Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Бардашевська Юлія Олегівна. Підготовка майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Бардашевська Ю.О. Підготовка майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. – Вінниця, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми підготовки майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників. У дисертаційній роботі зроблено аналіз стану дозвіллєвої діяльності учнів старшої школи у психолого-педагогічній літературі та практиці, висвітлено роль дозвіллєвої діяльності у формуванні особистості школяра, дана характеристика стану підготовки майбутніх учителів до цієї ланки виховної роботи, зокрема встановлено рівні володіння необхідними знаннями, вміннями та навичками організації цієї діяльності.

У дисертації розроблені педагогічні умови, які сприяють ефективній підготовці студентів вищих педагогічних закладів до визначеної ланки педагогічної діяльності. Обґрунтовано критерії розвитку умінь та навичок організації дозвіллєвої діяльності старшокласників у майбутніх вчителів. Розроблено інтерактивну методику підготовки студентів педагогічних ВНЗ у формі практичного курсу типу «майстер-клас».

Теоретичний аналіз проблеми та одержані результати пошуково-експериментальної роботи дозволили сформулювати такі висновки.

  1. У дисертаційному дослідженні доведено, що підготовка майбутнього вчителя до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників є актуальною проблемою теорії й практики системи вищої педагогічної освіти, вона потребує спеціальної науково-теоретичної та методичної розробки.

  2. На підставі вивчення психолого-педагогічної літератури було теоретично обґрунтовано сутність базового поняття «організація дозвіллєвої діяльності старшокласників» як планомірної, впорядкованої системи умов, дій та суб’єктів – учасників педагогічного процесу, котра спрямована на проведення вільного від навчання часу на пізнавально-розвивальному та емоційно і духовно збагачувальному рівнях.

  3. Проведене дослідження ролі дозвіллєвої діяльності у формуванні особистості старшокласників показало, що, по-перше, у житті учнів старшої школи вільний від навчання час посідає важливе місце як час для відновлення фізичних і розумових сил, можливість займатися улюбленими справами; по-друге, вільний час має величезний виховний потенціал, адже він надає можливість вільного розвитку особистості за її бажанням й інтересами, забезпечує умови вибору будь-якої діяльності без зовнішнього тиску; по-третє, некерованість дозвіллям з боку батьків і школи може мати і позитивні, і негативні наслідки (негативні переважають).

  4. Виявлено, що дозвіллєва діяльність старшокласників характеризується певними ознаками (не регламентованість, багатопредметність, різноманітність, рухливість, швидкоплинність), виконує різні функції (рекреаційна, пізнавально-розвивальна, емоційно і духовно збагачувальна, функція самопізнання та самореалізації, функція формування життєвих перспектив, функція соціалізації, психотерапевтична функція), має рівневу структуру (рівень споживання, рівень творчості та рівень соціально корисної діяльності).

Констатувальний експеримент показав, що виховний потенціал дозвілля учнів у школі залишається нереалізованим. Домінуючим є рівень споживання культурних надбань, мало уваги приділяється переведенню цієї діяльності на вищі рівні.

  1. Аналіз теоретичних джерел і практичного досвіду педагогів свідчить, що педагогіка дозвілля – органічна складова частина діяльності практично всіх працівників системи народної освіти, але головна роль в організації дозвілля школярів лежить на класному керівникові, тому в дисертації вивчено стан готовності майбутніх учителів до цієї ланки виховної роботи. Дослідження дозволило виявити низку недоліків: відсутність знань про зміст та особливості даного напряму педагогічної праці; невміння визначити мету, засоби й прийоми виховного впливу під час дозвілля; нерозуміння ролі, функцій і виховного потенціалу дозвілля; нездатність організовувати дітей; прагнення спростити педагогічну задачу.

