У результаті дослідження встановлено, що у вищих педагогічних навчальних закладах формування творчої особистості не відповідає сучасному рівню європейських і світових стандартів та не забезпечує, зокрема, необхідних знань і вмінь з проектної технології, яка сприяє формуванню потреб у знаннях, високих мотивів навчання та прагнення до самоосвіти. Індивідуальний розвиток кожної особистості стає, з одного боку, основним показником прогресу, а з другого – головною передумовою подальшого вирішення начальних проблем суспільства. А так як в умовах переходу до нових економічних відносин найгострішою є проблема підготовки учнів до реальних умов життя й трудової діяльності, то вирішення вище зазначених проблем, можливе лише під керівництвом кваліфікованого вчителя. Отже, необхідна спеціальна, системна, теоретична і практична підготовка студентів до організації проектної діяльності учнів основної школи, яка б відповідала сутності проектної діяльності в контексті таких понять. Всебічний аналіз літературних джерел з теми дослідження дозволив систематизувати, узагальнити та розширити рамки понять: проектування, проект, навчальний проект (стосовно трудового навчання), як форми навчально-пізнавальної активності студентів і учнів, яка досягається через мотивацію свідомо поставленої мети зі створення творчих проектів. На основі дидактичних, психологічних, вікових аспектів навчання з’ясовано, що структура і зміст проектної діяльності учнів і студентів, полягає у таких головних її етапах: пошуково-дослідницькому, технологічному, заключному.
3. Підготовка майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів основної школи буде ефективною якщо в навчальний процес упровадити організаційно-педагогічні умови, які полягають: у використанні створеної моделі реалізації змісту підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів, адекватної професійній діяльності учителя трудового навчання; визначенні місця спецкурсу “Основи теорії та методики навчання учнів творчої проектної діяльності” в структурі навчального плану як важливої умови забезпечення зв'язку між процесом формування готовності до організації проектної діяльності учнів і професійним навчанням учителя трудового навчання; наявності банку творчих проектів учнів і студентів; залученні студентів до творчої проектної діяльності. 4. За результатами проведеного дослідження розроблено критерії готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів: когнітивний, операційно-діяльнісний, потребнісно-мотиваційний та рівні їх сформованості, які можуть бути застосовані у практиці роботи педагогічних вузів. 5. Обґрунтовано та створено модель процесу підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів, за якою передбачено: потреби суспільства, мета, завдання, принципи, зміст, форми навчання, методи навчання, критерії ефективності, умови ефективності, результати, яких потребують когнітивний, мотиваційний, операційно-діяльнісний модулі, реалізовані в дослідно-експериментальній роботі. На забезпечення формування готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності розроблено і впроваджено у навчальний процес спецкурс “Основи теорії та методики навчання учнів проектної діяльності на уроках трудового навчання”, який базується на принципах адекватності змісту курсу соціального та наукового прогресу; відповідності змістового і процесуального аспектів діяльності, який полягає в тому, що зміст курсу повинен бути відповідний формам, методам і засобам конкретної проектної діяльності людини на сучасному етапі і в майбутньому; структурної єдності змісту навчального матеріалу на різних рівнях його застосування. Проведений експеримент підтвердив, що запропонована система підготовки і технологія її реалізації дозволяє забезпечити більш високий рівень професійно-педагогічної готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів.
Дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів основної школи. Подальшого вивчення потребують такі питання: виявлення психолого-педагогічних засобів підготовки студентів до організації проектної діяльності, інтерактивні методи навчання студентів у процесі формування їхньої готовності до керування проектної діяльності, гендерні особливості підготовки студентів до організації проектної діяльності, використання проектної діяльності студентів у викладанні спеціальних дисциплін на факультетах підготовки майбутніх учителів трудового навчання. |