Несвітайлова Клавдія Василівна. Патофізіологічні механізми рецидивування та хронізації бронхіту у дітей молодшого шкільного віку : дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Державна установа "Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України". — К., 2007. — 158арк. — Бібліогр.: арк. 134-157.
Анотація до роботи:
Несвітайлова К.В. Патофізіологічні механізми рецидивування та хронізації бронхіту у дітей молодшого шкільного віку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2007 р.
Дисертаційна робота присвячена визначенню патофізіологічних механізмів виникнення рецидивів бронхіту та його переходу в хронічний стан у дітей віком від 7 до 10 років.
Встановлено патогенетичні закономірності формування різних типів імунологічної та неспецифічної резистентності у здорових дітей та у дітей з рецидивуючим та хронічним бронхітом.
Встановлено характерне поєднання факторів ризику та міри їх вираженості у дітей, хворих на хронічний бронхіт, який виник на фоні рецидивуючого бронхіту. Вперше показано, що хронічний бронхіт у дітей молодшого шкільного віку виникає на фоні характерного поєднання і значної вираженості таких чинників, як наявність вторинного (набутого) імунодефіцитного стану, значної активації процесів ПОЛ з порушенням компенсаторних реакцій в системі антиоксидантного захисту, порушень енергетичного метаболізму та лізосомального апарату імунокомпетентних клітин.
Отримані результати доповнюють відомості про адаптаційні можливості здорових та хворих дітей молодшого шкільного віку за показниками клітинного та гуморального імунітету, прооксидантно-антиоксидантного балансу, енергетичного стану імунокомпетентних клітин, що надасть можливість клініцистам прогнозувати перебіг бронхітів у дітей, вживати профілактичні та лікувальні заходи проти рецидиву та переходу бронхіту у хронічну форму.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягає у встановленні ролі змін стану імунної системи, про- та антиоксидантного балансу, а також енергетичного метаболізму в патогенезі рецидивуючого та хронічного бронхітів у дітей молодшого шкільного віку, що дало змогу виявити критерії ризиків рецидивування та хронізації бронхітів у дітей даної вікової групи.
Показано, що характерне поєднання факторів ризику, пов’язаних з порушеннями імунологічного, антигіпоксичного та антиоксидантного захисту, та міри їх вираженості зумовлює рецидивування та хронізацію бронхітів у дітей молодшого шкільного віку.
Встановлено, що тільки у 43,0 % обстежених клінічно здорових дітей віком від 7 до 10 років не було відхилень від нормальних значень показників імунної системи, ПОЛ–АОЗ та енергетичного метаболізму, що дозволяє оцінити рівень їх адаптаційних можливостей як оптимальний щодо формування імунологічної та неспецифічної резистентності організму.
Виділена група клінічно здорових дітей (42,2 %), для якої було характерним незначне відхилення показників імунної системи від нормальних значень зі зниженням або підвищенням кількості В-лімфоцитів у периферичній крові, змінами кооперації Т – В лімфоцитів, незначною інтенсифікацією ПОЛ, дисбалансом активності антиоксидантних ферментів, стимуляцією анаеробного гліколізу на фоні початкових проявів порушень зовнішнього дихання. Ці діти визначалися підвищеною частотою гострих респіраторних захворювань і були віднесені до групи ризику розвитку РБ.
Помірний та значний ступінь дисфункції імунної системи з порушеннями гуморальної та клітинної ланок імунітету, розвиток оксидативного стресу, підвищення активності ферментів анаеробного гліколізу та лізосомальних ферментів є патофізіологічними механізмами хронізації бронхіту у дітей молодшого шкільного віку.
Розвиток хронічного бронхіту у більшості дітей молодшого шкільного віку супроводжувався значними порушеннями Т-клітинної ланки імунітету та імунорегуляції субпопуляційних типів Т-лімфоцитів, зниженням кількості В-лімфоцитів, наявністю вторинного імунодефіциту, депресією антиоксидантного захисту, значною активацією анаеробного гліколізу, зниженням активності окиснювальних ферментів, значним порушенням стану лізосомального апарату імунокомпетентних клітин. Найвищий ступінь цих порушень слід розглядати як прогностичний критерій тяжкості захворювання, виникнення ускладнень і розвитку вентиляційної недостатності 2-3 ступеня.
Встановлені взаємозв’язки між коливаннями показників імунної системи, енергетичного метаболізму імунокомпетентних клітин та стану ПОЛ–АОЗ віддзеркалюють рівні адаптаційних можливостей організму здорової та хворої дитини – від оптимального та компенсованого рівня до декомпенсованого (виснаження та зриву адаптації).
Результати проведених досліджень свідчать про перспективність комплексного аналізу імунологічної та неспецифічної клітинної резистентності для прогностичної оцінки перебігу бронхолегеневих захворювань у дітей молодшого шкільного віку.
Список опублікованих праць
Статті:
Цыпкун А.Г., Сапа И.Ю., Задорожная Т.Д., Цветкова Е.В., Несветайлова К.В. Препарат «Echinacea compositum S» в комплексном лечении детей с рецидивирующими и хроническими заболеваниями органов дыхания // Биол. терапия, 1997. – №4. – С. 12-15.
