Лазарєва Світлана Ігорівна. Патогенетичне обґрунтування використання лікувальної гімнастики і рефлекторного масажу при спастичному церебральному паралічі у дітей. : Дис... канд. наук: 14.01.24 - 2006.
Анотація до роботи:
Лазарєва С.І. Патогенетичне обґрунтування використання лікувальної гімнастики і рефлекторного масажу при спастичному церебральному паралічі у дітей. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.24 – лікувальна фізкультура і спортивна медицина. – Дніпропетровська державна медична академія, Дніпропетровськ, 2005.
Основою дисертаційної роботи є підвищення ефективності лікування спастичних форм церебрального паралічу у дітей.
В процесі виконання роботи встановлено, що порушення рухової активності залежать від нозологічної форми захворювання та є одним з важливих синдромів, що визначають ступінь тяжкості церебрального паралічу у дітей.
Розроблено комплексний метод лікування з використанням лікувальної гімнастики в м’якій ігровій кімнаті та рефлекторного масажу кистей і стоп. Для верифікації ефективності проведеного у дітей лікування доцільно було вивчити динаміку сили м’язів, клініко-неврологічних показників, електричної активності головного мозку, а також активність відділів вегетативної нервової системи хворих на ДЦП. Розроблений та застосований нами метод дозволив підвищити ефективність відновлювального лікування хворих на спастичний церебральний параліч. Позитивний ефект проявився у підвищенні сили м’язів, збільшенні об’єму активних рухів, зниженні проявів парезу та гіпертонусу. Відзначались позитивні зміни в електричній активності головного мозку хворих дітей.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішене наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні патогенетичних механізмів впливу лікувальної гімнастики, рефлекторного масажу кистей і стоп у дітей, хворих на спастичний церебральний параліч, що сприяє удосконаленню підходів до реабілітації хворих із даною патологією на етапі санаторно-курортного лікування.
Порушення рухової активності є одним з важливих синдромів, що визначають ступінь тяжкості церебрального паралічу у дітей. На виразність рухових порушень вказують такі об'єктивні показники, як наявність парезу, гіпертонусу м'язів, патологічних рефлексів і установок, зниження обсягу активних рухів, наявність дискоординаційних розладів, специфічні зміни на електроенцефалограмі.
Розроблено спосіб корекції рухових порушень у дітей, хворих на спастичні форми церебрального паралічу, що являє собою процедуру лікувальної гімнастики в м'якій ігровій кімнаті і містить у собі 7 комплексів вправ. Кожен комплекс відповідає визначеній нозологічній формі церебрального паралічу і ступеню тяжкості захворювання. Встановлено, що лікувальна гімнастика в м'якій ігровій кімнаті є найбільш ефективним методом лікування при порушенні рухової активності, наявності патологічних рефлексів і установок, а також при дискоординаторних розладах.
Розроблено спосіб впливу на спазмовані м'язи за допомогою рефлекторного масажу. Позитивна динаміка у різній мірі була досягнута у дітей, хворих на спастичний параліч, поза залежності від нозологічної форми захворювання і віку. Встановлено, що за наявністю сінкінезій та гіпертонусу, а також при проявах кількох патологічних рефлексів найбільш позитивний ефект було відзначено при використанні рефлекторного масажу кистей і стоп.
У дітей, хворих на спастичні форми церебрального паралічу, розроблено спосіб корекції рухових порушень, який являє собою процедуру рефлекторного масажу кистей і стоп та лікувальну гімнастику в м'якій ігровій кімнаті з використанням одного з 7 комплексів спеціальних вправ, спрямованих на зменшення патологічних клінічних проявів. Кожен комплекс відповідає визначеній нозологічній формі церебрального паралічу і ступеню тяжкості захворювання. При комплексному використанні лікувальної гімнастики в м'якій ігровій кімнаті і рефлекторного масажу кистей і стоп був досягнутий найбільший лікувальний ефект.
У дітей групи, що отримували запропонований комплекс лікування, прояви парезу знизились на 26,6 %, що в 2,6 разів більше, ніж у контрольній групі, прояви гіпертонусу знизились на 28,7 %, тобто у 1,5 рази більше, ніж у хворих контрольної групи. Обсяг активних рухів вірогідно збільшився у всіх обстежених хворих, однак, у дітей контрольної групи середній бал, який характеризує цей показник, збільшився лише на 14,3 %, тоді як у хворих, які лікувалися за запропонованим методом на фоні загальноприйнятого лікування, відзначено найбільш високе збільшення результатів – 27,9 %.
Показники патологічних установок у контрольній групі вірогідно знизились на 8,5 %, а у групі, яка отримала лікування за запропонованою методикою - на 17,1 %. Вплив патологічних рефлексів у контрольній групі знизився на 17,3 %, а у дітей, які отримали комплексне лікування - на 19,0 %. Найбільш виражена динаміка відзначена у групі, в якій на фоні загальноприйнятого лікування використовувався комплекс ЛГ у м'якій ігровій кімнаті і рефлекторний масаж. Трохи нижчими були показники у дітей, які одержували процедуру лікувальної гімнастики в МІК на фоні загальноприйнятого лікування. При характеристиці патологічних сінкінезій було відзначене незначне зниження результатів в усіх обстежених групах.
