Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка будівництва


Бурляй Ольга Іванівна. Підвищення ефективності капітальних інвестицій в будівництві (на прикладі АР Крим). : Дис... канд. наук: 08.07.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Бурляй О.І. Підвищення ефективності капітальних інвестицій в будівництві (на прикладі АР Крим). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.03 – Економіка будівництва. – Київський національний університет будівництва та архітектури, Київ, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних, методичних і практичних підходів по підвищенню ефективності капітальних інвестицій в будівництві за рахунок бюджетних коштів. В роботі дана оцінка незадовільного стану інвестиційної діяльності будівельної галузі на прикладі Автономної Республіки Крим. Запропонований ефективний механізм раціонального розподілу обмежених інвестицій на об'єкти капітального будівництва, в основі якого лежить економіко-математичний апарат, апробований на реальній інформації з використанням даних сформованого в дослідженні банку технічної і економічної інформації по кожному виду будівельних об'єктів у розрізі трьох великих замовників і в цілому на регіональному рівні. Практична реалізація запропонованих науково обґрунтованих шляхів підвищення ефективності інвестування капітального будівництва дозволить здійснювати раціональний набір найважливіших об'єктів з нового і незавершеного будівництва в програму капітального будівництва на черговий рік і ефективно розподіляти обмежені бюджетні кошти.

1. Аналіз сутності управління інвестиціями в капітальному будівництві свідчить, що економічна категорія «капітальні інвестиції» неадекватно розуміється різними авторами, відсутнє однозначне трактування поняття «ефективності управління інвестиціями в основний капітал», тому в дослідженні приводиться уточнене поняття економічної категорії капітальних інвестицій і дано визначення узагальненого економічного поняття «ефективне управління інвестиціями в основний капітал».

  1. 2. На основі системного аналізу специфіки, сучасного стану інвестиційного процесу в капітальному будівництві регіону дана оцінка ефективності функціонування існуючої схеми розподілу обмежених бюджетних коштів, що направляються на капітальне будівництво, і на цій основі доведена недосконалість цієї схеми.

3. Аналіз існуючих моделей побудови банків даних показує, що вони сформовані по окремих видах будівництва, для окремих замовників і не враховують нові умови, що виникають при трансформації економіки в сучасну ринкову. По розробленій методиці сформований банк техніко-економічної інформації, який містить дані по 912 об'єктам нового і незавершеного будівництва АР Крим за останні 15 років і дані якого по кожному будівельному об'єкту трьох основних замовників і в цілому по регіону апробовані при розв’язанні комплексу задач, сформульованих в дисертації. На основі інформації, зосередженої в розробленому банку даних, можна вирішувати комплекси задач по створенню системи організації і ефективного управління капітальним будівництвом, яке здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

4. Проведені дослідження дозволили коректно застосувати апарат математичного програмування (провести модифікацію моделі «наближення парето-оптимальними рішеннями» і розв’язати комплексну багатокритеріальну задачу оптимізації) для розробки науково обґрунтованого методу моделювання по визначенню раціональної структури об'єктів нового і незавершеного будівництва для включення їх в програми капітального будівництва; по ефективному розподілу обмежених бюджетних коштів; по розв'язанню цього комплексу задач в розрізі всіх замовників будівельних об'єктів в регіоні.

  1. Результати дослідження структури будівельних об'єктів для включення їх в річну програму з урахуванням того, щоб вони були найважливішими згідно вибраним критеріям, а концентрація капіталовкладень в середньому на один об'єкт була максимальною, дозволяють визначити варіант раціональної структури будівельних об'єктів для включення в портфель замовлень, раціонально розподіляти обмежені бюджетні інвестиції на об'єкти року і передбачати відповідні рішення на стадії розробки проекту Програми будівництва об'єктів на рік як по окремих замовниках, так і по АР Крим.

6. Апробація результатів дослідження з використанням реальної інформації побудованого банку ТіЕІ різних об'єктів будівництва трьох крупних замовників і в цілому по АР Крим свідчить про високу ефективність розробленого методу. Отримана структура будівельних об'єктів у варіанті річної програми є раціональною, оскільки всі 100% об'єктів, що увійшли до кінцевого плану, відповідають одночасно від 9-ти до 5-ти основним критеріям відбору об'єктів, прийнятих в задачі, тобто є найважливішими будівельними об'єктами року. Тому в річну програму капітального будівництва регіону повинні бути включені 80% найважливіших об'єктів з незавершеного і 20% об'єктів з нового будівництва. При цьому співвідношенні об'єктів незавершеного і нового будівництва і середньому рівні концентрації капітальних вкладень на одному об'єкті в 580 тис. грн. ефективна програма передбачає виділення 90% капітальних вкладень на найважливіші об'єкти незавершеного і лише 10% - нового будівництва. Раціональна структура будівельних об'єктів в регіоні тільки по трьох замовниках дозволяє до кінця року зменшити кількість об'єктів в незавершеному будівництві на 103 одиниці, а реалізація плану на основі існуючої практики збільшує його на 283 одиниці.

7. В результаті дослідження пропонується ефективний метод прискореного скорочення незавершеного будівництва на регіональному і державному рівнях, який дозволяє у нормативні терміни здійснювати будівництво нових об'єктів і незавершеного будівництва і вводити їх в експлуатацію.

