Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Єремеєва Віра Модестівна. Педагогічна технологія підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів: Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Житомирський держ. педагогічний ун-т ім. Івана Франка. - Житомир, 2002. - 246арк. - Бібліогр.: арк. 182-202.



Анотація до роботи:

Єремеєва В.М. Педагогічна технологія підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено проблемі підготовки майбутніх вчителів до індивідуалізації навчання учнів у процесі вивчення предметів педагогічного циклу.

Подана узагальнююча історико-педагогічна та теоретична характеристика становлення, розвитку проблеми індивідуалізації навчання, проаналізовано базові поняття дослідження. На основі аналізу стану професійної підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання у педагогічній і психологічній літературі та практичній діяльності середньої й вищої школи виявлено передумови підвищення її продуктивності у процесі вивчення дисциплін педагогічного циклу. Розроблена і теоретично обґрунтована технологія підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів, розглянуто специфіку та експериментально перевірено її ефективність.

  1. Дослідження історичного аспекту проблеми індивідуалізації та технологізації процесу навчання виявило, що ця проблема певним чином розглядалася у працях багатьох видатних педагогів минулого (Я.А.Коменський, А.В.Дістервег, А.С.Макаренко, Л.В.Занков та ін.), та набуває особливої актуальності в умовах сучасної освітньої парадигми (Є.С.Барбіна, І.М.Богданова, О.М.Пєхота, С.Г.Сєлєвко, С.О.Сисоєва та ін.).

Виділення двох найбільш загальних напрямів розгляду проблеми індивідуалізації в історії розвитку педагогічної думки (гуманістично-орієнтованого та науково-дидактичного) дало змогу виявити особливості, шляхи і засоби її реалізації та охарактеризувати конкретні історико-педагогічні періоди.

Пошук нових концептуальних підходів до організації процесу навчання зумовлює появу та поширення індивідуалізованих освітніх технологій у загальноосвітній та вищій школі. Аналіз позитивних зрушень у вирішенні означеної проблеми окреслює питання, що потребують подальшого дослідження.

  1. Контент-аналіз базових понять “індивідуальний підхід”, “індивідуальна робота”, “індивідуалізація” та логіко-семантичний аналіз поняття “технологія” дав змогу виявити розбіжності у розумінні та тлумаченні їх сутності.

На основі виділення категорійних ознак уточнено зміст та визначення досліджуваних понять, що стало підставою для висновку щодо перспективності їх поєднання у технології індивідуалізованого навчання, яку розглядаємо як особливу організацію процесу, що має ознаки технологізованості, а індивідуальний підхід, індивідуальні та індивідуалізовані форми є пріоритетними. Такий підхід до вивчення проблеми дозволив виділити та проаналізувати структурні компоненти зазначеної технології та накреслити шляхи її використання у професійній підготовці майбутніх учителів.

  1. Аналіз стану підготовки вчителів загальноосвітньої школи та студентів вищих закладів освіти засвідчив, що організація вивчення педагогічних дисциплін у межах навчального процесу не створює належних умов для реалізації та самореалізації потенційних можливостей студентів, що відбивається на ефективності майбутньої професійної діяльності. У професійно-педагогічній підготовці вчителя недостатньо враховується проблема індивідуалізації навчання учнів, що зумовлює необхідність розробки нових технологій навчального процесу з використанням передових концепцій, спрямованих на творчий розвиток особистості студента, яка спроможна у майбутньому створити індивідуалізовані технології.

  1. Проведені констатуючий та діагностичний експерименти підтвердили актуальність проблеми дисертаційного дослідження та необхідність її науково-теоретичного обґрунтування, що сприяло розробці моделі підготовки майбутнього вчителя до індивідуалізації навчання учнів.

Теоретичний аналіз технологічного аспекту зазначеної проблеми у історичній та педагогічній літературі довів доцільність розгляду підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів як педагогічної технології, за допомогою якої створюються умови щодо максимального наближення змісту навчання у вищій школі сучасним вимогам професійної педагогічної діяльності.

