Колосович Ігор Володимирович. Патогенетичне обґрунтування хірургічного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка : Дис... д-ра наук: 14.01.03 - 2003.
Анотація до роботи:
Колосович І.В. Патогенетичне обґрунтування хірургічного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія – Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2003.
Дисертацію присвячено проблемі покращання безпосередніх та віддалених результатів хірургічного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка на основі патогенетично обґрунтованого вибору способу оперативного втручання.
На основі морфологічного аналізу матеріалу гастробіопсій встановлено, що роль виразки шлунка в гастроканцерогенезі перебільшена (частота малігнізації виразки не перевищує 1%), а реальну небезпеку ракового переродження представляють вогнища епітеліальної дисплазії важкого ступеня. Автором удосконалено методики морфологічної діагностики характеру виразковості шлунка, що дозволило звести до мінімуму помилки у інтерпретації діагнозу.
Отримані дані дозволили розширити можливості сучасного медикаментозного консервативного лікування хворих (крім випадків екстреної хірургії), переглянути строки проведення терапії, а також показання до оперативного лікування хворих.
Простежено патогенез трьох типів виразки за Джонсоном, встановлено взаємозв’язок виразки шлунка з рядом супутніх захворювань органів черевної порожнини та обґрунтовано патогенетичний органозберігаючий підхід у виборі методу хірургічної корекції даної патології. Автором розроблено та апробовано способи діагностики та хірургічного лікування виразкової хвороби шлунка, а також супутньої їй патології органів черевної порожнини (пріоритетність захищена патентами України на винахід), які дозволили знизити частоту розвитку післяопераційних ускладнень.
Дисертаційна робота містить новий підхід до розв’язання наукової проблеми, що передбачає покращання результатів хірургічного лікування хворих на ВХШ на основі вибору патогенетично обґрунтованого методу оперативного втручання та удосконалення хірургічних методик.
1. Тенденцію щодо виконання великих за об’ємом резекцій шлунка у зв’язку з “онконасторогою” при ХВШ не можна вважати адекватним шляхом вирішення проблеми. Тому важливим завданням клініциста на доопераційному етапі обстеження хворого є чітке визначення характеру ураження шлунка, а також важкості та поширеності ДЗ у слизовій оболонці. Роль ВХШ у гастроканцерогенезі шлунка перебільшена (істинна малігнізація ХВШ має місце біля 1% випадків), а дані щодо високої частоти переродження виразки у рак не що інше, як неправильно інтерпретовані випадки первинного раку шлунка, що зумовлено існуванням реальних труднощів диференційної діагностики ВХШ, малігнізованої виразки та первинного раку шлунка.
2. Цитологічний метод діагностики ХВШ та раку шлунка є досить простим та швидким у виконанні. Поєднання дослідження клітинного складу як шлункового вмісту, так і матеріалу ПЕГБ на етапі первинної діагностики характеру ураження шлунка є альтернативним гістологічному дослідженню методом морфологічної діагностики ВХШ та раку шлунка, що дозволяє підвищити інформативність даної методики до 92,3%.
3. У важких для цитологічної діагностики випадках характер ураження шлунка встановлюється шляхом послідовного виявлення у гістологічному, а потім повторно в цитологічному препаратах, взятих з однакових ділянок за допомогою ПЕГБ, співпадаючих цитологічних і гістологічних ознак злоякісного росту у слизовій шлунка, що дозволяє звести помилки у морфологічній інтерпретації характеру ураження шлунка до мінімуму.
4. Розроблена диференційно-діагностична програма при вперше виявленому виразкоподібному ураженні шлунка на доопераційному етапі обстеження хворих дозволила оптимізувати визначення характеру ураження шлунка та у разі відхилення його злоякісної природи розширити показання до консервативного лікування хворих, а при його неефективності – до виконання органозберігаючих оперативних втручань на шлунку.
5. В області ХВШ та в оточуючій її зоні ДЗ зустрічаються рідко і бувають, в основному, легкого ступеня. ЕД важкого ступеня виявляється, як правило, на віддаленні від виразки – в зонах товстокишкової метаплазії на тлі атрофічного гастриту. Збереження важких ДЗ у слизовій шлунка після проведення комплексного медикаментозного лікування протягом 4-6 тижнів слід кваліфікувати як передрак, що є абсолютним показанням до виконання резекції шлунка у межах ураження слизової оболонки.
