Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Редька Людмила Миколаївна. Пiдприємництво: роль у системi зайнятостi i доходiв : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Редька Л.М. Підприємництво: роль у системі зайнятості і доходів.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - Економічна теорія.

Донецький національний університет, м. Донецьк, 2002.

У дисертації запропоновано новий методологічний підхід до вирішення актуальної наукової і практичної задачі взаємозв’язку підприємництва із зайнятістю і доходами населення України. З політекономічних позицій визначено сферу підприємництва як такого сектора економіки, який забезпечує зайнятість і самозайнятість населення, його доходи (підприємницький доход і заробітну плату найманим працівникам, доходи посередників), розширює попит на кваліфіковану робочу силу, чим сприяє розвитку сфери освіти і науки, правоохоронних органів, органів контролю тощо. Здійснено новий підхід до визначення функцій підприємництва - не з точки зору здібностей підприємця, а з позиції кокретних напрямків підприємницької діяльності; мотивація цієї діяльності обгрунтовується саме функціями, що явлює собою певну новизну. Підкреслено, що цільове спрямування підприємницької дяльності не може бути обмежено тільки метою забезпечення прибутку, а у перехідий період особливе значення набуває й мета адаптації до ринкових умов господарювання, тобто обгрунтовується двуєдина мета підприємницької дияльності. Запропоновано власну структуризацію зайнятості (сім груп) і доходів (чотири групи) з метою, по-перше, вичленення підприємницьких доходів у статистичному обліку і звітах, по-друге, прискорення переходу на міжнародну систему національних рахунків. Оскільки первинною ланкою підприємництва в умовах ринкового господарства виступає підприємство (фірма, корпорація, АТ ), в дисертації розглянуто майже усі їх типи з визначенням спільних і відмінних характеристик. По-новому досліджено проблему соціального партнерства і шляхи його створення в Україні - виходячи із ділового партнерства як контрагентів по бізнесу, так із відносин “найманий працівник – підприємець-роботодавець”, що має суттєве значення для зняття соціальної напруги у суспільстві.

Проведене дисертаційне дослідження підтвердило теоретичну доцільність і практичну значимість аналізу взаємозв’язку підприємництва, зайнятості населення і його доходів, що забезпечуються цим сектором економіки. Висновки такого дослідження можна звести до наступних.

1. Підприємництво визначається як певна система функціонування суб’єктів ринку на основі демократичних форм економічної діяльності у будь-якій сфері відкритої економіки з метою забезпечення зайнятості і доходів для суб’єкта і для суспільства та яка пов’язана з ризиком. Методологічними принципами дослідження взаємозв’язку підприємництва із зайнятістю і доходами можуть бути постулати з творів видатних вчених-економістів - А.Сміта, К.Маркса, Дж.М.Кейнса, а також робіт українських вчених - С.Мочерного, І.Сороки, С.Тютюнникової та інших. А саме: зв’язок заробітної плати найманих працівників з прибутком на капітал, джерело підприємницького доходу як частки додаткової вартості, схильність до споживання і збереження і ролі держави у регулюванні доходів, ідея народної економіки і пайової економіки для України як сприятливого поля забезпечення зайнятості і доходів тощо.

2. Аналіз статистичного матеріалу довів правомірність підходу до зайнятості і доходів через сферу підприємництва перш за все через дію демократичних основ економіки - свободу вибору сфери діяльності, яка забезпечує відтік частки незайнятої робочої сили у цю сферу, самозайнятість, що суттєво коригує структуру ринку праці і надає підстав для регулюючої ролі держави цього ринку.

3. Значення підприємництва у формуванні і зростанні доходів розглянуто з позиції власно підприємницького доходу і з позиції доходів тієї частини населення, яку втягнуто у сферу підприємницької діяльності у якості найманої робочої сили. Перша позиція обумовила аналіз співвідношення категорій прибутку і доходу та їх джерел, що привело до спроби розрахунку сумарного підприємницького доходу по Україні як з точки зору розширеного тлумачення цієї сфери, так і з позиції вузького розуміння підприємництва. Другу обумовлено необхідністю аналізу доходів населення країни, їх джерел і структури.

