Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Василенко Оксана Василівна. Педагогічні умови статевого виховання старших підлітків у позаурочній діяльності : дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Уманський держ. педагогічний ун-т ім. Павла Тичини. — Умань, 2006. — 228арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 177-193.



Анотація до роботи:

Василенко О.В. Педагогічні умови статевого виховання старших підлітків у позаурочній діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2006.

У дисертаційному дослідженні обґрунтовано педагогічні умови статевого виховання старших підлітків у позаурочній діяльності, до яких ми відносимо: органічна єдність когнітивного, емоційно-ціннісного, діяльнісно-поведінкового компонентів; спільна діяльність сім’ї, релігійних і громадських організацій та закладів освіти; педагогічна культура батьків у сфері статевого виховання; впровадження курсу „Моє здоров’я (статеве виховання)” для учнів 7-9 класів, врахування індивідуальних, вікових та статевих особливостей школярів старшого підліткового віку. Розкрито сутність, завдання, принципи та структуру статевого виховання, визначено компоненти, критерії та показники статевої вихованості учнів старшого підліткового віку.

Обґрунтовано зміст та розроблено педагогічну модель організації статевого виховання старших підлітків, яка включає мету, педагогічні умови, принципи, засоби, методи, форми та результат статевого виховання школярів, та експериментально її перевірено. У роботі доведено, що підвищення рівня статевої вихованості здійснюється за умови впровадження курсу „Моє здоров’я (статеве виховання)” для учнів 7-9 класів, зміст якого ґрунтується на засадах гуманізації взаємовідносин між хлопцями та дівчатами, засвоєнні основ статевої культури та міжстатевих взаємин, застосування орієнтованого змісту, форм і методів, що враховують індивідуальний рівень статевої вихованості школяра.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання дослідження статевого виховання старших підлітків, що проявляється в теоретичному обґрунтуванні педагогічних умов статевого виховання старших підлітків у позаурочній діяльності та експериментальному підтвердженні результативності їх реалізації. Результати теоретичного й експериментального дослідження підтвердили гіпотезу, на якій вони ґрунтуються, засвідчили вирішення поставлених завдань і дали підстави для таких висновків:

1. Теоретично обґрунтовано та експериментально доведено актуальність статевого виховання учнів, що обумовлено сучасним моральним станом суспільства, низьким рівнем статевої культури учнівської молоді, що негативно позначається на функціонуванні інституту сім’ї. Метою статевого виховання є формування статевої свідомості та статевої культури вихованця, правильного розуміння суті та моральних цінностей взаємовідносин статей та виховання цнотливості учнівської молоді.

Встановлено, що соціальні та педагогічні реалії вимагають від вітчизняної освітньо-виховної системи оновленого змісту, форм та методів статевого виховання учнівської молоді. Пошук шляхів і засобів статевого виховання школярів, які б відповідали сучасним суспільним потребам, традиційним українським уявленням про взаємини з представниками протилежної статі, становить одну з головних проблем педагогічної науки та практики сьогодення.

  1. На основі вивчення психолого-педагогічної літератури уточнено сутність понять „статеве виховання”, „статева вихованість”.

Під статевим вихованням ми розуміємо виховання культури статевих відносин, тісно пов’язаної з формуванням духовності, моральних принципів поведінки, відповідальності за неї та створення морально здорових взаємостосунків між юнаком і дівчиною, а також виховання цнотливості. Одночасно це і здобуття інформації з питань медико-біологічного характеру, грамотної, систематизованої, адаптованої відповідно до віку системи юридичних знань з питань шлюбно-сімейних відносин, гігієни дівчини і хлопця, формування відповідального ставлення за свої дії та вчинки, відповідального батьківства.

Статева вихованість – властивість особистості, яка характеризується наявністю моральних цінностей і якостей та рівнем сформованості статевої культури школяра.

  1. У дослідженні визначено компоненти та показники статевої вихованості старших підлітків: когнітивний (наявність анатомо-фізіологічних знань про людину, розуміння різних понять системи відносин „людина-людина”); емоційно-ціннісний (усвідомлення школярем власного ставлення до осіб іншої статі, позиція у міжстатевих взаєминах, ціннісні орієнтації, мотиви, ідеали, переконання) та діяльнісно-поведінковий (готовність особистості до реалізації власних переконань у міжстатевих взаєминах, визначення життєвої позиції школяра).