6. Патогенез ВХШ визначається низкою конкретних для кожного типу ХВШ чинників: для 1-го типу – зниженням факторів захисту слизової шлунка при відносній компенсації факторів агресії (в основному кислотно-пептичного), для 2-го типу – дисбалансом між факторами захисту та агресії (кислотно-пептичного, бактеріального (НР), а також порушеннями моторики шлунка), для 3-го типу – підвищенням активності факторів агресії (кислотно-пептичного та бактеріального).
7. При ХВШ 1-го типу операцією вибору є економна резекція шлунка, у ході виконання якої зберігаються основні функції шлунка (резервуарна, травна, трофічна та МЕФ). Застосування розробленого способу пластичної резекції шлунка дозволяє відновити нормальну МЕФ шлунка за рахунок збереження іннервації великої кривини шлунка.
8. При ХВШ 2-го типу важливе місце займає встановлення послідовності виникнення виразок шлунка та 12-палої кишки, а також передопераційний курс медикаментозної підготовки хворого, після проведення якого вторинна виразка як правило рубцюється. При первинній дуоденальній виразці, у розвитку якої основним чинником був кислотно-пептичний фактор з наступним порушенням МЕФ шлунка та ДПК, операцією вибору є радикальна дуоденопластика у комплексі з курсом протирецидивного медикаментозного лікування або ваготомією. При первинній виразці шлунка, яка за патогенезом близька до ХВШ 1-го типу, необхідно виконувати один з варіантів економної резекції шлунка. У випадку, коли обидві виразки виникали одночасно в результаті дисбалансу між факторами агресії та захисту, доцільне виконання комбінованих оперативних втручань на шлунку та ДПК – ваготомії, економної резекції шлунка (висічення виразки шлунка) та дуоденопластики (гастродуоденопластики).
9. При ХВШ 3-го типу отимальним втручанням є видалення морфологічного субстрату виразки (гастродуоденопластика) у комплексі з курсом протирецидивного медикаментозного лікування або при недостатньому compliance (неможливості або небажанні хворого дотримуватись рекомендацій лікаря щодо терапії ХВШ) ваготомією.
10. Кращі функціональні результати досягнуто шляхом виконання пілорозберігаючих (пілорозберігаюча гастродуоденопластика, дуоденопластика) та пілорокорегуючих (сегментарна пілоропластика) оперативних втручань, при яких відновлюється прохідність пілородуоденальної зони та не порушується МЕФ ВВШ за рахунок збереження прямих пілоричних, екстрадуоденальних, пілородуоденальних нервових і судинних зв’язків, а також замикаючої функції ПС.
11. Встановлено, що розвиток супутньої виразці шлунка грижі СОД супроводжується розтягненням шлунково-підшлункової зв’язки. Доповнення стандартних операцій по звуженню СОД розробленим варіантом гастрокардіопексії, дозволяє відновити нормальні синтопічні взаємовідносини між органами черевної порожнини за допомогою власного зв’язкого апарату шлунка – шлунково-підшлункової зв’язки і у зв’язку з цим знизити частоту розвитку рецидиву грижі СОД.
12. Патогенетичний підхід у виборі методу лікування супутньої виразковій хворобі патології органів черевної порожнини (грижі СОД, ХДН, ЖКХ) дав можливість уникнути виконання травматичних та тривалих симультанних оперативних втручань у 61% хворих, а у 23,9% хворих, у яких під впливом консервативного лікування було усунуто клініко-інструментальні прояви супутньої патології органів черевної порожнини та ХВШ, взагалі відмовитись від оперативного лікування.
Публікації автора:
Колосович И.В. Язвенная болезнь двенадцатиперстной кишки и пилорического отдела желудка: вопросы лечебной тактики// Международный медицинский журнал.- 1998.- т.4.- №2.- С. 26-28.
Колосович І.В., Спіцин Р.Ю. Оцінка результатів лікування перфоративної виразки 12-палої кишки і пілоричного відділу шлунка за допомогою фракційного зондування// Український науково-медичний молодіжний журнал.- 1999.- №1-2.- С. 50-53.