8. Рекомендації по визначенню раціональної структури будівельних об'єктів для включення в програми і ефективному розподілу обмежених бюджетних коштів, які направляються на об'єкти капітального будівництва, носять загальний методичний характер і можуть бути використані в інших регіонах і на державному рівні.

9. На основі аналізу результатів дослідження рекомендується:

для запобігання розпорошення коштів між об'єктами, що входять в ефективну програму, капіталовкладення на будівельні об'єкти необхідно виділяти за нормативом і фінансування витрат на капітальне будівництво здійснювати в повному обсязі.

за допомогою даних, зосереджених в банку ТіЕІ, і рішень комплексів задач по запропонованих методах можна здійснювати дієвий облік і контроль на всіх стадіях будівельного виробництва і на всіх рівнях ієрархії.

при реалізації запропонованої програми необхідно в першу чергу завершувати будівництво об'єктів, що входять в ефективну річну програму, і перш за все тих об'єктів, на які капіталовкладення виділені за нормативом і термін закінчення будівництва яких закінчується у межах бюджетного року.

відповідальність за виконання річної програми будівельно-монтажних робіт і введення об'єктів в експлуатацію повинне нести Міністерство будівельної політики, архітектури і житлово-комунального господарства АР Крим. У разі виділення капіталовкладень за залишковим принципом – відхилення від нормативу у бік зменшення - необхідно ввести відповідальність фінансових органів за неефективність використання коштів.

10. Максимальний економічний ефект від розв’язання задач раціонального відбору будівельних об'єктів для бюджетного інвестування і ефективного розподілу обмежених коштів по отриманому набору будівельних об'єктів досягається при їх комплексному розв’язанні, коли всі обмежені бюджетні кошти зі всіх джерел їх виникнення розподіляються на всі будівельні об'єкти – нового і незавершеного будівництва на регіональному рівні і країни в цілому.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях

  1. Джигирей О.И. Проблемы освоения капитальных вложений в Автономной Республике Крым // Экономика Крыма.– 2002. - №5. - С.45-49.

  2. Джигирей О.И. Совершенствование механизма целевого использования бюджетных средств // Экономика и управление. –2002. - №2,3 (33,34). - С.28-30.

  3. Бурляй О.И. Инвестирование капитального строительства для репатриантов: некоторые проблемы и пути их решения // Культура народов Причерноморья. – 2004. - №48. - т.1. - С.23-27.

  4. Бурляй О.И. Модель формирования экономической и технической информации для решения задачи рационального отбора объектов капитального строительства для инвестирования // Культура народов Причерноморья. - 2004. - №50. - т.3. - С.74-85.

  5. Бурляй О.И. Основные направления эффективного управления инвестиционными ресурсами в капитальном строительстве //Культура народов Причерноморья.-2004.-№52.-т.2.-С.36-42.

  6. Бурляй О.И. Метод рационального распределения ограниченных бюджетных средств в капитальное строительство // Экономические науки. – Симферополь: Научные труды Крымского государственного агротехнического университета, 2005. - вып. №87. - С.178-190.

  7. Бурляй О.И., Джемилев Н.И., Османов И.Х. Эффективная система управления инвестиционными ресурсами в капитальном строительстве //Ученые записки Крымского инженерно-педагогического университета. - Экономические науки. - вып.№7. Симферополь: 2006. - С.7-13.

  8. Османов И.Х., Джемилев Н.И., Бурляй О.И. О различных подходах к решению задачи определения весовых коэффициентов объектов незавершённого строительства // Культура народов Причерноморья. - 2005. - № 71. – С.109-112.

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Джигирей О.И. Об эффективности использования бюджетных средств, направленных на капитальные вложения по программе обустройства депортированных граждан в Автономной Республике Крым. Аналитическая справка / Контрольно-ревизионное управление в Автономной Республике Крым. – Симферополь: 2003. – 44 с.

  2. Бурляй О.И. Организация системы эффективных капитальных вложений в незавершённое строительство // Экономика. Реинжиниринг. Моделирование. – Сімферополь: ТНУ им. Вернадского. – 2004. - №3. - С.27-42.

  3. Османов И.Х., Джемилев Н.И., Бурляй О.И. Постановка и экономико-математическая модель задачи эффективного распределения инвестиционных ресурсов в капитальное строительство на региональном уровне // Модели и методы информационного обеспечения принятия решений – новое в экономической кибернетике.–Донецк: Дон У Юго-Восток.– 2004.- №4.- С. 176-178 ISBN 966-8168-68-2.

  4. Бурляй О.І. Відмовитися від залишкового принципу, або Деякі аспекти ефективності використання бюджетних коштів для репатріантів //Фінансовий контроль.–2004.- №2 (19). - С. 13-15.

  1. Бурляй О.І. Довгобуди по-кримськи // Фінансовий контроль. – 2005. - №4 (27). - С.45-46.

  2. Бурляй О.И., Джемилев Н.И., Османов И.Х. Метод построения республиканского банка технической и экономической информации по капитальному строительству / Тезисы. Всеукраинская научно-практ. конф. «Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов». – Симферополь: 2005. – С.28-32