Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Негребецький Владислав Валерійович. Перевірка показань підозрюваного на місці: тактика і психологія : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Негребецький В. В. Перевірка показань підозрюваного на місці: тактика і психологія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого, Харків, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню тактико-психологічних основ перевірки показань підозрюваного на місці. Визначено інформаційну сутність та роль перевірки показань на місці в системі слідчих дій. Встановлено особливості психологічної взаємодії поміж учасниками даної слідчої дії. Розроблено відповідно до ситуацій типові системи тактичних прийомів перевірки показань підозрюваного на місці.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання по дослідженню тактики і психології перевірки показань підозрюваного на місці. Головними теоретичними і прикладними результатами роботи є такі висновки:

1) Обґрунтовано необхідність існування самостійної слідчої дії – перевірки показань на місці. Сформульовані ознаки та запропоновано наступне визначення поняття перевірки показань на місці – самостійна слідча дія, яка являє собою процес зіставлення інформації, отриманої під час допиту (та (або) ідеальних слідів пам’яті), з матеріальною обстановкою місця події за допомогою розповіді, демонстрації та пояснень особи, показання якої перевіряються, з метою виявлення її поінформованості про дані, що перевіряються або уточнюються, а також встановлення нових фактичних даних.

2) В дисертаційному дослідженні проведено аналіз ст.194 КПК України "Відтворення обстановки і обставин події", в межах якої можливе проведення перевірки показань на місці. Встановлено, що існуюча процесуальна регламентація перевірки показань на місці в межах норми ст.194 чинного КПК України є незадовільною. Обґрунтовується необхідність передбачити перевірку показань на місці в окремій статті КПК. В дисертації запропоновано проект статті до КПК України, яка регламентує порядок проведення перевірки показань на місці:

"1. З метою перевірки показань свідка, потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого про обставини злочину слідчий вправі в присутності понятих прибути на зазначене ним місце і зіставити інформацію, отриману під час допиту, з матеріальною обстановкою місця події за допомогою розповіді, демонстрації та пояснень особи, показання якої перевіряються. Для участі в слідчій дії може запрошуватись спеціаліст. Участь особи, показання якої перевіряються, у проведенні слідчої дії є добровільною.

2. Під час проведення слідчої дії особі, показання якої перевіряються, слідчим можуть бути поставлені запитання. При цьому забороняється постановка навідних запитань та виконання дій навідного характеру.

3. Не допускається одночасна перевірка показань декількох осіб на місці. 4. Виконання дій не може принижувати гідність осіб, що приймають участь у перевірці показань, або створювати небезпеку для їх здоров’я.

5. Про хід та результати перевірки показань на місці складається протокол, який підписують учасники слідчої дії. Під час проведення слідчої дії може використовуватись фотозйомка, звуко- та відеозапис, а також складатись плани і схеми."

3) Встановлено специфіку інформаційної структури перевірки показань на місці: цільова спрямованість на перевірку раніше отриманих показань, складна структура одержуваної інформації, різна її природа, динамічність. Перевірка показань передбачає як оцінку наявних, так і встановлення нових фактичних даних. Запропоновано структурно-логічну схему одержання інформації під час цієї слідчої дії. Наведено класифікацію інформації під час перевірки показань на місці (за її природою, функціональним призначенням, характером відомостей).

4) Досліджено проблему використання закономірностей спілкування при перевірці показань на місці. У перебігу її проведення з метою одержання інформації слідчий взаємодіє з особливим джерелом, у ролі якого виступає людина – носій ідеальних слідів пам’яті. Цим визначається форма, у якій відбувається така взаємодія (спілкування) і відповідно методи та прийоми, які застосовуються слідчим з метою отримання інформації.

5) Обґрунтована необхідність використання психології підозрюваного в процесі перевірки показань на місці. Встановлено, що участь підозрюваного має добровільний характер. Наголошується на необхідності враховування психологічних чинників, які впливають на формування позиції й поведінку підозрюваного. Запропоновано рекомендації, спрямовані на зниження ризику відмови підозрюваного від продовження участі у перевірці показань на місці і від раніше даних показань.

6) Визначені умови, необхідні для прийняття слідчим рішення про проведення перевірки показань на місці. Розглянуто особливості підготовчого етапу до проведення слідчої дії. У роботі підкреслюється значення збирання й аналізу інформації як важливого елементу підготовки до слідчої дії. Останнє пов’язано з її перевірочним характером: вона проводиться для перевірки отриманих показань за допомогою порівняння їх з фактичною обстановкою та іншими даними.

7) Досліджено ситуаційну залежність і обумовленість тактичних прийомів перевірки показань підозрюваного на місці. Здійснено виокремлення типових ситуацій перевірки показань на місці.

8) Розроблено типові системи тактичних прийомів перевірки показань підозрюваного на місці (система, спрямована на уточнення місця та (або) маршруту, про які йшлося в показаннях; система, спрямована на перевірку поінформованості про обстановку на місці події; система, спрямована на уточнення динаміки події; система, спрямована на уточнення місця можливого виявлення "знарядь злочину").

Основні положення дисертації викладені у таких роботах автора:

  1. Негребецкий В.В. Проблема использования проверки показаний на месте в расследовании преступлений // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрід. акад. України, 2000. - Вип. 44. – С. 211-215;

  2. Негребецкий В.В. Тактико-психологические основы проверки показаний на месте // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрід. акад. України, 2001. - Вип. 47. – С. 187-193;

  3. Негребецкий В.В. Проверка показаний на месте как процесс общения // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Харків: Нац. юрід. акад. України, 2003. - Вип. 59. – С. 154-159;

  4. Негребецький В.В. До питання методики розслідування злочинів у сфері бюджетного регулювання / Використання досягнень науки і техніки у боротьбі зі злочинністю: Матеріали науково-практичної конференції. 19 листопада 1997 р., м. Харків / Відп. ред. проф. В.С. Зеленецький, доц. Л.В. Дорош. - Харків: Право, 1998. - С.173-177;

  5. Негребецький В.В. Можливості використання методів психології при перевірці показань на місці / Методологічні проблеми правової науки: Матеріали міжнародної наукової конференції. Харків, 13-14 грудня 2002 р. / Упорядники М.І. Панов, Ю.М. Грошевой. – Х.: Право, 2003. – С.366-369;

  6. Негребецький В.В. Роль перевірки показань на місці при розслідуванні злочинів // Актуальні проблеми криміналістики: Матеріали міжнар. наук. – практ. конф. Харьков, 25-26 вересня 2003 р. / Ред. кол.: М.І. Панов (голов. ред.), В.Ю. Шепітько, В.О. Коновалова та ін. – Х.: Гриф, 2003. – С. 184-187;

  7. Негребецкий В.В. Возможности использования методов рефлексивного мышления и управления при проверке показаний на месте // Кримінально-правова охорона життя та здоров’я особи: Матеріали науково-практичної конференції. Харків, 22-23 квітня 2004 р. / Редкол. В.В. Сташис та ін. – Харків: Юрінком Інтер, 2004. - С. 241-244.