  2. У дисертації теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені педагогічні умови для ефективної підготовки майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників: 1) формування особистості майбутнього вчителя-організатора дозвіллєвої діяльності старшокласника; 2) озброєння студентів знаннями, уміннями та навичками організації дозвіллєвої діяльності старшокласників;
    3) оволодіння майбутніми вчителями методами, способами і формами організації дозвіллєвої діяльності старшокласників; 4) стимулювання потреби в самоосвіті та озброєння технологією самовдосконалення майбутніх учителів у плані організації дозвіллєвої діяльності старшокласників. Структурними компонентами цієї підготовки є : база знань (когнітивно-імперативний компонент), система дій (операційно-діяльнісний компонент), інтерес до цієї ланки виховної роботи та рефлексія (мотиваційний компонент). Базується підготовка на принципах гуманістичного та особистісно спрямованого виховання і здійснюється з урахуванням аксіологічного та культурологічного підходів.

7. У дисертаційній роботі обґрунтовано критерії та показники, які необхідні для діагностики стану та рівня підготовленості майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників. Розроблено такі критерії: обізнаність у предметі та засобах професійної діяльності (вимір ступеня інформованості); спроможність організовувати дозвіллєву діяльність старшокласників (вимір ступеня практичної навченості). Найбільш репрезентативними є показники володіння узагальненими вміннями та навичками організації дозвіллєвої діяльності старшокласників діагностично-аналітичного, конструктивно-проективного та комунікативно-організаційного компонентів виховного процесу.

За цими критеріями та показниками визначено рівні підготовленості майбутніх учителів: високий (системно-моделюючий), середній (локально-моделюючий), низький (репродуктивний).

8. Результати формувального експерименту засвідчили зростання професійної підготовленості майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників внаслідок впроваджених у практику педагогічних умов та озброєння студентів відповідними уміннями і навичками. Дані експертних оцінок і кількісні виміри підтвердили ефективність запропонованого навчально-методичного комплексу. Це дає підстави вважати, що вихідна методологія є правильною, визначені завдання реалізовані, гіпотезу дослідження підтверджено, а мету досягнуто.

Отже, сукупність одержаних наукових висновків та практичних рекомендацій має важливе значення для теорії й практики підготовки майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників.

Дослідження, звісно, не вичерпує всіх питань, пов’язаних з вивченням можливостей майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників, підвищенням її ефективності, зростанням якості підготовки майбутніх учителів до її здійснення. Перспективними можуть бути дослідження методики використання комп’ютерних навчальних програм для підготовки майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності учнів; порівняльного аналізу організації дозвіллєвої діяльності старшокласників у міській і сільській школах за сучасних соціально-економічних умов.

Публікації автора:

1. Бардашевська Ю.О Мовна комунікація у вихованні особистості / Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського: Серія: Педагогіка і психологія. – № 2. – Вінниця, 2000. – С. 135-138.

2. Бардашевська Ю.О. Пошуки творчого вирішення деяких проблем виховання учнів / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: Методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб.наук.пр. у 2-х част. – Ч.1./ Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця: ТОВ фірма «Планер», 2002. – С.117-120.

3. Бардашевська Ю.О Формування комунікативної компетенції як складової у підготовці студентів до виховної діяльності: Актуальні проблеми сучасної лексики, граматики та лінгводидактики / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Вінниця: Вид-во ВДПУ, 2003. – с.6-8.

4. Бардашевська Ю.О. Роль дозвіллєвої діяльності у формуванні особистості школяра/ Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: Методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 7 / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця: ТОВ фірма «Планер»,2005. – С. 55-59.

5. Бардашевська Ю.О Характеристика підготовки майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників/ Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2005. – № 7. – С. 8-12.

6. Бардашевська Ю.О. Аксіологічний підхід у підготовці майбутніх учителів до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників / Вісник Запорізького національного університету: Збірник наукових статей. Педагогічні науки. – № 1. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2006. – С. 13-20.

7. Бардашевська Ю.О. Моделювання у навчанні студентів організації дозвіллєвої діяльності старшокласників/ Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: Методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб.наук.пр. – Випуск 9 / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця: ТОВ фірма «Планер»,2006. – С.55-59.

8. Бардашевська Ю.О. Підготовка майбутнього вчителя до організації дозвіллєвої діяльності старшокласників/ Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Збірник наукових праць. – Вип. 9. – Кн.2. – К., 2006. – С. 352.

9. Бардашевська Ю.О. Організація дозвіллєвої діяльності старшокласників (майстер-клас): Програма й методичні рекомендації для студентів вищих навчальних педагогічних закладів. – Вінниця: ВДПУ, 2006. – 36 с.