Горбунова Ольга Володимирівна. Патологія репродуктивної системи у жінок з оперованою маткою : дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика МОЗ України. — К., 2006. — 257арк. — Бібліогр.: арк. 227-257.
Анотація до роботи:
Горбунова О.В. Патологія репродуктивної системи у жінок з оперованою маткою. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2007.
Дисертація присвячена особливостям репродуктивної функції жінок з рубцем на матці різної етіології, а також можливостям зниження гінекологічної захворюваності, акушерської та перинатальної патології. Метою роботи є зниження частоти та ступеня прояву патології репродуктивної системи, акушерських і перинатальних ускладнень у жінок з оперованою маткою на підставі вивчення клініко-функціональних, морфологічних, ендокринних і мікробіологічних аспектів, а також розробка та впровадження алгоритму прогностичних і лікувально-профілактичних заходів. Встановлено, що основними клінічними симптомами патології репродуктивної системи у жінок після кесарева розтину є больовий синдром, порушення менструального циклу, диспаревнія, зниження сексуальної активності, порушення мікробіоценозу статевих шляхів і нейроендокринна симптоматика. При цьому частота основних клінічних проявів зростає впродовж 2 років після розродження. З’ясовано ехографічні особливості стану органів малого таза, щитовидної та молочних залоз, ендокринного статусу і мікробіоценозу статевих шляхів у жінок з оперованою маткою. Встановлено взаємозв’язок між клінічними, ехографічними, ендокринними і мікробіологічними особливостями у жінок, які розроджені абдомінальним шляхом та перенесли консервативну міомектомію. Вивчено аспекти клінічного перебігу вагітності, пологів та стану новонароджених у жінок з рубцем на матці після кесарева розтину і консервативної міомектомії. З’ясовано особливості формування та функціонального стану фетоплацентарного комплексу у жінок з оперованою маткою. Розроблено та впроваджено алгоритм прогностичних та лікувально-профілактичних заходів у жінок з рубцем на матці після кесарева розтину і консервативної міомектомії з метою зниження частоти патології репродуктивної системи та поліпшення перинатальних наслідків розродження.
В дисертації наведено дані та нове вирішення наукової проблеми сучасного акушерства та гінекології – патології репродуктивної системи у жінок з оперованою маткою на підставі вивчення клініко-функціональних, морфологічних, ендокринних і мікробіологічних аспектів, а також розробки і впровадження алгоритму прогностичних і лікувально-профілактичних заходів.
1. У жінок після операцій на матці мають місце порушення в репродуктивній системі, такі, як порушення менструального циклу (30,0%), хронічні запальні процеси геніталій (30,0%), аденоміоз (10,0%) та гіперпластичні процеси ендометрія (6,7%).
2. Кесарів розтин є фактором ризику розвитку патології репродуктивної системи у кожної третьої жінки.
3. Основними клінічними симптомами патології репродуктивної системи у жінок після кесарева розтину є больовий синдром, порушення менструального циклу, диспаревнія, зниження сексуальної активності, порушення мікробіоценозу статевих шляхів і нейроендокринна симптоматика. При цьому частота основних клінічних проявів зростає впродовж 2 років після розродження: через 3 місяці – 1,8 на одну пацієнтку, через 6 місяців – 2,4, через 12 місяців – 3,2 і після 24 місяців – 4,1 на одну пацієнтку.
4. Основні зміни гомеостазу у пацієнток після кесарева розтину характеризуються порушеннями ендокринного статусу (збільшення вмісту Е, ЛГ, ФСГ і К); імунологічного (зниження рівня СD3+; СD4+; СD16+ і СD20+ за одночасного збільшення числа СD8+ і СD23+) та мікробіологічного (зниження числа Lactobacillus spp. і Bifidobacterium spp. за одночасного збільшення числа E. coli; Enterococcus spp., S. aureus, а також поява Bacteroides spp., Peptococcus spp. і Peptostreptococcus spp.).
5. Віддалені наслідки консервативної міомектомії характеризуються високою частотою рецидиву (20,0%) на фоні збереженої клінічної симптоматики: нейроендокринні прояви (46,7%), хронічний тазовий біль (36,7%), дисменорея (20,0%), диспаревнія (16,7%).
6. Висока частота рецидиву лейоміоми матки після ендоскопічного лікування зумовлена збереженням ендокринних (збільшення вмісту Е, ЛГ і ФСГ) та імунологічних порушень (зниження числа СD3+ і СD4+ на фоні одночасного збільшення СD8+) впродовж 2 років після проведеної операції.
