Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Лисичарова Галина Олександрівна. Підготовка майбутніх учителів географії до краєзнавчої діяльності в умовах великого міста : Дис... канд. наук: 13.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Лисичарова Г. О. Підготовка майбутніх вчителів географії до краєзнавчої діяльності в умовах великого міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02. – теорія та методика навчання (географія). – Національній педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2008.

У дисертації теоретично обґрунтовано краєзнавчу підготовку майбутніх учителів як педагогічну проблему, створено модель готовності педагогів-географів до краєзнавчої діяльності як складової частини загальної професійної підготовки. Розкрито структуру і особливості організації краєзнавчої діяльності в умовах міста. З’ясовані стан впровадження краєзнавчих форм і методів під час навчання географії та проблеми організації навчальної практики в системі шкільної краєзнавчої діяльності в умовах великого міста. Проаналізовано досвід розробки змісту і науково-методичних підходів організації підготовки студентів-географів до краєзнавчої діяльності у вищих навчальних закладах.

Відповідно до вимог реформування вищої освіти в Україні та специфіки краєзнавчої діяльності в умовах міста розроблено та теоретично обґрунтовано технологію підготовки майбутніх учителів географії до краєзнавчої діяльності під час навчання у вищому навчальному закладі.

Описано організацію і хід дослідно-експериментальної роботи з перевірки ефективності розробленої технології підготовки студентів, наведено одержані результати, їх кількісний та якісний аналіз.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми підготовки майбутніх учителів географії до краєзнавчої діяльності в умовах великого міста, які підтвердили гіпотезу і дали підстави для таких висновків:

1. Виявлено існування низки теоретико-методологічних протиріч та наявності змін концептуальних основ краєзнавства в контексті набуття рис національної дисципліни і місця в ній географічного краєзнавства; підвищення інтересу до питань територіального підходу на краєзнавчому рівні і необхідності акцентування уваги не стільки на регіональному, скільки на локальному рівні, тобто місті.

2. Доведено своєрідність краєзнавчої діяльності в умовах міста (особливо надвеликого індустріального центру), що впливає на рівень її залучення до навчально-виховного процесу при вивченні географії в загальноосвітній школі.

3. На підставі наукових праць розроблено та теоретично обґрунтовано модель готовності майбутніх учителів географії до краєзнавчої діяльності в умовах міста:

розкрито сутність готовності до краєзнавчої діяльності як інтегрованої особистісної характеристики учителя географії, що складається з: 1) системи знань про сутність і специфіку краєзнавчої діяльності; 2) практичних умінь, що забезпечують її здійснення; 3) педагогічного мислення, що дозволяє передбачати та аналізувати результати цієї діяльності; 4) комунікативних та організаційних здібностей, що забезпечують зацікавлену співпрацю з учнями; 5) позитивного ставленням, переконань, естетичного смаку, як морально-естетичних якостей особистості, що забезпечують творче виконання професійних обов’язків;

з’ясовано, що структурно ця особистісна характеристика складається з мотиваційного, змістового, операційно-діяльнісного (або методичного), емоційно-вольового та контрольно-оцінювального компонентів;

визначено рівні готовності студентів до краєзнавчої діяльності в умовах великого міста (концептуальна, нормативна, часткова готовність або неготовність) та критерії їх визначення у майбутніх учителів географії;

4. З’ясовано, що реалізація експериментальної технології підготовки майбутніх учителів географії до зазначеної складової професійної діяльності відповідає європейським вимогам до якості вищої педагогічної освіти і вирішує задачу удосконалення змісту й форм навчально-виховної роботи у вищому навчальному закладі у світлі завдань адаптації до Болонського процесу.

