Жученко Павло Іванович. Переломи стегна, як компонент поліорганних та полісистемних пошкоджень (наукове обґрунтування принципів лікувальної тактики). : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2004.
Анотація до роботи:
Жученко П.І. Переломи стегна, як компонент поліорганних та полісистемних пошкоджень (наукове обґрунтування принципів лікувальної тактики). - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка АМН України. Харків, 2004.
Дисертація присвячена вивченню особливостей перебігу травматичної хвороби у постраждалих з переломами стегнової кістки при поєднаній травмі, а саме: вивченню рівня летальності, кількості та якості ускладнень в клініко-нозологічних групах та групах постраждалих за ступенем тяжкості ушкоджень в залежності від строків оперативного лікування.
Визначено, що перелом стегна значно впливає на ступінь тяжкості ушкоджень при поєднаній травмі та є фактором ризику виникнення синдрому взаємного обтяження. Оперативне лікування переломів стегнової кістки є доцільним і оптимізує перебіг травматичної хвороби, але його необхідно проводити в оптимальні строки. Доведено, що при плануванні оперативного лікування необхідно враховувати ступінь ризику виникнення летального наслідку та ступінь виникнення ускладнень. Виявлені та науково обґрунтовані зони високого та відносно низького ризику проведення оперативного лікування перелому стегнової кістки в різних клініко-нозологічних групах постраждалих.
Впровадження розробленої уніфікованої схеми прийняття клініко-організаційних рішень при лікуванні постраждалих з переломом стегна, як компонента полісистемних пошкоджень, дозволяє оптимізувати процес надання медичної допомоги постраждалим (зменшити кількість ускладнень на 20% та скоротити показники летальності на 10-12% за рахунок зменшення ризику виникнення та розвитку синдрому поліорганної недостатності).
Перелом стегнової кістки, як компонент полісистемних ушкоджень зустрічається в 1,0-5,56% постраждалих з політравмою в залежності від вікової групи і обтяжує стан постраждалого, що підвищує ризик виникнення ускладнень. Летальність серед постраждалих даної групи становить 58,01% - 92%, в залежності від віку, що визначає актуальність вивчення цього напрямку і потребує поглибленого вивчення питання підвищення ефективності діагностики та лікування постраждалих, а саме, шляхом визначення оптимальних строків оперативного лікування переломів стегнової кістки.
Перелом стегнової кістки, як компонент полісистемного пошкодження найчастіше виникає в наслідок дорожньо-транспортних – 67,78% та побутових травм – 28,31%, і поєднується з ушкодженнями черепа та головного мозку в 87,95% випадків, органів черевної порожнини - в 70,78% випадків, органів грудної клітини - в 74,10% випадків. Механізм, виникнення перелому стегна є: прямий удар – 40,66%, стиснення – 31,02%, падіння – 27,41%, невизначений – 0,90%.
Перелом стегна, як компонент полісистемних пошкоджень суттєво впливає на тяжкість перебігу травматичної хвороби та тяжкість стану постраждалого, збільшуючи тяжкість пошкоджень на 9-16 балів за стандартизованою шкалою оцінки ступеню тяжкості ушкоджень, шкалою ISS, та ускладнює перебіг травматичної хвороби і є фактором ризику виникнення синдрому взаємного обтяження з можливим подальшим розвитком синдрому поліорганної недостатності.
Оперативне лікування переломів стегна у постраждалих з полісистемними пошкодженнями оптимізує перебіг травматичної хвороби. Зоною високого ризику виникнення летального наслідку є шоковий період травматичної хвороби – перша доба, а оптимальний термін - індивідуальний для кожного постраждалого і знаходиться в межах 2-7 доби, в залежності від клініко-нозологічної групи та тяжкості ушкоджень за результатами стандартизованої системи оцінки.
