Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


360. Черненко Наталія Миколаївна. Підготовка майбутніх менеджерів до діалогової комунікації в системі післядипломної освіти: дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Південноукраїнський держ. педагогічний ун-т ім. К.Д.Ушинського. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Черненко Н.М. Підготовка майбутніх менеджерів до діалогової комунікації в системі післядипломної освіти. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 - теорія і методика навчання (українська мова). - Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського(м. Одеса). – Одеса, 2004.

У дисертації досліджено проблему підготовки майбутніх менеджерів до діалогової комунікації в системі післядипломної освіти; запропоновано систему завдань, спрямованих на формування готовності майбутніх менеджерів до діалогової комунікації; розроблено, теоретично обґрунтовано та апробовано експериментальну методику підготовки, зміст якої було узгоджено з розробленою дидактичною моделлю, яка обіймала чотири етапи: підготовчий, інформаційно-мовленнєвий, комунікативно-творчий, оцінно-коригувальний. Визначено педагогічні умови, за яких робота відбуватиметься ефективніше; виявлено критерії (діалогова компетенція, професійно-мовна гомогенність, комунікативна і регулятивно-емоційна компетентність) з їх показниками, рівні формування готовності до діалогової комунікації.

У дисертації вперше досліджено проблему підготовки до діалогової комунікації майбутніх менеджерів галузі державного управління в системі післядипломної освіти; розроблено експериментальну методику підготовки майбутніх менеджерів галузі державного управління до діалогової комунікації; визначено педагогічні умови її реалізації.

1. Здійснений нами науково-теоретичний аналіз феномену “діалогова комунікація” свідчить, що діалогова комунікація не була предметом спеціальних наукових досліджень, а розглядалася в контексті вивчення таких феноменів, як “діалогічне мовлення”, “діалогічне спілкування”, “діалог”, “мовленнєве спілкування”, “комунікація”, “діалогічний процес комунікації”.

2. Діалогова комунікація - процес обміну інформацією в діалоговому режимі, що моделюється мовцями в залежності від ситуації, потреб, мети, умов та факторів. Під діалоговим режимом розуміємо двоканальний процес обміну інформації, де один бік “пропонує” інформацію, а інший відразу сприймає, тобто відправник стає одержувачем і навпаки. Діалоговий режим дає можливість побачити якість переданої інформації, реакцію співрозмовника, відредагувати при необхідності, що сприяє підвищенню ефективності діалогової комунікації.

3. Започатковуючи експеримент, було визначено критерії і показники готовності майбутніх менеджерів галузі державного управління до діалогової комунікації в системі післядипломної освіти. З-поміж них: діалогова компетенція з показниками: знання і розуміння сутності і структури феномену “діалогова комунікація” (термінологічна обізнаність); обізнаність із різними класифікаціями діалогів; уміння створювати власний діалог, план та алгоритм дій у діалоговій комунікації; професійно-мовна гомогенність з показниками: знання державної мови та її відповідність нормам ділового спілкування; відповідність і доцільність використання технік діалогової комунікації в ситуаціях ділового спілкування (бесіда, інтерв’ю, телефонна розмова, переговори, прес-конференція); володіння мовленнєвим і професійним етикетом; комунікативна компетентність з показниками: комплексне застосування мовних та мовленнєвих засобів виразності в діалоговій комунікації; вміння користуватися тактиками мовленнєвого впливу; регулятивно-емоційна компетентність із показниками: наявність мовленнєвої регуляції в ситуації конфлікту, наявність оцінно-контрольних дій.

4. Результати констатувального експерименту засвідчили, що на високому рівні перебувало 3% респондентів експериментальної і контрольної груп. На достатньому рівні було 30% – експериментальної і 27% – контрольної груп. Середній рівень готовності до діалогової комунікації був у 46% респондентів експериментальної і 48% - контрольної груп. На низькому рівні готовності до діалогової комунікації знаходилося 21% респондентів експериментальної та 22% – контрольної груп.

5. На формувальному етапі дослідження було розроблено дидактичну модель підготовки до діалогової комунікації майбутніх менеджерів галузі державного управління в системі післядипломної освіти, що обіймала чотири етапи: підготовчий, інформаційно-мовленнєвий, комунікативно-творчий, оцінно-коригувальний. До кожного етапу дидактичної моделі було розроблено систему завдань (активно-репродуктивні і пасивно-репродуктивні вправи, ігрові технології, аналіз конкретних ситуацій (кейс-стаді) і т. ін.), спрямованих на формування готовності майбутніх менеджерів галузі державного управління до діалогової комунікації відповідно до означених критеріїв і показників структури готовності до діалогової комунікації.

6. Зміст експериментальної роботи було узгоджено з розробленою моделлю: передбачалося використання провідних положень андрагогіки, де провідна роль в організації процесу навчання на всіх її етапах належить тому, хто навчається. Педагогічна технологія втілення експериментальної системи віддзеркалювала замкнутий цикл підготовки до діалогової комунікації, що дозволяло на будь-якому етапі її роботи вносити пропозиції, зміни, рекомендації для вдосконалення та підвищення ефективності навчального процесу взагалі.

