Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


727. Сусла Олександр Богданович. Патогенетичні особливості функціонально-структурних порушень в серці та змін імунологічної реактивності у дорослих і старих тварин з адреналіновою міокардіодистрофією: дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2004.



Анотація до роботи:

Сусла О.Б. Патогенетичні особливості функціонально-структурних порушень в серці та змін імунологічної реактивності у дорослих і старих тварин з адреналіновою міокардіодистрофією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. – Тернопіль, 2004.

Робота присвячена з’ясуванню ролі порушень проксидно-антиоксидної системи, змін гуморального імунітету, фагоцитозу та ендогенної інтоксикації в динаміці розвитку пошкодження серця за адреналінової міокардіодистрофії у дорослих і старих тварин. Досліджено характер морфофункціональних перетворень в серці при його адренергічному ураженні.

Показано, що в умовах адреналінової міокардіодистрофії відбувається активація вільнорадикального окиснення ліпідів, пригнічується активність ферментів енергозабезпечення в кардіоміоцитах, виникають істотні порушення імунологічної реактивності, розвивається синдром ендогенної інтоксикації та складна структурно-функціональна реконструкція відділів міокарда. За дії кардіотоксичної дози адреналіну, ураження міокарда є більш вираженим у старих щурів, порівняно з дорослими, і зберігається до 14-ї доби експерименту.

Отримані дані є теоретичною основою для розробки нових способів диференційованої патогенетичної профілактики і корекції експериментальних адренергічних уражень міокарда.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у з’ясуванні у дорослих і старих тварин особливостей патогенезу функціонально-структурних порушень в серці та змін імунологічної реактивності в динаміці розвитку адреналінової міокардіодистрофії, яке вирішене комплексом біохімічних, імунологічних, морфофункціональних і морфометричних досліджень і є теоретичною основою для розробки нових методів диференційованої патогенетичної профілактики і корекції експериментальних адренергічних уражень міокарда, та зроблено висновки:

1. З віком у здорових тварин активуються процеси пероксидного окиснення ліпідів та пригнічується активність антиоксидної системи. В умовах адреналінової міокардіодистрофії відбувається активація вільнорадикального окиснення ліпідів в серці та крові тварин, що виявляється у зростанні вмісту продуктів пероксидного окиснення ліпідів (ТБК-активних продуктів, гідропероксидів ліпідів) та зміні активності антиоксидної системи (знижується активність супероксиддисмутази, каталази, вміст SH-груп в міокарді та підвищується вміст церулоплазміну з фазними змінами активності каталази і вмісту SH-груп в крові), причому більше у старих щурів і в перші доби експерименту. На 3-ю добу адреналінової міокардіодистрофії концентрація ТБК-активних продуктів у серцевому м’язі дорослих щурів підвищується в 1,5 раза, в старих – у 1,9 раза; активність каталази знижується у 1,2 і 1,4 раза, а вміст церулоплазміну плазми крові зростає в 1,4 і 1,2 раза відповідно.

2. У старих інтактних тварин, порівняно з дорослими, нижча активність ферментів енергозабезпечення в кардіоміоцитах та цитолітичних процесів. За дії кардіотоксичної дози адреналіну значно пригнічується активність сукцинатдегідрогенази, цитохромоксидази в серцевому м’язі та зростає активність трансаміназ (аспартат-, аланінамінотрансфераза) у сироватці крові дорослих і старих щурів. Максимальні зміни спостерігалися у старих тварин на 1-у добу досліджень: активність сукцинатдегідрогенази знижувалась до (2,95±0,14) (ммоль/(кгхв), цитохромоксидази – до (5,94±0,13) (ммоль/(кгхв); активність аспартат- та аланінамінотрансферази підвищувалась до (0,367±0,013) і (0,134±0,008) (мккат/л) відповідно (Р<0,001).

3. З віком за нормальних умов підвищується вміст циркулюючих імунних комплексів, концентрація імуноглобулінів класів А і G, знижується комплементарна активність сироватки крові та потужність фагоцитарної системи. Адреналінова міокардіодистрофія супроводжується суттєвими змінами імунного гомеостазу організму, диспропорційно зростає вміст основних класів імуноглобулінів, рівень циркулюючих імунних комплексів, активність комплементу та пригнічується фагоцитарна активність лейкоцитів. Ці порушення більш виражені у старих тварин, що підтверджується тривалою реституцією їх імунологічних параметрів до 14-ї доби експерименту (вміст циркулюючих імунних комплексів у старих тварин відносно дорослих був вищим на 42,0 %, концентрація Ig А – на 35,2 %, Ig М – на 21,3 %, Ig G – на 26,6 %, а фагоцитарне число було нижчим на 17,1 %).

4. В процесі старіння рівень маркерів ендогенної інтоксикації зростає. За дії кардіотоксичної дози адреналіну посилюється ендогенна інтоксикація, про що свідчить наростання молекул середньої маси при довжині хвилі 254 нм та 280 нм (максимальні зміни (3-я доба) у дорослих щурів складали відповідно 143,0 % та 157,1 %; у старих – 156,5 % та 171,4 % від рівня інтактних). Аналогічні особливості виявлені щодо сорбційної здатності еритроцитів. Маркери ендотоксемії у старих тварин не поверталися до норми до кінця періоду спостереження.