Сапа І.Ю., Смірнова О.А., Павловський В.А., Несвітайлова К.В. Патогенетичний варіант корекції при респіраторних алергозах у дітей. Ліки. – 1998. – №3. – С.79-82.
Радченко Н.А., Сапа И.Ю., Смирнова Е.А., Власенко Н.В., Несветайлова К.В.. Принцип дифференцированной фармакотерапии болезней легких у детей // Вісн. фармакології. – 1999. – №1. - С. 57-58.
Бартєнев С.Г., Смірнова О.А., Ласкаржевська І.А, Чуб Т.Г., Несвітайлова К.В. Протизапальний ефект антигомотоксичного препарату Echinacea compositum у дітей з бронхолегеневими захворюваннями // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – №3. – С.58-60.
Несвітайлова К.В., Квашніна Л.В., Середенко М.М., Маковкіна Ю.А., Величко М.І. Диференціація рівня здоров'я та адаптаційних можливостей здорових дітей на основі виділення фізіологічних типів імунорезистентності // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2003. – №1. – С. 12-16.
Квашніна Л.В., Родіонов В.П., Маковкіна Ю.А., Несвітайлова К.В. Застосування препарату „Кіндер Біовіталь Гель” для корекції дезадапта-ційного синдрому у дітей молодшого шкільного віку // Перинатологія та педіатрія. – 2003. – № 3. – С. 53-58.
Несвітайлова К.В., Квашніна Л.В., Родіонов В.П., Маковкіна Ю.А. Імунологічний статус здорових дітей молодшого шкільного віку з синдромом дезадаптації дошкільних навантажень та його корекція // Перинатологія та педіатрія. – 2003. – № 4. – С. 114-115.
Несвітайлова К.В., Квашніна Л.В., Маньковська І.М. Механізми формування індивідуальних типів імунорезистентності у здорових дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. – № 2. – С. 33-37.
Квашніна Л.В., Родіонов В.П., Кузьменко Л.І., Несвітайлова К.В. Вплив препарату „Вітам” на стан імунітету, антирадикального та антиперекисного захисту в дітей молодшого шкільного віку // Педіатрія, акушерство та гінекологія – 2005. – № 3. – С. 22-26.
Арабська Л.П., Смірнова О.А., Толкач С.І., Несвітайлова К.В. Бурштинова кислота та можливості її застосування у педіатрії // Перинатологія та педіатрія. – 2006. – № 1(25). – С. 72-77.
Мозолевский А.Ф., Сапа И.Ю., Несветайлова К.В. Особенности течения дисбактериоза и состояние иммунитета у больных неспецифическими заболеваниями органов дыхания в динамике лечения (применение пищевой добавки Окарин) // Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования. Материалы науч.-практ. конф. Киев, 1996. – С. 199-201.
Сапа И.Ю., Цветкова Е.В., Тараховский М.Л., Несветайлова К.В. Эффективность комплексной терапии поллинозов у детей. // VII Нац. конгр. по болезням органов дыхания. Москва, 1997. – С. 83.
Мозолевский А.Ф., Цветкова К.В., Сапа И.Ю., Несветайлова К.В. Использование волновой энерго-стабилизирующей терапии прибором ТКМ-2102 в комплексном лечении детей с рецидивирующими и хроническими заболеваниями органов дыхания // Матеріали II наук.-практ. конф., Київ, 1997. – С. 95-96.
Мозолевский А.Ф., Травянко Т.Д., Сапа И.Ю., Несветайлова К.В. Метаболизм биологически активных веществ при БА у детей // International Journal of immunorehabilitation.- 1997. – №7. – P. 138.
Смирнова Е.А., Яковлев А.А., Павловский В.А., Величко Н.И., Несветайлова К.В. Метаболизм эйкозаноидов у детей в фазе репарации хронического бронхолегочного процесса // Матеріали II наук.-практ. конф., Київ, 1997. – С.388.
Мозолевский А.Ф., Радченко Н.А., Бартенєв С.Г., Ласкаржевская И.А., Несветайлова К.В. Влияние фитотерапии на иммунологическую реактивность больных с хронической бронхолегочной патологией // Матеріали II Науково-практичної конференції, Київ, 1997. – С.113.
Квашніна Л.В., Родіонов В.П., Маковкіна Ю.А., Несвітайлова К.В. Вплив морфофізіологічних та психологічних особливостей організму дітей молодшого шкільного віку на адаптацію до шкільного навантаження // Матеріали IV Всеукр. наук.-практ. конф. "Актуальні питання педіатрії", Київ, 2002. – С.24.
Несвітайлова К.В., Антипкін Ю.Г., Квашніна Л.В., Середенко М.М. Варіанти імунорезистентності у дітей, хворих на рецидивуючий та хронічний бронхіти // Педіатрія, акушерство та гінекологія (додаток № 2). Матеріали IV Всеукр. наук.-практ. конф „Наукові та практичні питання педіатрії та шляхи їх вирішення”, Київ. – 2003. – С. 52.
Висловлюю щиру подяку професору М.М.Середенку за ідею цієї роботи і допомогу на перших етапах її виконання