Власенко Ольга Олександрівна. Патогенетичні і клінічні аспекти відновлю-вального лікування хворих на постінфарктний кардіосклероз на санаторному етапі. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2007.
Анотація до роботи:
Власенко О.О. Патогенетичні і клінічні аспекти відновлювального лікування хворих на постінфарктний кардіосклероз на санаторному етапі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступені кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11. – кардіологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007 р.
Дисертація присвячена дослідженню особливостей ремоделювання міокарду ЛШ в постінфарктному періоді захворювання, характеру розвитку ХСН у хворих в залежності від структурно-функціональних і електрофізіологічних особливостей ремоделювання серця і можливим шляхам її корекції бета-адреноблокаторами (метопрололом, карведілолом, бісопрололом). Досліджено зв’язок кардіальних гормонів (НА, Ал, МНУП) на процеси ремоделювання міокарду ЛШ та їх участі в патогенетичних механізмах розвитку ХСН.
Встановлено значення, яке стосується патогенетичних механізмів ХСН на ранніх стадіях її розвитку, гіпертрофії міокарду ЛШ і наступній діастолічній дисфункції міокарду і зниженню скоротливої здатності лівого передсердя, в той час як починаючи з III ФК ХСН основне значення для розвитку ХСН належить дилатації порожнин серця і існуючій збільшеній масі міокарду ЛШ.
Показано, що в походженні ремоделювання міокарду ЛШ важливе місце належить активації нейрогуморальних індикаторів САС і РААС системам (норадреналіну та альдостерону) і активації МНУП, збільшення концентрації яких в плазмі периферичній венозній крові прямо корелює зі ступеню гіпертрофії міокарду, а також важкістю ХСН і величиною ФВ.В роботі обґрунтовані і розроблені методи медикаментозної корекції ХСН, які основані на використанні цілеспрямованої блокади дії САС і РААС систем: бета-адреноблокаторів – метопрололу, карведілолу, бісопрололу.
При цьому було показано, що позитивні фармакодинамічні ефекти цих препаратів проявляються в зменшенні ступені гіпертрофії міокарду ЛШ і збільшенні внеску в систолу ЛШ. останнє призводить до покращання систолічної функції, що реалізується в збільшенні ФВ.
Санаторний етап відновлювального лікування хворих на постінфарктний кардіосклероз характеризується активацією процесів ремоделювання міокарду ЛШ: дилатацією порожнин ЛШ та збільшення в першу чергу кінцево-систолічного об’єму, з розвитком концентричної та ексцентричної гіпертрофії міокарду, що поряд зі змінами морфоструктури міокарду в поєднанні з посиленням утворення кардіальних гормонів (норадреналіну, альдостерону, мозкового натрійуретичного пептиду) проявляється дисфункцією лівого шлуночка серця.
Утворення концентричного ремоделювання міокарду супроводжується зниженням процесів релаксації і зменшенням швидкості потоку раннього діастолічного наповнення лівого шлуночку. Приєднання систолічної дисфункції міокарду зі зменшенням швидкості передсерднього наповнення свідчить про прогресування серцевої недостатності і появу систолічної дисфункції міокарду та утворення ексцентричної гіпертрофії міокарду.
Вміст в периферичній венозній крові норадреналіну і альдостерону становить один з найбільш ранніх предикторів нейрогуморальних змін, підвищення яких виникає, починаючи з ранніх стадій розвитку ХСН, в той час як рівень мозкового натрійуретичного пептиду підвищується починаючи з Ш ФК ХСН і є індикатором її важкості і свідчить про приєднання систолічної дисфункції міокарда ЛШ.
В період відновлювального лікування у хворих на постінфарктний кардіосклероз зміни нейрогуморальних механізмів регуляції серцево-судинної системи, вміст в крові норадреналіну, альдостерону і мозкового натрійуретичного пептиду супроводжується ремоделюванням міокарду ЛШ, змінами його функції з розвитком хронічної серцевої недостатності, яке здійснюється шляхом цілеспрямованого впливу на інтенсивність ефекторів цих систем.
Особливості ремоделювання міокарду ЛШ, нейрогуморального стану і розвиток ХСН визначають характер медикаментозної терапії у вигляді раннього застосування блокаторів ефекторних нейрогуморальних систем: блокаторів бета-адренергичних рецепторів (метопролола, карведілола, бісопролола).
