Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Шагай Надія Михайлівна. Педагогічні умови морального виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах : дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Рівненський держ. гуманітарний ун-т. — Рівне, 2007. — 339арк. — Бібліогр.: арк. 182-208.



Анотація до роботи:

Шагай Н.М. Педагогічні умови морального виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Херсонський державний університет. – Херсон, 2007.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню проблеми морального виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах. Нами обґрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови ефективної організації морального виховання в процесі проведення гурткових занять у позашкільних навчальних закладах. Основні з них: упровадження інноваційної виховної технології, яка враховує специфіку позашкільних навчальних закладів і зумовлена сучасним станом виховної системи в цих закладах; діалогічність процесів педагогічної взаємодії керівників гуртків та учнів початкових класів; урахування вікових та індивідуальних особливостей молодших школярів; підвищення компетентності педагогів позашкільних навчальних закладів з питань морального виховання учнів початкових класів; забезпечення адекватності виховних впливів позашкільних навчальних закладів та сім’ї на особистість молодшого школяра.

Розроблено функціональну модель морального виховання молодших школярів у позашкільних навчальних закладах, яка включає мету, зміст, принципи, методи, форми, засоби, суб’єкти навчально-виховного процесу, педагогічні умови та результати морального виховання.

У роботі доведено, що підвищення рівня моральної вихованості здійснюється за умови впровадження виховної технології, яка передбачає проведення виховної роботи із молодшими школярами із застосуванням інтерактивних форм та методів, а також підготовку педагогів та батьків молодших школярів, які навчаються у гуртках та секціях позашкільних навчальних закладів, до здійснення морального виховання.

Проведене дослідження педагогічних умов морального виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах дає змогу сформулювати такі висновки:

1. Здійснений аналіз філософської, психолого-педагогічної літератури з проблем морального виховання свідчить про інтегративність цієї проблеми, що виявляється в різних підходах до визначення основних понять: “мораль”, “моральна вихованість”, “моральні знання”, “моральні якості”, “моральна поведінка”. Крім того, проблема морального виховання учнів початкових класів у позашкільних навчальних закладах ще не була предметом спеціального дослідження.

2. З’ясовано, що молодший шкільний вік – це період активного морального формування, оскільки в цей час закладаються основи моральної поведінки, збагачуються моральні знання, з’являється мотиваційна основа для здійснення моральних учинків. Пріоритетним для молодших школярів є формування ціннісного ставлення до себе, дорослих, друзів, Батьківщини, природи. Особливістю учнів цього віку є також несформованість уміння співвідносити власні уявлення із поведінкою, детально аналізувати ситуації морального змісту, що вимагає проведення системної роботи, спрямованої на ознайомлення з окремими моральними поняттями, використання наочності, ігрових вправ, розгляд конкретних життєвих ситуацій, повторення та закріплення вивченого матеріалу.

3. Аналіз практики виховної роботи в позашкільних навчальних закладах, а також дослідження рівнів моральної вихованості молодших школярів засвідчив, що завдання морального виховання практично не виокремлюється у виховній меті, а тому не конкретизується і не набуває значущості в діяльності педагогів на кожному занятті. Педагоги позашкільних навчальних закладів здебільшого не застосовують інтерактивні діалогічні форми і методи взаємодії з учнями початкових класів, що, за результатами дослідження, негативно впливає на ефективність організації морального виховання.

4. Установлено та охарактеризовано компоненти моральної вихованості молодших школярів: когнітивний, мотиваційно-ціннісний, процесуально-діяльнісний. Це дало змогу обґрунтувати функціональну модель моральної вихованості молодших школярів, відповідно до якої учень початкових класів має володіти первинними уявленнями про моральні поняття, норми та правила поведінки і культуру спілкування, мати сформовану мотиваційну основу для здійснення позитивних моральних вчинків, емпатію, бажання допомогти, ціннісне ставлення до себе та оточуючих, а також уміти реалізовувати моральні знання на практиці.

5. Розроблена нами експериментальна технологія морального виховання в позашкільних навчальних закладах передбачає систематичне проведення виховної роботи із учнями початкових класів із застосуванням тренінгових виховних занять (мандрівок, змагань, “годин спілкування”, “годин відвертої розмови”, благодійних акції та рейдів, “зустрічей у колі сім’ї”, уроків взаємовиховання), морально-етичних бесід, диспутів, творчо-пошукових моральних діалогів, рольових ігор, морально-етичних інформаційних хвилинок, презентацій, конкурсів, виставок, екскурсій.

6. На основі врахування специфіки позашкільного виховного середовища в ході дослідження обґрунтовано педагогічні умови морального виховання молодших школярів у позашкільних навчальних закладах: упровадження інноваційної виховної технології, яка враховує специфіку позашкільних навчальних закладів і зумовлена сучасним станом виховної системи в цих закладах; діалогічність процесів педагогічної взаємодії керівників гуртків та учнів початкових класів; урахування вікових та індивідуальних особливостей молодших школярів; підвищення компетентності педагогів позашкільних навчальних закладів з питань морального виховання учнів початкових класів; забезпечення адекватності виховних впливів позашкільних навчальних закладів та сім’ї на особистість молодшого школяра.