Вивчення та врахування вітчизняного і зарубіжного досвіду дозволило побудувати педагогічну технологію, в якій нами виділені основні структурні компоненти: цільові орієнтири, система принципів; особливості змісту; технологічна карта-схема курсу та конкретного заняття; визначені позиції викладача та студента.

Технологічні аспекти у межах запропонованої технології конкретизовано та представлено на рівні підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів (педагогічна технологія); вивчення системи педагогічних дисциплін (навчальна технологія); вдосконалення традиційних та розробки нетрадиційних форм і методів (локальна технологія). Такий підхід дав можливість дотримуватися єдиної логіки побудови технології: від постановки навчальних цілей і конструювання змісту та способів роботи до перевірки ефективності всієї системи, що забезпечує контрольованість, прогнозованість, керованість процесу навчання та сприяє професійному становленню творчої особистості вчителя.

  1. Результати формуючого експерименту дозволили зробити висновок щодо ефективності запропонованої технології та доцільності її використання у практичній підготовці вчителя, а також переконатися, що успішне вирішення завдань індивідуалізації навчання учнів безпосередньо пов’язане з проблемою вдосконалення підготовки вчителів, зокрема її індивідуалізації та технологізації у вищому педагогічному закладі.

  2. Розроблені на основі представленої технології методичні рекомендації для викладачів і студентів вищих навчальних закладів “Технологія вивчення основ дидактики” створюють умови для самореалізації і саморозвитку майбутніх педагогів, дозволяють здійснювати систематичну і цілеспрямовану навчально-пізнавальну і практичну діяльність щодо підвищення власного рівня готовності до впровадження індивідуалізації у практику роботи школи. Все це позитивно вплинуло і на динаміку загального професійного зростання майбутнього вчителя, що було підтверджено у ході проведення формуючого експерименту.

Таким чином, результати дослідження дають підстави вважати, що гіпотеза і вихідна методологія є правильними, визначені завдання реалізовані, мети досягнуто, сукупність одержаних наукових результатів має важливе значення для підвищення ефективності професійної підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів.

Виконане дослідження дало змогу сформулювати рекомендації Міністерству освіти і науки України щодо удосконалення програм з педагогічних дисциплін з урахуванням індивідуалізації навчання студентів, створення підручників та посібників нового типу.

Подальшого вивчення потребує ряд питань, пов’язаних з упорядкуванням поняттєвого апарату, пошуку та апробації форм і методів індивідуалізації.

Основний зміст дослідження відображено у таких публікаціях автора:

Монографії

  1. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Формування педагогічних умінь у студентів до індивідуальної роботи // Формування виховних умінь майбутніх педагогів /За ред. О.А.Дубасенюк, А.В.Іванченко. - Житомир: Житомир. держ. пед. ін-т, 1996. - С.176-186(0,68 авт. арк.).

Навчально-методичні посібники

  1. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Методична робота в школі. Виховання дітей в сім’ї. Робота класного керівника з батьками учнів. Індивідуальна робота з учнями //Практикум з педагогіки: Навч. посібник / За заг. ред. О.А.Дубасенюк, А.В.Іванченка. - К.: 1СДО, 1996. - С.162-173; 367-381; 381-393.(1.2 авт. арк.).

  2. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Виховання дітей в сім’ї. Робота класного керівника з батьками учнів. Індивідуальна робота з учнями //Технологія вивчення теорії і методики виховання у педагогічному вузі: Навч. метод. посібник /За ред. О.А.Дубасенюк, А.В.Іванченка. -Житомир, 1994. - Ч. ІІ. –С. 220-234; 234-246 (0,82 авт. арк.).

  3. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Методична робота в школі //Методика вивчення дидактики у педагогічному інституті: Навч.-метод. посібник /За ред. О.А.Дубасенюк, А.В.Іванченка. - Житомир: ЖДПУ, 1994. - С.75-85(0.32 авт. арк.).

  4. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Система виховання дітей та молоді у Древній Греції та Стародавньому Римі. Школа й педагогіка епохи Відродження //Історія педагогіки: Навч. посібник / За ред. О.А. Дубасенюк, М.В. Левківського - Житомир, 1999.- С. 18-28; 39-48(0,59 авт. арк.).

