Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Кузів Оль га Іванівна. Патогенетичне обгрунтування корекції тетрахлорметанового гепатозу повним голодуванням та поєднанням його з ентеросорбцією : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Кузів О.І. Патогенетичне обгрунтування корекції тетрахлорметанового гепатозу повним голодуванням та поєднанням його з ентеросорбцією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Тернопільська державна медична академія ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України. – Тернопіль, 2004.

Робота присвячена вивченню корегуючого впливу повного голодування та ентеросорбції на процеси вільнорадикального окислення, ендогенну інтоксикацію і структуру печінки за токсичного ураження тетрахлорметаном.

Вперше на підставі комплексу біохімічних і морфологічних методів визначено динаміку показників вільнорадикального окислення ліпідів і антиоксидантного захисту, синдрому ендогенної інтоксикації, активності амінотрансфераз в плазмі крові та печінці, а також розкрито морфологічні прояви адаптації гепатоцитів інтактних щурів за умов повного голодування.

Виділено дві ланки патогенезу тетрахлорметанового гепатозу: метаболічну, яка супроводжується різкою активацією вільнорадикального окислення ліпідів, наростаючою ендотоксемією і пригніченням функції детоксикації та ішемічну, яка поглиблює процеси дистрофії, дезорганізації мембранних структур та некрозу гепатоцитів.

Корекція тетрахлорметанового гепатозу повним голодуванням та в поєднанні його з ентеросорбцією ентеросгелем сприяла нормалізації біохімічних показників і збереженню структури мембран гепатоцитів, покращувала репаративні можливості та запобігала розвитку дистрофічно-некротичних змін і неофіброзоутворенню у паренхімі печінки уражених тварин. Отримані нами результати є експериментальною основою для подальшого вивчення і застосування повного голодування та ентеросорбції за умов токсичного впливу на організм ксенобіотиків.

У дисертаційній роботі експериментально обґрунтовано вирішення наукового завдання – з’ясувати особливості корегуючого впливу повного голодування та ентеросорбції на патогенетичні ланки ушкодження печінки тетрахлорметаном. У результаті вирішення наукового завдання зроблено такі наукові висновки:

1. Розвиток експериментального тетрахлорметанового гепатозу супроводжується активізацією процесів ліпопероксидації, що проявляється зростанням вже в період ранніх змін (1-3 доби) первинних і проміжних продуктів перекисного окислення ліпідів – дієнових кон’югатів у 2,7 рази (р<0,001), малонового діальдегіду у 3,0 рази (р<0,001) в крові та відповідно у печінці в 2,0 і 3,3 рази (р<0,001) та пригніченням активності компонентів антиоксидантного захисту (каталази, відновленого глутатіону), а також розвитком синдрому ендогенної інтоксикації, про що свідчить суттєве збільшення концентрації молекул середньої маси та показника еритроцитарного індексу інтоксикації і активності амінотрансфераз.

2. Гепатотоксичний вплив тетрахлорметану та продуктів пероксидації ліпідів спричиняють структурно-функціональну перебудову печінки, що полягає у поєднанні масивної жирової і вакуольної дистрофії, некрозу, які супроводжуються зниженням функціональної активності гепатоцитів. Альтеративні зміни гепатоцитів посилювались розвитком ішемії та проліферації лімфо-гістіоцитарного інфільтрату в перипортальних трактах. За таких умов, починаючи з 3-ї доби експерименту стимулюються процеси неофіброзоутворення внаслідок активізації і проліферації гістіоцитів і стромальних ліпоцитів (клітин Іто) за різкого пригнічення зірчастих макрофагів (клітин Купфера).

3. Повне голодування (1, 3, 7 доби) гальмує утворення вільних радикалів (знижує вміст малонового діальдегіду і дієнових кон’югатів), суттєво не впливаючи на показники системи антиоксидантного захисту (каталази, церулоплазміну, відновленого глутатіону), знижує рівень ендогенної інтоксикації (зменшує вміст молекул середньої маси, еритроцитарний індекс інтоксикації, активність аланінамінотрансферази, аспартатамінотрансферази).

4. Структурно-функціональна перебудова печінки за дії повного голодування послідовно проходить період ранніх морфологічних змін, вираженої структурної перебудови, стійкої адаптації та реституції. У перші два періоди посилюється автофагія і накопичуються дрібні жирові включення, що разом із редукцією канальців ендоплазматичної сітки та зникненням гранул глікогену є морфологічним проявом адаптаційної перебудови, направленої на нормалізацію функції гепатоцитів. Процеси репаративної реституції переважають над дистрофічними у періоди стійкої адаптації і відновлення.

5. Повне голодування тварин із тетрахлорметановим гепатозом спричиняє пригнічення процесів вільнорадикального окислення за одночасної нормалізації показників антиоксидної системи. Активність каталази в плазмі крові на 7 добу зменшується в 1,2 рази (р<0,05), а в печінці навпаки підвищується в 2,2 рази (р<0,001) проти контрольних тварин. Показник активності церулоплазміну в крові знижується в 1,2 рази (р<0,05), а відновленого глутатіону зростає в 1,5 рази (р<0,001) відповідно. Знижується також вираженість синдрому ендогенної інтоксикації (МСМ1 – в 1,6 рази (р<0,001), МСМ2 – у 1,5 рази (р<0,001), ЕІІ – у 2,2 рази (р<0,001)), АлТ – у 2,1 рази (р<0,001), АсТ – у 1,9 рази (р<0,001) в плазмі крові і в печінці відповідно – у 1,4 рази (р<0,001) і 1,6 рази (р<0,001).