Технологія підготовки передбачає засвоєння знань психолого-педагогічних, методичних та фахових дисциплін з подальшим їх узагальненням та поглибленням за допомогою спецкурсу „Географічно-краєзнавчі дослідження в умовах великого міста”, а також шляхом опанування способів їх практичного застосування та прийняття самостійних рішень під час практикумів за видами краєзнавчої діяльності в умовах міста, посилення ролі самостійної роботи студентів, формування досвіду означеної діяльності в ході переддипломної й педагогічної практик та співпраці з учителями загальноосвітніх шкіл і працівниками позашкільних закладів.

5. Експериментальна перевірка підтвердила, що цілеспрямоване застосування розробленої технології підготовки майбутніх учителів географії впливає на досягнення студентами вищих рівнів готовності до краєзнавчої діяльності в умовах великого міста.

Результати дослідно-експериментальної роботи були перевірені на статистичну достовірність з використанням t-критерію на рівні значущості 0,95. За проведеними підрахунками, одержані показники за кожним із компонентів готовності (tфакт) були більшими за табличне значення (tнорм). Зіставлення tфакт в контрольній та експериментальній групах довело ефективність нової технології у порівнянні з традиційною і підтвердило загальну гіпотезу дисертаційного дослідження.

Розроблені науково-методичні матеріали (навчальна програма спецкурсу „Географічно-краєзнавчі дослідження в умовах великого міста”, завдання практикумів, самостійної роботи студентів, методичні вказівки до педагогічної практики) доцільно використовувати як засоби безперервної підготовки майбутніх учителів географії у вищих навчальних закладах та їх подальшої перепідготовки в обласних інститутах післядипломної педагогічної освіти.

Проведене дослідження не вирішує всіх питань, пов’язаних з підготовкою майбутніх учителів географії до краєзнавчої діяльності в умовах великого міста. Перспективними видаються наукові розвідки зі створення та використання підручників і посібників, програмних педагогічних засобів дистанційної освіти.

Публікації автора:

1. Лисичарова Г.О. Виявлення рівнів психолого-педагогічної готовності до краєзнавчої діяльності студентів географів // Наука і сучасність. Збірник наукових праць НПУ ім. М. П. Драгоманова. – К.: Логос, 1999. – Вип. 2. – Ч. 4 (педагогічні науки). – С. 72-78.

2. Лисичарова Г.О. Зміст категорії “Психолого-педагогічна готовність” в процесі підготовки географів-краєзнавців // Вісник Дніпропетровського ун-ту. Серія „Педагогіка і психологія”. – Д.: Вид-во ДНУ, 2000. – Вип. 5. – С. 96-101.

3. Лисичарова Г.О. Структура і особливості організації краєзнавчої діяльності в умовах міста // Вісник Дніпропетровського ун-ту. Серія „Педагогіка і психологія”. – Д.: Вид-во ДНУ, 2005. – Вип. 11. – С. 130-137.

4. Зеленська Л. І., Лисичарова Г. О. Концепція змісту географічної освіти в загальноосвітній школі України. Проекти: Концепція Дніпропетровського національного ун-ту // Географія та основи економіки в школі. – 2001. – № 5. – С. 4-7. Автору належить підрозділ „Зміст географічної освіти в основній і старшій (профільній) 12-річній школі”.

5. Лисичарова Г.О. Форми міжнародних економічних зв’язків. 10 клас. Матеріали конкурсу „З електронним атласом на урок географії” // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2006. – № 10-11. – С. 8-13.

6. Малыця Е. Н., Лисичарова Г. А., Безуглый В. В. Краеведение в начальной школе как важнейший элемент непрерывности географического образования // Матеріали 3-го Міжнародного науково-методичного семінару «Безперервна географічна освіта (дошкільна, шкільна, вузівська, післядипломна): нове у змісті і методиці». – Х.: Вид-во ХДУ, 1996. – С. 26-27. Автору належать обґрунтування змісту і структури шкільного спецкурсу „Рідна Україна” з елементами краєзнавчих досліджень.

7. Лисичарова Г. О. Досвід реалізації безперервної географічної освіти в роботі філії кафедри фізичної та економічної географії // Тези доповідей наукової конференції „Питання геології, географії та охорони навколишнього середовища України”. – Д.: Вид-во ДНУ, 1996. – С. 64.