Короткий В.Н., Спіцин Р.Ю., Колосович І.В. Сонографія шлунка і дванадцятипалої кишки у дослідженні порушень моторно-евакуаторної функції шлунково-кишкового тракту// Шпитальна хірургія.- 1999.- №1.- С. 7-14.
Короткий В.М., Колосович І.В., Спицин Р.Ю., Мартинович Л.Д., Красовський В.О., Зінченко І.І. Використання ехопозитивних контрастних матеріалів у хірургічній гастроентерології// Український медичний альманах.- 1999.- т.2.- №4.- С. 69-72.
Колосович І.В. Особливості діагностики та хірургічної тактики у хворих на жовчнокам’яну хворобу з супутньою виразковою хворобою шлунка// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.- Вип.9.- Книга 4.- Київ, 2000.- С. 338-341.
Колосович И.В., Глоба И.В. Применение Далацина Ц в комплексе антибиотикопрофилактики в хирургии органов брюшной полости// Український медичний часопис.- 2000.- №3.- С. 32-35.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Спицин Р.Ю. Визначення ефективності лікування хворих на перфоративну виразку пілоричного відділу шлунка і дванадцятипалої кишки без ваготомії// Acta Medica Leopoliensia.- 2000.- V.6.- №2.- С. 69-72.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Карташов Б.Т., Красовський В.О., Бутирін С.О. Пілорокорегуючі та органозберігаючі оперативні втручання у хірургічному лікуванні виразки шлунка// Гастроентерологія: міжвідомчий збірник.- Дніпропетровськ, 2000.- Вип.30.- С. 498-505.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Красовський В.О., Бутирін С.О., Спіцин Р.Ю., Пушкарьов В.В. Лікувальна тактика при кривавлячій гастродуоденальній виразці// Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії.- 2001.- V.5.- №1.- С. 51-52.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Карташов Б.Т., Спицин Р.Ю., Мартинович Л.Д., Красовський В.О., Бутирін С.О., Зінченко І.І., Джурко М.Г., Якіменко Г.А. Проблема виліковування ускладненої виразкової хвороби дванадцятипалої кишки і пілоричного відділу шлунка у віддаленому післяопераційному періоді// Шпитальна хірургія.- 2001.- №1.- С. 54-57.
Короткий В.М., Колосович І.В. Перфоративна виразка шлунка: проблеми діагностики та лікування// Науковий вісник Ужгородського університету.- 2001.- Серія “Медицина”.- Вип.14.- С. 139-141.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Карташов Б.Т., Красовський В.О., Бутирін С.О., Зінченко І.І. Хронічна дуоденальна непрохідність та пептична виразка шлунка: взаємозв’язок, діагностика та хірургічна корекція// Вісник морської медицини.- 2001.- №2.- С. 207-210.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Безродний Б.Г., Карташов Б.Т. Лікування та реабілітація хворих на пептичну гастродуоденальну виразку// “Сучасні проблеми медико-соціальної експертизи та реабілітації інвалідів”: збірник наукових праць/ Під ред. А.В.Іпатова.- Дніпропетровськ: “Пороги”, 2001.- С. 243-246.
Колосович І.В. Тактика хірургічного лікування хворих на пептичну виразку шлунка// Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.- Вип. 10.- Книга 4.- Київ, 2001.- 308-313.
Короткий В.М., Колосович І.В. Клінічне застосування препарату сорбіфер дурулес у комплексному лікуванні хворих на пептичну виразку шлунка// Український науково-медичний молодіжний журнал.- 2001.- №2.- С. 30-32.
Короткий В.М., Колосович І.В., Шкурко Б.Б., Кутняк В.М. Helicobacter pylori: ендоскопічна діагностика, медикаментозна корекція та вплив на результати хірургічного лікування гастродуоденальної виразки// Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії.- 2001.- Т.5.- №4.- С. 18-21.
Колосович І.В. Шляхи підвищення ефективності цитологічного методу у діагностиці пептичної виразки та раку шлунка// Укр. медичний часопис.- 2002.- №1.- С. 54-58.
Колосович І.В. Гістологічна діагностика виразкової хвороби та раку шлунка// Актуальные вопросы медицины и биологии: сборник науч. работ.- Киев, 2002.- №1.- С. 368-373.
