Запропоновані зошити розглядаються як засоби індивідуалізації навчання учнів, які стимулюють до самостійних дій, операцій, що їх здійснюють школярі відповідно до своїх реальних навчальних можливостей та набутого соціального досвіду.
3. У виконаній роботі науково обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови, що забезпечують індивідуалізацію навчання школярів з опорою на дидактичний матеріал зошитів з друкованою основою.
Визначено, що важливою умовою успішного впровадження РЗДО в процес індивідуалізації навчання школярів є теоретико-методична підготовка вчителів, яка передбачає:
створення колективу однодумців (організація роботи постійно-діючих семінарів, конференцій, “круглих столів”, виставок, ярмарків, засідання клубів і т. ін.);
організацію роботи творчих груп учителів з питань психології, педагогіки та методики навчання;
створення банку інноваційних ідей;
взаємовідвідування уроків, їх аналіз та самоаналіз;
розробку альтернативних робочих зошитів тощо.
Доведено, що поетапне формування загальноінтелектуальних умінь учнів забезпечує самостійне виконання школярами різнорівневих навчальних завдань.
3.3 У ході експерименту встановлено, що впровадження частково “відкритого навчання” (вибір школярами змісту завдань, методів, форм організації навчання) забезпечує особистісно орієнтований підхід у навчанні, який відповідає потребам, інтересам учнів і дозволяє реалізувати суб’єктну позицію школяра в навчально-пізнавальній діяльності.
Експериментально доведено, що індивідуалізація навчання школярів з опорою на дидактичний матеріал зошитів зумовила :
формування пізнавального інтересу школярів (приріст відносно стійкого інтересу становив 18 %, стійкого – теж 18 %);
підвищення рівня активної пізнавальної діяльності (реконструктивної – на 30 %, творчої - на 9 %);
приріст учнівських знань за різними якісними показниками їх (повнота й глибина знань - 43 %, гнучкість- 31 %, усвідомленість – 46 %);
позитивні зміни в оволодінні школярами вміннями визначати основні поняття (приріст – 23 %), головну думку в інформативному матеріалі (приріст – 25 %), порівнювати (приріст – 25 %), узагальнювати й конкретизувати (приріст – 26,2 %).
Розроблено науково-методичні рекомендації для керівників і вчителів шкіл щодо впровадження в процес навчання робочих зошитів з української мови та літератури.
Проведене дослідження не вичерпує дану проблему. Особливо перспективним може бути її подальше вивчення з точки зору розвитку творчих здібностей, виявлення особливостей роботи з РЗДО талановитих дітей та ін.