Науковий аналіз проблеми організації виробничої практики учнів ВПУ кулінарного профілю на Україні та за кордоном дав змогу теоретично обґрунтувати необхідність цілісної організації практичної підготовки майбутніх фахівців в умовах реального виробництва, поєднавши виробниче навчання учнів у лабораторіях училища, виробниче навчання на підприємствах, технологічну та переддипломну практику на виробництві, стажування студентів за кордоном.
Вивчення досвіду практичної підготовки спеціалістів ресторанного бізнесу для потреб ринку праці в Австрії, Великоій Британії, Італії, Німеччині, Словенії, Туреччині, Фінляндії, Франції допомогло ознайомитися зі змістом, характером і обсягами виробничого навчання і практики в цих країнах, порівняти теоретичний компонент змісту з теоретичним компонентом змісту професійної освіти в Україні. Характерними ознаками діяльності професійних шкіл кулінарного профілю означених зарубіжних країн є превалювання випереджального навчання, дотримання наступності, неперервності у процесі професійної підготовки висококваліфікованих фахівців. Виявлено педагогічні умови організації виробничої практики учнів ВПУ кулінарного профілю в умовах реального виробництва, зокрема: оновлення структури та змісту програми виробничої практики з урахуванням динаміки розвитку сфери послуг; наступність у практичній підготовці кваліфікованих робітників і молодших спеціалістів; організація практичного навчання в умовах реального виробництва з урахуванням галузевих та регіональних особливостей з урахуванням динаміки змін на ринку праці; методичну підготовку викладачів спеціальних дисциплін і майстрів виробничого навчання до багатофункціональної діяльності під час виробничої практики; впровадження інноваційних форм і методів виробничого навчання з урахуванням сезонності, кліматичних умов, національних традицій та культури в обслуговуванні громадян України та інших держав; розширення взаємодії інженерно-педагогічного колективу ВПУ кулінарного профілю і соціальних партнерів.
Розроблено та експериментально перевірено авторську методику практичного навчання учнів ВПУ кулінарного профілю в умовах реального виробництва, особливості якої полягають у цілісності, неперервності, наступності змісту та форм, розробці дидактичних матеріалів для учнів та студентів, викладачів спеціальних дисциплін, майстрів виробничого навчання і керівників практики від виробництва, послідовному оволодінні видами робіт з урахуванням робочих місць на підприємствах сфери послуг, діагностиці рівня професіоналізму та особистісних якостей учнів на всіх етапах виробничої практики, оцінюванні результатів проміжної та підсумкової атестацій з участю роботодавців. Розроблені навчально-методичні комплекси дисциплін “Технологічна практика”, “Переддипломна практика” включають в себе: структурно-логічні схеми методичного характеру, навчальну програму, робочу навчальну програму за спеціальністю 5.091711 “Технік-технолог”, тематичний план виробничого навчання з професії кухар, кваліфікаційні характеристики кухар 5, 6 розряду, перелік виробничо-навчальних робіт для технологічної практики, картки – завдання для перевірних робіт, білети для кваліфікаційного екзамена кухар 5 розряду, інтегрований навчальний план за спеціальністю 5.091711 “Технік–технолог”, (кваліфікація: ІІ ступінь навчання – кухар 4 розряду, ІІІ ступінь – технік-технолог 5 розряду), календарний графік проходження виробничої, технологічної та переддипломної практики, графік керівництва практикою викладача спеціальних дисциплін і майстра виробничого навчання, план проведення інструктажу учня (студента) перед практикою, спрямування учню (студенту) для проходження практики, індивідуальне завдання на період проходження технологічної та переддипломної практики, рекомендації учням та студентам щодо виконання виробничого завдання, щоденник практики учня (студента), висновок про результати виробничої практики учнями (студентами, практикантами). Виявлено основні напрями взаємодії інженерно-педагогічного колективу ВПУ кулінарного профілю і соціальних партнерів в організації виробничої практики учнів, а саме: визначення цілей та завдань організації виробничої практики, відбір та структурування змісту навчального матеріалу з урахуванням регіональних і галузевих особливостей підготовки фахівців високої кваліфікації (кухар 5, 6 розряду, технік-технолог); підготовка робочих місць для виконання виробничих завдань учнями та студентами на сучасному технологічному обладнанні з використанням якісної сировини; реалізація єдності педагогічних вимог у навчанні й вихованні під час виробничої практики в умовах реального виробництва; визначення критеріїв оцінювання, якості виконаних виробничих завдань різних рівнів складності; створення умов для стажування майстрів виробничого навчання і викладачів спеціальних дисциплін на найкращих підприємствах галузі.
