Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


Каленська Ольга Вікторівна. Патоморфологія місцевих регуляторних систем (APUD та імунної) жовчного міхура при різних формах холециститу : Дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / Івано- Франківський держ. медичний ун-т. — Івано-Франківськ, 2006. — 165арк. — Бібліогр.: арк. 147-165.



Анотація до роботи:

Каленська О.В. Патоморфологія місцевих регуляторних систем (APUD та імунної) жовчного міхура при різних формах холециститу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.02- патологічна анатомія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню особливостей морфологічних змін регуляторних систем жовчного міхура – місцевої ендокринної та імунної систем при різних формах холециститів. При цьому використовували гістологічні, гістохімічні, електронномікроскопічні та морфометричні методи для дослідження 135 жовчних міхурів (хронічний калькульозний і некалькульозний холецистит, деструктивні форми холециститу, контрольна група). При хронічному холециститі, особливо при жовчекам'яній хворобі в слизовій оболонці встановлено зростання кількості ендокринних Ес-клітин у порівнянні з жовчними міхурами без патології, відмічено на ультраструктурному рівні зростання морфо-функціональної активності цих клітин, які здійснюють за рахунок своєї секреторної функції вплив на перебіг запалення і проліферацію сполучної тканини в стінці жовчного міхура. При деструктивних формах холециститу відмічено значне зменшення кількості Ес-клітин за рахунок некротичних змін в слизовій оболонці жовчного міхура. Імунна система жовчного міхура представлена міжепітеліальними лімфоцитами, дифузною та вогнищеною інфільтрацією в підслизовій основі слизової оболонки та м'язевій оболонці, яка при хронічному некалькульозному холециститі за щільністю розподілу клітин в три рази більше, а при жовчекам'яній хворобі в шість разів більше у порівнянні з нормою.

Встановлено позитивну кореляційну залежність між змінами в місцевій ендокринній та імунній системах жовчного міхура, яка свідчить про взаємозв’язок і взаємодію цих систем, а також їхню участь в пато- і морфогенезі хронічних холециститів.

1.У дисертаційній роботі подане вирішення науково-практичного завдання, яке полягало у вивченні особливостей морфологічних змін регуляторних систем жовчного міхура, а саме ендокринної та імунної систем, при хронічних холециститах, що дозволило поглибити уяву про морфогенез та патогенез захворювання.

2. При хронічному холециститі, особливо при жовчнокам’яній хворобі, в епітелії слизової оболонки жовчного міхура відмічено зростання кількості ендокринних Ес- клітин у порівнянні із такими в міхурах в нормі . В контрольній групі в дні жовчного міхура середня кількість ендокринних клітин на 1 мкм2 склала 3,3 ± 0,19, при хронічному некалькульозному холециститі 5,0 ± 0,35 ; в тілі жовчного міхура відповідно 4,4±0,38 ; і 5,6 ±0,36 ; і 7,7 ±0,38 ; в шийці жовчного міхура – 6,6 ± 0,6 ; 7,7 ±0,37 ; 9,9 ±0,4.

3. Відмічено зростання морфофункціональної активності Ес-клітин, що на ультраструктурному рівні визначалось гіперплазією та гіпертрофією мітохондрій, гранулярної ендоплазматичної сітки, збільшенням кількості секреторних гранул з виділенням їх вмісту в міжклітинні простори при жовчнокам’яній хворобі.

4. Збільшення кількості ендокринних клітин та підвищення їх функціональної активності при хронічних холециститах забезпечує підвищене виділення в міжклітинний простір їх секреторного продукту-серотоніну, який є медіатором запалення, стимулює виділення слизу залозистими клітинами, сповільнює всмоктування води і електролітів, порушує міжклітинні взаємовідносини, стимулює активацію фібробластів, сприяє розвитку сполучної тканини в стінці жовчного міхура, що призводить до дискенезії та атонії органу, а всі перераховані фактори сприяють виникненню каменів жовчного міхура.

5. При деструктивних формах холециститу в слизовій оболонці жовчного міхура спостерігається значне зменшення кількості Ес-клітин та секреторних гранул в них, а також наявність зруйнованих ендокриноцитів.Кількість ендокринних клітин на 1 мкм2, в дні жовчного міхура становила 1,6 ±0,12 , в тілі – 1,5 ± 0,12 , в шийці – 2,7±0,13 , що вірогідно менше , ніж в контрольній групі.

6. При хронічному некалькульозному холециститі вогнищева лімфоїдна інфільтрація за щільністю розподілу клітин в стінці жовчного міхура складає 20 клітин, що в три рази більше порівняно з нормою (6-7 клітин), при жовчнокам’яній

хворобі – 33 клітини, що в шість разів більше, ніж в нормі. При хронічному некалькульозному холециститі виявлено вогнищеву лімфоїдну інфільтрацію в м’язевій оболонці тіла жовчного міхура. Ці дані свідчать про включення місцевої імунної системи в патологічний процес.

7. При жовчнокам’яній хворобі в підслизовій основі слизової оболонки , та між волокнами м’язевої оболонки у всіх відділах жовчного міхура виявлено вогнищеві скупчення лімфоїдної тканини у вигляді вузликів без гермінативних центрів, що свідчить про недостатню функцію місцевої імунної системи органа, та необхідність використовувати методи корекції імунного статусу організму при даній хворобі.

8. Встановлена позитивна кореляційна залежність (r< 0,76; p< 0,01) між змінами в місцевій ендокринній та імунній системах жовчного міхура, що свідчить про взаємозв’язок і взаємодію цих систем, а також їхню участь в пато- і морфогенезі хронічних холециститів.

Публікації автора:

  1. Каленська О.В. Морфофункціональна характеристика компонентів АРUD - системи жовчного міхура при хронічному холециститі // Буковинський медичний вісник. - 2001. - № 1-2.- С.221-223.

  2. Каленська О.В. Деякі аспекти патогенезу та нові підходи до класифікацій холециститів // Галицький лікарський вісник. - 2001. - №2.- С.123-126.

  3. Каленська О.В. Морфологічні особливості лімфоїдної тканини в стінці жовчного міхура при різних формах холециститу // Буковинський медичний вісник. - 2001. - № 3-4.- С.47-48.

  4. Каленська О.В. Патоморфологія елементів АРUD та імунної системи жовчного міхура при різних формах холециститу // Галицький лікарський вісник.-2002. - №1.- С.123-126.

  5. Каленська О.В. Мікроциркулярне русло жовчного міхура в нормі та при жовчекам'яній хворобі./ II-Міжнародна конференція. Мікроциркуляція та її зміни. — 2002. Київ – тези.- С.66.

  6. Каленська О.В. Особливості цитоархітектоніки лімфоїдних структур стінки жовчного міхура при різних формах холециститу/ Шостий міжнародний конгрес студентів та молодих вчених .-2002. Тернопіль - тези с.296.

  7. Каленська О.В. Патоморфологія та міжклітинна кооперація елементів нейроендокринної та імунних систем стінки жовчного міхура при різних формах холециститу // IV Українська конференція молодих вчених, присвячена пам'яті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса. - 24 січня 2003. Київ-тези.- С.199-100.

  8. Каленська О.В. Патоморфологія та міжклітинна кооперація елементів нейроендокринної та імунної систем стінки жовчного міхура при різних формах холециститу // Запорожский медицинский журнал .-2005.-№3.- С.84.