Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


129. Зімакова Лілія Василівна. Підготовка майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами театрального мистецтва: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Зімакова Л.В. Підготовка майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами театрального мистецтва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2004.

У дисертаційному дослідженні обґрунтовується соціалізуюча функція мистецтва. Особливим видом театрального мистецтва є дитяча драматична творчість. Соціалізація учнів молодшого шкільного віку засобами театрального мистецтва – це навчання дітей використовувати у життєвих ситуаціях елементи театрального мистецтва, щоб комфортно себе почувати, впевнено й адекватно діяти. Аналіз змістового і операційного компонентів підготовки майбутніх учителів початкових класів показав, що останні не готуються до соціалізації учнів засобами театрального мистецтва. Визначено критерії готовності майбутніх педагогів до використання драматичної творчості в навчально-виховному процесі: соціально-педагогічна мобільність, соціально-професійна сенситивність, мистецько-соціалізуючі педагогічні уміння. Розроблено та експериментально перевірено модель підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами театрального мистецтва. Структурні компоненти авторської моделі: цільовий, стимуляційно-мотиваційний, змістовий, операційно-діяльнісний, контрольно-регулятивний, оціночно-мотиваційний. Суть моделі полягає в доповненні інформацією змістового та операційно-діяльнісного компонентів професійної педагогічної підготовки або у впровадженні спеціального курсу “Соціалізація молодшого школяра засобами театрального мистецтва”.

Сучасна політична, економічна та освітня ситуації розвитку України та зарубіжних країн вимагають підготовки компетентної особистості, здатної відчувати тенденції розвитку суспільства, мобільно, адекватно діяти в ньому, знаходити сфери самореалізації.

Постає проблема соціалізації дитини, яка б відчувала себе здатною діяти у системі відносин між людьми, адекватно поводитися й самореалізовуватися: мала б елементарні, характерні для її віку соціальні знання, була носієм важливих соціальних цінностей, мала позитивний емоційний досвід, могла правильно оцінити життєві ситуації та вміла об’єктивно діяти у життєвих ситуаціях і успішно реалізовувати свої здібності.

У цьому аспекті важливими є вдосконалення професійної підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів, пошук ефективних шляхів професійного навчання майбутніх фахівців.

  1. Театральне мистецтво, якому властива ігрова природа, може виступити засобом соціалізації, оскільки має властивість впливати на пізнавальну, ціннісну, емоційну, оцінну, поведінкову сфери особистості.

З’ясована специфіка впливу, який здійснює ТМ як засіб соціалізації:

мистецтво виступає засобом соціального пізнання – дає знання про людину різного віку і статі;

мистецтво – засіб оволодіння навичками практичної діяльності у соціальній сфері;

мистецтво – засіб інтерналізації певних норм, позицій і ролей – вміння відчувати людину як самого себе, вміння уявити себе на її місці;

мистецтво – засіб вироблення ціннісних орієнтацій, установок – ставлення до людини як найвищої цінності, поваги до її життя й діяльності, гідності кожної людини, уміння об’єктивно та адекватно оцінювати вчинки людей, їх взаємини, бути толерантним, справедливим, виваженим;

мистецтво – засіб включення в активну творчу діяльність, засіб самореалізації – дитяча драматична творчість є особливим видом театрального мистецтва, яке дозволяє формувати соціальний досвід, включати молодшого школяра в активну соціальну практику.

  1. Характеристика змістового та операційного компонентів підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засвідчила загальний характер теоретичної підготовки студентів спеціальності “вчитель початкових класів” та недостатній рівень практичної підготовки. Теоретичні знання про соціум, особливості соціальної взаємодії, про соціалізацію як процес, його механізми та мистецькі функції мають розгалужений характер їх формування: спостерігається певна диспропорція та відірваність соціологічних та мистецьких знань від педагогічних: педагогіка, основи педагогічної майстерності читаються на перших двох курсах, українська та зарубіжна культура – на другому, а соціологія та естетика відповідно на ІV курсі (VІІІ семестр) та V курсі (Х семестр). Тому викладачам фундаментальних та професійно-орієнтованих дисциплін складно здійснювати інтеграцію соціальних та мистецьких знань. Виникає необхідність корекції змісту традиційних курсів шляхом доповнення його відповідними мистецькими, педагогічними категоріями. Також доцільною є розробка спеціального курсу, в якому повинні інтегруватися педагогічні та мистецькі знання студентів і на їх основі формуватися соціалізаційні уміння.

  2. У ході констатуючого експерименту розроблено критерії, показники і рівні готовності майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами ТМ, а саме: соціально-педагогічна мобільність, соціально-професійна сенситивність, мистецько-соціалізуючі педагогічні уміння. Формування соціально-педагогічної мобільності допоможе педагогу швидко переключатися в різних соціальних спільнотах, орієнтуватися в умовах соціального існування, об’єднуватися у соціальні групи на основі інтересу (індивідуального та колективного) і займати відповідну професійну позицію. Соціально-професійна сенситивність – це здатність особистості до аналітико-синтетичної діяльності у різноманітних життєвих ситуаціях, що спирається на розуміння чуттєво-емоційного стану реципієнта професійної дії. Вона включає в себе соціальний досвід виділення, оцінювання і розуміння соціалізуючого факту будь-якої життєвої ситуації. Мистецько-соціалізуючі педагогічні уміння – це здатність належно використовувати мистецтво (зокрема театральне) з метою соціалізації молодших школярів у навчально-виховному процесі.