  5. Єремеєва В.М. Технології загальнопедагогічної підготовки майбутніх учителів: Навч. посібник: У 2-х ч. / За ред. О.А.Дубасенюк. – Житомир, 2001. –Ч. І.- С.80-140(2,6 авт. арк.).

Методичні рекомендації

  1. Методика организации коллективных творческих дел: Метод. рек. в помощь учителям / Дубасенюк А.А., Витвицкая С.С., Еремеева В.М., Сидорчук Н.Г., Антонова Е.Е., Ковальчук В.А. - Житомир, 1990. - С. 40-41 (0,125 авт. арк.).

  2. Проблеми сучасного шкільного уроку та взаємодія психолого-педагогічної науки і передової педагогічної практики в умовах перебудови народної освіти: Метод. рек. на допомогу вчителям / Дубасенюк О.А., Єремеєва В.М., Осадча З.А., Сидорчук Н.Г., Місяць Н.К. - Житомир, 1992. - С. 70-75(0,19 авт. арк.).

  3. Єремеєва В.М. Технологія вивчення основ дидактики: Метод. рек. для студентів і викладачів вищих педагогічних навчальних закладів. - Житомир, 2000. - 52 с (3,25 авт. арк.).

  4. Журнал студента-практиканта: Метод. рек. з педагогічної практики /Осадчий М.М., Дубасенюк О.А., Музика О.А., Мукосій О.П., Єремеєва В.М. – Житомир: ЖДПУ, 2000. - 67 с (0,6 авт. арк.).

Наукові статті

  1. Єремеєва В.М. Методологічні основи теорії індивідуалізованої технологічної діяльності педагога // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Зб. наук. праць/ За ред. І.А.Зязюна та Н.Г.Ничкало: У 2 частинах. – К. :Вид. центр НТУ “ХПІ”.- 2001- Ч.2. – С. 216-220 (0,23 авт. арк.).

  2. Єремеєва В.М. Проблема індивідуалізації в історичному контексті //Наукові записки Ніжинського державного педагогічного університету ім.М. Гоголя. - 2001. - №1. - Ч.І. – С.174-177 (0,375 авт. арк.).

  3. Єремеєва В.М. Історичні тенденції розвитку базових педагогічних понять теорії індивідуалізації навчання як особливої організації навчання //Вісник Житомирського педагогічного університету. - 2001. – Вип.8.– С. 50-55 (0,69 авт. арк.).

  4. Єремеєва В.М. Проектування та організація педагогічної технології підготовки майбутніх учителів до індивідуалізації навчання учнів основної школи // Вісник Житомирського педагогічного університету. - 2000. - Вип.-6. - С. 219-221 (0,5 авт. арк.).

  5. Єремеєва В.М. Проблема особистісно орієнтованої підготовки вчителя у педагогічній спадщині І.Огієнка // Вісник Житомирського педагогічного університету. - 2002. – Вип.9. - С. 46-48 (0.27 авт. арк.).

  6. Єремеєва В.М. Діагностика сформованості педагогічних умінь індивідуальної роботи студентів-першокурсників // Міжвідомчий наук. зб. - К.: Науково-дослідний інститут "Проблеми людини". - 1999. - Том 16. - С. 576-582 (0,63 авт. арк.).

  7. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Про специфіку індивідуального підходу у роботі з обдарованими дітьми // Міжвідомчий наук. зб. - К.: Науково-дослідний інститут "Проблеми людини". - 1999. - Том 16. - С. 481-484 (0,16 авт. арк.).

  8. Єремеєва В.М. Специфіка індивідуального підходу до роботи з обдарованими дітьми // Теоретичні та методичні засади соціально-педагогічної підготовки вчителя: Зб. наук.-метод. праць. - К.: ІЗМН. – Житомир: ЖДПУ. - 1999. - С. 118-122 (0,31 авт. арк.).

  9. Єремеєва В.М., Сокирко Н.С. Деякі аспекти проблемного навчання в школі // Проблеми педагогіки: історія, теорія, досвід: Наук.-метод. зб. / За ред. О.А.Дубасенюк. – Житомир. - 1996. - С. 113-119 (0,19 авт. арк.).

