Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Пелагейченко Микола Леонідович. Підготовка майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів основної школи : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Бердянський держ. педагогічний ун-т. — Бердянськ, 2006. — 201арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 170-184.



Анотація до роботи:

Пелагейченко М.Л. Підготовка майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів основної школи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика трудового навчання. – Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2006.

Дисертація присвячена процесу підготовки майбутніх учителів до організації проектної діяльності. На основі теоретичного і дослідно-експериментального вивчення проблеми розроблено зміст діяльності вчителя трудового навчання при організації проектної діяльності учнів. Проаналізовані і систематизовані поняття „проект”, „навчальний проект”, „метод проектів”, „проектна діяльність”. У дослідженні визначено критерії та показники, що дозволяють діагностувати рівень готовності студентів до означеної діяльності.

У дисертації розкрито систему підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів. Обґрунтовано модель процесу підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів і модель проектної діяльності учнів. Виконане дослідження спрямоване на формування когнітивного, операційно-діяльнісного, потребнісно–мотиваційного компонентів готовності майбутніх фахівців. Визначені основні організаційно-педагогічні умови підготовки студентів до організації проектної діяльності учнів.

  1. У результаті дослідження встановлено, що у вищих педагогічних навчальних закладах формування творчої особистості не відповідає сучасному рівню європейських і світових стандартів та не забезпечує, зокрема, необхідних знань і вмінь з проектної технології, яка сприяє формуванню потреб у знаннях, високих мотивів навчання та прагнення до самоосвіти. Індивідуальний розвиток кожної особистості стає, з одного боку, основним показником прогресу, а з другого – головною передумовою подальшого вирішення начальних проблем суспільства. А так як в умовах переходу до нових економічних відносин найгострішою є проблема підготовки учнів до реальних умов життя й трудової діяльності, то вирішення вище зазначених проблем, можливе лише під керівництвом кваліфікованого вчителя. Отже, необхідна спеціальна, системна, теоретична і практична підготовка студентів до організації проектної діяльності учнів основної школи, яка б відповідала сутності проектної діяльності в контексті таких понять.

  2. Всебічний аналіз літературних джерел з теми дослідження дозволив систематизувати, узагальнити та розширити рамки понять: проектування, проект, навчальний проект (стосовно трудового навчання), як форми навчально-пізнавальної активності студентів і учнів, яка досягається через мотивацію свідомо поставленої мети зі створення творчих проектів. На основі дидактичних, психологічних, вікових аспектів навчання з’ясовано, що структура і зміст проектної діяльності учнів і студентів, полягає у таких головних її етапах: пошуково-дослідницькому, технологічному, заключному.

3. Підготовка майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів основної школи буде ефективною якщо в навчальний процес упровадити організаційно-педагогічні умови, які полягають: у використанні створеної моделі реалізації змісту підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів, адекватної професійній діяльності учителя трудового навчання; визначенні місця спецкурсу “Основи теорії та методики навчання учнів творчої проектної діяльності” в структурі навчального плану як важливої умови забезпечення зв'язку між процесом формування готовності до організації проектної діяльності учнів і професійним навчанням учителя трудового навчання; наявності банку творчих проектів учнів і студентів; залученні студентів до творчої проектної діяльності.

4. За результатами проведеного дослідження розроблено критерії готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів: когнітивний, операційно-діяльнісний, потребнісно-мотиваційний та рівні їх сформованості, які можуть бути застосовані у практиці роботи педагогічних вузів.

5. Обґрунтовано та створено модель процесу підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів, за якою передбачено: потреби суспільства, мета, завдання, принципи, зміст, форми навчання, методи навчання, критерії ефективності, умови ефективності, результати, яких потребують когнітивний, мотиваційний, операційно-діяльнісний модулі, реалізовані в дослідно-експериментальній роботі.

  1. На забезпечення формування готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності розроблено і впроваджено у навчальний процес спецкурс “Основи теорії та методики навчання учнів проектної діяльності на уроках трудового навчання”, який базується на принципах адекватності змісту курсу соціального та наукового прогресу; відповідності змістового і процесуального аспектів діяльності, який полягає в тому, що зміст курсу повинен бути відповідний формам, методам і засобам конкретної проектної діяльності людини на сучасному етапі і в майбутньому; структурної єдності змісту навчального матеріалу на різних рівнях його застосування.

  2. Проведений експеримент підтвердив, що запропонована система підготовки і технологія її реалізації дозволяє забезпечити більш високий рівень професійно-педагогічної готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів.

Дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів основної школи. Подальшого вивчення потребують такі питання: виявлення психолого-педагогічних засобів підготовки студентів до організації проектної діяльності, інтерактивні методи навчання студентів у процесі формування їхньої готовності до керування проектної діяльності, гендерні особливості підготовки студентів до організації проектної діяльності, використання проектної діяльності студентів у викладанні спеціальних дисциплін на факультетах підготовки майбутніх учителів трудового навчання.

Публікації автора:

  1. М. Пелагейченко Підготовка майбутнього вчителя трудового навчання до організації проектної діяльності // Збірник наукових праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – №5. – Бердянськ: БДПУ, 2002. – С.87-95.

  2. М. Пелагейченко Проблема вдосконалення підготовки майбутніх вчителів трудового навчання у контексті запровадження творчої проектної діяльності у шкільних програмах // Збірник наукових праць БДПУ (Педагогічні науки). – №2. – Бердянськ: БДПУ, 2003. – С.65-73.

  3. М. Пелагейченко Створення навчально-методичної бази ВНЗ для підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблема і пошук: Зб. наук. пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ – Запоріжжя, 2003. – Вип. 28. – С.351-356.

  4. М. Пелагейченко Проблема формування готовності майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів // Збірник наукових праць БДПУ (Педагогічні науки). – №1. – Бердянськ: БДПУ, 2005. – С.142-149.

  5. М. Пелагейченко Сутність та етапи проектної діяльності учнів на уроках трудового навчання // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблема і пошук: Зб. наук. пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ – Запоріжжя, 2005. – Вип. 35. – С.280-285

  6. М. Пелагейченко Стан готовності майбутніх учителів трудового навчання до керування проектною діяльністю учнів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблема і пошук: Зб. наук. пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко (відп. ред.) та ін. – Київ – Запоріжжя, 2005. – Вип. 36. - С.150-155

  7. М. Пелагейченко Основи теорії та методики навчання учнів творчої проектної діяльності: методичні рекомендації для студентів індустріально-педагогічного факультету . – Запоріжжя: Прем'єр, 2004.- 48с.

  8. М. Пелагейченко Особливості підготовки майбутніх учителів трудового навчання до організації проектної діяльності учнів // Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції „Навчання, виховання та розвиток” - Бердянськ: БДПУ, 2004. – С.66-68.