Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Петрук Вікторія Віталіївна. Підготовка студентів педагогічного факультету до економічного виховання молодших школярів: Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк, 2002. - 203арк. - Бібліогр.: арк. 174-187.



Анотація до роботи:

Петрук В. В. Підготовка студентів педагогічного факультету до економічного виховання молодших школярів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. – Тернопіль, 2002.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню підготовки студентів педагогічного факультету до економічного виховання молодших школярів. У дисертації обґрунтовано концептуальні засади професійної підготовки майбутнього вчителя, розроблено систему професійної підготовки особистості економічного спрямування та подано основні результати їх експериментальної перевірки.

1. Аналіз наукових праць з питань економічного виховання особистості, стану дослідження економічних ідей в історико-педагогічній літературі та педагогічній діяльності вищих навчальних закладів показує, що означена проблема розглядалась на основі інформаційних підходів до виховного процесу, а це не давало можливості виокремити в систематичне вивчення теоретичні основи обраної теми. Сучасні можливості обґрунтування теоретичної підготовки майбутніх учителів початкових класів до економічного виховання учнів виникли з переходом діяльності вищих закладів освіти на шлях її ступеневої реалізації, з перенесенням інтересів особистості в центр уваги педагогічної науки, професійної педагогіки з використанням деонтологічного підходу (врахування ролі впливу особистості викладача), що спонукає до об’єднання всіх розрізнених компонентів у професійній підготовці вчителя початкових класів.

2. Результати дослідження дозволяють констатувати, що основна мета економічної освіти студентів на педагогічних факультетах – забезпечення ґрунтовного педагогічно-економічного розвитку майбутніх учителів початкових класів. Цей процес передбачає реалізацію вимог таких принципів: науковості і цілеспрямованості, єдності і взаємозв’язку теорії та практики, систематичності та послідовності, інтеграції навчальних курсів, єдності навчання і виховання, свідомості й активності, урахування конкретних умов (педагогічно-краєзнавчий принцип), потенційної надмірності інформації та ін.

Аналіз стану економічного виховання учнів початкової школи і підготовки студентів до досліджуваного виду діяльності дозволяє констатувати низький рівень сформованості економічної свідомості молодших школярів, превалювання в них матеріальних потреб над духовними. Підготовка майбутніх учителів до економічного виховання учнів початкової школи характеризується безсистемністю у виборі змісту, методів і форм навчання.

3. Зміст підготовки студентів до економічного виховання учнів ми розглядаємо як цілісний і системний компонент професійно-педагогічної освіти, який інтегрує в собі психологічну готовність майбутнього педагога до реалізації завдань економічного виховання молодших школярів у нових умовах суспільного розвитку та охоплює необхідний обсяг економічних, методичних, спеціальних і психолого-педагогічних знань. Підготовка майбутнього вчителя до економічного виховання учнів передбачає а) економічну підготовку студентів у процесі вивчення соціально-економічних дисциплін (основи економічної теорії); б) професійно-педагогічну підготовку в процесі вивчення психолого-педагогічних дисциплін (освітні теорії, системи, технології, спецкурси та ін.), неперервної педагогічної практики, написання курсових і дипломних робіт; в) предметно-спеціальну підготовку під час вивчення основних дисциплін і методик їх викладання в початковій школі (математика і методика її викладання, українська мова і методика її викладання, методика викладання природознавства, методика трудового навчання та ін.).

4. Ефективними методами і формами підготовки студентів до економічного виховання учнів початкової школи є: лекції, лабораторно-практичні, семінарські заняття, спецкурси, індивідуальні навчально-дослідницькі завдання, творчі завдання, написання рефератів і дипломних робіт, рольові та ділові ігри, диспути, круглі столи, метод згорнутих інформаційних структур та ін. Серед основних процедур методу згорнутих інформаційних структур можна виділити: проектування дидактичних прийомів, які забезпечували б раціональні дії викладача і студентів; визначення форм взаємозв’язків на всіх рівнях засвоєння економічних знань; проектування взаємозв’язків методів навчально-пізнавальної діяльності з методами розвитку економічного мислення студентів; організація навчально-пізнавальної діяльності з акцентом на продуктивні методи (узагальнення, аналітико-синтетичний, пошуковий).

5. Експериментальна перевірка змісту і структури підготовки майбутнього вчителя до економічного виховання учнів початкових класів показала, що підвищення професійного становлення студентів може бути реалізовано при створенні і дотриманні комплексу таких педагогічних умов:

- формування готовності майбутніх учителів до сприйняття економічних знань у вищому навчальному закладі;

- взаємозв’язок підготовки вчителя до економічного виховання молодших школярів із його психолого-педагогічною, методичною, практичною підготовкою у процесі навчання;

- спрямованість змісту, форм, методів підготовки на розвиток економічного мислення;

- посилення мотивації особистості до систематичного економічного самовиховання;

- розширення меж і підвищення ролі самостійної роботи;

- об’єктивне оцінювання рівня виховної діяльності в процесі економічного виховання учнів початкових класів.

6. У ході дослідницько-експериментальної роботи виявлено такі критерії готовності майбутніх педагогів до економічної освіти і виховання учнів: активність студентів у навчально-пізнавальній діяльності; якість засвоєння економічних знань; ставлення до занять педагогічного циклу; саморегуляція поведінки під час навчання; самореалізація професійних якостей особистості, які впливають на розвиток економічного мислення.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів професійної підготовки майбутнього вчителя початкових класів. Існує широке коло проблем, які вимагають подальших розробок: підготовка викладачів економіки для школи, створення програм поглибленої економічної підготовки майбутніх учителів, змістове оновлення навчальних планів і програм у системі післядипломної освіти.

Основні результати дослідження відображені в публікаціях:

1. Петрук В. В. Економічна освіта і виховання в початковій школі //Науковий вісник ВДУ. – 1999. – №1. – С.70-71.

2. Петрук В. В. Підготовка студентів до економічної освіти і виховання учнів початкових класів // Проблеми педагогічних технологій. – Випуск 1. –Луцьк, 2000. – С.100-105.

3. Петрук В. В. Основні показники професійної готовності майбутнього вчителя до діяльності з економічного виховання учнів початкових класів // Проблеми педагогічних технологій. – Випуск 4. – Луцьк, 2000. – С.120-125.

4. Коцун Б. Б., Петрук В. В. З досвіду підготовки студентів до краєзнавчої роботи у початковій школі // Матеріали міжнародної науково-методичної конференції (1-3 жовтня 1998 р. м. Херсон): Краєзнавство і туризм: освіта, виховання, стиль життя. – Київ, 1998. – С.54-56.

5. Петрук В. В. Про економічну культуру вчителя початкових класів // Збірник матеріалів республіканської науково-практичної конференції (19-20 квітня 1999 р.): Формування професійної культури майбутнього вчителя початкових класів. – Вінниця, 1999. – Т.1. – С.59-64.