Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Гончар Лариса Анатоліївна. Підвищення ефективності комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Гончар Л.А. Підвищення ефективності комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України. – Полтава, 2009.

У дисертації представлено результати дослідження актуальних проблем теорії і практики впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі, визначення її ефективності, механізму впровадження та розробки стратегії підвищення ефективності комерційної логістики. У роботі обґрунтовано сутність комерційної логістики, її функціональні підсистеми, розглянуто проблеми, пов’язані з впровадженням комерційної логістики, узагальнено методику та запропоновано алгоритм оцінки ефективності комерційної логістики на торговельних підприємствах.

Проаналізовано стан, тенденції та перспективи розвитку роздрібної торгівлі як підґрунтя для вибору стратегії, удосконалено механізм впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі, проведено комплексний аналіз ефективності комерційної логістики, що дозволило згрупувати торговельні підприємства за рівнем її впровадження.

Визначено шляхи підвищення ефективності комерційної логістики за рахунок економіко-математичного моделювання вибору постачальників, оптимізації витрат на транспортні перевезення товарів. Запропоновано концепцію формування стратегії підвищення ефективності комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення та запропоновано вирішення актуального наукового завдання щодо подальшого розвитку теоретичних основ і розробки науково-методичних і практичних рекомендацій стосовно напрямів підвищення ефективності комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі. Результати дослідження дозволили сформулювати висновки концептуального і теоретико-прикладного напрямків.

  1. У результаті аналізу, узагальнення та систематизації існуючих підходів запропоновано комерційну логістику розглядати як систему управління товарними потоками та їх оптимізації за рахунок інтеграції функціональних підсистем закупівлі, планування товарних запасів, транспортування, складування, обслуговування, що дозволяє максимально реалізувати можливості торговельного підприємства для одержання максимального прибутку при мінімізації логістичних витрат на підставі швидкої реакції на зміни і характер запитів споживачів та їх задоволення.

  2. Здійснено узагальнення існуючих теоретико-методологічних підходів до визначення ефективності комерційної логістики. Доведено, що найбільш прийнятною є методика, яка передбачає використання існуючої статистичної інформації та дає можливість одержати реальні результати досліджень. Сформовано систему частинних показників, визначених за різними методиками, загальних коефіцієнтів локальних ефектів з кожної функціональної підсистеми та їх інтегрального параметра, що дозволяє в динаміці об’єктивно оцінити ефективність впровадження комерційної логістики.

  3. З метою подальшого розвитку методики оцінки ефективності комерційної логістики обґрунтовано алгоритм, який дозволяє за відношенням інтегральних коефіцієнтів досліджуваних підприємств до еталонного інтегрального коефіцієнта ефективності комерційної логістики виділити чотири групи підприємств роздрібної торгівлі: з достатньо високим, хорошим, задовільним рівнем впровадження комерційної логістики в діяльність підприємств та підприємства, де впровадження комерційної логістики знаходиться на початковому етапі. Результати комплексної оцінки ефективності комерційної логістики на 18 торговельних підприємствах м. Дніпропетровська дозволяють прийняти рішення щодо можливості досягати рівня підприємств, подібних за масштабами діяльності; визначення стратегії підвищення ефективності комерційної логістики; зміни чи коригування вже обраної стратегії.

4. Дослідження сфери роздрібної торгівлі дозволило встановити основні її тенденції і проаналізувати характер розвитку торговельних підприємств, який свідчить про їх конвергенцію, оскільки на сучасному етапі торговельні підприємства реалізують практично однакові товари за однаковими цінами тим самим споживачам і конкурують з одними і тими ж підприємствами. Для збереження і зміцнення конкурентних позицій на споживчому ринку необхідне обґрунтування механізму впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі, який в дисертаційній роботі подано як сукупність організаційно-структурного забезпечення та взаємодії підсистем комерційної логістики. Запропоновано в структурі механізму виділити взаємодію функціональних і забезпечуючих підсистем щодо управління комерційною логістикою, де кожен учасник логістичної системи виконує свою пряму функцію, яка опосередкована через товарні, інформаційні, фінансові, сервісні потоки.

5. Запропоновано на підставі дев’ятикрокового алгоритму вибору постачальників за економіко-математичною моделлю провести аналіз можливих та обґрунтування потенційних постачальників, визначити вектор глобальних пріоритетів для кожного постачальника. Впровадження економіко-математичної моделі обґрунтування вибору постачальників в практику діяльності торговельних підприємств дозволяє суттєво знизити логістичні витрати, підвищити ефективність закупівельної діяльності як складової комерційної логістики та стає об’єктивною умовою забезпечення їхніх конкурентних переваг на споживчому ринку.

6. Удосконалено методичні підходи до оптимізації витрат на транспортування товарів як фактора зниження логістичних витрат підприємства. Апробована на торговельних підприємствах Дніпропетровського регіону транспортна модель дозволяє забезпечити зниження логістичних витрат на транспортування окремих видів товарів на 14,6%, що в цілому підвищує ефективність комерційної логістики.

