Шнайдер Станіслав Аркадійович. Патофізіологічні механізми атрофії альвеолярних відростків різного походження у різновікових щурів: Дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2002. - 177арк. - Бібліогр.: арк. 159-177.
Анотація до роботи:
Шнайдер С.А. Патофізіологічні механізми атрофії альвеолярних відростків різного походження у різновікових щурів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04. – патологічна фізіологія – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2002.
Проведене дослідження патофізіологічних механізмів розвитку атрофії альвеолярних відростків різного походження в онтогенезі щурів та особливості впливу на зазначені процеси тривалого g-опромінення у сумарній дозі 1,0 Гр.
Встановлено, що процес старіння організму експериментальних тварин супроводжується підвищенням вмісту продуктів ПОЛ, що в свою чергу викликає зміни фосфорно-кальцієвого обміну та коефіцієнту співвідношення Са/P, посилює активність гіалуронідази і збільшує вміст у крові сумарних глікозаміногліканів. При цьому у кістковій тканині нижньої щелепи в онтогенезі відзначається гальмування включення 32Р, 45Са, цитрату, сульфату та проліну. Травматизація кісткової тканини нижньої щелепи (деафферентація, вилучення зубів) призводить до глибоких та різнонаправленних зрушень як процесів мінералізації, так і утворення органічного матриксу кістки нижньої щелепи на боці ураження. Виразність виявлених змін знаходиться у залежності від віку тварин та терміну, що пройшов після травми. Встановлено, що тривале g-опромінення у сумарній дозі 1,0 Гр посилює інволюційні процеси у кістці щелепи як молодих, так і старих щурів та гальмує репаративне відновлення ії структури після травм.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі що виявляється у розкритті патологічних механізмів атрофії альвеолярних відростків зубо-щелепної області як за умов фізіологічного старіння організму, так і за умов вилучення зубів та травми альвеолярного нерва за звичайних умов життєдіяльності та після тривалого впливу -опромінення у низьких дозах. На підставі проведених досліджень вперше розкриті особливості порушень процесів мінералізації кістки нижньої щелепи у різних за віком щурів та визначена їх роль у патогенезі атрофії альвеолярних відростків. Отримані результати мають істотне значення для розробки засобів профілактики та лікування цієї патології.
Процес старіння організму супроводжується накопиченням початкових та проміжних продуктів ПОЛ і зниженням функціональної спроможності АОС у крові щурів. Цим змінам відповідають зрушення вмісту кальцію і фосфору у сироватці крові, зниження коефіцієнту співвідношення Са/Р, посилення активності гіалуронідази та підвищення кількості сумарних глікозаміногліканів у крові.
У кістковій тканині нижньої щелепи щурів у процесі старіння організму спостерігається поступове гальмування включення до неї 32Р, 45Са, цитрату, сульфату та проліну, що є свідченням інволюційних зрушень як у неорганічному, так і органічному матриксі кістки та розвитку у ній вікової остеопатії
Деафферентація призводить до глибоких та різнонаправлених зрушень як процесів мінералізації, так і утворення органічного матриксу у кістці нижньої щелепи на боці ураження. Виявлені відмінності обміну досліджених мічених сполук у одномісячних щурят, різних вікових групах дорослих щурів та їх зміни у динаміці експерименту розкривають один із механізмів гальмування регенерації кістки щелепи при її переломі який завжди супроводжується пошкодженням альвеолярного нерва.
Вилучення зубів викликає фазові і неоднозначні по направленості зміни інтенсивності включення 32Р, 45Са, цитрату, сульфату та проліну до кістки нижньої щелепи на стороні операції. Виразність та направленість виявлених змін визначається віком тварин та терміном що пройшов від моменту операції. Різниця включення та обміну досліджених мічених сполук як у динаміці експерименту, так і різних за віком тварин розкриває механізми атрофічних процесів альвеолярних відростків не тільки після вилучення зубів, але і в інволюційному аспекті.