4. На відміну від інших авторів, що ототожнюють функції підприємництва з особистими якостями підприємця (ініціативність, організаційні здібності, новаторство, усвідомлювання ризику і т.і.) у даному дослідженні зроблено новий підхід до їх обгрунтування, виходячи саме з функціональної діяльності підприємця: реалізація мети діяльності, насичення ринку товарами і послугами, забезпечення зайнятості населення і доходами тієї його частини, що втягнута у сферу підприємництва, самореалізація. Ці функції розглянуто по шести блоках і представлено блок-схемою. Дослідження проблем зайнятості і доходів доповнено аналізом мотивацій підприємницької праці, що випливають з його функцій, кожна з яких розкриває процес формування своєрідного мотиваційного механізму підприємницької діяльності в умовах відкритої економіки і послаблення ризику. Новизна підходу міститься у виведені мотивацій з функцій: підприємця спонукає до діяльності сукупність функціональних особливостей його праці і її особливостей, що на практиці виявляється у всіх видах підприємництва і в різних умовах діяльності.

5. У дисертації здійснено аналіз функціонування в Україні різних типів підприємств, оскільки вони одночасно є й суб’єктами підприємницьких структур. Розглянуто цільове спрямування їх діяльності (забезпечення доходу), адаптація до ринкових умов господарювання, економічні і соціальні цілі .

6. Здійснено спробу структуризації зайнятості і доходів за умов існування і розвитку взаємоз’вязку “найманий працівник - підприємець-роботодавець”, яка привела до виявлення нового угрупування зайнятих у сім груп, а доходів у чотири основні групи, виходячи із реального розшарування сучасного українського суспільства по доходах. Таким чином, вдалося впровадити нову парадигму, що дозволить уникнути колишнього поділу доходів на трудові і нетрудові. Уявляється, що запропонована структуризація може бути використаною статистичними органами України і країн СНД.

7. У контексті проблем теми у дисертації розглянуто проблему соціального партнерства. На відміну від існуючих поглядів методологічною основою дослідження цієї проблеми пропонується вважати: а) теорію людських відносин; б) ділове партнерство контрагентів бізнесу; в) використання можливостей партнерства у галузі зайнятості і доходів, прибутку і заробітної плати у сфері підприємництва; г) проведення державою сумісно з підприємцями політики регулювання трудових відносин: оплата праці на рівні забезпеченості працівників необхідними засобами життєдіяльності і розумні підходи до джерел підприємницького доходу. Запропоновано принципову схему регулювання трудових відносин у сфері підприємництва для перехідного періоду в Україні. Загальний висновок міститься у тому, що ідея соціального партнерства тільки тоді може бути реалізованою на практиці, коли з гаслової вона перетвориться у конкретні відносини економічного партнерства на основі стабілізації економіки в цілому.

Таким чином, основні положення дисертації містять, по-перше, певні методологічні розробки, які поширюють поле подальших досліджень у цьому напрямку; по-друге, обгрунтування щодо активізації ролі підприємництва у перехідній економіці України; по-третє, пропозиції відносно структуризації зайнятості і доходів населення українською статистикою на шляху її переходу на СНР; по-четверте, новий підхід до ідеї соціального партнерства, що може забезпечити певне пом’якшення соціальної напруги у суспільстві.

Публікації автора:

Опубліковано у наукових фахових виданнях:

1.Редька Л.Н. Занятость населения в системе предпринимательства// Збірник наукових праць. Економіка: проблеми теорії та практики.- Дніпропетровськ.- 2000.-№56.-С.29-41- 0,5 д.а.

2.Редька Л.Н. Становление отношений социального партнерства в системе предпринимательства в Украине// Збірник наукових праць. Економіка: проблеми теорії та практики.- Дніпропетровськ.- 2001.-№105.-С.37-55- 0,82 д.а.

3.Тарасенко Г.Д., Редька Л.Н. Предпринимательская деятельность и доходи населения// Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економіка.- Донецьк.- 2001.-Випуск 34.-С.6-13 – 0,5 д.а. Особистий внесок автора: проаналізована підприємницька діяльність за двома напрямками: підприємницький доход та доходи населення.

4.Редька Л.М. Мотивація підприємництва// Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: Економіка.- Донецьк.- 2001.-Випуск 37.-С.139-145 – 0,48 д.а.

5.Редька Л.М. Цільове спрямування діяльності суб’єтів підприємництва// Вісник Технологічного університету “Поділля”.- Хмельницький.- 2001.-№4.-С.27-30- 0,42 д.а.