1. Перебудова середньої та вищої освіти в Україні потребує удосконалення підготовки майбутніх учителів хімії до організації ними позакласної роботи школярів, роль якої суттєво зросла в умовах гума-нізації навчально-виховного процесу школи.
2. Успішному проведенню пізнавальної діяльності учнів з предмета у позакласний час передує формування у студентів вищих навчальних педагогічних закладів готовності до цього виду учительської діяльності.
Готовність студентів до організації позакласної роботи з хімії є інтегрованою особистісною характеристикою, що зумовлюється пози-тивною мотивацією до проведення пізнавальної роботи з учнями у по-закласний час, яка підкріплена знаннями з методики організації поза-класної діяльності школярів та практичними уміннями її здійснювати. Структурно ця особистісна характеристика складається з мотиваційного, змістового та процесуального компонентів.
3. Доведено, що критеріями визначення рівнів сформованості у майбутніх учителів готовності до організації зазначеної діяльності школярів можуть бути ставлення студентів до позакласної роботи з хімії, знання студентів з питань позакласної роботи, уміння студентів органі-зовувати позакласну роботу з хімії у школі. Зазначені критерії дозволяють виявляти сформованість готовності майбутніх учителів до організації позакласної діяльності учнів на елементарному, репродуктивному, продуктив-ному та творчому рівнях.
4. Стан практичної підготовки студентів до досліджуваної діяль- ності за результатами констатуючого експерименту показав, що лише мотиваційний компонент готовності у майбутніх учителів до органі- зації позакласної роботи з хімії досяг репродуктивного рівня сфор-мованості, а змістовий та процесуальний перебувають на елементар- ному рівні, що не відповідає належній підготовці студентів до орга- нізації пізнавальної діяльності учнів у позакласний час.
5. Реалізація ефективної підготовки майбутніх учителів до проведення ними позакласної роботи з хімії відбувається згідно розробленої моделі у процесі засвоєння знань психолого-педагогічних, методичних, фахових дисциплін та методики навчання хімії з наступним їх узагальненням та поглибленням у курсі „Позакласна робота з хімії”, а також удоскона-лення у процесі педагогічних практик, що забезпечує поетапне формуван-ня у майбутніх учителів готовності до організації позакласної роботи школярів.
6. Експериментальна перевірка підтвердила, що підготовка майбутніх учителів до організації позакласної роботи з хімії за розробленою та теоретично обгрунтованою в дисертації моделлю формування у сту-дентів готовності до зазначеної діяльності збагачує їх знання з питань наукової організації позакласної роботи школярів, сприяє виробленню в них практичних умінь її здійснювати, посилює інтерес до позаклас- ного спілкування з учнями.
За період формуючого експерименту зменшився відсоток студен- тів, сформованість готовності яких знаходилась на елементарному рівні, і, відповідно, збільшився їх відсоток з творчим рівнем сформованості досліджува-ного феномена. Зокрема, кількість студентів з творчим рівнем готовності до організації позакласної роботи з хімії за час проведення формуючого експерименту зросла на 19,5%, продуктивним - на 30,2%, тоді як кількість студентів з репродуктивним рівнем готовності зменшилась на 13,2%, а з елементарним - на 36,6%.
7. Зміни, що відбулись під впливом формуючого експерименту, вказують на ефективність розробленої моделі підготовки майбутніх учите-лів хімії до організації пізнавальної позакласної діяльності учнів з предмета та методики формування у студентів готовності до її здійснен-ня, на доцільність викладання на природничих факультетах педагогічних університетів, що здійснюють підготовку вчителів хімії, курсу "Позаклас-на робота з хімії", а також на перспективність використання основних результатів дисертаційного дослідження в інститутах післядипломної педагогічної освіти.
8. Розроблені методичні рекомендації для студентів з питань організації у школі позакласної роботи учнів з хімії, створене та апробоване навчально-методичне забезпечення сприяють успішному форму-ванню у студентів готовності до організації позакласної роботи з хі- мії і підвищують якість професійно-педагогічної підготовки вчителя у вищих навчальних педагогічних закладах.
Дослідження не вичерпує всіх питань підготовки майбутніх учите- лів до проведення позакласної роботи з хімії у школі, серед яких важливими, на наш погляд, є питання оптимального поєднання орга-нізаційних форм підготовки студентів до організації позакласної ро- боти у школі та удосконалення її методичного забезпечення, ціле-спрямованого формування готовності учителів до здійснення пізнаваль- ної позакласної діяльності школярів в системі післядипломної педаго-гічної освіти.
|