8. Лисичарова Г. А., Безуглый В. В. Эколого-краеведческий подход в формировании мировоззрения учащихся // Матеріали 4-го Міжнародного науково-методичного семінару «Безперервна географічна освіта: інноваційні методи і технології». – Х.: Вид-во ХДУ, 1998. – С. 50-53. Автору належить розробка системи краєзнавчих екскурсій з метою формування екологічного світогляду в учнів 5-10 класів на уроках географії та в позаурочний час.

9. Лисичарова Г. О. Готовність до краєзнавчої діяльності студентів-географів // Матеріали 8-го з'їзду УГТ «Україна та глобальні процеси: географічний вимір». Збірник наукових праць: В 3 т. – К.-Луцьк: РВВ «Вежа» Волинського державного ун-ту ім. Лесі Українки, 2000. – Т. 3. – С. 338-339.

10. Горб А. С., Дук Н. Н., Лисичарова Г. А. Межпредметные связи как направление усовершенствования профессиональной подготовки студентов-географов // Матеріали 9-го Міжнародного науково-методичного семінару «Навчально-методичне забезпечення безперервної географічної і картографічної освіти». – Вінниця: Консоль, 2002. – С. 240-244. Автору належить обґрунтування способів узгодження та форм реалізації міжпредметних зв’язків дисциплін психолого-педагогічного циклу з дисциплінами загальногеографічних циклів підготовки майбутніх вчителів на кафедрі фізичної та економічної географії ДНУ.

11. Лисичарова Г.О. Сучасний стан сформованості громадянської свідомості майбутніх учителів на засадах географічного краєзнавства // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції „Виховна парадигма в системі національної вищої школи: головні складові та джерела”. – Д.: РВВ ДНУ, 2003. – С. 141-144.

12. Дук Н. М., Лисичарова Г. О. Задачі у навчанні географії // Матеріали 12-го Міжнародного науково-методичного семінару «Модернізація і реформування середньої, вищої і післядипломної географічної та картографічної освіти в країнах СНД: досвід, проблеми, перспективи». – Вінниця: Антекс-УЛТД, 2003. – С. 144-147. Автору належить висвітлення типологічних ознак систематизації географічних задач, що використовувалися в практиці проведення вступних іспитів та географічних олімпіад, характеристика методичних прийомів організації роботи учнів з конструювання задач.

13. Лисичарова Г. О. Удосконалення змісту географічних краєзнавчих курсів // Матеріали 13-го Міжнародного науково-методичного семінару «Проблеми безперервної географічної освіти і картографії». – Вінниця: Антекс-УЛТД, 2004. – С. 174-177.

14. Лисичарова Г. О. Регіональні відмінності розподілу представників сучасної української еліти (на прикладі видатних особистостей) // Матеріали 9-го з'їзду УГТ «Україна: географічні проблеми сталого розвитку». Збірник наукових праць: В 4 т. – К.: Обрії, 2004. – Т. 2. – С. 224-226.

15. Лисичарова Г. О. Науково-теоретичні основи курсу „Географічно-краєзнавчі дослідження в умовах великого міста” // Матеріали 14-го Міжнародного науково-методичного семінару „Проблеми безперервної географічної освіти і картографії”. – К.: Інститут передових технологій, 2005. – Вип. 5. – С. 98-100.

16. Гаврилюк Г. А., Лисичарова Г. О. Біографо-географічний аналіз контингенту Героїв Дніпропетровщини (1941-1945 рр.) // Матеріали Міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів „Географія, геоекологія, геологія: досвід наукових досліджень” / За заг. ред. проф. Л. І.Зеленської. – Д.: Вид-во ДНУ, 2007. – С.256-258. Автором сформульована мета, ідея і задачі дослідження, запропонована концепція та здійснено вибір методів дослідження.