Короткий В.М., Колосович І.В. Фармакотерапевтичні аспекти раннього післяопераційного періоду у хворих з ускладненою гастродуоденальною виразкою// Клінічна хірургія.- 2002.- №2.- С. 15-18.
Короткий В.М., Колосович І.В., Олійниченко Г.П., Черненко О.Д. Значення сироваткових маркерів онкогенезу у диференційній діагностиці пептичної виразки та раку шлунка// Експериментальна і клінічна медицина.- 2002.- №1.- С. 121-123.
Колосович І.В. Результати хірургічного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка// Галицький лікарський вісник.- 2002.- №3.- С. 154-156.
Колосович І.В. Диференційно-діагностичні критерії виразкової хвороби та раку шлунка// Український науково-медичний молодіжний журнал.- 2002.- №1-2.- С. 24-29.
Колосович І.В. Інтеграція цитологічного та гістологічного методів на етапі первинної діагностики характеру виразковості шлунка// Медицина сегодня и завтра.- 2002.- №3.- С. 16-19.
Спіцин Р.Ю., Могильний О.Г., Колосович І.В. Тактика оперативного лікування перфоративної виразки гастродуоденальної зони в залежності від віку хворого та наявності доопераційного стенозу// Український науково-медичний молодіжний журнал.- 1997.- №1-2.- С. 62-66.
Короткий В.Н., Колосович И.В. Язва и рак желудка: современный взгляд на проблему// Український медичний часопис.- 1998.- №4.- С. 24-28.
Короткий В.Н., Спіцин Р.Ю., Колосович І.В. Роль пілоричного сфінктера в регуляції моторно-евакуаторної функції шлунка і шляхи її корекції// Шпитальна хірургія.- 1998.- №4.- С. 108-112.
Короткий В.М., Колосович І.В., Безродний Б.Г., Спіцин Р.Ю., Зінченко І.І. Діагностика дуоденогастрального рефлюксу у хворих на патологію жовчовивідних шляхів// Вісник морської медицини.- 1999.- №2.- С. 121-123.
Колосович И.В. Выбор метода лечения пациентов с язвенной болезнью желудка// Український медичний часопис.- 1999.- №6.- С. 39-44.
Спіцин Р.Ю., Колосович І.В. Інтраопераційна рН-метрія у хворих на перфоративну виразку дванадцятипалої кишки і пілоричного відділу шлунка// Український науково-медичний молодіжний журнал.- 1999.- №1-2.- С. 53-55.
Короткий В.Н., Спицын Р.Ю., Колосович И.В. Влияние органосохраняющих операций на моторную функцию выходного отдела желудка// Український медичний часопис.- 2000.- №2.- С. 16-24.
Короткий В.М., Колосович І.В., Безродний Б.Г. Патогенетичні аспекти хірургічного лікування хворих на виразкову хворобу шлунка// Альманах клінічної медицини.- 2002.- Вип. 2.- С. 106-110.
Патент на винахід №22165 А Україна, A61B17/00 Спосіб гастродуоденопластики/ В.М.Короткий, І.В.Колосович – №97010010; Заявл.3.01.97; Опубл.30.06.98; Бюл. №3.
Патент на винахід №23181 А Україна, A61B17/00 Спосіб гастрокардіопексії/ В.М.Короткий, І.В.Колосович – №96083404; Заявл.30.08.96; Опубл.19.05.98, Бюл. №4.
Патент на винахід №24222 А Україна, A61B17/00 Спосіб пілоропластики/ В.М.Короткий, І.В.Колосович – №97010011; Заявл.3.01.97; Опубл. 7.07.98, Бюл. №5.
Патент на винахід №25749 А Україна, A61B17/00 Спосіб хірургічного лікування виразкової хвороби шлунка/ В.М.Короткий, І.В.Колосович – №96083408; Заявл.30.08.96; Опубл.30.10.98, Бюл. №6.
Деклараційний патент на винахід №30010 А Україна, А61В17/00 Спосіб хірургічного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки/ В.М.Короткий, І.В.Колосович – 97125842; Заявл.5.12.97; Опубл.15.11.00, Бюл. №6-11.
Деклараційний патент на винахід №33522 А Україна, А61В17/00 Спосіб дуоденопластики/ В.М.Короткий, І.В.Колосович, Р.Ю.Спицин – 99031223; Заявл.4.03.99; Опубл.15.02.01, Бюл. №1.