Тривале g-опромінення у дозі 1,0 Гр призводить до збільшення вмісту кальцію, фосфору та посилює активність гіалуронідази у крові щурів усіх вікових групах тварин. Разом з цим у кістці правої половини щелепи гальмується інтенсивність включення 32Р, 45Са, [3-14С]-цитрату, сульфату та проліну. Виразність змін знаходиться у прямій залежності від терміну, що пройшов по завершенні дії радіаційного фактору у кожній групі та віку тварин. Особливих змін зазнають процеси включення цитрату, сульфату та проліну. Означене показує на те, що тривале g-опромінення посилює інволюційні зміни у кістковій тканині і особливо це торкається органічного її матриксу.
Деафферентація правого нижнього альвеолярного нерва у опромінених щурів різного віку супроводжується гальмуванням включення мічених сполук до кістки щелепи тієї ж сторони. При цьому у одно- і трьохмісячних тварин включення мічених сполук зменшується порівняно з аналогічними показниками не опромінених прооперованих тварин, а у шести- та п’ятнадцятимісячних і стосовно одновікового контролю. Зазначені зміни є свідченням зниження репаративних процесів у кістці щелепи після її денервації.
У радіаційно ураженому організмі щурів різного віку після вилучення зубів спостерігається різке пригнічення процесів мінералізації кістки нижньої щелепи як по відношенню до показників неопромінених щурів, так і стосовно одновікового контролю.
У процесі онтогенезу в організмі тварин спостерігаються незворотні зміни метаболізму, що призводить до ослаблення регенерації як неорганічного, так і органічного матриксу кісткової тканини. Травми нижньої щелепи супроводжуються посиленням включення мічених сполук до кістки нижньої щелепи у молодих тварин і ослаблення цих процесів у старих щурів. Тривалий вплив тотального g-опромінення посилює інволюційні процеси у кістці, як у молодих так і у старих щурів та гальмує репаративне відновлення її структури після травми. Різниця включення та обміну 32Р, 45Са, цитрату та сульфату між молодими та старими тваринами в інволюційному аспекті є однією із причин більш частого виникнення пародонтозу у старшому віці.
Публікації автора:
Шнайдер С.А., Напханюк В.К. Вплив хронічного g-опромінення на процеси інволюційної остеопатії кісткової тканини нижньої щелепи щурів // Вісник стоматології. – 2000. – №2. – С.11-12.
Шнайдер С.А., Напханюк В.К. Особенности обмена фосфора в костной ткани нижней челюсти крыс после хронического облучения // Вісник морської медицини.-2000.-№2.-С. 112-114.
Шнайдер С.А., Напханюк В.К. Активність гіалуронідази плазми крові щурів різного віку за умов g-опромінення // Вісник стоматології. – 2000. – №3. – С.4-5.
Шнайдер С.А., Напханюк В.К. Обмен пролина в костной ткани нижней челюсти крыс после хронического g-облучения в низких дозах // Вісник морської медицини. – 2001. - №1. – С.- 128-130.
Шнайдер С.А., Напханюк В.К. Вплив хронічного g-опромінення у низьких дозах на показники мінерального обміну крові щурів різного віку // Вісник морської медицини. – 2000. - № 4–С. 105-108.
Шнайдер С.А., Напханюк В.К., Кузьменко В.А. Особливості обміну кальцію у кістковій тканині нижньої щелепи щурів різного віку за умов хронічного g-опромінення // Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини. VІ Міжнародна науково-практична конференція. 22-24 червня 2000р., Одеса – С. 263-264.
Шнайдер С.А. Патофізіологічні механізми розвитку інволюційної атрофії альвеолярних відростків в опромінених щурів // Тези доповідей 70- Підсумкової наукової конференції студентів і молодих вчених ОДМУ. Одеса. 2001р.С.97.
Шнайдер С.А., НапханюкОбмін [3-14С]-цитрату у кістковій тканині нижньої щелепи щурів після тривалого g-опомінення у низьких дозах // Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини VІІ Міжнародна науково-практична конференція. 23-24 червня 2001р., Одеса – С.203-204.