Аналіз опублікованих робіт по темі дисертації дозволив встановити відсутність характеристики роботи електроремонтних цехів в ринкових умовах господарювання, їх оснащення контрольно-випробувальними приладами, ефективності, трудомісткості та часу післяопераційних випробувань електричних машин при капітальному ремонті.
На основі досліджень стану ремонтної бази електрообладнання підприємств АПК в ринкових умовах господарювання встановлено, що в сільськогосподарських підприємствах щорічно виходить з ладу 15-20% наявних електродвигунів із-за низької якості поточного та капітального ремонту, незадовільного технічного обслуговування.
Комплексний аналіз дефектації електричних машин перед ремонтом показав, що 30-35% їх виходить із ладу по причині міжвиткового замикання обмоток із-за дефекту ізоляції у наслідок її зволоження та забруднення мікро частинами, що утворюють провідні канали в процесі абразивного зносу підшипникових вузлів.
Запропоновано новий спосіб виявлення короткозамкнених витків в обмотках електричних машин при проведенні післяопераційних випробувань під час капітального ремонту шляхом локального збудження і контролю електромагнітного поля в обмотці, що випробовується. В результаті цього на 10-20% знижується потужність електромагніта і в 2 рази зменшується час випробувань
Розроблена математична модель, яка дозволяє проводити дослідження електромагнітних процесів при зміні в широких межах активно-індуктивної складової опору випробовуваної обмотки в усталених та перехідних режимах.
Встановлено вплив зміни активно-індуктивної складової опору обмотки на величину струму та ЕРС, що підвищило точність визначення короткозамкнених витків в обмотках на 50%.
Експериментально встановлено, що наведена ЕРС в обмотках статора випробовуваних електродвигунів при відсутності короткозамкнених витків має більше амплітудне значення ніж з короткозамкненими витками. Форми осцилограм ЕРС не залежать від потужності і габаритів електричних машин, а їх амплітудне значення відповідно відрізняється на 0,5 В.
Розроблено універсальний контрольно-випробувальний пристрій для проведення післяопераційних та бракувальних випробувань обмоток електричних машин при капітальному ремонті.