітністю гірничогеологічних і гірничотехнічних чинників виробництва. У процесі дослідження було підтверджено дію в галузі тенденції зменшування віддачі, згідно з якою збільшення обсягу виробництва можливо тільки з додатковим вкладенням праці і капіталу.

  4. Для оцінки ефективності інвестицій пропонується використовувати динамічні моделі, на підставі яких були розроблені імітаційні моделі (сценарії) економічної діяльності підприємства на період реалізації інвестиційного проекту для цілого ряду шахт.

  5. Планування інвестиційної стратегії галузі являє собою задачу, що вимагає оцінки як ефективності окремого інвестиційного проекту, так і інвестиційного потенціалу галузі в цілому. Для практичної реалізації планування інвестиційної стратегії пропонується створення вугільного територіального інвестиційного фонду, задачами якого було б акумулювання інвестиційних коштів і інвестування конкретних підприємств, при цьому джерелом вкладення засобів можуть виступати, як державний бюджет, так і підприємства різних форм власності.

  6. Сформульовано основні концептуальні положення стратегії розвитку і реструктуризації вугільної промисловості Донецької області, які полягають в тому, що стратегія розвитку промисловості регіону повинна здійснюватися в межах загальної державної програми реструктуризації галузі, метою якої є створення вугільного комплексу, здатного конкурувати з іншими видами паливних секторів на засадах модернізації вугільних підприємств за довгостроковими регіональними інвестиційними проектами.

СПИСОК