Деклараційний патент на винахід №33708 А Україна, А61В8/00 Спосіб оцінки моторно-евакуаторної функції вихідного відділу шлунка за допомогою ультразвукового дослідження/ В.М.Короткий, І.В.Колосович, Р.Ю.Спицин – 99031687; Заявл.25.03.99; Опубл.15.02.01, Бюл. №1.
Деклараційний патент на винахід №33944 А Україна, G01N33/487 Спосіб інтраопераційної рН-метрії/ І.В.Колосович, Р.Ю.Спицин – 99042486; Заявл.30.04.99; Опубл.15.02.01, Бюл. №1.
Деклараційний патент на винахід №40437 А Україна, А61В17/00 Спосіб циркулярної дуоденопластики/ В.М.Короткий, Р.Ю.Спицин, І.В.Колосович, Г.А.Якименко – 2001010713; Заявл. 31.01.01; Опубл. 16.07.01, Бюл. №6.
Деклараційний патент на винахід №47300 А Україна, А61В17/00 Спосіб економної резекції шлунка при пенетрації виразки у малий сальник/ В.М.Короткий, І.В.Колосович – 2001107404; Заявл.31.10.01; Опубл.17.06.2002, Бюл. №6.
Деклараційний патент на винахід №49449 А Україна, А61G33/483 Спосіб морфологічної діагностики характеру виразковості шлунка/ І.В.Колосович – 2001128508; Заявл.11.12.01; Опубл.16.09.2002, Бюл. №9.
Короткий В.Н., Бурка А.А., Фурманенко Н.Ф., Дырда Н.А., Колосович И.В. Хирургическое лечение язвенной болезни двенадцатиперстной кишки без кислотоподавляющей процедуры// Материалы респуб. научно-практич. конф. “Хирургическое лечение рецидивирующих гастродуоденальных язв и их осложнений”.- Киев: Здоров`я, 1995.- С. 89.
Короткий В.М., Бурка А.О., Дирда М.О., Колосович І.В. Органозберігаюча резекція у хірургічному лікуванні виразкової хвороби шлунка// Матеріали респуб. наук.-практич. конф. “Актуальні проблеми невідкладної хірургії органів черевної порожнини та урогенітального тракту”.- Київ, 1996.- С. 21-22.
Колосович И.В. Хирургическая тактика при язвенной болезни желудка (1 типа)// Матеріали міжнарод. наук. конф. “Актуальні питання сучасної хірургії”, присвяченій 100-річчю з дня народження проф. Фединця О.В.- Ужгород, 1997.- С. 24.
Короткий В.М., Колосович І.В. Бокова езофагофундоплікація у хірургічному лікуванні хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки// Українські медичні вісті.- 1998.- т.2.- №1-2.- С. 37-38.
Короткий В.Н., Фурманенко Н.Ф., Колосович И.В. Дифференциальная диагностика язвы и рака желудка с помощью фиброгастродуоденоскопии// Материалы междунар. симпозиума “Диагностическая и лечебная эндоскопия”.- Гурзуф, 1998.- С. 82-83.
Короткий В.Н., Бурка А.А., Дырда Н.А., Колосович И.В. Пути улучшения результатов хирургического лечения больных с грыжей пищеводного отверстия диафрагмы// Збірник наукових робіт ІІ конгресу хірургів України.- Київ; Донецьк: Клінічна хірургія, 1998.- С. 533-534.
Колосович І.В. Сегментарна пілоропластика при виразковій хворобі пілоричного відділу шлунка// Науковий вісник Ужгородського університету.- 1999.- Серія “Медицина”.- Вип. 8.- С. 23-24.
Короткий В.М., Колосович І.В., Дирда М.О., Фурманенко М.Ф., Безродний Б.Г., Красовський В.О. Діагностика і хірургічне лікування супутньої виразковій хворобі шлунка грижі стравохідного отвору діафрагми// Галицький лікарський вісник.- 1999.- т.6.- №3.- С. 65-66.
Колосович І.В., Спицин Р.Ю. Спосіб хірургічного лікування ускладненої виразки дванадцятипалої кишки і пілоричного відділу шлунка// Матеріали наук.-практич.конф. “Сучасні проблеми клінічної медицини та імунопрофілактики”.- Київ, 1999.- С. 89-92.