7. Вагітність у жінок з рубцем на матці характеризується високою частотою плацентарної недостатності (57,5%); гестаційної анемії (50,0%) і загрози переривання вагітності (17,5%). В структурі плацентарної недостатності переважає хронічна гіпоксія плода (52,5%) порівняно зі зміною об'єму навколоплодових вод (37,5%) і ЗВУР плода за асиметричним варіантом (20,0%). Розвиток плацентарної недостатності у жінок з рубцем на матці починається з 28 тижнів (зниження вмісту ЕС, ХГ, ПЛ, SP1 на фоні одночасного збільшення рівня РР12 і РР14); в 32-33 тижні відбуваються ехографічні, біометричні та допплєрометричні зміни, що зберігаються до розродження.
8. Перинатальні результати розродження жінок з рубцем на матці характеризуються високою частотою асфіксії новонароджених легкого (20,0%) і середньотяжкого ступенів (17,5%), а також постгіпоксичної енцефалопатії (25,0%).
9. Частота післяопераційних ускладнень у жінок з рубцем на матці складає 25,0%: ранової інфекції – 15,0%, порушень контрактильної активності матки – 12,5% і ендометриту – 7,5%.
10. Використання запропонованого алгоритму лікувально-профілактичних і реабілітаційних заходів дозволяє знизити частоту патології репродуктивної системи і поліпшити результати розродження:
після кесарева розтину знизити частоту порушень менструального циклу в 1,8 разу і хронічних запальних процесів – в 2,3 разу, а також запобігти розвитку гіперпластичних процесів ендометрія, аденоміозу і гнійно-запальних процесів матки і придатків;
після консервативної міомектомії зменшити частоту рецидиву в 3 рази;
під час вагітності та розродження знизити частоту плацентарної недостатності в 1,9 разу; ЗВУР плода – в 1,7, асфіксії новонароджених – в 2,5, ранової інфекції – в 3, порушень контрактильної активності матки – в 2,5 і ендометриту – в 2,5 разу.
Публікації автора:
Вдовиченко Ю.П., Горбунова О.В. Доцільність внутрішньоматкової контрацепції у жінок після консервативної міомектомії // Вісник наукових досліджень (Тернопіль). – 2002. – №2 – С. 72–73 (Здобувачем особисто проаналізована література, зібрано матеріал, проведено аналіз результатів, стаття підготовлена до друку).
Горбунова О.В. Актуальні аспекти відстрочених ускладнень операції кесарева розтину // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Вип. 11. – Кн. 3. – К, 2002. – С. 493–497.
Горбунова О.В. Корекція нейроендокринних порушень у жінок, які перенесли ендометрит після операції кесарева розтину // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Медицина». – 2003. – Вип. 21. – С. 222–226.
Горбунова О.В. Актуальные аспекты восстановительного лечения женщин, перенесших эндометрит после операции кесарева сечения // Медико-социальные проблемы семьи. – 2003. – Т. 8, №2. – С. 38–41.
Вдовиченко Ю.П., Баскаков П.Н., Горбунова О.В. Актуальні аспекти реабілітації жінок після масивних акушерських кровотеч // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. – №6. – С. 87–90 (Здобувачем особисто проаналізована література, зібрано матеріал, проведено аналіз результатів, підготовлена презентація для доповіді).
Вдовиченко Ю.П., Баскаков П.Н., Горбунова О.В. Реабілітація жінок, які перенесли ендометрит після операції кесарева розтину // Одесский медицинский журнал. – 2003. – №6 (80). – С. 54–56 (Здобувачем особисто проаналізована література, зібрано матеріал, проведено аналіз результатів).
Горбунова О.В. Особенности состояния новорожденных у женщин с миомой матки и с рубцом на матке после консервативной миомэктомии // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Збірник наукових праць. – Вип. 9. – Київ-Луганськ, 2003. – С. 33–36.
Горбунова О.В. Перинатальні наслідки розродження жінок з міомою матки та з рубцем після консервативної міомектомії // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Вип. 12. – Кн. 3. – 2003. – С. 203-206.
Горбунова О.В. Віддалені наслідки кесарева розтину у жінок, які мешкають у різних зонах радіаційного ураження // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. –№4. – С. 80–82.
Горбунова О.В. Кесарево сечение – как фактор риска патологии репродуктивной системы // Медико-социальные проблемы семьи. – 2004. – Т. 9, №3. – С. 40–41.