Обґрунтовано необхідність розширення участі соціальних партнерів в розробці професійних стандартів і контроль за їх дотриманням, а також участь соціальних партнерів у засіданнях шкіл молодого майстра, молодого викладача, семінарах-практикумах професійної майстерності, конкурсах “Кращий за професією”, зокрема роботодавців – замовників кадрів, у забезпеченні навчально-виробничого процесу в ПТНЗ сучасним обладнанням, матеріалами, пристроями. Запропоновано комплекс навчально-методичних рекомендацій для викладачів спеціальних дисциплін і майстрів виробничого навчання з організації, проведення та контролю виконання завдань під час технологічної та переддипломної практики, який складається з: методичних рекомендацій для учнів (студентів) по проходженню обох видів практик та підготовки звітів; методичних рекомендацій для керівників виробничої практики від ВПУ і від виробництва. Педагогічний експеримент з виробничої практики дав можливість розробити авторську модель усіх видів практик, включаючи стажування за кордоном. Модель, покладена в основу конструювання змісту практичної підготовки, дає можливість вносити відповідні зміни залежно від об’єктивних обставин. У процесі експерименту доведено доцільність об’єднання функцій керівників практики від ВПУ та керівників практики від виробництва, що сприяє зростанню професійного рівня випускників. Виявлено, що у сучасних умовах підготовки кваліфікованих робітників та молодших спеціалістів для сфери туризму та ресторанного бізнесу слід враховувати регіональні особливості виробничої практики: сезонність, національні традиції кухонь народів Криму та зарубіжних гостей. Відомо, що у Автономній Республіці Крим пріоритетним напрямом розвитку регіону є туризм і його складова – ресторанний бізнес. Система управління та контролю практичної підготовки майбутніх кулінарів здійснюється з урахуванням принципів: цілеспрямованості професійної освіти, безперервності практичної підготовки у ВПУ та на виробництві, інтеграції інтелектуальних та матеріальних ресурсів, активізації самостійної творчої діяльності учнів та постійного контролю за практичною підготовкою. Експериментальною доведена важливість професійних знань, умінь і навичок, особистісних якостей молодого фахівця, обґрунтовано положення про оптимальне співвідношення теоретичного та практичного компонентів у змісті виробничої практики, з урахуванням спеціалізованих галузей, фундаментальних, професійно-орієнтованих та спеціальних дисциплін та видів практики.
Реалізація положень дисертаційного дослідження спрямовується на подальший розвиток теоретичних і методичних основ підвищення ефективності організації виробничої практики учнів ВПУ кулінарного профілю в умовах реального виробництва. З метою забезпечення підготовки кваліфікованих робітників і молодших спеціалістів ресторанного бізнесу як складової сфери послуг на загальнодержавному рівні: необхідно забезпечити правові гарантії функціонування та розвитку системи професійно-технічної освіти. Для цього Міністерству освіти і науки України розробити нормативно-правові документи, узгодивши їх з Міністерством праці і соціальної політики, Держкомстандартом, галузевими комітетами. На регіональному рівні слід розширити мережу навчальних закладів професійно-технічної освіти; передбачити поглиблене вивчення іноземних мов; впроваджувати науково обґрунтовані педагогічні умови навчання, здійснювати комп’ютеризацію навчального процесу, створювати умови для навчально-виробничої діяльності, використовувати можливості праці в Інтернеті, забезпечити підвищення кваліфікації викладачів спецдисциплін та майстрів виробничого навчання шляхом організації відповідних курсів. На рівні навчального закладу необхідне: впровадження інноваційних методик професійної освіти; удосконалення змісту та форм багаторівневої професійної освіти, структури професійно-технічних навчальних закладів кулінарного профілю, розробка та видання навчально-методичних комплексів за всіма видами практики. На рівні виробництва - практичне використання та реалізація основних положень Національної доктрини розвитку професійної освіти, Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження положення про багаторівневу професійно-технічну освіту”, впровадження інноваційних технологій при проходженні учнями усіх видів практик. Проведене дослідження не вичерпує порушеної проблеми. Подальшого дослідження потребують теоретико-методологічні основи прогнозування професійного розвитку особистості спеціаліста у сфері туризму та ресторанного бізнесу; обґрунтування педагогічних систем виробничого навчання в умовах ринкової економіки, формування професійної компетентності викладачів та майстрів виробничого навчання з урахуванням галузевої специфіки та регіональних особливостей. |