5. З віком у здорових тварин виникає гіпертрофія та розширення відділів міокарда з переважаючим збільшенням маси та дилятацією лівого шлуночка. Адреналінова міокардіодистрофія супроводжується збільшенням маси частин серця, розширенням його камер з переважаючою гіпертрофією і дилятацією лівого шлуночка та розвитком дилятаційних процесів у віддалені терміни патології і більшою мірою у старих піддослідних тварин (на 7-ю добу експерименту площа ендокардіальної поверхні лівого шлуночка у дорослих щурів відносно контролю була більшою в 1,2 раза, у старих – в 1,3 раза; питома маса лівого шлуночка зменшувалася в 1,1 та 1,2 раза відповідно).

6. Електрокардіографічні показники контрольних дорослих і старих тварин, за винятком систолічного показника, який зростає у старих щурів, істотно не відрізняються між собою. За адреналінової міокардіодистрофії відбувається значне порушення функціонального стану серця, причому більш суттєві зміни метаболізму та біоелектричної активності міокарда виявлено у старих тварин і в перші доби експерименту. На 1-у добу від введення адреналіну у старих щурів встановлено зниження вольтажу зубця R на 27,0 %, амплітуди зубця Т на 65,4 %, скорочення інтервалу R-R на 8,2 % та зниження величини показника R/T (3-я доба) на 48,2 %.

7. Морфологічно в старості за нормальних умов серцевий м’яз характеризується збільшеною кількістю потовщених колагенових волокон і незначними дефектами з боку білоксинтезуючого, енергетичного та скоротливого апаратів клітин. Одноразове введення кардіотоксичної дози адреналіну спричиняє появу в серці некротичних, дистрофічних, некробіотичних, інфільтративних процесів та гемодинамічних розладів із пошкодженням судин мікроциркуляторного русла. В термін до 14-ї доби експерименту не відбувається повного відновлення морфології міокарда на мікроскопічному і субмікроскопічному рівнях, особливо у старих піддослідних щурів.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО НАУКОВОГО ТА ПРАКТИЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗДОБУТИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

1. Виявлені закономірності морфофункціональних змін в серці та порушень імунологічної реактивності у дорослих і старих тварин за умов адренергічного пошкодження можуть бути теоретичною базою для розробки способів корекції, які дозволять попередити патологічну перебудову серцевого м’яза, а також напрацювати критерії прогнозу змін у міокарді залежно від віку.

2. Дослідження показників гуморального імунітету, фагоцитозу, ендогенної інтоксикації та вільнорадикального окиснення ліпідів можна вважати додатковими діагностичними критеріями для оцінки тяжкості перебігу адренергічних уражень міокарда.

3. При виборі адекватних методів корекції і оцінки адренергічних ушкоджень серця враховувати вікові особливості організму та перебігу патологічного процесу.

4. Для адекватного виявлення принципів структурно-функціональної організації відділів міокарда у тварин та їхніх змін за умов його адренергічного ураження доцільно використовувати морфометричні методи дослідження.

5. Основні положення дисертації використовувати у навчальному процесі на кафедрах патологічної фізіології, патологічної анатомії, медицини катастроф і військової медицини, кардіології, внутрішніх хвороб вищих навчальних закладів МОЗ і МОН України, а також у роботі профільних наукових лабораторій.

Публікації автора:

1. Мисула І.Р., Сусла О.Б., Балабан Ю.С. Динаміка маркерів ендогенної інтоксикації у дорослих та старих тварин в умовах розвитку адреналінової міокардіодистрофії // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 1. – С. 102-104. (Автором самостійно зібрано та систематизовано матеріал, виконано експериментальну частину, проведено статистичну обробку результатів, написано статтю).

2. Сусла О.Б., Мисула І.Р., Лісничук Н.Є. Особливості змін імунологічної реактивності у дорослих та старих тварин з адреналіновою міокардіодистрофією // Медична хімія. – 2002. – Т.4, № 3. – С. 42-45. (Автором проведено аналіз даних літератури, зроблено експериментальну частину роботи, здійснено аналіз та статистичну обробку, підготовлено матеріал до друку).

3. Сусла О.Б. Вікові зміни метаболізму в серцевому м’язі щурів у динаміці розвитку адреналінової міокардіодистрофії // Медична хімія. – 2004. –Т. 6, № 1. – С. 41-47.

4. Сусла О. Динаміка показників гуморального імунітету і фагоцитозу у дорослих та старих тварин за розвитку адреналінової міокардіодистрофії // Матеріали VІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 248.

5. Сусла О. Оцінка вираженості ендотоксемії у щурів різного віку за умов адренергічного впливу // Матеріали VІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 249.

6. Сусла О. Деякі аспекти патогенезу адренергічного ушкодження серця з урахуванням вікових особливостей // Матеріали VІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 213.

7. Сусла О.Б. Особливості патогенезу структурних порушень в серці дорослих і старих щурів при розвитку адреналінової міокардіодистрофії // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції викладачів, студентів та молодих вчених “Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини”. – Суми, 2004. – С. 37.

8. Сусла О., Сусла Г. Кількісні морфологічні зміни в серці тварин різного віку за розвитку адренергічного пошкодження // Матеріали VІІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 175. (Автором самостійно виконано експериментальну частину роботи, систематизовано матеріал, проведено статистичну обробку, написано тези).