Розроблена та впроваджена уніфікована схема прийняття клініко-організаційних рішень при лікуванні постраждалих з переломом стегна як компонента полісистемних пошкоджень, що базується на стандартизованій шкалі оцінки ступеню тяжкості ушкоджень – шкалі ISS, та стану порушень свідомості – шкала GCS, полегшує прийняття клініко-організаційного рішення та оптимізує процес надання медичної допомоги постраждалим. В цілому застосування даної системи надання медичної допомоги призводить до зменшення ускладнень на 20% та дозволяє скоротити показники летальності на 10-12% за рахунок зменшення ризику виникнення та розвитку синдрому поліорганної недостатності.
Публікації автора:
Сацик С.П., Гергая Т.В., Жученко П.И., Голак А.Р. Принципы реализации диагностического процесса у пострадавших с сочетанной торако-скелетной травмой. // Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. - 1999р. - Вип. 5 - С.334-337. Дисертант провів інтерпретацію отриманих результатів стосовно діагностичного процесу у постраждалих з поєднаною торако-скелетною травмою та редагування статті.
Жученко П.І., Новіков Ф.М., Барамія Н.М., Гур’єв С.О., Білогривенко С.Г., Сацик С.П., Калін А.В. Аналіз важкості ушкоджень, летальності і строків оперативного лікування переломів стегнової кістки у потерпілих з поєднаною травмою // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - 2000р. - Вип.9, Книга 1. - С.142-149. Дисертантом проведений збір даних, розрахунки та їх аналіз, інтерпретація отриманих даних.
Гур’єв С.О., Гергая Т.В., Жученко П.І., Заруцький Я.Л., Кузьмін В.Ю., Сацик С.П. Полісистемні та поліорганні пошкодження у віковому аспекті. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО. ім. П.Л. Шупика. - 2000р. - Вип.9, Книга 2. - С.30-33. Дисертант приймав участь у підборі матеріалу, його аналізі та розрахунках.
Поліщук М.Є., Жученко П.І., Новіков Ф.М., Білогривенко С.Г., Марков Ю.І., Гергая Т.В., Калін А.В., Сомик К.І., Пендраковский К.В. Лікувальна тактика при поєднаній краніо-скелетній травмі (аналіз летальності). // Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. - 2001р. – С.157-165. Дисертантом проведений збір даних, розрахунки та їх аналіз, інтерпретація отриманих даних.
Жученко П.І., Кузьмін В.Ю. Вибір строків оперативного лікування переломів стегнової кістки у постраждалих з поєднаною травмою. // Український журнал екстреної медицини ім. Можаєва Г.О. - 2001р. - Том 2, №3 - С.34-40. Дисертантом проведений підбір, реферування літературних джерел щодо вивчаємої проблеми проведений збір даних, розрахунки та їх аналіз, інтерпретація отриманих даних.
Барамія Н.Н., Антонюк М.Г., Жученко П.І., Марциняк С.М., Ковальчук В.М., Піпія Г.Г Лікування перелому кісток у потерпілих з закритою торакоабдомінальною травмою // Клінічна хірургія. – 2002 - №9 - С.37-39. Дисертант приймав участь у підборі матеріалу, його аналізі та розрахунках.
Жученко П.І. Оптимізація строків оперативного лікування переломів стегнової кістки при поєднаній краніо-скелетній травмі // Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. - Випуск 11. - 2002. - С.577-594.
Жученко П.І. Оптимальні строки оперативного лікування переломів стегнової кістки у постраждалих з поєднаною травмою. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО. ім. П.Л. Шупика. - 2002р. - Вип.11, Книга 1. - С.352-364.
Гур’єв С.О., Гуселетова Н.В., Жученко П.І., Знахарчук В.М., Іл’їн Ю.В., Моцюк С.В., Новіков Ф.М „Наукові засади аналізу летальності внаслідок полісистемних та поліорганних пошкоджень” // Збірник наукових праць XIII з’їзду ортопедів-травматологів України. - 2001р. - С.56-58. Дисертант приймав участь у підборі матеріалу, його аналізі та розрахунках.