7. Обґрунтовано концепцію формування стратегії підвищення ефективності комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі за системним та інтеграційним підходами, яка базується на об’єднанні різних функціональних підсистем та їх учасників у рамках єдиної логістичної системи, що дозволяє на підставі блокової побудови схеми розробки і реалізації означеної стратегії забезпечити ефективність діяльності торговельного підприємства та визначити вибір інструментарію оптимізації внутрішніх ресурсів при управлінні товарними потоками. Розроблені за результатами досліджень наукові положення є основою для подальших досліджень проблем впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі, а застосування практичних розробок у практиці діяльності означених підприємств стає підґрунтям для підвищення ефективності комерційної логістики.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Гончар Л.А. Формирование логистической системы управления предприятием: постановочный аспект / Л.А. Гончар // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 202, Т. ІІ. – С. 377–381.

2. Гончар Л.А. Логістичний підхід до формування системи транспортних перевезень / Л.А. Гончар, О.В. Ластенко // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 205, Т. ІV. – С. 1030–1037. [Особистий внесок: визначено критерії та етапи формування транспортної системи].

3. Павлова В.А. Формування попиту на цільових ринках в контексті євроінтеграції / В.А. Павлова, В.Г. М’ячин, Л.А. Гончар // Європейський вектор економічного розвитку: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДУЕП, 2007. – Вип. 2(3). – С. 52–60. [Особистий внесок: обґрунтовано перехресну еластичність попиту та політику його стимулювання].

4. Гончар Л.А. Ефективність комерційної логістики за парадигмою створення логістичних систем / Л.А. Гончар // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Вип. 241, Т. І. – С. 82–89.

5. Гончар Л.А. Передумови і механізми впровадження комерційної логістики на підприємствах роздрібної торгівлі / Л.А. Гончар // Академічний огляд. Серія „Економіка та підприємництво”. – Дніпропетровськ: ДУЕП, 2008. – №2. – С. 89–93.

6. Гончар Л.А. Стратегія підвищення ефективності комерційної логістики / Л.А. Гончар // Держава та регіони. Серія „Економіка та підприємництво”. – Запоріжжя: КПУ –2008. – № 5. – С. 39–43.

7. Гончар Л.А. Математична модель обґрунтування вибору постачальника / Л.А. Гончар // Торгівля і ринок України: темат. зб. наук. пр. - Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – Вип. 26, Т. І. - С. 263–270.

В інших виданнях

8. Гончар Л.А. Управління комерційною діяльністю підприємства в умовах ринкової орієнтації / Л.А. Гончар // Науковий потенціал світу ‘2004: матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 14. – С. 29–30.

9. Гончар Л.А. Роль товарных складов и распределительных центров в логистической системе / Л.А. Гончар, В.М. Мазур // Науковий потенціал світу – ‘2005: матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т.6. – С. 3–5. [Особистий внесок: визначено значущість розподільчих центрів і товарних складів для підприємств роздрібної торгівлі].

10. Гончар Л.А. Логистический подход к дистрибьюции товаров в современных условиях / Л.А. Гончар // Дні науки ’2005: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 6. – С. 77–78.

11. Гончар Л.А. Комплексный подход к управлению процессом снабжения / Л.А. Гончар // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 321–323.

12. Гончар Л.А. Концептуальні основи формування логістичної системи виробничого підприємства / Л.А. Гончар // Сучасні інформаційні технології в економіці та управлінні підприємствами, програмами і проектами: матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Харків: Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського, 2005. – С. 30–32.

13. Гончар Л.А. Інформаційні потоки в системі закупівель / Л.А. Гончар // Теорія та практика економіки і підприємництва: матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Алушта: ТНУ, 2006. – С. 56–57.

14. Гончар Л.А. Управління процесом закупівель на виробничих підприємствах / Л.А. Гончар // Проблеми і перспективи працевлаштування випускників вищих навчальних закладів: матеріали І Всеукр. наук.-практ. конф. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – С. 52–54.

15. Павлова В.А. Оптимізація транспортного логістичного ланцюга / В.А. Павлова, Л.А. Гончар // Сучасні інформаційні технології в економіці та управлінні підприємствами, програмами і проектами: матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. – Алушта: ТНУ, 2007. – С. 134. [Особистий внесок: визначено параметри, що характеризують транспортні потоки].

16. Гончар Л.А. Основы формирования логистической системы / Л.А. Гончар, В.М. Мазур // Наукова думка інформаційного віку: матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Т. 2. – С. 85–87. [Особистий внесок: систематизовано об’єкти та етапи формування логістичної системи].

17. Гончар Л.А. Логистический поток как объект управления /Л.А. Гончар, В.М. Мазур // Современные научные достижения – 2008: матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2008. – Т. 4. – С. 36–41. [Особистий внесок: проаналізовано особливості логістичного потоку та завдання логістичних відділів].

18. Гончар Л.А. Формування логістичної системи управління торговельним підприємством / Л.А. Гончар // Новітня цивілізація: проблеми становлення і трансформації: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Вид-во ДУЕП, 2008. – С. 82–83.

19. Гончар Л.А. Закупівельна логістика торговельного підприємства / Л.А. Гончар // Забезпечення сталого розвитку підприємств за умов прискорення інтеграційних процесів, глобалізації економіки та невизначеності ринку: матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених, аспірантів та здобувачів. – Дніпропетровськ: Вид-во ДУЕП, 2008. – С. 70–72.