Фармакодинамічні ефекти бета-адреноблокаторів реалізуються за рахунок поменшання нейрогуморальних механізмів ХСН у вигляді пониження рівня в крові МНУП, НА і Ал, затримки та зворотнього розвитку ремоделювання міокарду ЛШ по відношенні концентричної гіпертрофії міокарду та покращання релаксації ЛШ.
Публікації автора:
Власенко О.А.Структурно-функциональные особенности ремоделирования миокарда левого желудочка сердца у больных инфарктом миокарда на санаторном этапе реабилитации // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. – 2004. - № 639 (выпуск 9). - «Медицина». – С.46 – 51.
Власенко О.А. Механизмы развития хронической сердечной недостаточности в постинфарктном периоде у больных ишемической болезнью сердца // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. – 2005. - № 658 (выпуск 10). - «Медицина». – С. 51 -57.
Власенко О.А. Медикаментозная коррекция метопрололом структурно-функционального состояния миокарда у больных с постинфарктным ремоделированием миокарда // Вісник Сумського державного університету. – 2005. - № 7(79), (Серія медицина). – С. 118 – 126.
Деклараційний патент на корисну модель № 9755 7А61Р9/00, А61К31/00 «Спосіб диференційованого лікування хворих на ішемічну хворобу серця з метаболічним синдромом» /Власенко М.А., Деміхова Н.В., Власенко О.О. – Заявл. 28.03.2005; Опубл. 17.10.2005. – Бюл. № 10.
Годлевская О.М., Власенко М.А., Власенко О.А. Лечение бета-адреноблокаторами заболеваний сердечно-сосудистой системы // Сімейна медицина – досягнення і перспективи: Матеріали Всеукр. НПК – Київ, Харків, 2002. – С. 92.
Внесок дисертанта полягав у проведенні клінічного обстеження хворих та статистичній обробці даних.
Власенко М.А., Годлевская О.М., Власенко О.А., Магдалиц Т.И., Ихненко Р.Й., Псарева В.Г., Кочуева М.Н. Структурно-функциональное ремоделирование миокарда левого желудочка сердца у больных с постинфарктном периоде // Лекарства – человеку: Всеукр. НПК с международным участием – Харьков. - 2004. – С.34 – 36.
Автор забезпечувала проведення ехокардіографічного обстеження хворих, готувала матеріал до друку.
Власенко М.А., Магдалиц Т.И., Власенко О.А., Псарева В.Г. Лечение пароксизмов фибрилляции предсердий у больных артериальной гипертонией сочетанным применением пропанорма и гипотензивной терапии //Про. Мед. Ревю. – Київ. – 2005. – С. 43 - 44.
Автором здійснено набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих даних, узагальнення отриманих результатів.
Власенко М.А., Годлевская О.М., Власенко О.А., Магдалиц Т.И. Ремоделирование миокарда левого желудочка в постинфарктном периоде. Структурно-морфологические аспекты // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб, присвяченої пам’яті академіка Л.Т.Малої : Матеріали НПК – Харків. - 2005. – С. 39.
Внесок дисертанта полягав у обстеженні хворих та проведенні аналізу отриманих результатів.
Власенко М.А., Магдалиц Т.И., Власенко О.А. Коррекция эндотелиальной дисфункции у больных хронической сердечной недостаточностью модуляторами действия ренин-ангиотензиновой системы // Підготовка сімейних лікарів та моделі впровадження сімейної медицини в Україні: Матеріали Всеукр. НПК – Чернівці. - 2005. – С.114.
Автором проведена статистична обробка даних і аналіз отриманих результатів.
Власенко О.А. Влияние карведилола на структурно-функциональное состояние и диастолическую функцию миокарда у больных с постинфарктным кардиосклерозом // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. – № 9 (2). – С. 347 – 348.
Власенко О.А. Содержание норадреналина у больных с постинфарктным кардиосклерозом на санаторном этапе реабилитации // Щорічні терапевтичні читання: терапевтична клініка від науки до практичної охорони здоров’я, присвяченої пам’яті академіка Л.Т.Малої: Матеріали НПК – Харків. - 2006. – С. 45.