Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія навчання


Нечволод Любов Іванівна. Педагогічні умови впровадження робочих зошитів з друкованою основою в процес індивідуалізації навчання школярів: Дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Харківський держ. педагогічний ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2002. - 180 арк , табл. - Бібліогр.: арк. 158-172.



Анотація до роботи:

Нечволод Л.І. Педагогічні умови використання робочих зошитів з друкованою основою в процесі індивідуалізації навчання школярів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Харківський державний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, Харків, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню педагогічних умов використання робочих зошитів з друкованою основою в процесі індивідуалізації навчання школярів. На основі аналізу теоретичних джерел уточнено місце робочих зошитів як засобу індивідуалізації процесу навчання, функції зошитів; розроблено класифікацію завдань РЗДО відповідно до рівнів навченості; теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови успішності використання РЗДО в індивідуалізованому процесі навчання, які забезпечують позитивні зміни в характері мотивації навчання, сприяють підвищенню якості знань, формуванню загальноінтелектуальних умінь, розвитку пізнавальної активності та самостійності.

Основний зміст роботи викладено в 14 публікаціях, 7 із них – фахові.

  1. Теоретичний аналіз педагогічної літератури дозволив схарактеризувати основні поняття: “індивідуальний підхід”, “індивідуалізація”, “індивідуалізоване навчання”, “робочий зошит з друкованою основою”. Індивідуалізація в проведеному дослідженні розглядається як навчальний процес, що забезпечує оптимальні умови всебічного розвитку особистості на основі глибокого вивчення її індивідуально-психологічних особливостей.

  2. У дисертації узагальнено наробки науковців щодо сутності робочих зошитів з друкованою основою, уточнено їх місце в індивідуалізованому процесі навчання; визначено функції та індивідуальні способи навчальної роботи учнів з РЗДО; подано класифікацію завдань відповідно до рівнів навченості учнів, складності навчального матеріалу.

Запропоновані зошити розглядаються як засоби індивідуалізації навчання учнів, які стимулюють до самостійних дій, операцій, що їх здійснюють школярі відповідно до своїх реальних навчальних можливостей та набутого соціального досвіду.

3. У виконаній роботі науково обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови, що забезпечують індивідуалізацію навчання школярів з опорою на дидактичний матеріал зошитів з друкованою основою.

    1. Визначено, що важливою умовою успішного впровадження РЗДО в процес індивідуалізації навчання школярів є теоретико-методична підготовка вчителів, яка передбачає:

    створення колективу однодумців (організація роботи постійно-діючих семінарів, конференцій, “круглих столів”, виставок, ярмарків, засідання клубів і т. ін.);

    організацію роботи творчих груп учителів з питань психології, педагогіки та методики навчання;

    створення банку інноваційних ідей;

    взаємовідвідування уроків, їх аналіз та самоаналіз;

    розробку альтернативних робочих зошитів тощо.

    1. Доведено, що поетапне формування загальноінтелектуальних умінь учнів забезпечує самостійне виконання школярами різнорівневих навчальних завдань.

    3.3 У ході експерименту встановлено, що впровадження частково “відкритого навчання” (вибір школярами змісту завдань, методів, форм організації навчання) забезпечує особистісно орієнтований підхід у навчанні, який відповідає потребам, інтересам учнів і дозволяє реалізувати суб’єктну позицію школяра в навчально-пізнавальній діяльності.

    1. Експериментально доведено, що індивідуалізація навчання школярів з опорою на дидактичний матеріал зошитів зумовила :

    формування пізнавального інтересу школярів (приріст відносно стійкого інтересу становив 18 %, стійкого – теж 18 %);

    підвищення рівня активної пізнавальної діяльності (реконструктивної – на 30 %, творчої - на 9 %);

    приріст учнівських знань за різними якісними показниками їх (повнота й глибина знань - 43 %, гнучкість- 31 %, усвідомленість – 46 %);

    позитивні зміни в оволодінні школярами вміннями визначати основні поняття (приріст – 23 %), головну думку в інформативному матеріалі (приріст – 25 %), порівнювати (приріст – 25 %), узагальнювати й конкретизувати (приріст – 26,2 %).

    1. Розроблено науково-методичні рекомендації для керівників і вчителів шкіл щодо впровадження в процес навчання робочих зошитів з української мови та літератури.

    Проведене дослідження не вичерпує дану проблему. Особливо перспективним може бути її подальше вивчення з точки зору розвитку творчих здібностей, виявлення особливостей роботи з РЗДО талановитих дітей та ін.