За означеними компонентами і показниками обґрунтовано рівні статевої вихованості учнів: високий, середній, низький.

  1. Дослідженням підтверджено, що старший підлітковий вік є найбільш синзетивним для статевого виховання школярів, що визначається психологічними особливостями вихованців цієї вікової групи. Саме в цей період відбувається формування особистості через докорінні зрушення, що зумовлені перебудовою психологічних структур та виникненням новоутворень, а також закладаються підстави свідомої поведінки при спілкуванні з особами протилежної статі. Старший підлітковий вік завдяки розвитку самосвідомості та прагненню до самостійності і самопізнання є найбільш сприятливим для формування основ статевої культури та підвищення рівня статевої вихованості.

  2. Розроблено та експериментально перевірено педагогічну модель статевого виховання старших підлітків у позаурочній діяльності, яка включає в себе: мету, принципи, педагогічні умови, засоби, форми, методи та результат статевого виховання школярів.

  3. Теоретично обґрунтовано та експериментально доведено, що цілеспрямована позаурочна діяльність сприяє підвищенню рівня статевої вихованості школярів. При цьому прояв її кількісної і якісної результативності значною мірою залежить від змістового і методичного забезпечення виховних форм роботи, вибору оптимальних засобів впливу, які активізують мислення вихованців, чинять позитивну дію на емоційно-чуттєву сферу, є для учнів особистісно вагомими. Основними ознаками її організації є: педагогічна взаємодія, гнучкість, цілеспрямованість, змістова наповненість форм і можливість включення школярів до різних видів діяльності. Позаурочна діяльність має бути чітко організованою, спланованою, контрольованою, а також цікавою і посильною для школярів (відповідати їхнім віковим особливостям).

  4. З метою підвищення педагогічної культури батьків в аспекті статевого виховання нами розроблено та апробовано лекторій для батьків „Статеве здоров’я старшого підлітка”.

  5. З’ясовано, що ефективність статевого виховання старших підлітків у позаурочній діяльності забезпечується дотриманням таких педагогічних умов: органічна єдність когнітивного, емоційно-ціннісного, діяльнісно-поведінкового компонентів статевої вихлованості; спільна діяльність сім’ї, релігійних і громадських організацій та закладів освіти; удосконалення педагогічної культури батьків у сфері статевого виховання та розробкою і впровадженням курсу „Моє здоров’я (статеве виховання)” для учнів 7-9 класів, врахування індивідуальних, вікових та статевих особливостей школярів старшого підліткового віку, впровадження і застосування особистісно орієнтованих технологій статевого виховання старших підлітків в позаурочній діяльності.

Результати дослідження дають підстави стверджувати, що розроблена педагогічна модель статевого виховання старших підлітків виявилась ефективною, а це дозволяє говорити про досягнення поставленої мети, вирішення завдань дослідження.

У той же час наша робота дає можливість визначити напрями перспективних досліджень. Серед них: проблема статевого виховання школярів при вивченні предметів гуманітарного циклу; визначення ролі, змісту та основних напрямів діяльності сім’ї у цьому процесі, забезпечення його наступності.

Публікації автора:

  1. Василенко О.В. Статеве виховання школярів як педагогічна проблема // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. пр. – К.: Віра Інсайт, 2001. – Кн.1. – С.157-163.

  2. Василенко О.В. Діяльність як засіб статевого виховання учнів // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету / В.Г.Кузь (гол.ред.) та ін. – К.: Науковий світ, 2002. – С.28-36.

  3. Василенко О.В. Особливості статевого виховання підлітків // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. пр. – К., 2002. – Кн. І. – С.297-302.

  4. Василенко О.В. Підготовка майбутнього вчителя до статевого виховання учнів (з історії питання) // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. –Львів, 2003. – Вип. 17. – С.68-72.

  5. Василенко О.В. Підліток і сексуальні проблеми // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. пр. – К., 2002. – Кн.І. –С.297-302.

  1. Василенко О.В. Особистісно орієнтований підхід у системі статевого виховання школярів // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету (Педагогіка. Філологія) – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2004. – Т.46. – С.30-38.

  2. Василенко О.В. Діагностика статевої вихованості учнів 7-9 класів загальноосвітньої школи // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету / В.Г.Кузь (гол.ред.). – К, 2005. – Ч.І. – С.33-39.

  3. Василенко О.В. Від теорії до практики статевого виховання школярів //Рідна школа. – 2005. – №4. – С.32-36.