7. Принципами побудови експериментального дослідження виступили: комунікативна доцільність і ситуативність, диференціація вікових особливостей і соціального статусу, взаємозв’язок вербального і невербального спілкування у процесі діалогової комунікації, системність і тематичність, розвиток освітніх потреб та принцип усвідомленого навчання.

8. Педагогічними умовами, сукупність яких є необхідною і достатньою для результативної підготовки до діалогової комунікації майбутніх менеджерів галузі державного управління були: комунікативно-мовленнєва спрямованість навчання, комплексний і тематичний підхід до навчання діалогової комунікації; адекватна мотивація комунікативно-мовленнєвої діяльності; розвиток освітніх потреб та принцип усвідомленого навчання; цілеспрямований інформаційно-методичний супровід усіх етапів навчального процесу.

9. Факторами впливу на ефективність підготовки до діалогової комунікації майбутніх менеджерів галузі державного управління в системі післядипломної освіти виступили: наявність певного рівня готовності менеджерів у сфері діалогової комунікації; інформаційно-методичне забезпечення курсу, високий рівень готовності викладача, усвідомлена потреба тими, хто навчається, необхідності оволодіння техніками діалогової комунікації.

10. Прикінцевий етап дослідження засвідчив значні позитивні і якісні зміни в менеджерів експериментальної групи. Так, високого рівня готовності до діалогової комунікації досягли 18% менеджерів, достатнього – 47%, на середньому рівні залишилося 27% і на низькому – 8%. Щодо менеджерів контрольної групи, то на прикінцевому етапі в них також відбулися певні позитивні зміни під впливом навчання, але незначні. Так, високий рівень готовності до діалогової комунікації виявлено у 6% менеджерів; достатній - 32%; на середньому рівні залишилося ще 44% і на низькому – 18% менеджерів.

Перспективу подальшого дослідження вбачаємо у вивченні проблем діалогової комунікації в умовах білінгвізму та в умовах складних комунікаційних мереж в організаційних системах.

Публікації автора:

  1. Черненко Н.М. Діалог як засіб комунікації державних службовців // Наука і освіта//Науково-практичний журнал Південного наукового центру АПН України. - 2003. –№5-6. - С. 172-176.

  2. Черненко Н.М. Характеристика рівня компетентності менеджерів галузі державного управління у сфері діалогової комунікації // Наука і освіта // Науково-практичний журнал Південного наукового центру АПН України. - 2004. –№ 4-5. - С. 207-209.

  3. Черненко Н.М. Технологія вимірювання рівня готовності менеджерів галузі державного управління до діалогової комунікації // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського (Зб. наук. пр.). – Одеса. – 2004. – Вип. 8–9. – С. 69–74.

  4. Черненко Н.М. Формування готовності майбутніх менеджерів до діалогової комунікації в системі післядипломної освіти // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського (Зб. наук. пр.). – Одеса. – 2004. – Вип. 8–9. – С. 78–84.

  5. Торган Н.М. Деякі аспекти організації самостійної роботи при формуванні професійно-мовленнєвої компетентності державних службовців в умовах вищих навчальних закладах // Зб. наук. пр. Сумського педагогічного інституту „Педагогічні науки”. Ч.II. – Суми, 2002. – С. 154-159.

  1. Черненко Н.М. Діалогові технології навчання: лінгводидактичний аспект // Актуальні питання навчання іншомовної комунікації у вищих навчальних закладах // Матеріали науково-практ. конф.//Зб. наук. пр. Харківського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України. – Харків: ХарРІНАДУ “Магістр”, Вип. 4. –2003. – С. 85 – 86.

  2. Торган Н.М., Хаджирадєва С.К. Використання діалогових технологій навчання при підготовці державних службовців до професійно-мовленнєвої діяльності // Мова і культура // Науковий щорічний журнал. – К.:Том V, випуск 5, 2002. – С. 273-278.

  3. Хаджирадєва С.К., Черненко Н.М. Аналіз рівня діалогової компетентності державних службовців у сфері професійної комунікації // Зб. наук. пр. “Актуальні проблеми державного управління” Вип. 2 (18). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – С. 194-205.

  4. Торган Н.М., Хаджирадєва С.К. Шляхи удосконалення професійно-мовленнєвої діяльності державних службовців в умовах вищої школи // Актуальні проблеми державного управління // Матеріали Міжнародного наукового конгресу // Зб. наук. пр. Харківського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України. – Харків: ХарРІНАДУ “Магістр”, Вип. 2 (13). –2002. – С. 331-335.

  5. Золіна О.В., Торган Н.М. Комплексний аналіз результатів констатуючого експерименту щодо визначення проблем управління персоналом у державних установах // Кадрове супроводження регіональних перетворень // Матеріали науково-практ. конф. (18 квітня 2002 р.) . – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – С. 349-359.

  6. Хаджирадєва С.К., Торган Н.М. Ділова риторика: Робочий зошит і програма модуля. Одеса: Вид-во ПДПУ, 2002. – 114 с.

  7. Хаджирадєва С.К., Черненко Н.М. Діалогова комунікація: теорія та практика: Навчальний посібник. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – 202 с.