6. Морфологічні зміни печінки при тетрахлорметановому гепатозі на фоні повного голодування свідчать про пригнічення розвитку альтерації за одночасної стимуляції реституційної репарації гепатоцитів у поєднанні із затримкою розростання сполучної тканини внаслідок підвищеної функціональної активності клітин Купфера.

7. Поєднане застосування повного голодування та ентеросгелю виявилося найбільш ефективним методом корекції експериментального токсичного гепатозу. У тварин більш суттєво, ніж при використанні лише повного голодування, зменшується накопичення продуктів вільнорадикального окислення ліпідів, нормалізуються показники системи антиоксидного захисту, ендогенної інтоксикації та активність амінотрансфераз, покращується структура гепатоцитів.

Публікації автора:

  1. Кузів О.І. Вплив ентеросорбції в поєднанні з повним голодуванням на структурно-метаболічний стан печінки на тлі тетрахлорметанового гепатозу // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Медицина». – 2003. – Вип. 21. – С. 11-20.

  2. Кузів О.І. Вплив повного голодування на вміст продуктів перекисного окиснення ліпідів і стан антиоксидної системи на фоні тетрахлорметанового гепатозу // Медична хімія. – 2003. – Т. 5, № 4. – С. 86-89.

  3. Кузів О.І. Вплив повного голодування на перебіг експериментального гепатиту // Інфекційні хвороби. – 2003. – № 4. – С. 19-23.

  4. Структурна перебудова печінки за дії повного тривалого голоду / О.Є. Кузів, О.І. Кузів, О.В. Дмитренко, Г.В. Лихацька // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Оздоровлююче природне харчування, розвантажувальна дієтотерапія". – Ужгород, 2000. – С. 231-235. Особистий внесок здобувача полягає у дослідженні особливостей гістологічної будови печінки щурів за дії повного голодування з вільним доступом до води залежно від терміну голодування (перша, третя, сьома доба).

  5. Структурні особливості печінки за дії харчової депривації у щурів / Я.Я. Боднар, О.І. Кузів, І.І. Квік, П.Р. Сельський // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: "Укрмедкнига", 2001. – Вип. 7. – С. 50-52. Особистий внесок здобувача полягає у дослідженні гістологічної структури печінки за дії повного голодування та проведенні аналізу отриманих результатів.

  6. Вплив повного голоду на ультраструктуру синусоїдів печінки щурів / Я.Я. Боднар, О.І. Кузів, О.В. Дмитренко, Г.В. Лихацька // Збірник матеріалів наукового симпозіуму "Розвантажувально-дієтична терапія і низькокалорійна дієта в клініці внутрішніх захворювань». – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 22-24. Особистий внесок здобувача полягає у встановленні особливостей морфології клітинної вистилки синусоїдних кровоносних капілярів під впливом тридобового повного голодування.

  7. Боднар Я.Я., Кузів О.І. Особливості субмікроскопічної структури синусоїдних гемокапілярів щурів печінки за повного тривалого голоду // Матеріали ІІ міжнар.конф. "Мікроциркуляція та її вікові зміни". – К.: ІВС "Алкон", 2002. – С. 37-38. Особистий внесок здобувача полягає у дослідженні особливостей ультраструктурної будови мікроциркуляторного русла печінки щурів за дії повного семидобового голодування у порівнянні з інтактними.

  8. Кузів О., Лихацька Г. Морфологія синусоїдів печінкової часточки інтактних щурів // Матеріали VІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – 2002. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 273. Особистий внесок здобувача полягає у дослідженні субмікроскопічної будови синусоїдних гемокапілярів печінки інтактних щурів та проведенні аналізу отриманих результатів.

  9. Боднар Я.Я., Кузів О.І. Вплив харчової депривації на перебіг токсичного гепатозу в експерименті // Українські медичні вісті (Тез. доп. VІІ з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства). – 2003. – Т. 5, число 1 (63). – С. 88-89. Особистий внесок здобувача полягає у дослідженні особливостей морфологічних змін печінки за поєднаної дії гепатотропного токсину – тетрахлорметану і повного голодування та проведенні аналізу отриманих результатів.

  10. Кузів О.І., Дмитренко О.В., Дацко Т.В. Морфологічні зміни в печінці за токсичного гепатиту // Здобутки клінічної та експериментальної медицини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – Вип. 7. – С. 153. Особистий внесок здобувача полягає у вивченні структурних і субмікроскопічних змін печінки під впливом гепатотропної отрути – тетрахлорметану та проведенні аналізу отриманих результатів.

  11. Кузів О. Зміна морфології гепатоцитів і клітин Купфера за харчової депривації // Матеріали VІІ Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – 2003. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 229.

  1. Кузів О.І. Вплив повного тривалого голоду на перебіг хронічного гепатозу // Тези доп. ІV Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса. – К., 2003. – С. 130-131.