  3. Виявлено педагогічні умови підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами театрального мистецтва, а саме: навчання студентів адекватно й об’єктивно сприймати соціальну інформацію, діагностувати наявність суперечностей між процесом соціалізації учнів та їх особистісними потребами, набуття ними здатності до зміни статусно-рольової позиції; розвиток соціальної уяви, соціального інтелекту й емпатійних здібностей; здобуття установки на здійснення соціалізації засобами ТМ, оволодіння елементами сценічної грамотності, конструктивно-організаторськими уміннями, що націлені на здійснення соціалізації засобами ТМ у конкретних соціально-педагогічних ситуаціях.

  4. Розроблено модель підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами ТМ. Доведено, що закономірним є внесення відповідних змін на рівні цільового, мотиваційного, змістового, операційного, контрольно-корекційного компонентів, спрямованих на формування необхідних умінь і навичок. Система форм і методів підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами ТМ повинна включати: систему лекційних, семінарських, практичних, лабораторних занять та самостійну роботу студента; проблемно-пошуковий виклад теоретичного матеріалу, круглий стіл, диспут з елементами “мозкової атаки”, аналіз та обговорення педагогічних досліджень, кінострічок, творів художньої літератури соціалізуючого змісту, мистецько-соціалізуючий тренінг, ділові педагогічні ігри з подальшим обговоренням ефективності обраних методів, прийомів навчання, самостійне розв’язання соціально-педагогічних завдань з подальшим оцінюванням виконаної роботи.

Результати експерименту підтвердили наше припущення про те, що готовність майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами ТМ значно підвищиться за умов використання в змістовому і операційному компонентах професійної підготовки засобів театрального мистецтва, оволодіння студентами соціально-педагогічною мобільністю, соціально-професійною сенситивністю, мистецько-соціалізуючими педагогічними уміннями. Проведені в ході експерименту зрізи засвідчили позитивні зміни у готовності майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами ТМ у якісних і кількісних показниках, що підтвердило правильність робочої гіпотези.

Проведене дослідження дало змогу сформувати деякі пропозиції щодо підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів засобами ТМ:

доповнити зміст курсів педагогіки, основи педагогічної майстерності, методики викладання української мови додатковою теоретичною інформацією та практичною діяльністю;

включити спецкурс “Соціалізація молодшого школяра засобами театрального мистецтва” до навчальних планів факультетів підготовки майбутніх учителів початкових класів;

доповнити змістовий компонент післядипломної освіти вчителів початкових класів спеціальним курсом “Соціалізація молодшого школяра засобами театрального мистецтва”.

Проведене дослідження, безумовно, не вичерпує всіх аспектів підготовки майбутніх учителів початкових класів до соціалізації учнів, а передбачає продовження науково-пошукової роботи, спрямованої на визначення інших шляхів використання ТМ, його інтеграцію з іншими видами мистецтва, розробку програми та методичних рекомендацій щодо використання ТМ у процесі соціалізації учнів різних вікових категорій.

Публікації автора:

Навчально-методичні матеріали:

  1. Соціалізація молодшого школяра засобами театрального мистецтва: Програма з практикумом для студентів психолого-педагогічного факультету спеціальності 6.01.01.02, 7.01.01.02 “Початкове навчання” освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр”, “спеціаліст”. – К.: ІПППО АПН України, 2003. – 31 с. – 1,5 авт.арк.

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць:

2. Драматична творчість як різновид навчально-виховної діяльності // Вісник Полтавського державного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка: Збірник наукових праць. – Випуск 3(7). – Полтава, 1999. Серія “Педагогічні науки”. – С. 32 – 35. – 0,17 авт. арк.

3. Драматична творчість в системі професійної підготовки майбутніх учителів початкових класів // Професійно-художня освіта України: Збірник наукових праць. –Київ – Черкаси: Черкаський ЦНТЕІ, 2002. – С. 147 – 151. – 0,36 авт.арк.

4. Роль театрального мистецтва у соціалізації молодшого школяра // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. – К.: Наук. світ, 2002. – Випуск 5. – С. 211 – 218. – 0,41 авт. арк.

5. Соціально-професійна сенситивність майбутніх учителів початкових класів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Науково-методичний журнал. – 2003. – Випуск 3 – 4. – С. 214 – 220. – 0,50 авт. арк.

6. Мистецько-соціалізуючі педагогічні уміння майбутніх учителів початкових класів // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. – Випуск 2 (35). – Полтава, 2004. – Серія “Педагогічні науки”. – С. 52 – 58. – 0,41 авт. арк.

Статті у збірниках матеріалів конференції:

7. Елементи драматизації на уроках читання в початкових класах // Теорія і практика сучасного естетичного виховання у контексті педагогічної спадщини Василя Сухомлинського: Збірник наукових праць. - Полтава, 1998. – С. 245 – 249. – 0,2 авт. арк.

8. Урок-драма як форма організації навчально-виховного процесу в загальноосвітній школі (з досвіду роботи) // Професійно-педагогічна підготовка вчителя початкових класів: Збірник доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції, 1-3 березня 2000 р. – Полтава, 2000. – С. 188 – 190. – 0,1 авт. арк.

9. Вивчення мови на комунікативній основі через ігрову діяльність // Вивчення мови на комунікативній основі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 17-19 квітня 2000 р. – Полтава, 2000. – С. 119 – 122. – 0,17 авт. арк.

10. Здоров’я майбутнього вчителя початкових класів у контексті мистецького впливу // Формування здорового способу життя студентської молоді: реалії та перспективи: Збірник доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції, 24 – 25 грудня 2002 року. – Полтава, 2003. – С. 46 – 48. – 0,17 авт. арк.