Спільне використання, зазначених способів лікування нормалізувало функції відділів вегетативної нервової системи, що виражалося у відновленні режиму сну і бадьорості, нормалізації сну, відсутності страхів, нормалізації частоти серцевих скорочень, зменшенні гіперсалівації та ін. Віддалені результати лікування свідчать про стійкий терапевтичний ефект розробленого комплексного методу у вигляді сприятливого впливу як на захворювання в цілому, так і на опорно-рухову систему зі зниженням гіпертонусу м'язів, паретичних проявів, дискоординаторних розладів, та збільшення м'язової сили і обсягу активних рухів у кінцівках.
Публікації автора:
Лазарєва С.І. Динаміка рухової активності у дітей, хворих спастичними формами церебрального паралічу, в умовах санаторно-курортного лікування //Одеський медичний журнал. - 2004. - № 2. – С. 65-67.
Лазарєва С.І. Динаміка рухової активності у дітей, хворих на спастичні форми церебрального паралічу, в умовах санаторно-курортного лікування //Досягнення біології та медицини. - 2004. - № 2.– С. 58-61.
Лазарєва С.І. Використання м’якої ігрової кімнати для занять лікувальною фізкультурою дітей, хворих спастичними формами церебрального паралічу //Вісник проблем біології і медицини. – 2004. - Вип. 3. - С.120-125.
Лазарева С.И. Влияние комплексной восстановительной терапии на динамику клинических показателей у детей, больных спастическим параличом //Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия.- 2005. - № 1. – С. 9-11.
Н.М. Кухар, С.І. Лазарєва. Ефективність застосування Су-Джок терапії та грязелікування на фоні загальноприйнятої санаторно-курортної терапії у дітей, хворих на спастичні форми церебрального паралічу. //Досягнення біології та медицини. - № 1. - 2005. – С. 50-53. (Автором особисто проведено огляд літератури, збір матеріалу, статистична обробка отриманих результатів; оформлення статті до друку).
Соколовский В.С., Лазарева С.И. Детский церебральный паралич и восстановительное лечение: состояние проблемы //Физкультура в профилактике, лечении и реабилитации. - 2004. - № 3. – С. 43-46. (Автором особисто проведено огляд літератури, збір матеріалу, статистична обробка отриманих результатів; оформлення статті до друку).
Деклараційний Патент України № 4937 від 15.02.2005., бюл. № 2.
Лазарева С.И. К вопросу комплексной реабилитации больных детским церебральным параличом //Сучасні досягнення спортивної медицини, лікувальної фізкультури та валеології. – Одеса, 2003.- С.147.
Соколовский В.С., Лазарева С.И., Лишневская В.В. Оценка качества жизни больного детским церебральным параличом как независимый показатель эффективности восстановительного лечения //Адаптаційні можливості дітей та молоді: Матеріали V науково-практичної міжнародної конференції. - Одеса, 2004.- С. 213. (Автором особисто проведено огляд літератури, збір матеріалу, статистична обробка отриманих результатів; оформлення статті до друку).
Лазарева С.И. Влияние комплексного лечения на активность вегетативной нервной системы у детей, больных церебральным параличом: Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції „НАУКА І ОСВІТА 2004”. - Дніпр.: Медицина, 2004.- Том 48. - С. 12-13.
Кухар Н.М., Лазарева С.І. Динаміка неврологічного стану дітей, хворих на спастичні форми церебрального паралічу на фоні застосування Су-Джок терапії: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень 2004”. - Дніпропетровськ, 2004. - С.23. (Автором особисто проведено огляд літератури, збір матеріалу, статистична обробка отриманих результатів; оформлення статті до друку).
Лазарєва С.І. Динаміка рухової активності у дітей, хворих спастичними формами церебрального паралічу в умовах санаторно-курортного лікування //Вчені майбутнього: Міжнародна наукова-практична конференція молодих вчених. Тези доповідей. – Одеса, 2004. – С. 67.
Лазарева С.И. Лишневская В.В. Использование мягкой игровой комнаты для занятий лечебной физкультурой детей с гемиплегической формой церебрального паралича: Матеріали X Ювілейної міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні досягнення спортивної медицини лікувальної фізкультури та валеології”. - Одеса, 2004. – С. 218. (Автором особисто проведено огляд літератури, збір матеріалу, статистична обробка отриманих результатів; оформлення статті до друку).
В.П. Прусс, И.В. Чабанюк, С.И. Лазарева Рефлексотерапия в лечении спастических церебральных параличей у детей. Матеріали VI науково-практичної конференції з міжнародною участю. Додаток до журналу „Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія” № 3 2005. – С. 254.
Прусс С.В., Лазарева С.И. Коррекция двигательных и вегетативных нарушений у детей, больных спастическим церебральным параличом. Материалы VIІ Украино-Баварского симпозиума. Социальная педиатрия. Днепропетровск. – 2005. – С. 219.