Горбунова О.В. Особливості розродження вагітних з рубцем на матці // Одеський медичний журнал. – 2004. – №5 (85). – С. 45-47.
Горбунова О.В. Особливості патології репродуктивної системи після абдомінального розродження // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Медицина». – Вип. 23. – 2004. – С. 170–172.
Горбунова О.В. Влияние осложненного абдоминального родоразрешения на репродуктивное здоровье женщин // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Збірник наукових праць. – Вип. 11. – Київ-Луганськ, 2004. – С. 42–47.
Горбунова О.В. Шляхи зниження гнійно-запальних ускладнень після кесарева розтину у жінок з герпетичною інфекцією // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Вип. 13. – Кн. 6. – Київ, 2004. – С. 66–68.
Горбунова О.В. Пути снижения патологии репродуктивной системы у женщин с оперированной маткой // Репродуктивное здоровье женщины. – 2005. – №4 (24). – С. 136–138.
Горбунова О.В. Відновне лікування жінок після консервативної міомектомії // Вісник наукових досліджень (Тернопіль). – 2005. – №2 (39). – С. 94–95.
Горбунова О.В. Прогнозування патології репродуктивної системи у жінок з оперованою маткою // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. – №6. – С. 82–85.
Горбунова О.В. Современные аспекты профилактики гнойно-воспалительных осложнений после кесарева сечения у женщин группы высокого риска // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Збірник наукових праць. – Вип.12. – Київ-Луганськ, 2005. – С. 20–24.
Горбунова О.В. Актуальные аспекты последствий лапароскопической консервативной миомэктомии // Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики: Збірник наукових праць. – Вип.13. – Київ-Луганськ, 2006. – С. 76–80.
Горбунова О.В. Роль гистероскопии в диагностике и лечении «болезней оперированной матки» // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Шупика. – Вип. 15. – Кн. 3. – Київ, 2006. – С. 192–195.
Горбунова О.В., Хачатуров В.Г., Караїм О.С. Репродуктивна функція жінок після консервативної міомектомії // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К.: Інтермед, 2002. – С. 158–160 (Здобувачем особисто проаналізована література, зібрано матеріал, проведено аналіз результатів, стаття підготовлена до друку).
Chermak I., Khachaturov V., Gorbunova O. On Some Problems of Intrauterine Contraception in Women after Conservative Myomectomy // Czech Gynaecology. 17th European Congress of Obstetrics and Gynaecology EAGO/EBCOG. – Prague, 2002. (Здобувачем особисто проаналізована література, зібрано матеріал, проведено аналіз результатів, стаття підготовлена до друку, підготовлена презентація для доповіді).
Горбунова О.В. Влияние отдаленных осложнений абдоминального родоразрешения на репродуктивную функцию женщин // Тезисы докладов научно-практической конференции «Актуальные аспекты репродуктивного здоровья». – Здоровье женщины. – 2002. – №1 (9). – С. 130.
Горбунова О.В. Приемлемость и эффективность внутриматочной контрацепции у женщин после консервативной миомэктомии // Тезисы докладов научно-практической конференции «Актуальные аспекты перинатологии». – Репродуктивное здоровье женщины. – 2002. – №1 (10). – С. 138–139.
Горбунова О.В. Абдоминальное родоразрешение как фактор риска развития патологии репродуктивной системы // Тезисы докладов научно-практической конференции «Актуальные аспекты репродуктивного здоровья». – Репродуктивное здоровье женщины. – 2004. – №2 (18). – С. 159.
Горбунова О.В. Патология репродуктивной системы у женщин с рубцом на матке // Проблемы репродукции. – Спец. выпуск, первый международный конгресс по репродуктивной медицине. – Москва, 2006. – С. 201.
Горбунова О.В. Репродуктивне здоров’я – запорука щасливого майбутнього наших нащадків» // Актуальні питання підтримки репродуктивного здоров’я населення м. Києва: Матеріали конференції. – Київ, 2006. – С. 49–51.
Патенти:
Патент UA №10145, затв. 15.11.2005 р., бюл. №11; МПК 7 А61К 39/395; А61Р 31/20. Спосіб профілактики гнійно-септичних ускладнень після кесарева розтину у жінок з герпетичною інфекцією // Вдовиченко Ю.П., Горбунова О.В.
Патент UA №14914, затв. 15.06.2006 р., бюл. №6; МПК А61К 38/00; А61К 31/13. Спосіб реабілітації жінок, які перенесли гнійно-септичні ускладнення після кесарева розтину // Вдовиченко Ю.П., Горбунова О.В.