Короткий В.Н., Колосович И.В., Фурманенко Н.Ф., Карташов Б.Т., Красовский В.А., Бутырин С.А. Роль язвенной болезни и предраковых изменений в онкогенезе желудка// Экспериментальная онкология.- 2000.- V.22, Suppl.- A. 67.
Короткий В.Н., Колосович И.В., Копьев Ю.А., Шкурко Б.Б., Кузьминский Н.П. Эндоскопическая диагностика дисрегенераторных изменений при язвенной болезни и раке желудка// Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії.- 2000.- Т.4.- №2.- С. 46-47.
Короткий В.Н., Спицын Р.Ю., Колосович И.В. Органосохраняющие операции при язвенной болезни, осложненной стенозом// Матеріали ХІХ з’їзду хірургів України.- Харків, 2000.- С.84-85.
Короткий В.М., Колосович І.В., Безродний Б.Г., Кириченко О.В., Зоріна С.В., Спицин Р.Ю., Романенко О.А., Ващенко Г.Ф., Кутняк В.М. Використання біохімічного методу у діагностиці хелікобактерної інфекції при ускладненій виразковій хворобі гастродуоденальної зони.- Тези доповідей VІІІ конгресу СФУЛТу.- Львів, Трускавець, 2000.- С. 227.
Korotkiy V.M., Kolosovich I.V. Peptic ulcer and its role in stomach cancer genesis// Przeglad Lekarski.- 2000.- V.57.- Supl.6.- А. 137.
Kolosovich I.V. The organ-saving surgery of gastric ulcer// The 2nd Conference for young Russian scientists “Fundamental sciences and clinical medicine progress”: Abstracts.- Moscow, 2001.- Р. 351.
Korotky V., Kolosovich I., Spitsin R., Kartashov B., Yakimenko A., Dzhurko N. Modern aspects of peptic and duodenal ulcer etiopathogenesis: problems of family medicine and ways of their solving// V International Scientific Conferences “Family Health In XXI Century”: Abstracts.- Murmurs, Turkey, 2001.- A. 199.
Короткий В.Н., Колосович И.В., Карташов Б.Т., Спицын Р.Ю., Джурко Н.Г. Результаты хирургического лечения осложненной язвы желудка и 12-перстной кишки с использованием ваготомии// Матеріали ІІІ науч.-практ конф. хирургов Северо-Запада России и XXIV конф. хирургов Республики Карелия.- Петрозаводск, 2001 г.: «Новые хирургические технологии и избранные вопросы клинической хирургии».- Т.2.- СПб, 2001.- С. 95-96.
Короткий В.М., Колосович І.В., Зоріна С.В. Визначення ефективності ерадикації Helicobacter pylori у хворих, прооперованих з приводу пептичної виразки шлунка// Українські медичні вісті.- 2001.- Т.4.- №1.- С. 53.
Колосович І.В., Шкурко Б.Б., Кириченко О.В., Романенко О.А., Ващенко Г.Ф., Кутняк В.М. Значення хелікобактеріозу у розвитку гастродуоденальної виразковості різної природи// Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії.- 2001.- Т.5.- №3.- С. 43.
Короткий В.Н., Колосович И.В., Безродный Б.Г., Спицын Р.Ю., Джурко Н.Г. Комплексный подход в хирургическом лечении больных со стенозирующей и перфоративной язвой желудка и 12-перстной кишки// VI International Scientific Conferences “Family Health In XXI Century”: Abstracts.- Пермь, Россия – Dubai, United Arab Emirates, 2002.- A. 62.
Короткий В.М., Колосович І.В., Фурманенко М.Ф., Красовський В.О. Патогенетичний підхід у виборі методу хірургічного лікування хворих на хронічну виразку шлунка// Матеріали ХХ з’їзду хірургів України.- Тернопіль: “Укрмедкнига”, 2002.- С. 36-38.
Короткий В.М., Колосович І.В., Чегусов В.В., Пекус О.М., Зоріна С.В. Оптимізація методів діагностики виразкової хвороби та раку шлунка// Архив клинической и экспериментальной медицины.- 2002.- Т.11.- №2.- С. 271.