Статті у збірниках матеріалів конференцій

  1. Еремеева В.М., Осадчая З.А. К вопросу о причинах и профилактике отклоняющегося поведения учашихся ПТУ // Проблемы социологии професионального образования рабочих: Матер. первой Российской научн.-практ. конф. – С-Пб. - 1992. - Т.2. – С. 76-77 (0,06 авт. арк.).

  2. Єремеєва В.М. Використання ідей В.О.Сухомлинського в організації індивідуальної виховної роботи з учнями // В.О.Сухомлинський - видатний український педагог: Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. – Рівне. - 1993. - С. 167-168 (0,125 авт. арк.).

  3. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Роль педагогічних задач в розвитку творчого мислення майбутніх учителів // Психолого-педагогічні основи професійної підготовки вчителя-вихователя та сучасні технології навчання: Матер. наук.-практ. конф.– Житомир. - 1993. - Т.1. С. 78-79 (0,06 авт. арк.).

  4. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Я.П.Ряппо і розвиток трудового виховання школярів в Україні // Я.Ряппо і розвиток національної системи освіти України: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир. - 1995. - С. 30-31 (0,06 авт. арк.).

  5. Еремеева В.М. Индивидуальный подход как основа усовершенствования процесса обучения // Проблемы организации уч.-восп. процесса в период перехода на новые специальности подготовки: Матер. VІІІ научн.-метод. конф. ЖВУРЭ ПВО. – Житомир. - 1995. - С. 12 (0,06 авт. арк.).

  6. Єремеєва В.М. Про деякі аспекти індивідуального підходу в роботі з важковиховуваними дітьми // Психолого-педагогічні фактори підвищення професійної майстерності вчителя-вихователя: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир. - 1995. - С. 130-131 (0,125 авт. арк.).

  7. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Педагогічне спілкування в підготовці студентів до індивідуальної роботи з учнями //Культура педагогічного спілкування як фактор гуманітаризації сучасної освіти: Матер. міжрегіон. наук. конф. – Суми.- 1996. - С. 101-102 (0,06 авт. арк.).

  8. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Іван Огієнко і розвиток національної школи в Україні // Іван Огієнко й утвердження гуманітарної науки та освіти в Україні: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир. - 1997. - С. 28 (0,03 авт. арк.).

  1. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Індивідуальні завдання з педагогічних дисциплін як засіб формування творчого мислення майбутніх учителів // Творче, практичне і критичне мислення: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Житомир. - 1997. - С. 128-130 (0,09 авт. арк.).

  2. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Місце педагогічної спадщини А.С.Макаренка в підготовці майбутніх учителів до соціально-педагогічної діяльності // Творча спадщина А.С.Макаренка у контексті сучасної педагогічної науки і практики: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. - Суми-Харків-Полтава. - 1998. - С. 321-325 (0,125 авт. арк.).

  3. Єремеєва В.М. До питання технології індивідуалізації у вивченні педагогічних дисциплін //Нові педагогічні технології в контексті сучасних концепцій змісту освіти: Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. – Луганськ. – 1998. - С. 178-179 (0,125 авт. арк.).

  4. Єремеєва В.М. До питання про індивідуалізований технологічний підхід в підготовці сучасного спеціаліста // Матер. ХІ військово-наук. конф. ЖВІРЕ.– Житомир. - 1998. - Ч.1. -С. 13 (0,06 авт. арк.).

  5. Єремеєва В.М., Осадча З.А. Про роль індивідуальної самостійної роботи в підготовці сучасного спеціаліста // Матер. ХІ військово-наук. конф. ЖВІРЕ. . – Житомир. - 1998. - Ч.1-С. 14 (0,03 авт. арк.).

  6. Єремеєва В.М. Реалізація індивідуального підходу в структурі модульного навчання // Матер. ХІ наук.-метод. конф. ЖВІРЕ. – Житомир. - 2000. - С. 11 (0,06 авт. арк.).

  7. Єремеєва В.М. Індивідуальні навчальні вміння як основа діяльності майбутнього спеціаліста // Матер. ХІІ військово-наук. конференції ЖВІРЕ. - Житомир,. - 2000. - Ч.1. - С. 17-18 (0,125 авт. арк.).