7. Доведено, що провідною педагогічною умовою підвищення ефективності виховного процесу в позашкільних навчальних закладах є забезпечення діалогічності процесів педагогічної взаємодії керівників гуртків та учнів початкових класів. Цьому сприяло використання виховуючих ситуацій, системи інтерактивних форм і методів, які передбачали активне включення школярів до діалогу.

8. У навчально-виховному процесі позашкільних навчальних закладів нами доведено необхідність наповнення змісту навчального матеріалу морально-етичним компонентом, за такого підходу враховувалися принципи послідовності та системності, варіативність форм, методів виховання, які спрямовані на підвищення ефективності морального виховання молодших школярів.

9. Доведено, що необхідною педагогічною умовою організації виховного процесу є забезпечення адекватності виховних впливів позашкільних навчальних закладів, сім’ї на особистість молодшого школяра. Важливим аспектом реалізації означеної умови виявилася підготовка батьків до здійснення виховної роботи з морального виховання.

10. З’ясовано, що показники когнітивного, мотиваційно-ціннісного і процесуально-діяльнісного компонентів моральної вихованості набули позитивної тенденції: спостерігалося зростання кількості учнів початкових класів експериментальних груп, рівень вихованості яких нами визначено як достатній та високий, в середньому на 18,0%. Натомість, у контрольних групах кількісне зростання показників за визначеними компонентами на високому, достатньому та середньому рівнях відбулося в середньому на 2,4% Учні експериментальних груп виявляють усвідомлення моральних понять, ціннісне ставлення до оточуючих та природи. Їхня поведінка відрізняється сталістю і моральною спрямованістю, майже відсутні розбіжності між знаннями й реальними моральними діями.

Таким чином, здійснена нами дослідно-експериментальна робота та її результати підтвердили наше припущення про те, що моральне виховання молодших школярів у позашкільних навчальних закладах ефективно здійснюватиметься за умови впровадження розробленої нами функціональної моделі та інноваційної виховної технології, яка враховує специфіку позашкільного виховного середовища.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів виховання особистості молодших школярів в позашкільних навчальних закладах. Зокрема, його перспективність полягає в розробці проблеми морального виховання підлітків та старшокласників у позашкільних навчальних закладах; дослідження специфіки виховного процесу в цих закладах у взаємодії з сім’єю, школою, громадськістю, а також аналіз проблеми організації позашкільного виховного простору за різними напрямами: економічним, громадянським, естетичним тощо.

Публікації автора:

  1. Шагай Н.М. Скринька вихованого школяра. Зошит з друкованою основою для учнів початкових класів: Методичний посібник для проведення тренінгових виховних занять. – Рівне: РДГУ, 2007. – 46 с.

  2. Шагай Н.М. Психолого-педагогічні засади морального виховання молодших школярів // Нова педагогічна думка. – 2005. – №2. – С.40-43.

  3. Шагай Н.М. Роль позашкільних закладів у громадянському вихованні молодших школярів // Нова педагогічна думка. – 2005. – №3. – С.134-138.

  4. Шагай Н.М. Особистий приклад вчителя як важливий фактор виховання молодших школярів // Нова педагогічна думка. – 2005. – №4. – С.67-70.

  5. Шагай Н.М. Структура моральної вихованості молодших школярів: теоретичний аналіз // Науково-методичний журнал. Т.42. Педагогічні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П. Могили, 2005. – Вип. 29. – С.74-78.

  6. Шагай Н.М. Позашкільний педагогічний процес як цілісна система виховання особистості молодшого школяра // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2006. – №4. – С. 13-18.

  7. Шагай Н.М. Історико-педагогогічна генеза морального виховання особистості в позашкільних навчальних закладах // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2006. – №6. – С. 13-18.

  8. Шагай Н.М. Вплив процесу соціалізації на формування моральної поведінки школярів // Матеріали першої міжнародної соціально-педагогічної конференції (26-27 квітня 2006 р.). – Луцьк: Волинський держ. ун.-т ім. Лесі Українки, 2006. – С.207-211.

  9. Шагай Н.М. Особливості морального виховання молодших школярів у позашкільних навчальних закладах // Українське суспільство: історія, методологія дослідження, практика: Матеріали науково-практичної конференції (23 березня 2006 р.). – Рівне: Європейський університет, 2006. – С.72-78.

  10. Шагай Н.М. Формування моральних якостей молодших школярів – важлива передумова становлення громадянина // Особистісно орієнтовані педагогічні технології у початковій освіті: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (4-5 травня 2006 р.). – Тернопіль: Тернопільський нац. пед. ун-т ім. Володимира Гнатюка, 2006. – С. 59-63.